Język i kultura w Japonii to coś, co naprawdę należy podziwiać. Z około 127 milionami native speakerów w Japonii, wszelkie umiejętności językowe, które posiadasz, zabiorą Cię daleko. Oczywiście im płynniej mówisz, tym dalej zajdziesz.

Istnieje wiele sposobów na naukę japońskiego, ale aby bardziej się wyróżnić i przenieść naukę języka poza poziom konwersacji, powinieneś rozważyć podjęcie studiów japońskiego na uniwersytecie.

W dzisiejszych czasach jest tak wiele opcji dla tych, którzy chcą iść na studia wyższe.

  • Czy rozważałeś naukę japońskiego?
  • Czy chciałbyś nauczyć się mówić po Nihongo, aby mieszkać i pracować w Japonii z Japończykami?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, masz szczęście! W tym artykule porozmawiamy o nauce japońskiego na uniwersytecie!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (1 oceny)
Kasia
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (1 oceny)
Kasia
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak uczyć się japońskiego na uczelni wyższej?

Jeśli masz już dobry poziom, czy to poprzez naukę japońskiego z prywatnym korepetytorem, czy w szkole lub w lokalnym instytucie językowym, studiowanie japońskiego wydaje się już dobrym pomysłem.

Chociaż możesz zacząć uczyć się japońskiego na zajęciach dodatkowych w szkole podstawowej, nie jest to powszechne. Jednak liczba osób uczęszczających na kursy języka japońskiego na uniwersytecie rośnie.

studenci siedzący na auli słuchając wykładu prowadzonego przez profesora
Nauka japońskiego może naprawdę rozwinąć Twoją karierę. (Źródło: Unsplash)

Teoretycznie uzyskanie stopnia naukowego zajmie Ci pięć lat studiów. Możesz zacząć od razu po skończeniu szkoły średniej, skończyć pięć lat później, a potem możesz nawet rozważyć kontynuowanie nauki, robiąc doktorat z języka japońskiego. Po osiągnięciu takiego poziomu rozmowa w Tokio będzie o wiele mniej zniechęcająca!

Nie wyprzedzajmy jednak faktów. Prawdopodobnie jest za wcześnie, aby zacząć mówić o doktoracie, zanim jeszcze nauczysz się jakichkolwiek japońskich słów lub zwrotów.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nauka japońskiego staje się coraz bardziej popularna. Ale nie tylko język jest atrakcyjny dla uczniów. Kultura i historia Japonii to fascynujące tematy same w sobie i są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego jako początkujący oczekuj, że na lekcjach języka nie tylko nauczą Cię mówić po japońsku, ale powiedzą trochę o tradycjach Krainy Wschodzącego Słońca.

A jeśli chcesz uczyć się japońskiego, ale nie studiować, by otrzymać tytuł naukowy, możesz wziąć udział w opcjonalnych modułach na wielu uniwersytetach na całym świecie. Mając taką opcję, nie musisz opanowywać kanji ani kany (zarówno hiragany, jak i katakany). Możesz nauczyć się japońskiego słownictwa, takiego jak powitanie i przedstawianie się.

Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz pewności, jak uczyć się japońskiego, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zapisanie się na lekcję japońskiego dla początkujących tak szybko, jak to możliwe. W ten sposób, nawet jeśli zdecydujesz się studiować japońską kulturę i historię, będziesz mieć podstawy w japońskiej gramatyce i słownictwie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć inne zajęcia.

studenci w bibliotece Suzzallo and Allen Library w Seattle
Biblioteka może stać się najważniejszym miejscem do odwiedzenia. (Źródło: Unsplash)

Chociaż powiedzieliśmy, że nie musisz uczyć się japońskiego przed pójściem na uniwersytet, jeśli masz taką możliwość i jesteś zainteresowany studiowaniem tego na poziomie licencjackim lub wyjazdem do Japonii, zdecydowanie powinieneś to zrobić i możesz nawet zdawać maturę z języka japońskiego. Wtedy będziesz miał pewność, że opanowałeś podstawowe japońskie zwroty i czasowniki! Oznacza to również, że możesz nawet pominąć niektóre z bardziej podstawowych lekcji japońskiego i zdecydować się bezpośrednio na naukę japońskiego na bardziej zaawansowanym poziomie.

Podsumowując, jeśli wybierasz się na uniwersytet i chcesz używać japońskiego w swojej przyszłej karierze, wybór zajęć z japońskiego jest oczywisty!

