Spis treści
Dobra znajomość matematyki i umiejętność jej stosowania jest istotną częścią naszego codziennego życia.
Czy Wasze dzieci mają trudności z matematyką? Może chcecie im pomóc, ale nie macie pojęcia, od czego zacząć?
Zrozumiałe jest to, że niektóre dzieci mają trudności z zapamiętywaniem, obliczaniem pierwiastków kwadratowych, kolejnością zadań lub po prostu zapamiętaniem tabliczki mnożenia.
Ale jakie dokładnie są zastosowania matematyki w naszym życiu? Czy naprawdę konieczne jest korzystanie z korepetycji?
Dlaczego nie pomóc swoim dzieciom spojrzeć na matematykę trochę inaczej, zaczynając od omówienia tego tematu w domu?
Czasami wszystko, czego potrzeba, to odpowiednie środowisko do nauki i pozytywne podejście, aby odblokować potencjał dziecka podczas lekcji matematyki.
Przyjrzyjmy się wszystkim sposobom i wskazówkom, dzięki którym rodzice mogą pomagać swoim dzieciom w matematyce w domu.
W kolejnym artykule obalamy stereotyp, który każdy brat lubi opowiadać swojej siostrze; czy chłopcy są naprawdę lepsi z matematyki?
Porozmawiajcie o matematyce ze swoimi dziećmi
Problem z nauką matematyki polega na tym, że dzieci czasami zbytnio oddalają się od przedmiotu, gdy są gdzie indziej niż w szkole.
Oznacza to, że jeśli dziecko napotka problem z matematyki w szkole, jest mniej prawdopodobne, że wspomni o nim swoim rodzicom, z racji tego, że dyskusja odbywałaby się wtedy poza kontekstem szkolnym.
Słusznie lub niesłusznie, jeśli rodzice nie odgrywają aktywnej roli w pomaganiu dziecku w odrabianiu lekcji, to dzieciom nie przyjdzie do głowy, że ich rodzice mogą im pomóc.
Z drugiej strony, przebywanie w domu może być sposobem na uniknięcie nauki matematyki, zwłaszcza jeśli rozwiązywanie problemów i quizów matematycznych wywołuje u nich negatywne uczucia.
Niezależnie od tego, czy uczą się algebry, geometrii czy określania współrzędnych, matematyka może okazać się zabawną i stymulującą dyscypliną dla dzieci, które mają naturalną ciekawość do otaczającego ich świata.
Umieszczając matematykę w znanym kontekście, zaznajomicie się z koncepcjami matematycznymi i zwiększycie pewność siebie swoich dzieci w zadawaniu pytań. Wszystkie dzieci potrafią uczyć się matematyki, więc przygotujcie się na zaskoczenie! Dodatkowo, uczęszczając na korepetycje z prywatnym nauczycielem, Wasze dzieci będą mogły pozbyć się wszelkich obaw dotyczących tego przedmiotu i skorzystać z dodatkowego wsparcia w nauce.
Najlepszym sposobem walki ze strachem jest zauważanie go, skonfrontowanie się z nim i przedyskutowanie go z bliskimi Wam osobami.
To samo dotyczy matematyki. Niezależnie od tego, czy chodzi o ułamki, arytmetykę, obliczanie sum czy wykresy, tylko dlatego, że jako dzieci zmagaliście się z tematem, niekoniecznie oznacza to, że Wasze dzieci będą miały takie same trudności.
Czy nie pamiętacie już jak trudno było zapamiętać tabliczkę mnożenia, o której myśleliście, że nigdy Wam się nie przyda?
Jeśli potrzebujesz przewodnika po świecie matematyki wyszukaj np. „korepetycje matematyka Wrocław” na platformie Superprof.

Możecie jednak wykorzystać edukację swoich dzieci jako okazję do przezwyciężenia własnych lęków.
Mówienie o matematyce w kontekstach takich jak gotowanie, rzemiosło, podróże i zabawa z dziećmi to najlepszy sposób, aby uczynić tę dyscyplinę częścią ich codziennego życia.
Dla nich matematyka stanie się tak samo normalna, jak wszystko inne.
Środowisko jest kluczowe: tak długo, jak dajecie dzieciom powód do omawiania matematyki, będą to robić. Dlatego to rodzice i opiekunowie muszą przygotować odpowiednie środowisko, które pomoże dzieciom osiągać przyszłe sukcesy szkolne.
