W latach 80. było mnóstwo dzieciaków, które pamiętają, jak podnosiły kwadratowy prostokątny kontroler, włączały szare pudełko, które wyglądało jak magnetowid, i podłączały go do telewizora CRT (te duże, które mieliśmy przed płaskimi ekranami).

Następnie spędzali kilka godzin przyklejonych do telewizorów, grając w gry wideo Genki, dopóki rodzice nie kazali im przestać. („Oślepniesz od tego telewizora” było ulubioną wymówką rodziców). To właśnie tam, siedząc na podłodze przed telewizorem, wiele z naszego życia uległo zmianie.

Dla wielu konsole do gier dały ludziom pierwszy wgląd w japońską kulturę, która później rozkwitła w zamiłowanie do innych aspektów kultury: mangi, anime, muzyki i kina.

Chociaż było to tylko trochę zabawy i nasi rodzice mogli tego nie zrozumieć, mieliśmy okazję nauczyć się japońskiego, co też niestety mogliśmy przegapić. W końcu dzieci uczą się bardzo szybko.

Japoński to język ojczysty, którym posługuje się ponad 128 milionów ludzi. Ludzie często myślą, że japoński jest trudny do nauczenia ze względu na stosowane w nim systemy pisania oraz sieć obcych terminów, które wyszukiwarka Google rzuca każdemu nowemu uczniowi, takich jak desu, watashi, romaji i hiragana katakana, a to tylko kilka przykładów.

W rzeczywistości japoński system pisania jest trudny do nauczenia dla osób polskojęzycznych, ponieważ używa całkowicie nowego alfabetu, ale kiedy już opanujesz czytanie i pisanie, gramatyka japońska jest zaskakująco prostsza. Dlatego jako początkujący skupisz się bardziej na mówieniu po japońsku, zanim przejdziesz do systemu pisania, a gramatyka pojawi się później.

Chociaż istnieje wiele sposobów nauki japońskiego, możesz teraz pożegnać się z tradycyjnymi lekcjami języka z przeszłości, jeśli nie są one Twoim kawałkiem chleba.

W dzisiejszych czasach każdy może nauczyć się języka i istnieje wiele gier, które mogą Ci w tym pomóc. Dla tych z Was, którzy są graczami, przyjrzymy się, jak można połączyć miłość do gier wideo z nauką języka, aby być najlepszym.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Momoko
5
5 (1 oceny)
Momoko
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
Kasia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (3 oceny)
Zuzanna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksander
Aleksander
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Weronika
Weronika
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Momoko
5
5 (1 oceny)
Momoko
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
Kasia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (3 oceny)
Zuzanna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksander
Aleksander
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Weronika
Weronika
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Najlepszy sposób na samodzielną naukę japońskiego: gry wideo

Chociaż większość z nas nawet nie zdawała sobie sprawy, że od najmłodszych lat konsumujemy japońską kulturę. Wyciskając ze swojego kartridża siódme poty, zmuszając go do pracy, grając tak dużo, jak tylko możesz, miałeś fantastyczną okazję, aby spędzić kilka godzin zanurzony w świecie, w którym wszyscy mówią po japońsku! Nie tylko słuchałeś doskonałej wymowy, ale także poznawałeś japońskie zwroty.

biała konsola i pad xbox one ustawione na jasnym stoliku
Jeśli grałeś w japońskie gry dorastając, być może znasz więcej słówek niż myślisz. (Źródło: Unsplash)

W tym czasie Japonia przeżywała swój boom gospodarczy i kulturalny. W rzeczywistości była drugim największym eksporterem kultury. To tylko pokazuje, jak ważne było to wszystko.

Gry wideo, które szybko stawały się jednym z najpopularniejszych aspektów życia młodych ludzi, trafiały do wielu ​​domów w całym kraju.

Było to nieco kontrowersyjne. Przemoc w grach wideo nie jest przecież nowym zjawiskiem. Na początku lat 90. gry były pod ostrzałem z powodu brutalnych treści wyświetlanych w grach takich jak Mortal Kombat. To były nowe media i nie było to uregulowane. Jeśli dzieci popełniały akty przemocy w grze, czy robiłyby to samo w prawdziwym życiu?

Kontrowersje doprowadziły do ​​stworzenia Entertainment Software Rating Board (ESRB), która jest najbardziej znana z naklejek na gry wideo informujących o wieku, dla którego są one odpowiednie.