Na jakich uczelniach można uczyć się japońskiego?

Czy chciałbyś uczyć się japońskiego, aby później mieszkać i pracować w Japonii? Znalezienie odpowiedniego uniwersytetu nie powinno być zbyt trudne, jeśli jesteś pracowitym uczniem z dobrymi ocenami.

Warto rozpocząć naukę przed wyjazdem. Wpisz np. kurs japońskiego Warszawa w wyszukiwarkę Superprof, by znaleźć korepetycje dopasowane do swoich potrzeb.

krzesła poustawiane w dwóch rzędach na sali wykładowej
Przy tak wielu uczelniach oferujących lekcje japońskiego możesz wybierać i przebierać. (Źródło: Unsplash)

Istnieje wiele różnych uniwersytetów na całym świecie, na których możesz uczyć się japońskiego. Należą do nich uniwersytety w Europie, Ameryce Północnej i Australii czy Azji. Nie oznacza to, że każda uczelnia będzie oferować kursy japońskiego, ale powinieneś być w stanie znaleźć różne opcje, jeśli mieszkasz w większym mieście.

Dlatego radzimy skontaktować się z uczelnią, na której chciałbyś studiować, aby dowiedzieć się, jakie oferuje ona możliwości uzyskania stopnia naukowego z języka japońskiego lub jakie opcjonalne moduły mogą ci zaoferować, jeśli nie chcesz tego robić proces.

Jeśli szukasz sposobów na naukę japońskiego, które są zabawne i beztroskie, czy wiesz, że możesz również uczyć się japońskiego, korzystając z gier wideo?

Najlepszy sposób na samodzielną naukę japońskiego: inne opcje

Zapewne zadałeś sobie pytanie, czy trudno jest nauczyć się japońskiego? Odpowiedź prawdopodobnie brzmi: nie jest tak trudny, jak myślisz, dlatego nie powinieneś się tym zniechęcać. Jeśli nie idziesz na studia lub już studiowałeś, zawsze możesz uczyć się japońskiego gdzie indziej. Istnieje wiele wieczornych zajęć, na których ludzie spotykają się, aby uczyć się japońskiego w bardziej zrelaksowanym środowisku niż zajęcia na uczelni wyższej.

Co więcej, są to zajęcia, na których uczysz się mówić po japońsku, a nie skupiasz się na czytaniu i pisaniu. Prawdopodobnie zaczniesz od powitań i zwrotów grzecznościowych, mówienia po japońsku w sytuacyjnej konwersacji i opanowania japońskiego systemu pisma: japońskich znaków kanji (pochodzących od chińskich znaków) i kany (hiragana i katakana), które są swego rodzaju japońskim alfabetem.

Chociaż japoński system pisania nie jest prosty, nie zapominaj, że istnieje wiele stron internetowych, na których możesz uczyć się japońskiego online, które pomogą Ci uczyć się czytania i pisania po japońsku, jeśli masz problemy.

Później na kursie japońskiego, podczas pracy z podręcznikiem, zaczniesz natykać się na mniej popularne japońskie znaki, specjalistyczne słowa i wyrażenia oraz niektóre z bardziej interesujących aspektów japońskiej gramatyki (czy słyszałeś kiedyś o partykułach?).

Te zajęcia są często tańsze niż uzyskanie stopnia naukowego. W końcu, jeśli byłeś już na studiach, głupio byłoby wracać tylko po to, by uczyć się japońskiego, kiedy można go nauczyć się za mniejsze pieniądze! To także dobry sposób na poznanie nowych ludzi.

Chociaż nie możesz zdobyć stopnia naukowego, możesz uczyć się do JLPT (test biegłości języka japońskiego), aby udowodnić swój poziom w języku. Istnieje również wiele podręczników, które możesz kupić, aby sobie pomóc. Warto jednak sprawdzić, czy zadania, które chcesz wykonywać, tego wymagają, ponieważ egzamin nie zawiera elementów mówienia i skupia się tylko na czytaniu, pisaniu i słuchaniu.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie można znaleźć takie zajęcia, powinieneś poszukać lokalnego Instytutu Języka Japońskiego. Jest ich mnóstwo na całym świecie, a większość z nich ma na swojej stronie internetowej sekcję „edukacja”, w której możesz zobaczyć, jak uczą ludzi w Twojej okolicy o historii i kulturze Japonii, a także uczą ludzi, jak mówić tym językiem.

