Jest tak wiele powodów, aby nauczyć się francuskiego, że to niesamowite, że nie wszyscy to robią.

A przynajmniej byłoby tak, gdyby Polacy mieli większy wybór języków obcych w szkołach, jakby nauka nowego języka obejmowała tylko angielski i/lub niemiecki, ewentualnie rosyjski. Niestety brak możliwości wyboru często skutecznie zniechęca. Szczerze mówiąc, takie podejście do nauki języków obcych jest jedną z najbardziej niefortunnych części polskiej kultury. I to jest coś, co naprawdę powinniśmy zmienić – ponieważ jeden język sam w sobie nie wystarcza w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.

Jednym ze sposobów, w jaki wszyscy moglibyśmy to zrobić, jest, oczywiście, zmobilizowanie się i systematyczne uczenie się innych języków. Moglibyśmy, na poziomie indywidualnym, zaangażować się tylko trochę w język i kulturę miejsc, które odwiedzamy (niezależnie czy tylko na wakacje czy w celach zarobkowych). I prawdopodobnie łatwiej byłoby nam opanować podstawy innego języka, mając styczność z native speakerem.

Znajomość drugiego języka jest kluczowa w dzisiejszych czasach. A szacunek, który zyskujesz, i okazujesz, przynajmniej próbując coś powiedzieć – i nikt nie wymaga od Ciebie biegłości – jest czymś równie ważnym.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Francuski
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto uczyć się francuskiego?

Jesteśmy tutaj, aby porozmawiać o języku francuskim. Ale podstawowe powody, dla których powinieneś uczyć się francuskiego, są tak naprawdę takie same, jak powody do nauki każdego innego języka. To jest dobre zarówno dla Ciebie, jak i dla świata, w którym żyjesz - promowanie kulturowego i politycznego (jak również dosłownego!) zrozumienia.

Pomyślmy tylko. W jaki sposób świat korzysta z Twojej rejestracji na kurs języka francuskiego, przechodząc przez podstawy, przez poziom średniozaawansowany, aż do zaawansowanej biegłości językowej? Cóż, w świecie rosnącej wielorakości, wielokulturowości i większej ekspozycji na różnice, dwujęzyczność umożliwia budowę mostów. Pomaga różnym ludziom zrozumieć siebie nawzajem werbalnie, a zatem emocjonalnie i kulturowo.

Ponadto, osiąga się osobistą korzyść z podejmowania nauki w szkole językowej. I nie chodzi tylko o to, że nauka francuskiego słownictwa - lub jakiegokolwiek innego słownictwa - jest dobra sama w sobie, lub że tryby łączące, czasy gramatyczne i fonetyka mają w sobie nieodłączną wartość. Chodzi raczej o to, że proces nauki obcego języka sprawia, że Twój mózg jest zdrowszy, sprawia, że ogólnie jesteś mądrzejszy i pomaga Ci to w rozwoju kariery.

wieża eiffla w paryżu we francji
Dlaczego nie spróbować lekcji francuskiego w Warszawie? Źródło: Pixabay

Najlepsze aspekty nauki francuskiego

Jeśli chodzi o korzyści konkretnie płynące z nauki francuskiego, to wszystko zależy od miejsca i znaczenia tego języka na świecie w dzisiejszych czasach. Nie chodzi tylko o fakt, że jest to jeden z dziesięciu najczęściej używanych języków na świecie.

Ale raczej o to, że jest to międzynarodowy język dyplomacji, w ponad trzydziestu krajach na całym świecie z francuskim jako językiem urzędowym - ale ludzie w wielu innych krajach także się nim posługuje jako lingua franca.

Co ważne, kultura francuska jest również niezwykle ważna zarówno historycznie, jak i w dzisiejszych czasach. Jest powód, dla którego my, w Polsce, kojarzymy fantazyjne potrawy z Francuzami - i dlaczego Paryż jest znany na całym świecie jako symbol stylu, bogactwa i kultury politycznej, artystycznej, literackiej i filozoficznej.