Im więcej mówicie o matematyce w pozytywny sposób wokół swoich dzieci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zaczną się nią interesować.
Nie wahajcie się zadawać im pytań z matematyki; na przykład zapytajcie, jak rozwiązywać określone obliczenia matematyczne podczas pieczenia ciastek lub na spacerze.
Ćwiczenia takie jak te pomogą rozwinąć umiejętności przypominania sobie i ułatwią naukę matematyki oraz w przyszłości pozwolą im na płynne przejście do nauki technicznej.
Nauka matematyki poprzez granie w gry
Niezależnie od tego, jaką dziedzinę wybiorą Wasze dzieci, zawsze będą się uczyć lepiej, kiedy będą się dobrze bawić.
Skorzystajcie z tego! Niezależnie od tego, czy są to prywatne korepetycje z matematyki, lekcje online, interaktywne gry matematyczne, czy zabawa klockami Lego, matematykę prawie zawsze można przekształcić w coś ciekawego! Wpisz np. „korepetycje matematyka Łódź” w wyszukiwarkę Superprof, a znajdziesz ciekawe zajęcia dla dzieci w każdym wieku.

Granie w fajne gry matematyczne z dziećmi będzie również dobrą okazją do nauczenia ich podstaw matematyki. Nauczcie je liczenia, określania czasu, liczb, porównywania, wnioskowania, prawdopodobieństwa, szacowania i zaokrąglania w matematyce podstawowej.
Na przykład możecie poprosić dzieci, aby odmierzyły ilość makaronu w misce lub policzyły kawałki podczas przygotowywania obiadu.
Lego może być również używane do wizualizacji operacji, takich jak dodawanie i odejmowanie lub mnożenie i dzielenie.
Młodsze dzieci uczęszczające do przedszkola można zachęcić do pokolorowania liczb oraz nauki ich pisania.
Wykorzystajcie zainteresowania dziecka
Kontakt z tak rozległym tematem jak matematyka może być dla dzieci nieco przytłaczający.
Konieczność zapamiętania na pamięć całej notacji, słownictwa, równań, wykresów i twierdzeń może wprawić dorosłego w zawrót głowy - nie mówiąc już o dziecku!
Jednak nauka matematyki może być zabawna dla dzieci, jeśli są w stanie ćwiczyć swoje umiejętności matematyczne w znajomym środowisku i we własnym tempie.
Dzieci uczą się, nawet nie zdając sobie z tego sprawy!
Gry edukacyjne obejmują bawienie się samochodzikami, budowanie wież z klocków Lego lub granie w ciekawe gry matematyczne na tablecie, laptopie lub komputerze.
Będziecie mile zaskoczeni widząc, jak szybko Wasze pociechy się uczą, kiedy się dobrze bawią.
Istnieje również wiele bezpłatnych witryn matematycznych z mnóstwem zasobów, zagadek i zabawnych gier matematycznych dla dzieci, takich jak matzoo.pl czy szaloneliczby.pl. Możecie nawet pobrać bezpłatną aplikację matematyczną na swój tablet lub telefon.
Niektórzy początkujący matematycy mogą nawet uczyć się matematyki w domu, nie wiedząc, że jest ona związana z ich nauką w szkole.

Nauczenie się rozpoznawania zainteresowań swoich dzieci i włączania ich do edukacji to doskonały sposób na ich zaangażowanie. Spróbuj wyszukać matematyka korepetycje na Superprof.
Wprowadźcie matematykę do życia codziennego
W przypadku wielu dzieci nie ma rzeczywistego związku między treścią lekcji matematyki a życiem codziennym.
Istnieje jednak wiele możliwości na ćwiczenie matematyki w swoim domu, ogrodzie lub podczas cotygodniowych zakupów.
Na przykład poproście swoje dzieci o liczenie reszty w torebce lub o obliczenie całkowitej sumy zakupów podczas poruszania się po sklepie.
Jeśli lubicie gotować, dlaczego by nie poprosić dziecka, aby pomogło w przygotowaniu przepisu? Pozwólcie im zmierzyć ilości mąki, cukru, policzyć jajka, przeliczyć pomiary i oszacować czas gotowania, zamieniając minuty na godziny i używając zegara, obliczyć, kiedy ciasto będzie gotowe.
