Uczymy się języków z wielu różnych powodów. Z miłości do kogoś, kogo językiem ojczystym nie jest polski. Dla głodu podróżowania po świecie. Do celów biznesowych, gdzie otwierasz się na nowe rynki. Albo po prostu w ramach nowego hobby, aby bardziej cieszyć się wakacjami, lub dlatego, że lubisz rozwijać swoje umiejętności. Wszystkie te powody są dobre, by zacząć się uczyć.

A my w Superprof zalecamy, aby nawet jeśli masz najdrobniejsze pragnienie odkrywania nowego języka, abyś od razu zaczął zgłębiać temat, ponieważ korzyści są nieograniczone!

Jednak problem z nami Polakami jest taki, że co trzeci z nas nie zna innego języka niż polski. Niektórzy wymawiają się brakiem talentu, ale prawda jest taka, że życie w dzisiejszych czasach bez znajomości drugiego języka jest utrudnione. Czasami wydaje się, że cały świat mówi po angielsku. Jesteśmy niemal pewni, że jeśli powiesz kawiarni w Paryżu "bonjour!", to odpowiedź usłyszysz w języku angielskim! Ale to nas nie powinno powstrzymać od nauki!

Pocieszające jest to, że jednak większość z nas potrafi się porozumieć z obcokrajowcami.

Niemniej, jesteś tutaj, ponieważ jesteś zainteresowany nauką francuskiego. Albo żeby odświeżyć swoją wiedzę z gramatyki - czasów lub trybów łączących - lub nauczyć się konwersacyjnego francuskiego. Niezależnie od celu, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci znaleźć idealną opcję dla Ciebie.

A jeśli nie mieszkasz w Katowicach, sprawdź nasze artykuły o kursach języka francuskiego w Warszawie lub lekcjach języka w Krakowie.

rogalik croissant na talerzu
Co jest bardziej francuskie niż croissanty? Źródło: Unsplash
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Francuski
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto uczyć się francuskiego?

Nauka innego języka to świetne przedsięwzięcie – z różnych powodów. Na przykład, zapobieganie demencji, nie jest dokładnie czymś, czego oczekujemy od pójścia do szkoły językowej. Zwiększysz swoją ogólną inteligencję. I rozwiniesz swoją wiedzę na temat innego języka i kultury.

W pewnym sensie jest to najważniejsze. Ponieważ bycie dwujęzycznym – a przynajmniej posiadanie podstawowej znajomości innych języków – wzmacnia spójność społeczną, pomaga zrozumieć różnice kulturowe i pomaga w rozwijaniu powiązań między społecznościami. A w świecie, który jest coraz bardziej zglobalizowany, znajomość różnych języków jest naprawdę ważnym atutem.

Tak więc, rozwijaj się. Podczas pobytu za granicą, korzystanie z języka tego kraju pomoże Ci znaleźć pracę i okazać szacunek tubylcom. To nie jest tak, że jak zaczniesz mówić trochę głośniej i wyraźniej, ale nadal po polsku, to nagle obcokrajowcy zaczną Cię rozumieć. Płynność i znajomość zasad gramatycznych nie jest tak ważna jak wysiłek, jaki podejmujesz - więc nie martw się o błędy!

Kilka wspaniałości na temat nauki francuskiego

Ponieważ jesteśmy tutaj, aby porozmawiać o francuskim, warto zwrócić uwagę na niektóre z atutów nauki tego konkretnego języka. Z racji tego, że nauka francuskiego nie jest jak nauka języka, np. walijskiego - którym posługuje się tylko garstka ludzi (chociaż istnieje wiele korzyści płynących z mówienia  po walijsku!). Francuski jest raczej językiem światowym, który otwiera możliwości komunikacyjne z ponad trzystoma milionami ludzi.

Francuski jest używany jako język urzędowy w ponad trzydziestu krajach na całym świecie i jest używany na wszystkich kontynentach. Podczas gdy ludzie często uczą się angielskiego jako drugiego języka do komunikowania się za granicą, to samo dotyczy języka francuskiego.

