Niestety, nie możemy po prostu obudzić się pewnego ranka i za dotknięciem magicznej różdżki zostać instruktorem sportu, po obejrzeniu relacji telewizyjnej poprzedniego wieczoru.

Początkowa inspiracja może pochodzić stamtąd, ale aby naprawdę przygotować się do tej ekscytującej kariery, musisz ją realizować w bardzo konkretny sposób. Z pasją, refleksją i organizacją.

Masz na głowie ubezpieczenie, zarobki, budowanie klienteli... wiele ważnych punktów, które należy przygotować z wyprzedzeniem i które są kluczowe dla sukcesu!

Czytaj dalej, aby odkryć ważne informacje, pomocne wskazówki i sugestie, jak odnieść sukces w zawodzie trenera personalnego!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szkolenie dydaktyczne
Monika
Monika
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
Justyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bisma
5
5 (11 oceny)
Bisma
zł134
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
Justyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bisma
5
5 (11 oceny)
Bisma
zł134
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak Odnieść Sukces w Pracy Trenera Personalnego?

W sieciach społecznościowych, zwłaszcza takich jak Instagram, Snapchat i Facebook (nawet YouTube!), fitness staje się niezwykle popularny.

Idealny wygląd chyba jeszcze nigdy nie był tak ważny, jak obecnie w naszym nowoczesnym społeczeństwie, a sieci społecznościowe nieustannie nam o tym przypominają. Dzięki tym rozległym sieciom medialnym rodzą się „gwiazdy fitness”, a Youtuberzy związani z branżą stają się sławni w Polsce i na całym świecie.

Przychodzą mi na myśl dwie Polki: Monika Kołakowska i Ola Żelazo. Pierwsza regularnie publikuje na Youtube serie intensywnych treningów związanych z różnymi wyzwaniami czasowymi, oraz pojedyncze sesje z użyciem ćwiczeń o różnym stopniu zaawansowania, czasem przy użyciu łatwo dostępnego sprzętu sportowego. Druga skupia się na jodze i pilatesie, w różnym natężeniu wysiłkowym, oferując także ćwiczenia dla seniorów oraz sesje poświęcone zdrowemu kręgosłupowi, ale na jej kanale znaleźć również można ćwiczenia ze sprzętem sportowym, skupiające się ona konkretnych partach mięśni.

Zatłoczona, ciemna siłownia.
Nie każdemu odpowiada praca na zatłoczonej siłowni - Youtube może być dobrą alternatywą. | źródło: Unsplash - Luis Vidal

Właśnie w tym świecie ultra popularyzacji fitnessu chcesz zostać osobistym instruktorem sportowym! Na pewno znasz zjawisko fit-influencerów i wiesz ile korzyści finansowych i rozwojowych daje możliwość zaistnienia w sieciach społecznościowych, zwłaszcza jeśli uda ci się podbić serca dziesiątek tysięcy fanów.

Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska to jedne z najpopularniejszych nazwisk w polskiej branży treningu personalnego. Obie panie, dzięki wytrwałej pracy, zbudowały własne imperia i oferują różne formy ćwiczeń i diety.

Zanim jednak zajdziesz tak daleko, konieczne będzie zdefiniowanie priorytetów. Czy chcesz:

 • Prowadzić osobiste sesje treningowe w domu?
 • Pracować dla firm?
 • Na siłowni lub w klubie fitness?
 • Online?
 • Poznać jedną lub kilka specjalności?
 • Reklamować się na własnej stronie internetowej lub na platformie dla trenerów osobistych?

Ważne jest również, aby móc pokazać swoim klientom certyfikat lub dyplom ukończenia szkolenia zawodowego. Dokumenty takie jak stopień uniwersytecki, dyplom uczelni wyższej lub certyfikat ukończenia kursu warto przedstawić w swoim dorobku sportowym. W Polsce dostępne są różne opcje i specjalizacje. Możesz na przykład ukończyć kurs w prywatnej instytucji szkoleniowej, co umożliwia pracę na stanowisku instruktora personalnego na siłowni lub w klubie fitness, lub udać się na studia licencjackie, a po nich wybrać studia II stopnia albo podyplomowe, jeśli interesuje cię wiedza specjalistyczna. Wiele certyfikatów pozwoli ci pracować zarówno w Polsce, jak i w niektórych innych krajach, ale czas, jakiego potrzebujesz na ich ukończenie jest diametralnie różny, od kilku tygodni do wielu lat.

Zawód Trenera Personalnego: Jak Znaleźć Klientów?