Zapisanie się na kurs języka – uczęszczanie na lekcje języka, czytanie i pisanie w języku romańskim oraz rozmowa z Francuzami – otworzy Ci furtkę do tego wszystkiego. I jest to niezwykle bogata domena.

Przeczytaj nasze artykuły na temat nauki francuskiego w Poznaniu i we Wrocławiu.

Możliwości dostępne w Warszawie

I, szczerze mówiąc, nie ma lepszego miejsca do nauki francuskiego - lub jakiegokolwiek języka - niż w Warszawie. W warszawskich szkołach można uczyć się różnych języków, ale francuski jest jednym z tych języków, którego znajomość pożądana jest na rynku pracy. Ponieważ to właśnie w stolicy Polski najczęściej rozstrzygane są wszelkie dyplomatyczne sprawy, które mają znaczenie na arenie międzynarodowej.

Wśród tego wszystkiego, istnieje ogromna ilość możliwości, aby nauczyć się francuskiego. Dzięki niemal nieograniczonej liczbie nauczycieli języka francuskiego, zajęć konwersacyjnych, formalnych lekcji języka (francuski online) oraz lekcji literatury francuskiej i umiejętności pisania, znajdziesz dokładnie to, czego chcesz od szkolenia językowego.

atrybuty francuskie, bagietki i wino
Oto Twoje nowe umiejętności językowe! Źródło: Pixabay

Podjęcie nauki francuskiego

Ale co musisz wiedzieć lub zrobić, zanim powiesz "bonjour" na lekcji języka francuskiego? Czy są jakieś szczególne wymagania wstępne?

Jest to powszechne pytanie wśród początkujących uczniów języka, ale odpowiedź jest prosta "nie"! A to dlatego, że niezależnie od tego, do której szkoły języka francuskiego uczęszczasz, zostaniesz oceniony na podstawie testu kwalifikacyjnego, zanim jeszcze zaczniesz naukę.

Tak więc, nawet jeśli jesteś kompletnym amatorem, który nie zna ani jednego słowa w języku francuskim (wątpimy w to), lub kimś, kto uczył się dziwnych koniugacji w szkole, Twój nowy nauczyciel języka francuskiego będzie w stanie natychmiast ocenić na jakim poziomie są Twoje umiejętności.

Absolutnie nie martw się o to. Po prostu idź, baw się i mów!

A jeśli nie mieszkasz w innym mieście, możesz znaleźć informacje na temat lekcji francuskiego w Katowicach i szkół języka francuskiego w Krakowie również dzięki Superprof.

Studiowanie francuskiego na Uniwersytecie Warszawskim

Kogo z nas choć raz w życiu nie oczarowały sentymentalne filmy z muzyką francuską, język miłości i widok wieży Eiffla? Jeśli Ty wciąż pozostajesz pod tym wyjątkowym urokiem Francji i chciałbyś odbyć podróż w jej historyczną, literacką i kulturową przeszłość oraz odznaczasz się łatwością w przyswajaniu języków, studia na kierunku filologia romańska (romanistyka) są stworzone dla Ciebie!

Uniwersytet Warszawski to uczelnia, której historia sięga 1816 roku. Szeroki wachlarz kierunków, to dla każdego kandydata możliwość zdobycia wykształcenia zgodnie z dziedziną zainteresowań. W ofercie edukacyjnej można znaleźć Filologię romańską, prowadzoną na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Najważniejszym założeniem jest pozyskanie szerokiej wiedzy o języku, literaturze i kulturze z zakresu języka francuskiego. Studenci zdobywają interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Filologia romańska na Uniwersytecie Warszawskim to nauka rozwiązywania problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji, a także uczestniczenia w pracy zespołowej.

