Jeśli będąc dzieckiem miałeś okazję wziąć udział w ćwiczeniach, w których trzeba wybrać zawód, którym zajmiesz się w przyszłości, prawdopodobnie wśród wielu strażaków, aktorów i piosenkarek znalazł się biolog morski. Sedno tego zawodu wydaje się niejasne dla dzieci i przywołuje na myśl obrazy akwariów i znajdujących się w nich fantastycznych organizmów morskich.

Jednak biologia morza to dyscyplina, która obejmuje znacznie więcej niż tylko badanie stworzeń morskich. Jest to dziedzina obejmująca wszystko, co dotyczy procesów biologicznych roślin i zwierząt morskich. Biolodzy tej specjalności działają na rozległych obszarach, w zakresie wielu dziedzin, od ekologii po oceanografię i pracują w laboratoriach, biorą udział w łowiskach i zajmują pozycję w rządzie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym dokładnie zajmują się biolodzy morscy, przygotowaliśmy przewodnik zawierający szczegółowe informacje na temat ich zadań, pracy w tej dziedzinie i programu kształcenia!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Biologia
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co to jest biologia morska?

Aby zrozumieć biologię morską jako dyscyplinę, należy znać oś czasu samej biologii ogólnej. Podczas gdy biologia sięga starożytności, dziedzina biologii wodnej jest znacznie młodszą dziedziną studiów.

W XIX wieku biologia zajmowała się głównie ekspansywnym i żmudnym zadaniem identyfikacji i klasyfikacji wszystkich ssaków, owadów i gadów, które wędrowały po ziemi. W tym okresie miały miejsce narodziny nauki o morzu, gdzie wysiłki zmierzające do skatalogowania stworzeń morskich ostatecznie rozszerzyły się o ich ochronę i chwytanie w celu badań.

Nakrapiana meduza.
Niezależne badania mogą prowadzić do wielkich odkryć. | źródło: Unsplash - Taavis Smith

Chociaż trudno sobie wyobrazić, żeby XIX-wieczni naukowcy posiadali odpowiedni sprzęt i umiejętności, aby pochwycić niektóre ze zwierząt morskich, które dziś widzimy w akwariach, to właśnie ich walka doprowadziła do niesamowitego postępu w technologiach wyłapywania i badania zwierząt, roślin i wody.

Wraz z większą ilością informacji pojawiło się więcej ciekawości na temat dokładnej roli, jaką ekosystemy morskie odgrywały w zachowaniu zwierząt oceanicznych. Rozważania dotyczące ekologicznej roli środowisk morskich w stosunku do żyjących w nich zwierząt doprowadziły w XX wieku do rozwoju dyscyplin takich jak oceanografia i ekologia. Intensywny program prac badawczych życia morskiego został poprowadzony w celu zrozumienia związku między organizmami morskimi a ich środowiskiem.

Od końca XX wieku postęp w dziedzinie kamer i technologii komputerowej doprowadził do lepszego zrozumienia i rozszerzenia wiedzy w zakresie wszystkiego, co dotyczy życia morskiego. Podwodne kamery i okręty umożliwiły dotarcie do miejsc, w których nigdy wcześniej nie było człowieka i udokumentowanie życia tętniącego w głębinach. Dzisiaj biologia morza zajmuje się nie tylko oceanami, ale w rzeczywistości wszystkim, co zależy od oceanów i rzek na ziemi.

To oczywiście obejmuje czynnik ludzki. Najbardziej godnym uwagi przykładem tego, jak biologia morska przeplata się z naszym codziennym życiem, jest globalne ocieplenie. Jeśli śledzisz wiadomości, prawdopodobnie widziałeś zdjęcia wychudzonych niedźwiedzi polarnych wędrujących po odległej Arktyce w poszukiwaniu pożywienia. Te zdjęcia, podobnie jak relacje o Arktyce i ogólnie o życiu polarnym, wywodzą się częściowo z pracy sieci biologów morskich. Tego typu misje ściśle wiążą się z ekologią, czyli badaniem interakcji organizmów ze środowiskiem.