Ale ciekawą rzeczą o języku francuskim jest sposób, w jaki wpłynął na nasz ojczysty język. Od nazw różnych potraw do zakresu słownictwa kulturowego, francuski – jako jeden z języków romańskich pochodzących z łaciny – stanowi podstawę dla wielu języków. I tak, angażując się w kurs francuskiego online, rzucasz światło także na swój własny język, orientując się jak wiele galicyzmów znajduje się w języku polskim!

Możesz przeczytać nasze artykuły na temat lekcji języka francuskiego w Poznaniu i w Łodzi lub wpisać dowolną nazwę miasta np. kurs francuskiego Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

ludzie robiący zdjęcia obrazowi mona lisa w luwrze
Mona Lisa nie jest jedyna wspaniałą rzeczą znajdującą się we Francji. Źródło: Unsplash

Podjęcie kursu języka francuskiego

I tak, naprawdę od samego początku należy być przekonanym o wartości rozpoczęcia lekcji języka francuskiego. Ale rozumiemy, że możesz mieć kilka obaw o to, czego się spodziewać i co zyskasz dzięki takiemu kursowi.

Po pierwsze, w przypadku każdego programu językowego, ważne jest, aby pamiętać, że nie będzie to szybki proces. To nie tak, że pójdziesz na dwie lekcje i Twoje umiejętności będą na poziomie zaawansowanym jak u native speakera. Więc nie spiesz się, bądź cierpliwy i ciesz się tym procesem.

Inną rzeczą, o którą wielu ludzi pyta, jest to, czy potrzebujesz konkretnych umiejętności czy wiedzy przed dołączeniem do grupy zajęciowej. Odpowiedź jest prosta "nie!". Kiedy czegoś się uczysz, musisz w pewnym momencie zacząć od zera. A jeśli znasz kilka słów lub zwrotów, nauczyciel i tak zrobi test kwalifikacyjny, aby upewnić się, że grupa, do której dołączasz, jest na odpowiednim poziomie dla Ciebie.

Bogactwo możliwości nauki języków w Katowicach

A teraz do Katowic. Jest to piękne i zróżnicowane miejsce, w którym można usłyszeć ludzi mówiących w wielu różnych językach - i między innymi na pewno można natknąć się także na Francuzów. W zasadzie Katowice są coraz bardziej zróżnicowane i coraz więcej osób osiedla się w mieście – ze względu na rozbudowę miasta i coraz bardziej żywą scenę przemysłową i biznesową.

Ogólnie mówiąc, jest to świetne miejsce do nauki języków obcych. Zobaczmy więc, jakie opcje masz do dyspozycji.

Nauka francuskiego z Alliance Française w Katowicach

Alliance Française to międzynarodowa organizacja, założona 21 lipca 1883 roku przez naukowca Ludwika Pasteura, dyplomatę Ferdynanda de Lesseps, pisarzy Juliusza Verne’a i Ernesta Renan oraz wydawcę Armanda Colina, w celu promowania kultury francuskiej oraz języka francuskiego na świecie.

Alliance Française działa na terenie Polski od 1910 r. (działalność zaprzestana podczas Okupacji). Obecnie funkcjonuje 8 Ośrodków w 8 miastach Polski.

Oprócz nauczania języka francuskiego zajmuje się szerzeniem kultury francuskiej za sprawą licznych imprez kulturalnych (koncerty, wykłady, wystawy, spektakle), obozów językowych w Polsce i we Francji oraz możliwości korzystania z biblioteki – mediateki.

W 2013 roku Alliance Francaise w Katowicach zostało oficjalnie uznane i zatwierdzone przez Fundację Allinace Francaise w Paryżu.

Alliance Francaise w Katowicach oferuje kursy języka francuskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych na wszystkich poziomach zaawansowania, kursy specjalistyczne (ekonomiczno-handlowy i prawniczy), a także kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

Ponadto zajmuje się przygotowaniem oraz organizacją oficjalnych egzaminów z języka francuskiego – DELF, DALF, jak również egzaminów z j. francuskiego specjalistycznego (DFP) Izby Przemysłowo-Handlowej w Paryżu (CCIP).

Organizuje liczne imprezy kulturalne i biznesowe. Wśród nich: degustacja kuchni i win francuskich, pokazy mody, imprezy w klubach, kino klubowe, sympozja biznesowe czy dni frankofonii na Śląsku.

