Wielu z nas chciało nauczyć się drugiego języka. Rzeczywiście, wielu z nas nawet potrafi się jakimś posługiwać, oprócz tych 33 % Polaków, którzy mówią tylko w ojczystym języku. Wiele osób twierdzi, że to brak talentu i nie pielęgnuje tej umiejętności, a w ostateczności zapominają o każdym nowym języku, którego uczyli się w szkole.

I tak oto ludzie często zapisują się na zajęcia konwersacyjne lub podejmują pełnowymiarowy kurs francuskiego online, obejmujący gramatykę, by odświeżyć lub odbudować od podstaw, swoją wiedzę językową.

Ale jest wiele innych powodów, dla których ludzie szukają zajęć językowych. Przykładowo, dlatego, że wiele języków nie jest nauczanych według głównego programu szkolnego. Niektórzy uczą się języka obcego by podwyższyć swoje kompetencje na rynku pracy. Może być nawet tak, że podejmujesz lekcje języka, ponieważ zakochałeś się w kimś, kto mówi innym językiem (i, jak mówi włoskie wyrażenie, naprawdę uczysz się języka „od kołyski lub przez łóżko”.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Francuski
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka języków w Krakowie

Ale bez względu na powód podjęcia zajęć językowych, powinieneś wiedzieć, że w Kraków obfituje w możliwości (język francuski Kraków). Jest to przecież drugie największe miasto w Polsce, w dodatku niewiarygodnie międzynarodowe.

Kraków, podobno, jest miastem, które jest odwiedzane przez około 3 miliony zagranicznych turystów rocznie. Niech ogrom tej liczby do Ciebie dotrze. Pewnie większości języków, którymi się posługują, możesz się nauczyć na kursie.

W Krakowie, trudno chodzić po centrum miasta, nie widząc reklamy programów językowych, od lekcji języka włoskiego do tych uczących japońskiego, z kursów języka angielskiego do tych, na których uczy się niemieckiego.

Niezależnie od tego, który z nich miałbyś wybrać, istnieje możliwość, że będziesz nauczany przez native speakera, który mógłby objąć wszystko, od podstaw języka i kultury po fonetykę, czasy i wszystkie umiejętności komunikacyjne, których potrzebujesz, aby porozmawiać z pewną płynnością.

Szczerze mówiąc, powiedzieliśmy Ci już, że Kraków jest doskonałym miejscem do nauki języków, a teraz pokażemy Ci dlaczego.

wąska alejka w antibes we francji
Na lekcjach języka francuskiego możesz również poznać kulturę francuską. Źródło: Unsplash

Dlaczego warto uczyć się francuskiego?

Tutaj jednak mówimy konkretnie o lekcjach francuskiego. I Kraków nie zawodzi także w tym przypadku.

Jeśli nie mieszkasz w Krakowie i masz nadzieję nauczyć się francuskiego, sprawdź nasz artykuł na temat nauki francuskiego w innych miastach w Polsce.

Zalety mówienia po francusku

Francuski jest jednym z najpowszechniej używanych języków na świecie - obok angielskiego, mandaryńskiego i hiszpańskiego. Ludzie uczą się go i posługują się nim na całym świecie, w zasadzie na każdym kontynencie.

Ale podczas gdy te trzy inne języki są używane przez więcej osób, francuski jest jednak językiem polityki międzynarodowej - ponieważ jest używany jako jeden z trzech „języków oficjalnych” Unii Europejskiej.

Był to niezwykle ważny język w historii Europy i miał ogromny wpływ na język polski – kultura francuska zrobiła to samo. Francuzi będą nadal odgrywać ogromną rolę w sposobie, w jaki różne kraje rozmawiają ze sobą.

Podjęcie kursu języka francuskiego

Myśląc o nauce języka, ludzie często pytają, jakie są warunki wstępne? Czy muszę mieć jakąkolwiek podstawową znajomość języka francuskiego, aby odnieść sukces?

Odpowiedź, jak zawsze, brzmi „nie” - ale oczywiście jest to pomocne. I są szanse, że znasz już niektóre francuskie słowa czy wyrażenia: „bonjour”, „merci", tylko „baguette" i "fromage", lub „Voulez-vous coucher avec moi ce soir?". Dziewięcioro na dziesięcioro początkujących uczniów już na starcie wie więcej, niż myśli.

Więc idź tam z odpowiednią dawką pewności siebie, przygotuj się na czytanie i pisanie - a na zajęciach zadbaj o to, żeby często mówić (!) - a opanujesz podstawy francuskiego w krótkim czasie.

Zobaczmy więc, co jest w ofercie w Krakowie – jesteśmy pewni, że znajdziesz coś, co Ci odpowiada. Informacje na temat nauki francuskiego w Warszawie czy w Gdańsku można znaleźć w innych naszych artykułach!

paryska wieża eiffla i sekwana
Zrób kurs francuskiego za granicą, w Paryżu. Źródło: Unsplash

Kurs francuskiego w Francuskim Instytucie

Instytut Francuski w Polsce jest francuską instytucją działającą na rzecz współpracy i wymiany kulturalnej.

Placówka podlega ambasadorowi Francji w Polsce. Instytut otrzymuje dofinansowanie od francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wsparcie od jego agendy ds. szerzenia kultury francuskiej za granicą, tj. Instytutu Francuskiego w Paryżu (Institut français). Instytutem w Krakowie kieruje profesjonalny zespół polskich i francuskich pracowników.