Więc co dokładnie robią biolodzy - a konkretnie, ci zajmujący się biologią morza? Czym różni się ich dziedzina od biologii ogólnej? Poniżej szczegółowo opisujemy możliwe stanowiska pracy dla absolwentów biologii morskiej.

Zawody związane z biologią morza

Powszechnie uznaje się, że biologia ma trzy główne gałęzie: botanikę, zoologię i mikrobiologię. Wszystkie trzy branże są w różnym stopniu istotne dla pracy biologa morskiego, w zależności od zajmowanego stanowiska. Oto przewodnik po niektórych karierach w biologii morza.

Badacz

Nikogo nie dziwi, że nauka i badania są ze sobą nierozerwalnie związane. Biologia morska może oferować dynamiczne i satysfakcjonujące prace badawcze. Chociaż praca będzie ograniczona do akwakultury i ekosystemu morskiego - dobrą wiadomością jest to, że gatunków roślin i zwierząt w nich zawartych jest bez liku.

Podejmowanie badań na obiektach oceanicznych może oznaczać na przykład współpracę z zespołami naukowców badającymi głębiny morskie. Często oznacza to współpracę między naukowcami z wielu dziedzin, w tym matematyki i fizyki, ze względu na zaawansowaną technologię wymaganą do obsługi okrętów podwodnych do wykonywania misji głębinowych.

Naukowcy z dyplomem z biologii morza będą mogli pracować w sektorze publicznym i prywatnym, badając skutki rybołówstwa w gospodarstwach rolnych lub biorąc udział w analizie zanieczyszczenia, toksykologii, a nawet wspomagając branżę farmaceutyczną.

Pracownik Akwarium

To stanowisko dla absolwenta biologii morza łączy wiedzę z zakresu biologii morza z kreatywnymi siłami artysty i kierownika projektu. Kuratorzy muzeów oceanograficznych i akwariów morskich często działają jako łącznik między instytucjami a badaczami - co oznacza, że ​​praca wymaga zarówno wykształcenia naukowego, jak i komunikacyjnego oraz biznesowego.

Chociaż brzmi to jak wąskie pole, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Wszystko, od projektowania wystaw sezonowych po opiekę nad żywymi zwierzętami na wystawie. Praca w tej dziedzinie może również wiązać się z badaniami naukowymi - co oznacza, że ​​może być bardzo elastyczna dla osób, które lubią pracę interdyscyplinarną.

Może to również oznaczać opiekę nad roślinami morskimi, łącząc naukę o wodzie z dziedziną botaniki.

Edukacja i Rząd

Kariery związane z edukacją i sektorem rządowym niekoniecznie muszą ograniczać się do stanowisk nauczyciela i adwokata. Jeśli chcesz być zarówno naukowcem, jak i pedagogiem, możesz wybrać wszystko, od dziennikarstwa naukowego do przewodnika po rezerwatach dzikiej przyrody.

Praca rządowa nie ogranicza się wyłącznie do pracy w grupach adwokackich. Może to również oznaczać głębokie zakorzenienie w informowaniu o politykach dotyczących ochrony i konserwacji zarówno publicznych, jak i prywatnych firm konsultingowych z dziedzin takich jak biologia środowiska.

Oceanografia

Bycie oceanologiem oznacza rozległą wiedzę i zainteresowanie ekosystemem oceanów i mórz. Oceanografia biologiczna może oznaczać zaangażowanie się w pomoc środowisku morskiemu poprzez ochronę środowiska, prowadzenie projektu badawczego dotyczącego bioróżnorodności oceanu oraz badanie biochemii ssaków morskich.

Oceanografia to świetna dziedzina dla absolwentów biologii, ale powinieneś dowiedzieć się więcej o tym, co czeka cię w przyszłości.

Jeśli nie jesteś jeszcze studentem tego kierunku, dobrym pomysłem będzie odpowiednie przygotowanie, które oferuje Ci Superprof. Wystarczy, że wpiszesz np. "biologia korepetycje" a w szybki i łatwy sposób znajdziesz nauczyciela w swojej najbliższej okolicy.