W toku nauczania realizowane są następujące przedmioty: filozofia francuska, praktyczna nauka języka francuskiego, analiza tekstu literackiego, gramatyka opisowa języka francuskiego, historia literatury francuskiej, analiza składniowa, fonetyka języka francuskiego, historia i kultura Francji, konserwatorium literaturoznawcze. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim będą mogli wykorzystać w wielu zawodach i specjalnościach.

Absolwent kierunku Filologia romańska na Uniwersytecie Warszawskim może znaleźć zatrudnienie jako:

  • tłumacz,
  • nauczyciel,
  • konsultant metodyczny,
  • edytor,
  • dziennikarz,
  • researcher,
  • pracownik biurowy w firmach zagranicznych.

Kurs francuskiego w Espace

Kursy francuskiego w Espace prowadzone są w formule online, stawiając na pełną interaktywność i dynamikę spotkań. Zajęcia stacjonarne zostaną wznowione jak tylko pozwoli na to sytuacja sanitarna. Jeśli masz wątpliwości co do formy zajęć zdalnych, na stronie Espace znajdziesz sekcję "Online czy stacjonarnie?", która pomoże w podjęciu decyzji. Semestr letni 2021 rozpoczyna się 1 marca. W ofercie są także intensywne kursy francuskiego.

Instytut Francuski w Warszawie

Francuska instytucja kulturalna, utworzona w 1925 przez władze Uniwersytetu Paryskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Francja-Polska w Paryżu. Jego działalność została przerwana przez wybuch drugiej wojny światowej. Ponownie otwarty w 1946, został zawieszony na skutek zimnej wojny, na początku 1950, kiedy wydalono z kraju francuskich profesorów związanych z Instytutem.

Zadaniem Instytutu Francuskiego jest rozpowszechnianie i popularyzacja kultury francuskiej w Polsce, rozwój i wymiana kulturowa między dwoma krajami oraz promowanie wizerunku francuskiej sceny artystycznej i kulturalnej, prestiżowej oraz zarazem nowoczesnej i otwartej na inne wpływy.

Gdy po raz pierwszy zapisujesz się na kurs do Instytutu, zamiast wybierać poziom, który może okazać się dla Ciebie nieodpowiedni, wypełnij test. Oczywiście, jeśli nigdy nie uczyłeś się francuskiego, możesz pominąć test i od razu przejść do zapisów przy pomocy formularza online.

zamek mont saint michel we francji
Język francuski jest równie piękny jak sam kraj. Źródło: Pixabay

Nauka francuskiego online dzięki Superprof

Grupowe kursy językowe nie są dla wszystkich. To może być trochę trudne, aby móc się wypowiedzieć w danym momencie, jeśli grupa jest względnie liczna lub jeśli nie jesteś najbardziej pewną siebie osobą na świecie. A kiedy chcesz uzyskać stosunek jakości do ceny, lub gdy naprawdę musisz nauczyć się języka, może to być frustrujące, jeśli nie robisz postępów, tak szybko jakbyś chciał.

Dlatego prywatne zajęcia mogą być dla niektórych lepszym rozwiązaniem (wpisz w wyszukiwarkę francuski Warszawa). Prywatni korepetytorzy mogą dostosować każdą lekcję do Twoich specyficznych potrzeb oraz mocnych i słabych stron. I masz ich niepodzielną uwagę, więc masz czas na rozmowę i możliwość zadawania konkretnych pytań.

W Superprof gościmy ponad siedem milionów korepetytorów z tysiąca różnych przedmiotów na całym świecie. W Warszawie mamy prawie siedemdziesiąt francuskich korepetytorów gotowych  do rozpoczęcia lekcji francuskiego już teraz - w średniej cenie 50 zł za godzinę.

Tak więc, uczysz się wtedy indywidualne, tak jak chciałeś, a to oznacza, że jesteś we właściwym miejscu.

Czytaj porady dotyczące nauki francuskiego w Gdańsku i w Łodzi, jak już tu jesteś!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.