Instytut działa na rzecz rozwijania współpracy pomiędzy Francją a Polską w różnych dziedzinach, takich jak:

  • kursy języka francuskiego
  • mediateka
  • współpraca edukacyjna i językowa
  • współpraca kulturalna
  • polityka wydawnicza i wsparcie przekładów literatury francuskiej na język polski
  • konferencje i debaty
  • współpraca uniwersytecka i naukowa

Oferowane kursy są bardzo zróżnicowane. Do wyboru jest program ogólny lub specjalistyczny. Zajęcia dedykowane są dla osób w różnym wieku. Istnieje także możliwość specjalnego zamówienia kursu z inicjatywy prywatnych jak i publicznych podmiotów.

Jeśli nie mieszkasz w Krakowie, to możesz być zainteresowany kursem językowym w Łodzi lub w Katowicach.

Nauka w Szkole języka francuskiego Le Rêve

Podczas zajęć w Le Rêve na każdym poziomie zaawansowania najwięcej czasu zawsze poświęca się na mówienie. Będziesz uczyć się również francuskiej gramatyki, pisania czy czytania tekstów, ale 70% zajęć w tej szkole to przede wszystkim praktyka. Praca odbywa się na programie autorskim, który jest dostosowany do małej ilości osób w grupach (maksymalnie 4-osobowych).

Dla lektorów najważniejsze jest, aby uczeń zrozumiał dany temat, a nie wertowanie podręcznika, bez względu na to, czy ktoś zrozumiał zagadnienie, czy też nie. W Le Rêve uczą także native speakerzy, dzięki którym nauka francuskiego jest dużo bardziej efektywna. Wszyscy traktowani są indywidualnie i jeżeli ktoś chce odrobić zajęcia, na których go nie było, to może przyjść na inne zajęcia na tym samym poziomie i nadrobić materiał.

W ofercie Le Rêve są również zajęcia z fonetyki, konwersacje i warsztaty gramatyczne. Jest podział na grupy studenckie, dla dorosłych, dla dzieci czy dla seniorów.

Uzyskanie dyplomu z filologii francuskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersytet Jagielloński to ponad 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych, 2600 osób pozostałej kadry nauczycielskiej oraz 50 tysięcy studentów i doktorantów. A jakie kierunki kształcenia widnieją w ofercie dydaktycznej? Na przykład Filologia francuska, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Najważniejszym założeniem jest pozyskanie szerokiej wiedzy o języku, literaturze i kulturze z zakresu języka francuskiego. Studenci zdobywają interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Filologia francuska na Uniwersytecie Jagiellońskim to nauka rozwiązywania problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji, a także uczestniczenia w pracy zespołowej.

Program nauczania składa się z następujących przedmiotów: historia literatury francuskiej, gramatyka opisowa języka francuskiego, historia Francji, wstęp do językoznawstwa, język łaciński, teoria literatury, historia języka francuskiego, tłumaczenie użytkowe, podstawy dydaktyki, tłumaczenia ustne, tłumaczenia pisemne. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Filologii francuskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim będą mogli wykorzystać w roli tłumacza, nauczyciela, dziennikarza, konsultanta, edytora.

bagietka z salami i francuskim serem camembert oraz pikle
Otwórz sobie furtkę do francuskiej kultury, biorąc lekcje francuskiego. Źródło: Unsplash

Studiowanie filologii romańskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie to wyraźny punkt na edukacyjnej mapie kraju. W gronie proponowanych kandydatom kierunków kształcenia, pod literą „F” odnajdą kierunek Filologia romańska, prowadzony na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Najważniejszym założeniem jest pozyskanie szerokiej wiedzy o języku, literaturze i kulturze z zakresu języka francuskiego. Studenci zdobywają interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Filologia romańska na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie to nauka rozwiązywania problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji, a także uczestniczenia w pracy zespołowej.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: gramatyka języka francuskiego, historia i kultura francuskiego obszaru językowego, antropologia kultury, praktyczna nauka języka francuskiego, wstęp do analizy literackiej, fonetyka, gatunki tekstów specjalistycznych, odmiany i rejestry języka, język francuski w turystyce, podstawy redakcji tekstów naukowych, gramatyka kontrastywna. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Filologii romańskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie będą mogli wykorzystać w roli tłumacza, nauczyciela, dziennikarza, konsultanta, edytora.

Sprawdź nasze artykuły o kursach francuskiego we Wrocławiu i o nauczycielach francuskiego w Poznaniu!

Spróbuj uczyć się francuskiego z korepetytorem z Superprof

Chociaż istnieje wiele różnych szkół językowych w całym mieście, może to nie być właściwa opcja akurat dla Ciebie. Nauka języka jest trudna – a mówienie z przekonaniem jest umiejętnością, której ludzie naprawdę potrzebują, aby jak najlepiej wykorzystać takie zajęcia.

Niestety, nie każdy ma taką pewność - zamiast tego, warto rozważyć zajęcia indywidualne. Mogą one być absolutnie doskonałe dla ucznia, oferując więcej czasu na rozmowę, zapewniając indywidualne szkolenia, które są dostosowane do Twoich szczególnych potrzeb, mocnych i słabych stron, i budując przestrzeń, w której jesteś tak pewny siebie, jak tylko możesz być.

My, Superprof, jesteśmy platformą, która łączy chętnych uczniów z zaangażowanymi, utalentowanymi i pełnymi pasji nauczycielami. Mamy teraz ponad siedem milionów korepetytorów, którzy uczą ponad tysiąca języków z całego świata.

W Krakowie mamy ponad dwudziestu korepetytorów języka francuskiego oferujących zajęcia już od 25 zł za godzinę. Jesteśmy pewni, że w tym wspaniałym gronie, nie będziesz miał problemów ze znalezieniem kogoś, kto Ci będzie odpowiadał.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.