Zanim przejdziesz do oszałamiającego świata treningu osobistego, prawdopodobnie zadasz sobie kilka praktycznych pytań, dotyczących tego, co musisz zrobić!

 • Jak potoczą się twoje osobiste sesje treningowe?
 • Jakich studentów szukasz?
 • Jaka stawka będzie odpowiednia?
 • Jak zorganizować zajęcia sportowe dla osób poszukujących osobistego trenera?

Ale przede wszystkim:

To właśnie te osoby, miejmy nadzieję, zapewnią ci stałą pensję miesiąc, w miesiąc. Dlaczego nie zacząć od reklamy w sieci? Za pośrednictwem Gumtree, Internetu, gazet lub mediów społecznościowych. Nie wahaj się publikować swoich stawek, a zwłaszcza swoich specjalności. Czy to utrata wagi, przyrost masy mięśniowej, trening siłowy, kardio, kondycja sportowa, obóz treningowy, odżywianie, trening oporowy, kontuzje i rehabilitacja, rozciąganie, fitness dla młodzieży, pilates, jazda na rowerze, treningi dla seniorów, boks, zumba, joga, kickboxing, bieganie...

Dlaczego nie spróbować pozyskać klientów, nawiązując kontakty w obrębie uczelni lub uniwersytetu, na który uczęszczałeś? Nie można lekceważyć siły i użyteczności szkolnej sieci zawodowej...

Ale przede wszystkim, jak wspomnieliśmy powyżej, najlepszymi narzędziami do sprzedaży i marketingu, które możesz wypróbować, będą profesjonalne platformy dla nauczycieli, takie jak Superprof, własna spersonalizowana strona internetowa, sieci społecznościowe i kanał YouTube!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szkolenie dydaktyczne
Monika
Monika
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
Justyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bisma
5
5 (11 oceny)
Bisma
zł134
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
Justyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bisma
5
5 (11 oceny)
Bisma
zł134
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Cechy Dobrych Trenerów Personalnych

Czy uważasz, że masz to, czego trzeba, aby odnieść sukces w tej satysfakcjonującej karierze?

Podjąć odpowiedzialność za pomoc tym, którzy chcą schudnąć, uzyskać wytrzymałość, odzyskać sprawność, zachować zdrową sylwetkę i przejść program treningu fizycznego, a wszystko to z pomocą godnego trenera osobistego?

Pies Basset z uszami w pozycji stojącej, trzymanymi przez ludzi.
Słuchanie: kluczowy element zawodu trenera osobistego! | źródło: Unsplash - kyle smith

Jakie są najważniejsze cechy odnoszącego sukcesy trenera osobistego? Jakie umiejętności powinien mieć instruktor sportowy?

Po części zależy to od twoich specjalizacji i treningu, ponieważ nie wszystko może być dokładnie takie samo... Trener personalny na siłowni lub w klubie sportowym nie będzie prowadził takiego samego treningu, jak coach osobisty w domu, instruktor siłowni lub specjalista ze stopniem naukowym w sporcie!

Jednak, ogólnie rzecz biorąc, gdy mówimy o trenerach osobistych w domu, oto opis 5 atrybutów, które naszym zdaniem są najważniejsze:

 • Zdobądź solidne szkolenie zawodowe lub uniwersyteckie, aby móc tworzyć indywidualne programy szkoleniowe dostosowane do osobistych potrzeb, a przede wszystkim uniknąć kontuzji podopiecznych,
 • Dowiedz się, jak wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie środowisko pracy: czy to coaching w firmie, w domu, online, na zewnątrz (na plaży, w parku, w parku atletycznym, na basenie) czy w centrum fitness/siłowni. A także wybór między zajęciami grupowymi lub indywidualnym coachingiem,
 • Bądź świetnym słuchaczem, ponieważ bycie świetnym trenerem osobistym to także wsparcie i zachęta. Aspekt psychologiczny, czyli możliwość przekazywania innym motywacji i pewności siebie, jest niezbędny!
 • Dbaj o własną sprawność fizyczną, ponieważ jasne jest, że będąc trenerem osobistym, należy reprezentować najwyższą formę fizyczną. Rzeczywiście, twoja własna forma i zdrowe ciało będą najlepszą wizytówką dla klientów!
 • Pomyśl o swojej przyszłości: niestety nie będziesz w stanie pracować w zawodzie trenera personalnego przez całe życie. Wraz ze starością z pewnością nadejdzie potrzeba dywersyfikacji. Od ciebie zależy, czy sprostasz utworzeniu dalekosiężnego planu kariery!

Ubezpieczenie Trenera Personalnego

Zanurzmy się jeszcze głębiej w świat treningu osobistego, skupiając się na problemie bardziej „administracyjnym”...

