Ludzie zaliczają się do jednego z dwóch typów uczniów, w zależności od dominującej półkuli mózgowej (lewej lub prawej). Innymi słowy, albo interesują się sferami opartymi na logice i informacjach, albo skłaniają się ku nurtom artystycznym i humanistycznym. Na szczęście, studiując tak polaryzujący przedmiot, jakim jest biologia ogólna, możesz wybrać specjalizację, która odpowiada twoim predyspozycjom.

Funkcje biologiczne stanowią część naszego codziennego życia. Obejmują wszystko, od bioinformatyki potrzebnej do wytwarzania leków, po biologię komórkową, która wpływa na poprawę wyników sportowych. Zrozumienie ewolucji dziedziny biologii i pojęć, które ją tworzą, może pomóc ci w nauce i życiu.

Jeśli myślisz na poważnie, o karierze w dziedzinie jaką jest biologia warto poszukać pomocy u profesjonalistów. Wystarczy, że wpiszesz frazę np. "korepetycje biologia Łódź". Z Superprof możesz znaleźć swojego korepetytora już w kilka minut.

Białe regały z książkami w bibliotece.
Zakres tematyki nauk biologicznych jest bardzo szeroki. | źródło: Unsplash - Ryunosuke Kikuno
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Biologia
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co Robią Biolodzy?

Myśląc o biologu, wyobrażamy sobie osobę ubraną w biały fartuch, eksperymentującą i badającą obiekty w laboratorium. Chociaż badania są ważnym elementem zarówno dla specjalistów biologii, jak i studentów, dziedzina ta obejmuje rozległą sieć interdyscyplinarnych i dynamicznych przedmiotów. Studenci wybierający kierunki biologiczne na uczelni wyższej często muszą uczyć się również fizyki, chemii i informatyki.

W swej istocie biologia to nauka o organizmach żywych, dlatego najważniejszą przesłanką do podjęcia studiów biologicznych jest umiejętność obserwacji i zainteresowanie otaczającym nas światem. Jeśli jesteś zainteresowany zrozumieniem struktury i ram dyscypliny biologii, od zasad komunikacji interpersonalnej po informatykę, konieczne jest zrozumienie, czym dokładnie zajmują się biolodzy.

Istnieją trzy główne uznane gałęzie biologii, którymi są botanika, zoologia i mikrobiologia. Jeśli studiujesz biologię lub chcesz zrozumieć rodzaje dostępnych zawodów w biologii, zacznij od definicje każdej z tych trzech gałęzi.

Trzy Główne Gałęzie Biologii

Jak w przypadku każdej nauki, dziedzina biologii sięga początków historii człowieka. Chociaż starożytne mity są dziś poważane bardziej za ich wartość literacką i historyczną, są one typem prawdziwie naukowej metody obserwacji zjawisk naturalnych i tworzenia dopasowanych do nich narracji.

Najwcześniejsze zapisy biologiczne sięgają Asyryjczyków i Babilończyków. W rzeczywistości rzeźby ilustrujące koncepcje takie jak rozmnażanie roślin i medycyna weterynaryjna sięgają 1 800 roku p.n.e. Jeśli to nie jest wystarczająco imponujące, szczegóły dotyczące zbierania daktyli sięgają 3 500 lat p.n.e.

Botanika

Egipska wiedza biologiczna zapisana na papirusach i artefaktach obejmuje informacje o wszystkim, od prawidłowych praktyk balsamowania po naukę tworzenia biżuterii z roślin. Papirus Ebersa, wspominający o lekach na astmę, został napisany w XVI wieku p.n.e i jest uważany za jeden z najwcześniejszych znanych tekstów medycznych. Wiedza ta jest również najwcześniejszym znanym zapisem pojęć z zakresu botaniki.

Skupiając się na starożytnych Chinach, cesarze byli uważani za strażników wiedzy biologicznej, a opisy roślin leczniczych pochodzą z 2 700 roku p.n.e. Chińska biologia od starożytności zawiera również informacje o owadach, w szczególności o używaniu jedwabników do produkcji jedwabiu.

Indyjskie badania biologiczne, mające na celu zrozumienie rolnictwa, skupiały się na zgłębieniu wiedzy w zakresie produktów takich jak daktyle, melony i jęczmień. Pisane teksty na tematy takie jak patologia i położnictwo pochodzą już z VI wieku p.n.e.

Żywe organizky w powiększeniu mikroskopowym.
Procesy biochemiczne byłyby niekompletne bez biologii. | źródło: Pixabay - Muhammad Farhan

Niektóre z przedmiotów nauczanych na kierunkach biologicznych należących do dziedziny botaniki to:

 • Morfologia (Anatomia, Histologia, Cytologia),
 • Fizjologia,
 • Biochemia i Biofizyka,
 • Ekologia,
 • Systematyka,
 • Bakteriologia,
 • Mikologia,
 • Patologia
 • Ochrona Środowiska.

Zoologia

Przechodząc od królestwa roślin do królestwa zwierząt, zoologia jest gałęzią biologii, która zajmuje się zrozumieniem zwierząt na poziomie komórkowym, a także ich relacjami z innymi zwierzętami i otaczającym je środowiskiem.

Podobnie jak w przypadku botaniki, historia zoologii zaczyna się od pożywienia. Innymi słowy, udoskonalenie metod polowania, a także udomowienie fauny, wymagały rozległej i dokładnej wiedzy na temat różnorodnej społeczności zwierząt i ich wzajemnych relacji.

Arystotelesowi przypisuje się wynalezienie podejścia do zoologii, które panowało aż do średniowiecza. Ta metodologia obejmowała badanie zwierząt i funkcji ich ciał w sposób systematyczny i opisowy.

Podejście Arystotelesa zostało zreformowane przez Karola Linneusza w XVIII wieku wraz z wynalezieniem przez Linneusza systemu nomenklatury, w którym wszystkie zwierzęta zostały sklasyfikowane względem siebie.

XIX wiek był świadkiem integracji badań komórkowych w dziedzinie zwierząt. Georges Cuvier był autorem niektórych z pierwszych, kompleksowych prac na temat porównywania zwierząt według ich anatomii. Teoria komórki spowodowała oczywiście postęp w dziedzinie biologii rozwoju i embriologii.

Teoria ewolucji była kolejną innowacją, która pojawiła się w XIX wieku, co oznaczało ogromną zmianę paradygmatu w dziedzinie zoologii, odrzucając tradycyjny pogląd, że każdy znany gatunek jest wyjątkowy. Łącząc zasady dziedziczenia sformułowane przez Mendla, Darwin postulował, że organizmy ewoluują z czasem w procesie odpowiednio odrzucania i akceptowania bezużytecznych lub korzystnych cech.

Koncepcja ta, znana jako dobór naturalny, stanowiła podstawę jego argumentacji i była oczywiście odpowiedzią na prace jego poprzedników. Idea ta miała później wpływ na wiele dziedzin nauk biologicznych, takich jak ekologia i mikrobiologia środowiskowa.

W XX i XXI wieku nastąpiła zmiana w kierunku rozwiązywania światowych problemów biologicznych, mniej zajmujących się klasyfikacją, a bardziej konserwacją. Dziś gałąź zoologii obejmuje różnorodne dziedziny nauki, takie jak:

 • Anatomia,
 • Fizjologia zwierząt,
 • Morfologia,
 • Taksonomia,
 • Systematyka,
 • Fizjologia,
 • Embriologia,
 • Biologia Rozwojowa,
 • Ewolucjonizm lub Ewolucja,
 • Biologia Ewolucyjna,
 • Biologia Konserwatorska,
 • Genetyka,
 • Biologia Komórkowa i Molekularna,
 • Ekologia,
 • Etologia,
 • Biochemia.

Mikrobiologia

Trzecia gałąź biologii nazywa się mikrobiologią i zajmuje się badaniem mikroorganizmów. Mikroorganizmy to proste formy życia, w tym bakterie i grzyby. Zrozumienie, opisanie i przetestowanie ich struktur i funkcji pomogło w wielu najpilniejszych problemach ludzi. Biologia organizmu jest najmłodszą z trzech głównych gałęzi tej dyscypliny, której początki sięgają XVII wieku.

Być może jako absolwent biologii jesteś ciekawy, jak wiele dyscyplin obejmuje twoja dziedzina...

Kobieta stojąca przed dużym akwarium morskim.
Utrzymanie różnorodności biologicznej jest ważnym przedsięwzięciem naukowym. | źródło: Unsplash - Marissa Daeger

Uważa się, że Antoine van Leeuwenhoek wyprodukował pierwsze prace na temat mikroorganizmów, ponieważ narysował i obserwował wszystko, od bakterii do pierwotniaków. Jego prace, opublikowane za pośrednictwem British Royal Society, zainspirowały podobne eksperymenty.

Jeden z punktów orientacyjnych XIX-wiecznej mikrobiologii obejmował koncepcję, która nadal odgrywa rolę w naszym codziennym życiu: proces zwany pasteryzacją. Pasteurowi, starając się lepiej zrozumieć bakterie, udało się przy okazji opracować metodę obróbki przedmiotów wysoką temperaturą w celu wyeliminowania patogenów.

Robert Koch, współczesny Pasteurowi, również rozwinął w tym czasie prace związane z chorobami wywoływanymi przez określone mikroorganizmy.

