Nie oszukujmy się, botanika nie jest uważana za zbyt lukratywną naukę w porównaniu do neurologii czy genetyki - w rzeczywistości z rzadka jest nawet uważana za interesującą. Wynika to jednak głównie z braku zrozumienia, czym dokładnie jest botanika i na czym polega praca botaników.

Aby zrozumieć botanikę, ważne jest, aby wiedzieć, że dziedzina ta obejmuje ogromną różnorodność tematów. W rzeczywistości stanowi jedną z trzech głównych gałęzi badań biologicznych i obejmuje hodowlę roślin, ekologię, medycynę, a nawet badania na poziomie molekularnym.

Chociaż ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, czym jest botanika, w rzeczywistości jest to badanie wszystkich roślin - więc jeśli kiedykolwiek interesowałeś się gatunkami, procesami i środowiskami roślinnymi, czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego warto wybrać botanikę, poznając jej definicję, kierunki studiów i ścieżki kariery związane z tą dziedziną.

Szklane próbowki, jedna zawierająca zielony płyn.
Wegetacja jest często badana w laboratoriach. | źródło: Unsplash - Bill Oxford
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Biologia
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co to jest botanika?

Botanika, jako dziedzina nauki, została stworzona około 300 roku p.n.e. przez greckiego filozofa Teofrasta i jest definiowana jako gałąź biologii, która stara się zrozumieć właściwości i procesy biologiczne zachodzące u przedstawicieli świata roślinnego.

Przyczyną głębokich historycznych korzeni botaniki jest fakt, że rozwój człowieka był i nadal jest uzależniony od wykorzystywania roślinności jako żywności, schronienia i medykamentów.

Dążenie do zaspokojenia ludzkich potrzeb w zakresie pożywienia i bezpieczeństwa doprowadziło do powstania wielu wczesnych cywilizacji, takich jak grupy plemienne w Ameryce Południowej i Nowej Gwinei, które sklasyfikowały setki roślin pod kątem ich jadalności i użyteczności.

Rozwój narzędzi do zbioru pożywienia doprowadził do konieczności zrozumienia metod rozmnażania flory. Interakcja między organizmami, zwłaszcza ludźmi, a ich środowiskiem stała się później podstawą innej dyscypliny: ekologii.

Rozwój soczewki optycznej w XVII wieku pozwolił na ekspansję wiedzy na temat wszystkiego, co dotyczy molekularnej charakterystyki środowiska roślinnego. Ponieważ rozwój botaniki, przed wynalezieniem narzędzia do obserwacji preparatów w powiększeniu, musiał opierać się na eksperymentach wykonywanych gołym okiem, soczewka optyczna doprowadziła do nowego sposobu myślenia o roślinach. Obejmowało to nie tylko przeprowadzanie eksperymentów, ale także żmudne klasyfikowanie roślin wszystkich gatunków z całego świata.

W 1655 roku wybitny naukowiec Robert Hooke w swojej pracy o tkance roślinnej zatytułowanej „Mikrografia” przedstawił definicję pojęcia komórka.

Badania mikroskopowe pozwoliły na bardziej dogłębne zbadanie świata flory. XVII wiek dał podstawę do zrozumienia, w jaki sposób rośliny przechodzą proces fotosyntezy, który ma zasadnicze znaczenie dla ochrony i regeneracji ziemskiej atmosfery.

Jak w przypadku każdego innego przedmiotu, postęp technologiczny umożliwił rozszerzenie i udoskonalenie dziedziny botaniki o pomocne prognozy i symulacje. Na przykład wdrożenie systemów testowych pomogło odkryć i ulepszyć produkty do ochrony upraw.

Inny przykład można znaleźć w systemach pomiaru i oceny chorób zakaźnych pochodzenia roślinnego.

Kariera w botanice

Zawody związane z botaniką są zróżnicowane. Tradycyjnie po pracowniku stanowisk botanicznych można spodziewać się zamiłowania do przyrody oraz pracy przy identyfikacji i klasyfikacji różnych przedstawicieli świata flory.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że tradycyjna pasja florystyczna nie zawsze jest niezbędna do zdobycia pracy w botanice, ponieważ wśród ofert na rynku zatrudnienia dotyczących tej dyscypliny można znaleźć niejeden zawód z innymi wymaganiami.