To powiedziawszy, dzieci nauczyły się znacznie więcej niż tylko tego, jak zabić człowieka przez usunięcie kręgosłupa, ale także zaczęły odkrywać unikalne japońskie koncepcje kulturowe. Szybkie spojrzenie na obcą kulturę może być świetnym sposobem na zmotywowanie do głębszego zagłębienia się i nauki języka, nawet nie zdając sobie sprawy, że tak jest.

Wyobraź sobie, że lekcje japońskiego mogłyby być tak zabawne jak gry wideo...

Gdybyście mogli zdobyć gry importowane z Japonii, moglibyście zapoznać się z japońskimi systemami pisma: kanji (japońskie znaki) i kana (hiragana i katakana). To prawie tak dobre, jak nauka japońskiego z prywatnym korepetytorem! Jeśli to jest to, możesz znaleźć prywatne lekcje japońskiego dzięki Superprof.

Możesz uczyć się bez nauki. Dzięki zabawie i słuchaniu dialogów gracze byli w stanie zrozumieć pewne japońskie wyrażenia i zwroty. Podczas gdy film będzie odtwarzany, niezależnie od tego, czy rozumiesz, czy nie, gra wideo sprawi, że pokażesz, że wiesz, co się dzieje!

Nie kłam! Po długiej podróży z lekcjami wolałbyś zagrać w grę niż wracać do tabel czasowników. Wyobraź sobie, że możesz zrobić jedno i drugie!

Przez lata firmy takie jak Nintendo były naczyniem japońskiej kultury poprzez gry i ambasadorem samego kraju (czy widzieliście premiera Japonii przebranego za Super Mario pod koniec Igrzysk Olimpijskich?).

Gdy są używane prawidłowo, są również doskonałym narzędziem do nauki, ponieważ możesz jednocześnie uczyć się języka i kultury bez otwierania podręcznika lub stawiania kroków w Japonii.

Koe: gra wideo, która uczy mówić po japońsku!

Wiele osób decyduje się na naukę japońskiego online, lekcje japońskiego z korepetytorem lub kurs japońskiego w lokalnym instytucie. Wszystko to są świetne sposoby na naukę języka, ale wiele osób nie wie, że dzięki grom wideo mogą zwiększyć swoją biegłość. Jednym z takich przykładów jest gra wideo Koe.

Został uruchomiony na platformie crowdfundingowej Kickstarter w 2014 roku i przyniósł około 75 ooo funtów wsparcia.

szary game boy leżący na ciemnym stole obok dwóch kartridżów z grami
W końcu dużo więcej się uczysz, kiedy dobrze się bawisz. (Źródło: Unsplash)

Ta kwota finansowania była nieoczekiwana, biorąc pod uwagę, że programista Jitesh Rawal, który był wówczas studentem University of Derby w Wielkiej Brytanii, poprosił tylko o 35 000 funtów.

Opierając grę na grach JRPG, takich jak Final Fantasy, Pokémon i Dragon Quest, cel gry jest prosty: nauczyć się japońskiego, mając taką samą frajdę, jak podczas grania w te klasyki.

Zostaniesz zabrany na przygodę, podczas której będziesz uczyć się japońskiego w ciekawych miejscach, walcząc z potworami itp. Wyobraź sobie, że możesz nauczyć się hiragany (ひらがな), katakany (カタカナ) i kanji (漢字), nawet nie zdając sobie sprawy, że to robisz.

Dzięki zanurzeniu oferowanemu grze będziesz mógł nauczyć się podstawowego słownictwa i zwrotów japońskich, a także codziennych wyrażeń i prowadzić konwersacje po japońsku.

Ten projekt pokazuje, poprzez swój klasyczny urok i to, że jest więcej niż możliwe, aby nauczyć się japońskiego bez pomocy Sensei lub prywatnego nauczyciela japońskiego.

Największym wyzwaniem, przed jakim stają deweloperzy, jest znalezienie odpowiedniej równowagi między tworzeniem zabawnej gry, a także uczynieniem z niej skutecznego narzędzia do nauki języka japońskiego.

Jeśli to Ci nie wystarczy, dlaczego nie rozważysz nauki japońskiego w szkole, a nawet na uniwersytecie?