Jak powinieneś się ubezpieczyć jako certyfikowany trener osobisty?

Aby być specjalistą w zakresie treningu sprawności fizycznej, odnowy biologicznej, kondycji, przyrostu masy mięśniowej, treningu siłowego, treningów odchudzających i móc odpowiedzieć na pytanie „jak uzyskać lepszą kondycję?”, warto być ubezpieczonym!

Współpracując ze sportowcami lub klientami, trenerzy zobowiązują się, na podstawie umowy, do wzięcia odpowiedzialności za utratę wagi lub zmiany fizyczne swojego klienta. Ważną częścią coachingu fizycznego jest nauczanie ruchu i czynności fizycznych i jeśli osoba, którą się opiekujesz odniesie kontuzję w ramach pracy podczas treningu, albo nie uzyska oczekiwanych rezultatów, może poprosić o odszkodowanie, a instruktor może być odpowiedzialny...

Podczas ćwiczeń kulturystycznych, odchudzających, siłowo-kondycyjnych, trener personalny wykorzystuje wszystkie swoje umiejętności i wiedzę, a klient w zamian powierza swoje zdrowie i zaufanie w ręce trenera. W świetle tego wydaje się, że ubezpieczenie staje się nieuniknione i niezbędne w przypadku wypadku lub kontuzji.

Dlatego trener osobisty, aby się zabezpieczyć, może skorzystać z kilku różnych rodzajów wartościowych ubezpieczeń, w zależności od jego konkretnych potrzeb: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie sprzętu i dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla samego trenera.

Jakich Kwalifikacji Potrzebuję, aby Być Trenerem Personalnym?

Kontynuujmy zagłębianie się w opcje kursów umożliwiających uzyskanie certyfikatu trenera osobistego.

Jasna klasa z pustyki ławkami.
Udział w kursie szkoleniowym jest konieczny, aby zostać ekspertem w dziedzinie treningu osobistego! | źródło: Unsplash - M. Monk

Po pierwsze, chociaż nazwa ta jest dziś szeroko rozpowszechniona, status „trenera personalnego” nie istnieje prawnie, ani nie ma formalnego organu, który by go regulował.

Dlatego na rynku można znaleźć trenerów bez dyplomu. Dlaczego nie skusić się na taką formę dziłalności?! Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, być może będziesz musiał zaakceptować niższe stawki i mniej entuzjastyczną bazę klientów. Na pewno warto pokusić się o poszerzenie wiedzy, dzięki edukacji, żeby zrobić wrażenie na potencjalnych uczniach.

Co do reszty, istnieje możliwość uzyskania certyfikatu szkolenia personalnego poprzez kursy w miejscach takich, jak uczelnie wyższe I i II stopnia, szkoły podyplomowe i prywatne instytucje szkoleniowe (możesz nawet znaleźć kurs online, na każdy temat związany ze sportem).

Absolwenci uczelni z odpowiednim stopniem naukowym i osoby po ukończeniu kursu w innych szkołach mogą zarejestrować swoją działalność w instytucjach takich jak: Rejestr Akredytowanych Trenerów i Instruktorów REPs Polska lub Polski Związek Trenerów Personalnych (PZTP).

Jakie Zarobki Otrzyma Trener Personalny?

Czas zamknąć ten rozdział skupiając się na nieuniknionym, a na pewno najważniejszym dla wielu z was pytaniu: jaka jest wysokość wynagrodzenia w zawodzie trenera osobistego?

Ile może zarobić instruktor sportowy, który czasem pracuje w domu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie dotyczące wynagrodzeń w pracy trenera osobistego prowadzącego treningi w domu, najpierw zdecydowaliśmy się ujawnić średnią cenę sesji treningowej w Superprof: 55 PLN za godzinę, przy kilkudziesięciu osobach zarejestrowanych w tej kategorii.

Prawdą jest, że w zależności od regionu, motywacji i sukcesu trenera, skala płac może się znacznie różnić.

W przypadku niektórych organizacji od 3 500 do 5000 PLN miesięcznie. Od 1200 PLN i więcej dla początkującego trenera.

Istnieje jednak możliwość optymalizacji wynagrodzenia:

 • przedstawiając stopień zawodowy lub certyfikat,
 • pracując w dużych polskich miastach i ich okolicach, gdzie zarobki są wyższe (Warszawa, Trójmiasto, Wrocław...),
 • trenując gwiazdy...

Teraz, gdy opis pracy instruktora personalnego jest już jasny, zobacz co sam możesz zdziałać w branży sportowej!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.