Wszystkie te małe rzeczy szybko zapadną im w pamięć. Z jednej strony chętnie Wam pomogą, z drugiej strony będą zaangażowani i zmotywowani.
Nagle zobaczycie jak usunięcie presji związanej z testami na czas ułatwi ich naukę, ponieważ dzieci uczą się doceniać zastosowania matematyki w danej sytuacji.
Ta metoda nauki jest o wiele przyjemniejsza niż spędzanie godzin nad arkuszami matematycznymi czy zadaniami domowymi.
Dostrzeżcie więcej niż jedno rozwiązanie problemu matematycznego
Dzieci muszą się nauczyć, że matematyka to coś więcej niż używanie kalkulatorów i znaków równości.
Zawsze istnieje kilka sposobów rozwiązania każdego problemu matematycznego i wiele sztuczek matematycznych, które ułatwią Wam życie. Na przykład, w przypadku prostych operacji i oszacowań, po co używać kalkulatora, skoro obliczenia umysłowe mogą zaoszczędzić czas?
Pokazując uczniom, że istnieje kilka ścieżek do tej samej odpowiedzi, pomożecie dzieciom rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia i logiki, gdy uczą się rozważać każde podejście.
Stwórzcie odpowiednie środowisko do nauki
Dzieci rozwijają swoje wczesne umiejętności matematyczne, poznając otaczający ich świat.
Obowiązkiem rodziców jest rozwijanie i pielęgnowanie tej naturalnej ciekawości poprzez dzielenie się osobistymi doświadczeniami z matematyką i pomaganie dzieciom w docenieniu matematyki wokół nich. Na przykład, rodzice mogą wskazać matematyczne elementy tego, z czego zbudowano ich dom czy przyjrzeć się bliżej półce z książkami, którą zrobił ich tata.
Możecie nawet spróbować wymodelować to za pomocą klocków Lego.
Jeśli przyjrzycie się wystarczająco uważnie, zauważycie, że matematyka jest wszędzie wokół nas.
Jednak nie da się dobrze radzić sobie z matematyką, jeśli pracujecie w nieodpowiednim środowisku. Niezależnie od tego, czy chodzi o odrabianie zadań domowych z matematyki, czy prywatne lekcje matematyki, dla niektórych próba skoncentrowania się w ruchliwym lub zdezorganizowanym miejscu może być bardzo trudna.
Stwórzcie swoim dzieciom kącik do nauki ozdobiony liczbami, grami do nauki i zabawkami edukacyjnymi, takimi jak kostki do budowania lub modelina, aby mogły swobodnie karmić swój apetyt na wiedzę w spokojnym i znajomym otoczeniu.
Dysponując specjalnie zaprojektowaną do tego przestrzenią, Wasze pociechy będą mogły rozwinąć niezależność w nauce podczas odkrywania pojęć matematycznych, takich jak wartość miejsca, dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.

Jak widać, zamiłowanie do matematyki nie jest wrodzone, jednak można nad tym pracować od najmłodszych lat.
Włączając podstawowe pojęcia do ich ulubionych zajęć i angażując je w matematyczne części codziennych zadań, możecie pokazać jak duże znaczenie ma matematyka w życiu codziennym i tym samym rozwinąć ich zainteresowanie tą dziedziną.
Rozumienie liczb poza salą lekcyjną pozwoli w przyszłości na otrzymywanie lepszych ocen, ponieważ dzieci będą czuły się bardziej swobodnie w pogłębianiu wiedzy na ten temat. Prywatny nauczyciel matematyki jest bardzo dobrym przykładem tego wsparcia i interakcji.
Jako rodzice, to Wy powinniście pracować z dziećmi i rozwijać ich zainteresowanie matematyką poprzez zabawne, ale i edukacyjne ćwiczenia matematyczne.
Czy u Waszych dzieci zdiagnozowano dysleksję lub dyskalkulię i pragniecie dowiedzieć się więcej o tym, jak pomóc im w nauce matematyki? Przeczytajcie nasz artykuł ze wskazówkami i poradami na ten temat oraz dowiedzcie się jak odkryć potencjał matematyczny dziecka.
Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów