Znalezienie trenera osobistego to już spory krok dla klienta, który chce zachować formę i ćwiczyć w bezpieczny sposób.

I wszystko gra... ale zdarza się, że podczas treningu sportowego lub zajęć w domu coś pójdzie nie tak. Pech trafi na klienta lub samego trenera. W szczególności mówimy o kontuzjach, kiedy dojdzie do wypadku.

Co dzieje się dalej w takich przypadkach,? Czy wszczęte zostaną działania prawne? Czy trener może zostać pociągnięty do odpowiedzialności?

Jeśli tak się stanie, jakie ubezpieczenie trenera osobistego powinieneś wykupić, aby zapobiec zdarzeniom, które mogą być tak szkodliwe dla twojej pracy i stylu życia?

Superprof odpowiada tutaj na wszystkie twoje pytania.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szkolenie dydaktyczne
Justyna
Justyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sana
5
5 (11 oceny)
Sana
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
Justyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sana
5
5 (11 oceny)
Sana
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego Trener Personalny Bezwzględnie Potrzebuje Ubezpieczenia

Coaching sportowy, trening osobisty, instruktaż fitness... Kiedy o tym rozmawiamy, od razu myślimy o czymś fajnym, prawda? Po ukończeniu kursu można pracować z entuzjastycznymi i zmotywowanymi klientami podczas domowych sesji treningowych, w ramach prowadzenia firmy fitness. Może zaproponować trening siłowy i kardio w parku, w naturalnym środowisku, z czystym powietrzem... A nawet pobiegać na plaży, czemu nie?!

Kulturysta podnoszący bardzo obciążoną sztangę.
Pierwsza wskazówka, jak uniknąć problemów: nie proś swoich klientów o podnoszenia takich ciężarów!| źródło: Unsplash - Alora Griffiths

W końcu, trening osobisty może oznaczać wszystkie te metody rekreacji ruchowej, to prawda.

Ale kiedy jesteś osobistym trenerem w domu, nie wszystko jest takie kolorowe. Chociaż możliwość zarabiania na życie dzięki własnej pasji, aktywności fizycznej, byciu własnym szefem i pomaganiu innym są powodami do świętowania, konieczne jest również podjęcie środków ostrożności!

Na przykład: ubezpieczenie trenera osobistego! Mimo, że według wymogów polityki społecznej nie jesteś, jako instruktor personalny, zobowiązany do wykupienia polisy, w twoim interesie leży zaopatrzenie się w taki środek awaryjny. Upewnij się także, że otrzymałeś profesjonalne szkolenia, przystąpiłeś do egzaminu i otrzymałeś certyfikat do tego rodzaju pracy lub wyposaż się w solidny, nowoczesny sprzęt spełniający oczekiwania klientów.

Krótko mówiąc, proste umiejętności sportowe nie wystarczą, aby zostać jednym z instruktorów fitness!

Pytasz, dlaczego? Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, należy wrócić do samej definicji zawodu „trenera personalnego”, która z prawnego punktu widzenia nadal nie istnieje. Jednak ogólnie rzecz biorąc, trener sportowy to oczywiście „trener osobisty”, „trener personalny” czy „instruktor fitness”. Pokrótce, osoba, która w pełni zna się na sporcie i aktywności fizycznej. Ale przede wszystkim, w definicji liczy się przede wszystkim termin „trener”.

Dlatego też mówimy o „indywidualnym trenerze fitness”. Trener osobisty nierzadko pracuje z tą samą osobą na sesjach, które są często spersonalizowane. Korzysta z całej swojej mądrości i wiedzy specjalistycznej na każdej sesji: motywuje przez cały czas, dostosowuje zachowanie do osobowości klienta, udziela porad żywieniowych i zdrowotnych, zarządza wrażliwymi przypadkami (otyłość, nadwaga, stres życia codziennego, zdrowie fizyczne) i niską samooceną (brak pewności siebie, brak celu itp.).

Trener osobisty pomaga każdemu klientowi przez cały czas, na każdej sesji i poza nią, co czasami trwa kilka miesięcy. Niezależnie od tego, czy chodzi o: utratę wagi lub budowanie mięśni, przybieranie na wadze, wytrzymałość i sprawność fizyczną poprzez kardio, pilates, jogę lub zumbę, kształtowanie sylwetki, ujędrnianie, motywowanie, utrzymywanie formy ... Trenerzy personalni obdarzani są całkowitym zaufaniem, przez co spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność. Czasami są nawet postrzegani jako najlepsi sportowcy, co oczywiście pozwala im również znaleźć uczniów na swoje sesje fitness.