Nurek pływający z rekinem.
Dzień z życia oceanologa. | źródło: Unsplash - David Clode

Idąc dalej, oceanolodzy niekoniecznie muszą pracować w oceanie. Mogą być również zaangażowani w prace nad rybami, planktonem i organizmami drobnoustrojów w ujściach rzek i ciekach wodnych. Może również oznaczać pomoc w monitorowaniu zakwaszenia oceanów lub dokonywanie nowych odkryć dotyczących zwierząt i roślin. Tego typu misje mogą również odbywać się na poziomie molekularnym.

Czytaj te artykuły, jeśli chcesz pomóc środowisku lub po prostu dowiedzieć się więcej o stworzeniach zamieszkujących nasz Bałtyk.

Jak studiować biologię morza?

Niezależnie od tego, czy chcesz zostać biologiem morskim, szukasz studiów licencjackich lub magisterskich, czy po prostu potrzebujesz dodatkowej pomocy, oto kilka wskazówek, jak studiować nauki o morzu.

Jednym z najważniejszych działań, które należy podjąć, jeśli decydujesz się na naukę biologii morza, jest sprawdzenie wymagań edukacyjnych swojego regionu. Często da ci to wgląd w terminy i pojęcia, które są szczególnie ważne, zwłaszcza gdy możesz ich nie zrozumieć na podstawie samego programu nauczania. Jest to szczególnie ważne w kontekście dzisiejszych postępów w mikrobiologii i bioinformatyce.

Jeśli chcesz zdobyć tytuł licencjata lub magistra biologii morskiej, zacznij od określenia swoich zainteresowań. Ponieważ biologia morska łączy wszystkie trzy dziedziny biologiczne, ważne jest, aby zrozumieć, jakie zainteresowania wykraczają poza biologię. Może to obejmować inne takie dyscypliny, jak chemia, fizyka, nauki polityczne, sztuka i geologia.

Polskie uczelnie z oferujące kierunek oceanografia to:

  • Uniwersytet Gdański - Wydział Oceanografii i Geografii,
  • Uniwersytet Szczeciński - Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Zarówno studia magisterskie, jak i licencjackie z biologii morza będą prawdopodobnie obejmować jakąś formę pracy laboratoryjnej. Ważne jest, aby przyjrzeć się rodzajom kursów biologii morskiej, które będą częścią twojego programu nauczania, a także podręcznikom i innym materiałom do czytania, które będą z nimi związane.

Połączenie biologii morza z inną sferą kształcenia jest dobrym pomysłem, nawet jeśli miałoby to związek z obsługą łodzi, które są niezbędnie do prowadzenia badań. Uczelnie posiadające kierunki morskie w Polsce to, między innymi:

  • Akademia Morska w Szczecinie,
  • Politechnika Gdańska,
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jak biologia morska pomaga światu?

Bycie biologiem w dziedzinie nauk o morzu często może oznaczać ochronę organizmów morskich przed samym człowiekiem. W rzeczywistości jeden z najbardziej widocznych efektów zagrożeń, jakie ludzie wyrządzają życiu morskiemu, jest widoczny w przypadku rafy koralowej.

Nurek pływający and rafą koralową.
Zdobycie tytułu licencjata może wprowadzić cię w świat koralowców. | źródło: Unsplash - Biorock Indonesia

Mowa tutaj o negatywnym wpływie naszej działalności w postaci zjawiska zwanego blaknięciem. Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii rozciąga się na długość 2 300 km. Jest charakterystyczna ze względu na niesamowitą różnorodność biologiczną. Ekolodzy i obrońcy rafy wskazywali zanieczyszczenie i wzrost temperatury oceanów jako przyczynę masowej śmierci koralowców w regionie.

Dzięki postępom w biotechnologii i obecności społeczności naukowej w mediach społecznościowych biologia morska znalazła się w centrum uwagi w ostatnich latach. Chociaż naukowcy ciężko pracują, aby chronić otaczające nas środowiska oceaniczne, wiele pozostaje do zrobienia z naszej strony.

Jeśli interesują Cię lekcje prywatne z zakresu biologii w Twojej okolicy, możesz znaleźć je na naszej stronie w każdym mieście w Polsce ( np: korepetycje biologia Kielce).

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.