To, co przyczyniło się do tak późnego powstania mikrobiologii, to zależność od postępu technicznego. Jednak w XX i XXI wieku wprowadzono i udoskonalono badanie oraz testowanie mikroorganizmów za pomocą technologii komputerowej.

Biochemia i genetyka nie tylko pomogły nam pogłębić wiedzę o prostych formach życia, ale także przyczyniły się do pracy przy pozbywaniu się chorób zakaźnych i znajdowaniu na nie leków. Dzięki postępowi technologicznemu odkryto również ważne informacje dotyczące metabolizmu i odżywiania. Dziedziny uważane za objęte tą gałęzią biologii to:

 • Mikrobiologia ogólna,
 • Morfologia,
 • Neurobiologia,
 • Biotechnologia,
 • Odżywianie,
 • Fizjologia,
 • Mikroskopia,
 • Metabolizm,
 • Reprodukcja,
 • Patogeneza,
 • Genetyka,
 • Genomika.

Aby dowiedzieć się więcej o mikrobiologii, zacznij od sprawdzenia karier i możliwych stopni naukowych w tej dziedzinie.

Podstawowe Pojęcia Biologiczne

Niezależnie od tego, czy wykonujesz prace laboratoryjne, uczysz się na studiach licencjackich, czy po prostu uczysz się biologii w liceum - zrozumienie i odświeżenie wiedzy na temat podstawowych pojęć biologicznych może być niezwykle przydatne.

Różnorodność przedmiotów z biologii może być nieco onieśmielająca, w tym wszystko, od ogólnych pojęć chemicznych po wymagające umiejętności matematycznych. Tutaj zbadamy podstawowe pojęcia każdej gałęzi biologii i ich definicje.

Biologia Komórki

Jest integralną częścią zrozumienia botaniki. Wszystkie żywe organizmy, w tym rośliny, składają się z komórek. Oto kilka terminów, które powinieneś zrozumieć, studiując przedmioty związane z botaniką:

 • Jądro: struktura występująca w większości komórek, z wyjątkiem bakterii i niektórych alg, która specjalizuje się w kontrolowaniu i regulowaniu czynności komórki. Co więcej, jest to miejsce, w którym znajdują się informacje dziedziczne lub geny.
 • Mejoza: jest to proces, w którym komórka zarodkowa dzieli swoje jądro, tworząc cztery komórki płciowe lub gamety. Każda gameta zawiera tylko połowę ilości chromosomów w stosunku do oryginalnej komórki macierzystej.
 • Podział Komórek: proces, w którym komórki rozmnażają się, a mianowicie mitoza i mejoza.
 • Fitotron: specjalny rodzaj szklarni używany do badania roślin i ich środowiska,
 • Cząsteczka: grupa połączonych atomów, które tworzą najmniejszą jednostkę związku chemicznego, która jest ważna dla zrozumienia procesów molekularnych roślin.

Zoologia

Stanowi główną część badań biologicznych, w tym wiedzy na temat budowy i zachowania zwierząt. Oto kilka ważnych terminów, które należy zrozumieć w tej gałęzi:

 • Hodowla Selektywna: proces, w wyniku którego wybiera się rodziców do rozmnażania na podstawie określonych cech w celu uzyskania bardziej pożądanego potomstwa.
 • Składniki Dziedziczne: odziedziczalność to statystyka obejmująca część wariancji fenotypowej przypisywanej wariancji genetycznej.

Mikrobiologia

W mikrobiologii można spotkać wiele definicji. Jednak najważniejszymi pojęciami do zrozumienia jest osiem mikroorganizmów, które można badać.

Osiem mikroorganizmów:

 • Bakterie (Eubakterie, Archeony),
 • Glony,
 • Grzyby,
 • Pierwotniaki,
 • Wirusy,
 • Pomódlmy się,
 • Porosty,
 • Śluzowce.

Wszystkie te przedmioty i kierunki można studiować wybierając polski uniwersytet i wydział biologiczny. Studenci znajdą multum uczelni, które oferują wymarzony kierunek, bez względu czy chodzi o studia I i II stopnia czy podyplomowe. Każda szkoła wyższa oferuje na swoim wydziale biologicznym bogaty program kształcenia dla osób, które w przyszłością pragną znaleźć pracę w tym fascynującym zawodzie.

Jeśli interesują Cię lekcje prywatne z zakresu biologii w Twojej okolicy, możesz znaleźć je na naszej stronie w każdym mieście w Polsce ( np: korepetycje biologia Kielce).

Chcesz dowiedzieć się, jak te koncepcje wpływają na dziedziny zajmujące się zwierzętami wodnymi ?zapraszamy do dalszej lektury: czytaj artykuł o biologii morskiej!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.