Czy Ty lub Twoje dzieci jesteście fanami japońskiej kultury? Chcesz jak najszybciej nauczyć się japońskiego?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, nie możesz  zacząć płynnie porozumiewać się po japońsku tylko oglądając anime, grając w gry wideo i czytając mangę (choć to na pewno nie zaszkodzi!).

Istnieje wiele różnych sposobów nauki japońskiego, choć nie jest to jeden z najczęściej nauczanych języków w szkołach. Ogólnie rzecz biorąc, najpopularniejszym językiem w szkołach jest angielski. Po angielskim jest niemiecki, francuski, hiszpański, łacina, włoski i japoński. Nie oznacza to jednak, że nauka japońskiego w ucząc się jeszcze w szkole, czy to podstawowej czy średniej, jest niemożliwa.

Wiemy, że podstawowym pytaniem w procesie nauki języka jest to, jak nauczyć się japońskiego. W tym artykule skupimy się na tym, jak możesz uczyć się Nihongo w szkole.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (1 oceny)
Kasia
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (1 oceny)
Kasia
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Gdzie można uczyć się japońskiego w szkole podstawowej?

Jeśli mieszkasz z dala od dużego miasta, jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz w stanie znaleźć szkołę, w której możliwa jest nauka japońskiego (co nie znaczy, że nie możesz znaleźć nikogo, kto umie mówić po japońsku) .

W rzeczywistości w szkołach podstawowych w Polsce nie naucza się języka japońskiego. Zanim jednak zrezygnujesz z nauki pierwszych japońskich słów, pamiętaj, że nauka japońskiego na uniwersytecie jest coraz bardziej popularna, choć wciąż nie tak bardzo jak nauka hiszpańskiego, angielskiego i francuskiego.

Nie pozwól jednak, by Cię to zniechęciło. Chociaż nauka japońskiego będąc jeszcze w szkole podstawowej lub liceum może być trudna, obecnie istnieje wiele różnych sposobów nauki języków obcych.

kobieta idąca ulicami Osaki oświetlonymi neonami z witryn w nocy po deszczu
Aby nauczyć się japońskiego, musisz jak najszybciej opanować system pisania. (Źródło: Pixabay)

Jeśli nadal jesteś zdesperowany, aby rozpocząć naukę korzystania z japońskich systemów pisma, znaków kanji (pochodzących od chińskich znaków) oraz kany (systemów pisma hiragana i katakana), powinieneś rozważyć zajrzenie na stronę Ambasady Japonii gdzie można znaleźć szkoły uczące japońskiego, a także ciekawe materiały do ​​nauki japońskiego. Istnieją również grupy kulturowe promujące kulturę japońską i naukę języka japońskiego.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat nauki języka, powinieneś również sprawdzić blogi osób, które uczyły się japońskiego lub nauczają japońskiego.

Bez względu na poziom, powinieneś być w stanie znaleźć miejsce, w którym możesz nauczyć się japońskiego. Od gramatyki i słownictwa po japońską historię i kulturę, wkrótce dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o Japonii i języku japońskim.

Czy możesz nauczyć się japońskiego jeszcze przed szkołą średnią?

Prawdopodobnie słyszałeś, że o wiele łatwiej jest nauczyć się języka, jeśli zaczynasz naukę w bardzo młodym wieku. Czy wiesz, dlaczego tak jest? W rzeczywistości wynika to z przyczyn neurologicznych i socjologicznych.

Dzieci mają znacznie więcej połączeń w mózgu niż dorośli. To pozwala im łatwiej uczyć się nowych rzeczy. Na przykład dziecko przyswoiłoby wiele podstawowych słów i zwrotów japońskich znacznie szybciej niż dorosły uczeń. Jednak wraz z wiekiem połączenia te są coraz rzadziej używane i ostatecznie ulegają zniszczeniu. Dzieje się tak, aby nasze mózgi działały efektywniej i wydajniej. Małe dziecko może nauczyć się prawie wszystkiego. Nauka pisania po japońsku byłaby dla nich tak samo łatwa jak dla rodowitych Japończyków.

dwie dziewczynki skupione na rysowaniu przez jedną z nich
Mózgi dzieci różnią się od mózgów dorosłych. (Źródło: Pixabay)

Jeśli chodzi o względy socjologiczne, są one szczególnie fascynujące. Dziecko jest mniej zawstydzone, gdy mu się nie udaje i jest znacznie bardziej prawdopodobne, że spróbuje ponownie. Podczas gdy dorośli martwią się używaniem niewłaściwych wyrażeń lub czasowników, dziecko nie pozwala, aby błędy zniechęciły je, gdy uczy się mówić po japońsku. Takie podejście powinien mieć każdy początkujący uczący się nowego języka.