Tutaj podajemy kilka ważnych informacji na temat rodzajów zawodów, a także oczekiwanych wynagrodzeń i wymagań edukacyjnych związanych z naukami botanicznymi. Botanika obejmuje wiele ścieżek kariery, ze względu na swój interdyscyplinarny charakter, który łączy aspekty takie jak systematyka, konserwacja, troska o ekologię i proces zapylenia.

Rodzaj dyplomu, który powinieneś zdobyć, będzie zatem głównie zależał od rodzaju ścieżki zawodowej,którą chcesz podążać - jednak istnieje kilka ogólnych wskazówek, których możesz przestrzegać, jeśli interesuje cię kariera w botanice.

Jeśli chcesz zostać technikiem, nauczycielem lub developerem produktu, powinieneś uzyskać tytuł licencjata lub magistra, w zależności od poszukiwanego poziomu stażu pracy. Jeśli szukasz niezależnych lub sponsorowanych przez rząd stanowisk badawczych, konieczne jest uzyskanie stopnia doktora.

Ogólnie rzecz biorąc, większość botaników pracuje dla agencji rządowych, instytucji badawczych lub farmaceutycznych. Te ogólne wytyczne mają jednak dać ci wstępny obraz pracy w branży związanej z dziedziną botaniczną.

Ważne jest, aby zdobyć konkretne informacje odnośnie kariery, do której aspirujesz i zrozumieć specyficzne wymagania, które będą stawiane kandydatom na wymarzone stanowisko.

Kwestie finansowe często odgrywają ważną rolę podczas udzielania pomocy studentom i młodym profesjonalistom w trakcie podejmowania decyzji, jaką ścieżkę kariery obrać, a także przy doradztwie doświadczonym profesjonalistom, którzy chcą zmienić karierę.

Chociaż wynagrodzenia będą oczywiście zależały od regionu geograficznego, ważne jest, aby zawsze mieć na uwadze indywidualne stanowiska pracy podczas wyszukiwania potencjalnych wynagrodzeń.

W Polsce mediana miesięcznej pensji dla Nauczyciela Biologii wynosi 3 700 złotych brutto, podczas gdy Specjalista ds. Rozwoju Produktu zarabia średnio 5 480 złotych brutto. Świeżo upieczeni absolwenci botaniki muszą zdobyć umiejętności i doświadczenie zawodowe, aby móc się ubiegać o lepiej płatne stanowiska.

Czy to brzmi zachęcająco? Dowiedz się więcej o przyszłości, która czeka absolwentów biologii...

Terraria z bujną roślinnością i wężami.
Uprawa roślinności może być przydatna podczas wystaw różnego rodzaju. | źródło: Unsplash - David Clode

Praca w Edukacji

Dziedziny nauczania i edukacji z zakresu botaniki są zróżnicowane, ponieważ obejmują różne stanowiska - od nauczania w szkołach po organizowanie wycieczek informacyjnych.

Ogólna zasada jest taka, że ​​jeśli chcesz zostać nauczycielem na poziomie licealnym, konieczne jest posiadanie tytułu licencjata. Nauczanie na poziomie uniwersyteckim wymaga jednak stopnia magistra lub doktora habilitowanego w zależności od stanowiska i uczelni.

Jeśli chcesz pomóc w organizowaniu i projektowaniu wystaw muzealnych, prowadzić wycieczki lub pracować w archiwach, być może zainteresują cię również takie tematy jak zarządzanie projektami. Oto kilka przykładów kierunków, które możesz studiować:

 • Architektura Krajobrazu,
 • Ochrona Roślin i Kontrola Fitosanitarna.

Badania Naukowe

Jest to bardziej tradycyjna droga i wymaga zainteresowania badaniami naukowymi i innowacjami. Chociaż ludzie generalnie myślą o pracy laboratoryjnej jako wyjątkowo nieosiągalnej, jeśli jesteś dociekliwy i pasjonujesz się nauką, a zwłaszcza biologią molekularną - jest to niezwykle opłacalna ścieżka kariery.

Tego typu prace są zwykle wykonywane w agencjach finansowanych przez rząd lub za pośrednictwem prywatnych instytucji naukowych. Oto kilka kierunków, które możesz wybrać, jeśli chcesz pracować w tej dziedzinie:

 • Biotechnologia,
 • Biochemia,
 • Bioinformatyka.