Alliance Francaise w Katowicach jest również instytucją wspierającą rozwój inwestycji zagranicznych na Śląsku oraz promocję Województwa Śląskiego zagranicą.

Możesz także uczyć się francuskiego w Gdańsku.

Ukończenie studiów na kierunku filologia romańska na Uniwersytecie Śląskim

Wśród kierunków filologicznych, oferowanych przez uczelnie w Katowicach i województwie śląskim, znajdziesz najpopularniejsze propozycje, na które każdego roku kandyduje wielu świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Zaliczyć można do nich na przykład filologię angielską, polską oraz germańską. Bardziej unikalne propozycje, które umożliwią uzyskanie wyjątkowych kompetencji, to na przykład międzynarodowe studia polskie oraz filologia romańska.

Studia filologiczne to poznanie historii, psychologii, kultury, literatury, jak i możliwości wykorzystania informacji w praktyce. To także dogłębne rozgrzebanie gramatyki danego języka w celu jego szczegółowego poznania. Filolodzy to cenieni pracownicy korporacji międzynarodowych, tłumacze, nauczyciele, jak i pisarze. Znają materię słowa jak nikt inny.

Mogą bezproblemowo porozumiewać się z całym światem. Nie mają żadnych barier komunikacyjnych. Są odważni w kontaktach z innymi, budują relacje, pośredniczą w trudnych rozmowach. Praca filologów jest niezbędnym elementem świata biznesu, jak i polityki. Odkąd mamy do czynienia z globalizacją, filolodzy są wszędzie, praktycznie w każdej dziedzinie życia społecznego mają co robić. Na studiach filologicznych w Katowicach poznacie nie tylko język danego narodu, ale i mentalność społeczności władającej danym językiem, jak i umiejętności projektowania relacji.

Musisz wiedzieć, że języka możesz nauczyć się na studiach od podstaw, a szczególny nacisk jest położony na literaturę romańskiego obszaru językowego. Romanistyka jednak głównie koncentruje się na języku francuskim, mimo że pozostałe języki z grupy romańskiej to m.in. włoski, hiszpański, rumuński, ponieważ powstały na bazie łaciny, której podstaw student romanistyki również będzie się uczył.

Przedmiotami z jakimi możesz się spotkać to m.in. gramatyka praktyczna, opisowa, kontrastywna i historyczna, historia literatury francuskiej, historia krajów romańskojęzycznych czy współczesna Francja (historia i cywilizacja).

francuzka paląca papierosa
Naucz się francuskiego, ale lepiej odpuść sobie ich nawyki. Źródło: Unsplash

Znajdź prywatnego nauczyciela francuskiego dzięki Superprof

Tych, którzy nie są zbytnio przekonani do idei nauki języka w grupie, rozumiemy.

Może to być trochę frustrujące, jeśli uważasz, że materiał na lekcji jest przerabiany zbyt szybko, lub jeśli czujesz, że nie robisz postępów wystarczająco szybko. Ludzie uważają również, że w grupie nie mają wystarczająco okazji, aby mówić i szlifować swoje umiejętności - szczególnie jeśli są trochę nieśmiali. Są to bardzo powszechne zastrzeżenia dotyczące nauki języków w grupie.

Nie jest to jednak jedyna opcja. W Superprof łączymy studentów z doświadczonymi prywatnymi korepetytorami, dzięki czemu możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z dedykowanego i osobistego, indywidualnego uczenia się. Z prywatnym nauczycielem francuskiego będziesz mówić przez cały czas i będziesz uczyć się na swoich swoich błędach. Zobaczysz, że będziesz szybko osiągać postępy.

Mamy ponad siedem milionów korepetytorów na całym świecie, nauczających ponad tysiąca przedmiotów. Tak więc, jeśli mówisz coraz lepiej w języku francuskim, to może czas by nauczyć się czegoś nowego online lub z innym nauczycielem dostępnym w Katowicach lub nawet we Wrocławiu! Jeśli mieszkasz w jakimkolwiek innym mieście, po prostu wpisz jego nazwę np. korepetycje francuski Warszawa.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.