Uczenie się jak dziecko jest również jednym z najlepszych sposobów na naukę języka: zacznij od ćwiczenia wymowy, mówienia rzeczy i regularnych ćwiczeń. Po nauczeniu się kilku ważnych japońskich zwrotów możesz zacząć patrzeć na japońskie znaki i uczyć się tych najczęściej używanych. Istnieje wiele bezpłatnych materiałów (takich jak podręczniki i fiszki), a nawet możesz uczyć się japońskiego online za pomocą stron internetowych, podcastów, aplikacji i filmów.

Nauka japońskiego jeszcze w szkole podstawowej to cel możliwy do osiągnięcia. Jednak nauka dowolnego języka (w tym japońskiego) może być trudna i możesz potrzebować dodatkowej pomocy. To wtedy powinieneś zacząć szukać miejsc, szkół i nauczycieli, którzy mogą pomóc Tobie lub Twojemu dziecku w nauce japońskiego. Jeśli to możliwe, znalezienie szkoły językowej, w której naucza się dzieci japońskiego, jest jednym z najlepszych sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się języka i nabrało płynności na długo przed pójściem do liceum. To najlepszy czas!

Często słyszysz, jak ludzie pytają, czy trudno jest nauczyć się japońskiego. Jeśli zaczynasz wystarczająco wcześnie i korzystasz z odpowiednich zasobów, nie ma powodu, dla którego Ty lub Twoje dziecko nie moglibyście odnieść sukcesu.

Zdalna nauka

Nie martw się, jeśli nie mieszkasz w pobliżu szkoły lub ośrodka oferującego lekcje japońskiego. Istnieje wiele różnych sposobów nauki japońskiego, także dla młodzieży.

Czy znasz ideę zdalnego nauczania? Kształcenie na odległość ma miejsce wtedy, gdy fizycznie nie uczęszczasz do instytucji. W przeszłości uczniowie prowadzili kursy korespondencyjne, podczas których komunikowali się ze szkołą za pośrednictwem poczty. Jednak teraz możemy to zrobić za pomocą Internetu i poczty e-mail.

Najlepszą rzeczą w nauce na odległość jest to, że możesz to teraz robić wszędzie tam, gdzie jest połączenie z Internetem. Jeśli masz dostęp do Internetu (a zakładamy, że masz, ponieważ to czytasz), nauka na odległość może być rozwiązaniem, którego szukałeś. Nie zapominaj, że nadal możesz uzyskać swojego osobistego nauczyciela lub korepetytora online, który pomoże Ci w nauce. Wyszukaj np. język japoński Kraków” w wyszukiwarce Superprof.

Dostępnych jest wiele różnych kursów dla tych, którzy chcą uczyć się japońskiego, niezależnie od poziomu.

Jeśli na przykład wybierzesz kurs dla początkujących, będzie obejmować takie rzeczy, jak:

 • Czytanie japońskiego
 • Nauka japońskich systemów pisma: (kanji, hiragana i katakana)
 • Mówienie po japońsku
 • Gramatyka japońska
 • Nauka niektórych z najpopularniejszych symboli kanji

Dostępne są również testy i quizy, dzięki którym możesz sprawdzić, jak sobie radzisz.

Oczywiście, jeśli uważasz, że rzeczy są zbyt proste, zawsze możesz zdecydować się na kursy średnio zaawansowane, oferujące takie rzeczy jak:

 • Rozumienie ze słuchu i czytanie ze zrozumieniem
 • Zaawansowane ćwiczenia gramatyczne
 • Historia i kultura Japonii
 • Więcej kanji

Te poziomy zawierają również testy i quizy, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze. To idealne rozwiązanie do nauki japońskiego, gdy nie możesz brać udziału w zajęciach. Zasoby są często zróżnicowane i oczekuje się od Ciebie opanowania wielu różnych umiejętności językowych.

Ponadto będziesz mieć dostęp do:

 • Forum dyskusyjnego do omawiania materiałów z lektorami i innymi uczniami
 • Kogoś, kto poprawi Twoją pracę domową
 • Zasobów multimedialnych

Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju nauką, powinieneś poszukać jednego z najlepszych kursów nauczania na odległość lub masowych otwartych kursów online (MOOC). Wpisz np. kurs japońskiego Łódź w wyszukiwarkę Superprof i znajdź zajęcia dla siebie.

tradycyjna japońska architektura zamek osaka w pochmurny wieczór podczas zachoodu słońca
Kursy japońskiego to świetny sposób na poznanie fascynującej kultury i historii. (Źródło: Pixabay)

Rozpoczęcie nauki języka i kultury w Japonii już w szkole podstawowej to świetny sposób na uzyskanie przewagi przed pójściem do szkoły średniej, a nawet na uniwersytet. Jak w przypadku każdego 11, 12 lub 13-latka, zajęcia będą musiały być zabawne, aby utrzymać ich zaangażowanie i nie mogą być zbyt przytłaczające. Kursy nauczania na odległość oferują szeroką gamę opcji, nie tylko dla uczniów szkół średnich, więc upewnij się, że znajdziesz taki, który odpowiada potrzebom Twojego dziecka.