Trener, tworząc umowę biznesową z klientem, zobowiązuje się zatem do wykorzystania konkretnej metody, a zwłaszcza do osiągnięcia oczekiwanych wyników. Z tego powodu klient może chcieć pociągnąć trenera osobistego do odpowiedzialności za szkody poniesione podczas ćwiczeń fizycznych i pozwać go do sądu.

Dlaczego Musisz Się Chronić?

Być może zrozumiałeś już, że ochrona jest częścią samej natury zawodu trenera personalnego, często jesteś na miejscu, aby pomóc chronić innych przed kontuzjami i uczyć ich właściwych i bezpiecznych metod ćwiczeń fizycznych.

Kiedy instruktor sportowy zwraca się do nowych uczniów, aby rozwinąć swój biznes i zwiększyć popularność oraz liczbę klientów, będąc dobrym sprzedawcą, będzie musiał pochwalić się swoimi usługami: zdolnością do osiągnięcia tego lub innego wyniku, unikalną metodą, odpowiednim i bezpiecznym sprzętem, bez ryzyka kontuzji, referencjami, szkoleniami... lista jest długa!

Później jednak, coś może pójść niezgodnie z planem. W jakim sensie? Wyobraź sobie, że postępując według twojej rady, uczeń przekracza swoje granice, jest nadmiernie zmotywowany twoją zachętą i kończy się to kontuzją. Oczywiście trener osobisty staje się odpowiedzialny i może ponosić odpowiedzialność prawną.

Czarnobiałe zdjęcie kobiety, której ktoś zasłania oczy dłońmi.
Niektórzy klienci na oślep wykonują polecenia trenera... Uważaj, aby nie zbagatelizować ani nie przecenić ich umiejętności! | źródło: Unsplash - Ryoji Iwata

Tym bardziej, gdy masz umowę lub kontrakt z tą osobą i uzgodniono rekompensatę finansową przy określaniu usług.

Ta praca wiąże się z pewnym ograniczeniem instynktownych odruchów ze strony ucznia, który następnie w pełni ufa swojemu nauczycielowi. W trakcie intensywnego treningu odchudzającego lub programu regularnych ćwiczeń kulturystycznych (mięśnie klatki piersiowej, ramion, barków) klient przestrzegający podanych wskazówek narażony jest na nieprzewidziane konsekwencje. Wyobraź sobie sytuację, w której klient nie mógłby, broń Boże, pracować ani prowadzić swojej firmy po urazie, którego mogłeś uniknąć lub który sam spowodowałeś...

Jest całkiem możliwe, że klient pociągnie osobistego trenera do odpowiedzialności w sądzie. Stąd potrzeba wcześniejszego zapobieżenia tego rodzaju niefortunnym i nieoczekiwanym okolicznościom poprzez wykupienie jednej lub kilku podstawowych opcji ubezpieczenia dostępnych dla ciebie jako trenera osobistego.

Przewidywanie sytuacji problematycznych to niezaprzeczalnie jedna z fundamentalnych cech dobrego trenera personalnego...

Jaką Polisę Wybrać?

W obliczu tych niebezpieczeństw związanych z pracą trenera fitness wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ochronę i wycenę ubezpieczenia online. Możesz również otrzymać wycenę, dzwoniąc do agencji ubezpieczeniowej i rozmawiając z brokerem ubezpieczeniowym lub agentem ubezpieczeniowym. Wśród opcji:

Każda firma oferuje polisy ubezpieczeniowe dla trenerów, które zawierają ubezpieczenia OC i NNW. Dają szansę, aby upewnić się, że twoja firma lub mały biznes i zajęcia sportowe są wykonywane bezpiecznie i z głową, czy to dla: utraty wagi, przyrostu masy ciała i mięśni, kardio, nauki nowego sportu, kształtowania sylwetki (mięśnie brzucha, pośladków, ud, rozciąganie, bieganie itp.).

„Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dotyczą bezpośrednio instruktora fitness i klienta wykonującego samodzielnie czynności fizyczne, zabezpieczą cię przed nieprzewidzianym zdarzeniem lub uszkodzeniem mienia osoby trzeciej. Na przykład, jeśli ktoś inny niż twój klient potknie się o matę, którą położyłeś na ziemi lub jeśli ty bądź klient wybijecie okno podczas odkładania sprzętu sportowego. Ten rodzaj ubezpieczenia jest szczególnie przydatny, jeśli wykonujesz sesje w klubie fitness lub na siłowni, ponieważ obejmuje ciebie i klienta w przypadku zniszczenia mienia podczas pobytu na miejscu.

