Rodzice zawsze chcą dla swoich dzieci tego, co najlepsze, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację.

Z tego właśnie powodu wielu rodziców zaczyna od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci podstaw matematyki lub języka obcego w domu.

Ale czy to dobry pomysł?

Oczywiście metody nauczania odgrywają dużą rolę w dzieleniu się wiedzą z małymi dziećmi.

Aby były skuteczne, dziecko musi być zaangażowane w dany temat, czy to liczenie, arytmetyka, określanie czasu, obliczanie sum czy identyfikowanie wielokątów.

Pozytywne podejście do nauki, a nawet zaprzestanie identyfikowania matematyki z przedmiotem szkolnym może być kluczem do opanowania tej dziedziny. Na przykład, granie w gry matematyczne czy puzzle może pomóc uczniom w wizualizacji problemów matematycznych bez presji związanej z formatem ćwiczeń.

Ale co, jeśli Wasi uczniowie mają dysleksję lub dyskalkulię?

Czy istnieje coś takiego jak walka płci, jeśli chodzi o bycie lepszym w przedmiotach ścisłych?

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Adrian
4,9
4,9 (18 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (19 oceny)
Bartosz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (18 oceny)
Szymon
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (22 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (21 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (15 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (12 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
4,9
4,9 (18 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (19 oceny)
Bartosz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (18 oceny)
Szymon
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (22 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (21 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (15 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (12 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Każde dziecko jest zdolne do nauki matematyki

Lingwiści zalecają naukę języka od najmłodszych lat ze względu na sposób, w jaki mózgi młodych osób przyswajają nowe języki. Ucząc się dwóch języków, niemowlę może stać się dwujęzyczne.

A co z matematyką? O dziwo, jeśli zapytacie matematyków, powiedzą to samo.

Badanie przeprowadzone przez Michele Mazzocco z Uniwersytetu w Minnesocie wykazało, że nawet dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole, są zdolne lub uczą się łatwych pojęć matematycznych, takich jak na przykład geometria czy symetria. Badanie wykazało również, że trudności rodziców mogą spowolnić postęp dziecka.

Podobnie jak w przypadku fobii, takich jak wizyta u dentysty, rodzice mogą przekazać swój strach przed matematyką. Ten strach zwykle ma objawia się przy zdawaniu egzaminów lub wyśmiewaniu się z tego, że nie jest się w stanie rozwiązać problemów matematycznych w szkole, takich jak prawdopodobieństwo i statystyka, twierdzenie Pitagorasa, proporcje, nierówności, wyrażenia algebraiczne, liczby zespolone lub wektory.

Dwójka dzieci i kredki
Zaspokójcie ciekawość dzieci i cieszcie się, dzieląc się z nimi swoją wiedzą. (Źródło: Unsplash)

Kiedy przychodzi czas na rozpoczęcie szkoły podstawowej, fantastyczne mogą okazać się interaktywne gry matematyczne, pomagające dzieciom zrozumieć i zastosować to, czego się uczą.

Ale czy wszystkie dzieci są tak samo zdolne jak inne, jeśli chodzi o naukę matematyki? Nie ma wątpliwości, że każde dziecko ma naturalne pragnienie, aby dowiedzieć się więcej o otaczającym je świecie. Z pozytywnym nastawieniem i dobrym nauczycielem matematyki każde dziecko może dostrzec ciekawą stronę matematyki.

Aby uzupełnić ich formalną edukację, dlaczego nie znaleźć prywatnego korepetytora z matematyki?

Prywatne lekcje matematyki w domu lub matematyka korepetycje online mogą pomóc upewnić się, że Wasze dzieci nie pozostają w tyle za rówieśnikami. Prywatni nauczyciele szukają mocnych i słabych stron uczniów, aby zapewnić im dostosowaną do potrzeb pomoc matematyczną w ułamkach, ułamkach dziesiętnych, dodawaniu i odejmowaniu, rozumieniu słownictwa matematycznego i notacji.

Z nauczycielem matematyki możecie również pogłębić swoją naukę, zagłębiając się w pytania matematyczne, aby zbudować solidną podstawę do przyszłych badań trygonometrii, pierwiastków kwadratowych, współrzędnych i wykresów, rachunku różniczkowego, algebry, rozumowania, geometrii, mnożenia i dzielenia, równania wielomianowego oraz rozwiązywania innych problemów matematycznych.

Jak przydatna jest tabliczka mnożenia? Dowiedzcie się teraz!

Potrzebujesz pomocy w opanowaniu królowej nauk? Wpisz np. korepetycje matematyka Lublin w wyszukiwarkę Superprof.

Pomóżcie swojemu dziecku uczyć się z grami matematycznymi

Rodzice zwykle ufają nauczycielom w szkole, jeśli chodzi o edukację ich dziecka, jednak są metody, które rodzice mogą wykorzystać, aby pomóc swoim dzieciom w nauce.

Przede wszystkim, bez względu na to, jak duży stres spowodowała matematyka w latach szkolnych, nauczcie się otwarcie rozmawiać na ten temat w domu. Dzięki temu matematyka zajmie miejsce w życiu Waszych dzieci poza szkołą, pozwalając im swobodnie zadawać pytania dotyczące odrabiania prac domowych, a także doceniać matematykę w życiu codziennym.