Ucz się japońskiego dzięki edukacyjnym grom Nintendo 3DS

Te edukacyjne gry zamieniają gracza w ucznia i zmuszają go do odpowiadania na pytania i znajdowania odpowiedzi na problemy. W miarę postępów będą stawiać czoła coraz trudniejszym wyzwaniom.

włączona na konsoli playstation gra call of duty warzone w ciemnym pomieszczeniu
Gry były kiedyś tylko sposobem na dobrą zabawę. Teraz są potężnym narzędziem do nauki. (Źródło: Unsplash)

Nintendo bardzo szybko zorientowało się, jak popularne będą tego typu gry, a następnie zadbało o to, by ich platforma zawierała jak najwięcej gier dla Japanofilów. W rezultacie istnieje wiele różnych gier w 3DS dla tych, którzy chcą poprawić swoją naukę japońskiego:

Pururun! Shizuku-Chan Aha-☆ DS Drill Kokugo

Chociaż ta gra nie ma najbardziej chwytliwej nazwy, oferuje swój główny tryb („sentaku”) z kilkoma motywami („moji”, „kanji”, „kotoba”, „bunshô” i „matome”), które mogą Ci pomóc ćwiczyć japoński poprzez kilka zabawnych aktywności. Im lepiej coś robisz, tym wyżej awansujesz. Gra śledzi również Twoje postępy.

Gra skupia się na uczeniu Cię w czasie rzeczywistym i rzuca wyzwanie codziennej nauki, aby osiągnąć wynik 100 i uszczęśliwić Twojego przyjaciela „Shizuku-chan”.

DS Rakubiki Jiten

Kanji Sonomama DS Rakubiki Jiten to bardziej aplikacja słownikowa niż tradycyjna gra wideo.

Ponieważ nie ma również metody szkoleniowej do nauki pisania japońskich znaków, to oprogramowanie byłoby prawdopodobnie najlepsze dla tych, którzy są już na poziomie średniozaawansowanym. Zawiera jednak słowniki angielsko-japońskie zawierające ponad 13 000 słów.

Dostępne są trzy słowniki i możesz użyć rysika i ekranu dotykowego, aby znaleźć japońskie słowa za pomocą kanji:

  • Angielsko-japoński Genius 3. edycja
  • Angielsko-japońska 2. edycja
  • japoński meikyo

Zaidanhoujin Nippon Kanji Nouryoku Kentei

Ta gra wideo 2D stworzona przez Rocket Company jest również dostępna na 3DS.

Ta gra została wyraźnie zaprojektowana dla początkujących Japanofilów i może pomóc im opanować pisanie kanji, japońskich znaków. Możesz dostosować szybkość i poziom trudności gry do swoich potrzeb.

Chociaż ta gra nie przygotuje Cię do przystąpienia do testu biegłości językowej JLPT (Japanese Language Proficiency Test), pomoże Ci zapamiętać znaki kanji dzięki ponad 25 000 ćwiczeń i mini-grom opartym na oficjalnych testach. Po zakończeniu szkolenia powinieneś być w stanie zdać test umiejętności japońskiego Kanji Kentei.

Oczywiście możesz uzupełnić swój program nauczania gier wideo lekcjami. Zacznij uczyć się japońskiego online już dziś. :)

Gry wideo, które pomogły rozpowszechnić język japoński

Jako duchowy następca Atari, pojawienie się Nintendo oznaczało ogromną zmianę w branży.

konsola niintendo switch w rękach grającego dziecka
Wyobraź sobie, że możesz uczyć się z kontrolerem w ręku! (Źródło: Unsplash)

Nintendo Entertainment System (NES) jest nadal popularne ze względu na swój zabytkowy urok, mimo że jego grafika jest daleka od tego, co widać na najnowszych konsolach od PlayStation czy Xbox.

Istnieje jednak pewien emocjonalny urok, który przyciąga pokolenie do gier retro, takich jak Super Mario, Zelda i Mega Man.

Ta relacja między graczem a tymi grami wideo została ukształtowana podczas godzin spędzonych przed telewizorem, a ci, którzy mieli szczęście mieć japońskie kopie gier, skorzystali z bezpłatnych lekcji języka z grami takimi jak:

  • Super Mario Bros
  • Street Fighter
  • Final Fantasy
  • Pokemony

Niewielu jest graczy, którzy nie mają miłych wspomnień przynajmniej z jedną z tych serii.

Występujący w prawie 100 grach przez 30 lat Mario (pomimo bycia włoskim hydraulikiem) jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem kultury japońskiej. Na początku historii gamingu, Mario był pierwszą japońską rzeczą, z którą miały do ​​czynienia dzieci tego pokolenia.

Dlaczego w dobie kultury cyfrowej nie wykorzystać przyjemnego i popularnego medium, aby zbliżyć się zarówno do kultury japońskiej, jak i dowiedzieć się więcej o języku japońskim? Jeśli chcesz przejść na wyższy poziom, dlaczego nie rozważysz studiowania japońskiego na uniwersytecie, a nawet wyjazdu do Japonii na kurs w Tokio, Kioto lub Osace.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.