Dzięki internetowi możesz nie tylko znaleźć lokalną szkołę językową, ale także wziąć udział w jednym z wielu kursów online (np. kurs japońskiego Kraków). Istnieją również aplikacje, filmy na YouTube i masowe otwarte kursy online (MOOC), w których możesz zatopić zęby. Należy zauważyć, że podobnie jak wszystko inne w Internecie, jakość tych zasobów może się bardzo różnić.

Zalecamy przeprowadzenie wielu badań przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, ponieważ ciągła zmiana zasobów i kursów może być demotywująca. Wybierz dobre materiały, trzymaj się ich i regularnie ćwicz.

Nauka japońskiego z prywatnym korepetytorem

Możesz tego nie wiedzieć, ale możesz uczyć się japońskiego z prywatnym korepetytorem, nawet bez wychodzenia z domu. Wpisywanie hasła ,,lekcje japońskiego"  do Google to dobry punkt wyjścia do znalezienia lokalnego korepetytora.

Może to być korzystne, jeśli masz napięty harmonogram na uniwersytecie i nie możesz znaleźć w swoim planie zajęć miejsca na lekcje japońskiego.

Możesz zadzwonić do prywatnego korepetytora japońskiego, który z przyjemnością przyjdzie do Twojego domu, aby regularnie uczyć Cię japońskiego. W ten sposób możesz uczyć się japońskiego w dogodnym dla siebie czasie, co sprawia, że ​​jest to najbardziej elastyczny sposób nauki.

Twoje korepetycje z japońskiego mogą obejmować:

  • Naukę japońskich systemów pisma (kanji, hiragana, katakana)
  • Studiowanie gramatyki japońskiej
  • Ćwiczenie japońskiej wymowy i mówienie na różne tematy
  • Naukę liczenia po japońsku
  • Naukę japońskich partykuł (powinieneś się ich nauczyć!)
  • Korzystanie z zasobów multimedialnych (filmy, manga, muzyka itp.) w celu poprawy zrozumienia.

Bez względu na wiek, poziom lub miejsce na świecie, powinieneś być w stanie znaleźć prywatnego korepetytora, który może przyjść do Twojego domu lub udzielić prywatnych samouczków przez kamerę internetową.

Wpisz np. język japoński Poznań” w wyszukiwarkę Superprof, aby znaleźć idealne zajęcia dla siebie.

osoba robiąca notatki w zeszycie pomarańczowym długopisem
Zawsze możesz poprawić swój japoński z pomocą prywatnego korepetytora. (Źródło: Unsplash)

Za pomocą kilku kliknięć będziesz mógł przeglądać profile kilku potencjalnych korepetytorów. Nie zapominaj, że prywatni korepetytorzy na Superprof mają tendencję do oferowania bezpłatnych korepetycji przez pierwszą godzinę, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy są dla Ciebie odpowiednie. Powinieneś jasno wyjaśnić, dlaczego chcesz uczyć się japońskiego i jakie są Twoje cele, aby mogli odpowiednio zaplanować lekcje.

Dobry nauczyciel będzie w stanie bez wysiłku dostosować swoje metody, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który poświęca na uczenie Cię. To najlepsza rzecz w zatrudnianiu prywatnego korepetytora. Nauczysz się w swoim tempie, a nie w tempie reszty klasy. Oznacza to, że mogą działać tak szybko lub wolno, jak potrzebujesz, a także dostosować swoje zajęcia do Twoich mocnych i słabych stron.

Ze wszystkimi korepetytorami na Superprof powinieneś być w stanie znaleźć idealnego korepetytora dla siebie. Oznacza to, że nadal możesz kontynuować naukę japońskiego, nawet jeśli Twoja uczelnia nie oferuje zajęć z tego języka.

Jeśli Twoja uczelnia oferuje lekcje japońskiego, korepetycje są świetnym sposobem na dodatkową naukę przed ważnym testem lub egzaminem końcowym.

I bez względu na to, gdzie mieszkasz — możesz uczyć się japońskiego przez Skype, nawet jeśli w Twoim mieście nie ma korepetytora!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na naukę japońskiego na uniwersytecie, czy skorzystasz z pomocy prywatnego korepetytora, powinieneś teraz dokładnie wiedzieć, gdzie się udać i co musisz zrobić.

Oczywiście nie musisz chodzić na uniwersytet, żeby uczyć się japońskiego. Możesz wziąć zajęcia w dowolnym miejscu.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.