Chociaż zoologia może początkowo wydawać się bardzo wąską dyscypliną, w rzeczywistości stanowi jedną z trzech głównych gałęzi biologii, do których należy również botanika i mikrobiologia. Naukowiec zajmujący się zoologią może studiować szereg różnych przedmiotów, od fizjologii i zachowania zwierząt po entomologię i biochemię.

Co to jest zoologia? Prosta definicja obejmuje jej główny cel: badanie wszystkiego, co dotyczy zwierząt, od unikalnego ekosystemu, w którym mogą one żyć, po procesy molekularne, które pomagają im przetrwać. Można znaleźć zoologów prowadzących innowacyjne projekty badawcze, zaangażowanych w prace laboratoryjne, zajmujących się zarządzaniem dziką przyrodą z udziałem organizmów żywych w parkach narodowych.

Bardziej złożona definicja, która pomoże ci zrozumieć koncepcję, którą chcesz studiować, zaczyna się od historii zoologii jako dyscypliny.

Ławica niebieskich ryb nad rafą koralową.
Badania zoologiczne dotyczą delikatnych i wyrafinowanych ekosystemów. | źródło: Unsplash - yang wewe
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Biologia
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriela
5
5 (3 oceny)
Gabriela
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anika
Anika
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (3 oceny)
Ernest
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuela
Manuela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriela
5
5 (3 oceny)
Gabriela
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anika
Anika
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (3 oceny)
Ernest
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuela
Manuela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co To Jest Zoologia?

Zoologia, która koncentruje się ściśle na zwierzętach, jest jedną z trzech głównych gałęzi biologii. Dziedzina ta stara się zrozumieć rozwój komórkowy zwierząt, a także interakcje zwierząt z otaczającym je środowiskiem. Podobnie jak w dziedzinie botaniki, historia tej dyscypliny zaczyna się u zarania cywilizacji ludzkiej, kiedy priorytetem było poszukiwanie źródeł wartościowego pożywienia.

Oznacza to, że pierwotnym założeniem zoologii było zrozumienie zwierząt w celu usprawnienia polowań, a w późniejszym czasie udomowienie zwierząt. Obszerna i szczegółowa wiedza o zachowaniu poszczególnych gatunków zwierząt i ich związkach z środowiskami stanowiła podstawę dzisiejszej zoologii.

W XVIII wieku zoologia, jako dziedzina nauki, zmieniła się wraz z wynalezieniem systemu nazewnictwa przez naukowca Karola Linneusza. Ten nowy system sklasyfikował organizmy żywe i ich funkcje, nadając binominalne (dwuimienne) nazwy tysiącom gatunków roślin i zwierząt.

XIX-wieczna troska o wszystko, co dotyczyło badań komórkowych i molekularnych, przeniknęła także do dziedziny zoologii. Zoolog Georges Cuvier po raz kolejny zrewolucjonizował historię badań swoją propozycją anatomii porównawczej, na którą wpłynęła zarówno teoria komórki, jak i postęp w dziedzinie biologii rozwoju i embriologii.

Karol Darwin był kolejnym innowatorem w historii zoologii XX. wieku. Jego rozwój teorii ewolucji zachwiał podstawami nie tylko nauk botanicznych, ale wszystkich dziedzin, które wiążą się z naukami o organizmach.

W XX i XXI wieku po raz kolejny nastąpiła zmiana w perspektywie nauk zoologicznych: coraz mniej uwagi poświęcano działaniom klasyfikacyjnym, a priorytet nadano próbom rozwiązania światowych problemów biologicznych poprzez eksperymentalną konserwację.

Brzmi interesująco, prawda? Dowiedz się więcej o tym, czym możesz się zająć po zdobyciu dyplomu magisterskiego z biologii...

Jak Studiować Zoologię?

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie interesuje cię studiowanie zoologii, jesteś studentem studiów licencjackich szukającym kolejnego kierunku albo już studiujesz biologię. Jeśli nie należysz do żadnej z powyższych grup, pewnie jesteś po prostu ciekaw różnorodności dziedzin biologii, a także struktury i funkcji królestwa zwierząt. Poznaj pomocne wskazówki, które mogą dotyczyć ciebie i osób przygotowujących się do przyszłych egzaminów, wyszukując na Superprof np. "biologia korepetycje" lub "korepetycje biologia Poznań", aby otrzymać pomoc profesjonalistów.