Kto może pomóc w nauce japońskiego poza szkołą?

Co możesz zrobić, jeśli w pobliżu nie ma żadnych stowarzyszeń ani centrów językowych, a nie interesuje Cię nauka na odległość? Samodzielna praca w domu może być trudna.

Jak więc zacząć uczyć się japońskiego? Dlaczego nie spróbować użyć gier wideo do nauki japońskiego?

Dostępnych jest również wiele innych opcji, jeśli masz ograniczony budżet.

Prywatni korepetytorzy

Superprof to strona umożliwiająca kontakt studentów z prywatnymi korepetytorami. Oznacza to, że możesz znaleźć prywatnych korepetytorów japońskiego w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Szczerze wierzymy, że to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka.

Czemu? Ponieważ możesz znaleźć rodzimych japońskich prywatnych korepetytorów. Wiedzą, o czym mówią. Co więcej, będziesz jedynym uczniem w klasie swojego prywatnego nauczyciela japońskiego! Oznacza to, że mogą działać tak szybko lub wolno, jak potrzebujesz, a także dostosować swoje zajęcia do Twoich mocnych i słabych stron.

trzy maiko uczennice szkolące się na gejsze ubrane w kimono przechodzące przez ulice w pochmurny dzień
Możesz się wiele nauczyć z prywatnym nauczycielem japońskiego. (Źródło: Pixabay)

Nauka japońskiego z prywatnym korepetytorem oznacza, że ​​jeśli masz trudności z wymówieniem określonego słowa lub masz problemy z pewnym zagadnieniem gramatycznym, Twój nauczyciel japońskiego może zarezerwować czas, aby Ci pomóc i przekazać osobistą opinię. Zwykle nie można tego zrobić na tradycyjnych zajęciach, ponieważ nauczyciel nie ma czasu. Twój nauczyciel może również uczyć Cię w zaciszu własnego domu, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Dodatkowo wielu korepetytorów na naszej platformie oferuje bezpłatne korepetycje przez pierwszą godzinę, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy Ci się podobają. Możesz wybrać najlepszego korepetytora dla siebie i swojego budżetu.

Wpisz np. kurs japońskiego Warszawa w wyszukiwarkę Superprof, by znaleźć korepetycje idealne dla siebie.

Niezależne prywatne centra i szkoły językowe

Innym rozwiązaniem, które może Cię zainteresować, jest uczęszczanie na zajęcia w niezależnej prywatnej firmie. Często oferują kursy dla wszystkich grup wiekowych i poziomów. Oczywiście im większe miasto, tym więcej możliwości nauki języka. Jak powiedzieliśmy wcześniej, japońskie stowarzyszenia są często najlepszymi miejscami, do których można się udać.

Czy możesz nauczyć się japońskiego za darmo? Istnieją dwie opcje dla tych, którzy chcą uczyć się japońskiego za darmo:

 • Naucz się korzystać z internetu
 • Sprawdź wydarzenia międzykulturowe, na których możesz poćwiczyć japoński

Podobnie jak w przypadku wsparcia akademickiego, nie brakuje wydarzeń organizowanych lub promowanych przez wspomniane towarzystwa i stowarzyszenia międzykulturowe. Jednak te wydarzenia nie mają miejsca wystarczająco często, abyś mógł biegle posługiwać się japońskim. Powinieneś rozważyć udział w tych wydarzeniach, a także prawie codziennie uczyć się nowych zwrotów. Sprawdź ich strony internetowe (patrz wyżej), aby znaleźć kalendarze z wyszczególnieniem, kiedy i gdzie odbywają się te wydarzenia.

Wreszcie, internet jest fantastycznym źródłem informacji dla każdego, kto chce nauczyć się japońskiego za darmo. Znajdziesz mnóstwo zasobów tekstowych, audio i wideo, które pomogą Ci opanować język japoński. Są świetne do czytania i rozumienia ze słuchu. Możesz także wyszukiwać słowa i słownictwo specjalistyczne oraz jak z nich korzystać.

Teraz masz kilka możliwości nauki japońskiego. Uważamy, że masz szczęście, że masz dostęp do nich wszystkich.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.