Żywność i Agrokultura

Ludzie muszą jeść! Poza tym lubią również cieszyć się miejskimi zieleńcami i dawać bliskim kwiaty na specjalne okazje. Jeśli chcesz być częścią mechanizmu, który udostępnia te wszystkie rarytasy, możesz zdobyć dyplom naukowy dotyczący rolnictwa i żywienia. Zobacz jakie kierunki na studiach pomogą rozwinąć wiedzę z tego zakresu:

 • Ogrodnictwo,
 • Bezpieczeństwo Żywności,
 • Bioinżynieria Produkcji Żywności,
 • Technika Rolnicza i Leśna.

Dzika Przyroda

Jeśli kochasz przebywanie na świeżym powietrzu i chciałbyś, aby praca w plenerze była częścią twojej kariery, stanowisko konserwatora przyrody jest odpowiednim wyborem.

Ten rodzaj działalności może obejmować wszystko, od udziału w projektach na rzecz ochrony przyrody, oprowadzania wycieczek po terenach nadzorowanych po zaangażowanie w utrzymanie parków narodowych. Jeśli chcesz szkolić się z zakresu tej specjalizacji, weź pod uwagę te kierunki:

 • Leśnictwo,
 • Ochrona Zdrowia Roślin,
 • Zarządzanie Środowiskiem.

Medycyna

Praca w medycynie nie musi oznaczać etatu lekarza. Jeśli jesteś zainteresowany opracowywaniem nowych leków i badaniem zarówno szkodliwego, jak i korzystnego wpływu roślin, możesz rozważyć wybranie tej drogi.

Obowiązki na tym stanowisku mogą również obejmować udział w pracach klasyfikacyjnych nowych roślin, a także niektórych leków holistycznych. Jeśli cię to interesuje, oto kilka kierunków, które możesz studiować:

 • Biologia Medyczna,
 • Medycyna Roślin.
Trzmiel zapylający kwiaty.
Proces zapylenia jest bardzo istotną koncepcją w dziedzinie botaniki. | źródło: Unsplash - Marlen Damm

Jak uczyć się botaniki?

Studiowanie botaniki, choć brzmi niezwykle specjalistycznie, jest czymś, co robimy od najmłodszych lat. Niezależnie od tego, czy obecnie bierzesz udział w kursach botaniki, czy po prostu interesujesz się naukami biologicznymi, w trakcie studiowania lub decydując się na studiowanie botaniki, warto wspomnieć o kilku wskazówkach:

 • Upewnij się co do terminologii: jak w przypadku wszystkich nauk biologicznych, botanika obejmuje wiele nowych definicji i pojęć. Jeśli masz problem z opanowaniem wszystkiego, od biogeografii po podstawowe cechy roślin, w Internecie dostępnych jest wiele materiałów, które mogą pomóc w tworzeniu fiszek lub po prostu przypomnieć, co właściwie oznaczają terminy, których musisz się nauczyć.
 • Odwiedź wydział biologii: dotyczy to uczniów szkół średnich. Jeśli napotykasz trudności podczas nauki w szkole i potrzebujesz pomocy, ciekawią cię możliwe ścieżki kariery lub potrzebujesz wybrać kierunek studiów, rozmowa z profesorami wydziału biologii pobliskiego uniwersytetu może zaoszczędzić ci dużo czasu i energii.
 • Bądź dociekliwy: tak jak wcześniej wspomniano, botanika wkracza w nasze życie, gdy jako dzieci rozpoczynamy nieunikniony proces zrozumienia i sklasyfikowania otaczającego nas świata. Jeśli masz problem ze zmotywowaniem się do nauki do egzaminu z biologii lub po prostu straciłeś chęć do studiowania wybranego kierunku, znajdź inspirację w samej naturze lub sięgnij po pomoc profesjonalisty, który oferuje korepetycje z biologii na dostosowanym do Twoich potrzeb poziomie zaawansowania.

Biologia ma ogromną różnorodność w swoich niezliczonych dziedzinach, ale botanika jest w rzeczywistości jedną z najbardziej dynamicznych!

Na koniec warto podkreślić, że decydując się na Superprof w łatwy sposób możesz skontaktować się z wybranym nauczycielem (np. korepetycje biologia Białystok) w kilka chwil.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.