Wnętrze pustej sali sądowej.
Ubezpieczenie ochroni cię przed wylądowaniem tutaj... | źródło: Unsplash - David Veksler

Dalej jest bardzo ważna i istotna opcja „ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków” (NNW). Ubezpieczy i ochroni trenera personalnego, jeśli podczas ćwiczeń fizycznych, programu sportowego lub podczas kulturystyki (na przykład) klient dozna kontuzji. Obejmuje to również wszelkie porady, które udzielasz klientowi, a które zastosuje on w czasie poza sesją. Jeśli dozna obrażeń w wyniku jakichkolwiek porad, których udzieliłeś w charakterze zawodowym, ubezpieczenie zajmie się wszelkimi obrażeniami ciała. Pamiętaj, że prawo nie wymaga od trenera zawarcia umowy ubezpieczenia, ale miejmy nadzieję, że już teraz doszedłeś do wniosku, że zabezpieczenie siebie i swojej firmy przed błędami, wypadkami i kosztownymi stratami jest niezwykle przydatne.

Może chcieć wiedzieć, ile wynosi pensja trenera osobistego...

Istnieje również „ubezpieczenie sprzętu”, które obejmuje wszelkie uszkodzenia  posiadanego drogiego sprzętu, którego używasz z klientami podczas zajęć zawodowych lub indywidualnych.

Wreszcie, oczywiście, trener fizyczny nigdy nie jest odporny na kontuzje podczas sesji. Aby pokryć wydatki spowodowane tego typu wypadkami, nieuniknione wydaje się dodatkowe „ubezpieczenie zdrowotne”. Czytaj dokładnie warunki ubezpieczeń, niektóre obejmują wszelkie urazy, do których może dojść podczas treningu osobistego, zarówno w przypadku klienta, jak i samego ciebie.

Nigdy nie chcemy, ani nie spodziewamy się kontuzji, ale tak jak w przypadku większości rzeczy, najlepiej być przygotowanym na kontakt z takim wydarzeniem!

Czy Pedagog Sportowy Także Potrzebuje Polisy?

Na stronie internetowej Superprof i ogólnie wśród polskich trenerów sportowych znajdujemy wielu nauczycieli i instruktorów z bardzo różnych środowisk i szkół, którzy trenują i prowadzą zajęcia sportowe i fizyczne.

Wśród nich znajdują się również nauczyciele wychowania fizycznego, lub nauczyciele gimnastyki, którzy praktykują w gimnazjach lub liceach. Obecnie wielu z nich nie waha się już przed znalezieniem dodatkowego źródła dochodu, prowadząc domowe zajęcia sportowe. Jest to rzeczywiście bardzo praktyczne.

Ale czy muszą być ubezpieczeni również na zajęciach pozaszkolnych?

Czarno-białe zdjęcie dziecięcej drużyny koszykówki z trenerem.
Tak, nauczyciel szkolny musi się ubezpieczyć dodatkowo, jeśli zdecyduje się udzielać korepetycji! | źródło: Unsplash - jesse orrico

MEN i ustawa o ubezpieczeniu uczniów w szkołach i placówkach oświatowych zapewnia zaplecze dla nauczycieli, którzy są urzędnikami służby cywilnej w placówce, w której pracują przez cały tydzień i mają pod opieką zorganizowane klasy. Oznacza to, że poza szkołą lub uczelnią, w której pracują, muszą dodatkowo wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmie ich w przypadku obrażeń ciała ich klientów.

Każdy trener lub nauczyciel, nawet instruktor o specjalizacji joga lub pilates, który prowadzi kurs online dla osób indywidualnych i otrzymuje za to wynagrodzenie, powinien wykupić ubezpieczenie OC. Ponieważ jest to działalność zawodowa prowadzona we własnym imieniu. Dlaczego w dzisiejszych czasach ceną za kontuzję ma być trafienie do sądu, utrata małej firmy, a nawet gorzej!?

Zrób dla siebie to samo, co dla swoich klientów, uprawiaj sport w bezpieczny sposób, ubezpieczając się, a zachowasz dobrą opinię.

Teraz odkryj, jakich kwalifikacji potrzebujesz, aby zostać trenerem personalnym…

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.