Istnieje wiele darmowych gier matematycznych i gier planszowych online, które mogą wesprzeć naukę Waszych dzieci , dlatego warto zainwestować w nie trochę czasu, aby pomóc dzieciom odejść od podręcznika i nauczyć się matematyki, która jest bardzo ciekawa.

Nie będzie niczym niezwykłym, że nauczyciel użyje klocków Lego do nauczania matematyki!

Chłopiec układający klocki lego
Zmieńcie ich nastawienie na matematykę, pozwalając im grać w gry. (Źródło: Unsplash)

Nauka jest najbardziej skuteczna, kiedy dobrze się bawicie. Dlatego nauka poprzez zabawę jest idealna dla małych dzieci i uczniów w każdym wieku, którzy lubią ćwiczyć matematykę. Istnieje wiele witryn matematycznych, w szaloneliczby.pl i matzoo.pl, które są pełne zabawnych gier matematycznych dla dzieci.

Matematyka jest wszędzie wokół nas, musimy tylko nauczyć się ją doceniać!

Rady dotyczące nauczania matematyki dziećmi z trudnościami w nauce

Co powinniście zrobić, jeśli Wasze dzieci mają specyficzne trudności w nauce, takie jak dysleksja lub dyskalkulia? Czy będziecie musieli dostosować swoje metody do danego ucznia?

Jak zapewne wiecie, dysleksja wpływa na czytanie, pisanie i rozumienie. Jeśli chodzi o matematykę, może to oznaczać trudności w rozwiązywaniu zadań tekstowych z matematyki i o to, o co są zostaną proszeni uczniowie. Dyskalkulia jest bardzo podobna, jednak osoby nią dotknięte mają problemy z przetwarzaniem liczb, a nie słów.

Specyficzne trudności w nauce wpływają również na pamięć krótkotrwałą i roboczą, a także na koncentrację i organizację. Jaki jest więc najskuteczniejszy sposób nauczania dzieci z tymi trudnościami?

Podejście multisensoryczne może okazać się najlepszym wyborem, ponieważ uczniowie otrzymują informacje za pośrednictwem kilku kanałów: wzroku, słuchu, dotyku i ruchu. Osoby z trudnościami w nauce są zazwyczaj wzrokowcami, co oznacza, że ​​używanie obrazków i modeli okazuje się najbardziej efektywne w zrozumieniu matematyki.

Podczas nauczania dzieci z trudnościami niezwykle ważne jest, aby mieć do nich cierpliwość. Powtarzajcie punkty tyle razy, ile potrzeba, aby w pełni je zrozumieli, zmieniając za każdym razem podejście, aby utrzymać zaangażowanie ucznia.

Ponieważ takie osoby utrudniają organizację pracy, nieocenione może być dla nauczycieli i rodziców wprowadzenie mechanizmów nadających strukturę uczenia się, takich jak:

  • Oznaczanie kolorami do rozróżniania pojęć matematycznych
  • Trzymanie się rutyny
  • Korzystanie z dziennika nauki wraz z zeszytami ćwiczeń (aby wszystkie prace były w jednym miejscu)

Istnieje wiele innych sztuczek, których możecie użyć, takich jak kolory, tabele postępów, listy kontrolne i podsumowania wcześniejszych lekcji matematyki.

Dobra organizacja może oznaczać różnicę między ocenami, jeśli chodzi o dzieci z trudnościami. Dzięki rutynowym i jasnym celom uczeń czuje się bardziej opanowany, a stres, który powoduje blokady psychiczne, zostaje usunięty.

Czy chłopcy są lepsi w matematyce niż dziewczynki?

Na koniec omówmy dość drażliwy temat: czy istnieje różnica między chłopcami a dziewczynkami, jeśli chodzi o naukę matematyki?

Dziewczynka i chłopiec idący
Czy nawet w tak młodym wieku istnieje walka płci? (Źródło: Unsplash)

Niektóre badania ujawniły tendencje statystyczne:

  • We Francji w klasie 14-15-latków 82% uczennic uzyskało wysoki poziom znajomości francuskiego w porównaniu z zaledwie 68% uczniów płci męskiej
  • W matematyce odsetek ten wynosi 87% dla chłopców i 86,8% dla dziewcząt
  • Spośród 7 milionów uczniów w 10 stanach USA w wieku 7, 10 i 18 lat nie było różnicy w wynikach między płciami

Skąd więc stereotyp, że mężczyźni są lepsi w matematyce?

Może to zależeć to od preferencji uczniów. Być może dziewczęta preferują takie przedmioty, takie jak literatura, pielęgniarstwo i psychologia, podczas gdy na lekcjach matematyki, nauk ścisłych i ekonomii uczęszcza więcej chłopców.

Wyjaśnienie może również dotyczyć wychowania ucznia i jego praktyk społecznych. Chłopcy od najmłodszych lat są zachęcani do grania w gry budowlane, podczas gdy dziewczęta są skłaniane do zabawy w dom i lalki.

Tak więc, chociaż miejsca w salach wykładowych z matematyki są w większości zajęte przez mężczyzn, nie oznacza to, że są bardziej zdolni niż kobiety, ale że kobiety rzadziej wybierają naukę przedmiotów ścisłych i matematycznych.

Jaka będzie następna innowacja matematyczna? Jakie nowe objawienie matematyczne obali nasze obecne koncepcje życia, jakie dotąd znamy?

Superprof pozostaje w trybie gotowości i jako pierwszy Was o tym poinformuje! Już dzisiaj znajdźcie korepetytora z matematyki w Superprof!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.