Badanie zwierząt w ramach kierunków i specjalizacji biologicznych wymaga znajomości fachowej terminologii - tutaj skupimy się na zrozumieniu niektórych podstawowych terminów w zoologii. Ponieważ ta nauka biologiczna zajmuje się wszystkim, co wiąże się z organizmem zwierzęcym, ważne jest, aby zrozumieć niektóre różnice w królestwie zwierząt.

Płazy

Gdy dorastałeś, najczęściej spotykanym przedstawicielem tych oślizgłych stworzeń, w sferze kinematograficznej i literackiej, była żaba. Pozornie brak różnorodności wynika z faktu, że wiele osób nie wie, że salamandry, traszki, ropuchy i marszczelce są również uważane za płazy. W rzeczywistości na świecie istnieje ponad 4000 różnych rodzajów płazów.

Czym właściwie jest płaz? W rzeczywistości są to dość szczególne stworzenia w tym sensie, że mogą żyć zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Termin określający te zwierzęta, Amphibia, posiada korzenie w greckim słowie oznaczającym „dwa rodzaje życia”. Gromada płazów należy do podtypu kręgowców.

Kręgowce

Oficjalna klasyfikacja tego, czym dokładnie są kręgowce (Vertebrata), może na początku wydawać się nieco skomplikowana. W obrębie typu strunowców (Chordata), kręgowce tworzą największy podtyp. Ma to jednak związek tylko z technicznymi aspektami ich klasyfikacji. Ważnymi czynnikami, które określają przynależność zwierząt do tego podtypu, są:

 • Obecność kręgosłupa,
 • Posiadanie układu mięśniowego,
 • Posiadanie centralnego układu nerwowego,
 • Część tego ośrodkowego układu nerwowego jest chroniona przez kręgosłup.

Zwierzęta, które zaliczamy do kręgowców dzielą się na gromady, które najprawdopodobniej są ci znane i obejmują wszystkie ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Z naukowego punktu widzenia są to odpowiednio Osteichthyes, Amphibia, Reptilia, Aves i Mammalia. Pewnie zadajesz sobie pytanie: skoro ten podtyp obejmuje wszystkich tych przedstawicieli królestwa zwierząt, to jakie zwierzęta jeszcze nam zostały? Czytaj o bezkręgowcach!

Bezkręgowce

Jak nazwa sugeruje, opierając się na poprzednim określeniu, podtyp bezkręgowców należy do klasy zwierząt, które nie posiadają kręgów, czyli kręgosłupa. Chociaż może się wydawać, że ta kategoria nie obejmuje tylu zwierząt, co te sklasyfikowane jako kręgowce, jest to zupełnie błędne założenie. W rzeczywistości jest odwrotnie: 90% wszystkich żywych stworzeń na Ziemi jest klasyfikowanych jako bezkręgowce.

Bezkręgowce (Invertebrata) obejmują wiele stworzeń morskich występujących w akwariach, takich jak meduzy, jeżowce i gąbki - znajdziesz wśród nich również sporo gatunków, które są rarytasem w naszej kuchni! Należą do nich zwierzęta, takie jak kalmary, ślimaki, kraby i homary.

Jeśli chodzi o żywność, bezkręgowce są również niezwykle ważne dla całego łańcucha pokarmowego, nie tylko jako źródło owoców morza. Ten podtyp zwierząt jest pokarmem dla ryb, ptaków, fok i wielu innych kręgowców. Zwierzęta te pomagają wspierać nie tylko królestwo zwierząt, ale także zachodzące w królestwie roślin procesy biologiczne.

Krokodyl przy brzegu, w płytkiej wodzie.
Biologia środowiska wymaga do przetrwania szeregu różnych gatunków zwierząt. | źródło: Unsplash - Vish K

Gady

Są szanse, że jeśli jesteś człowiekiem żyjącym na planecie Ziemia, najprawdopodobniej znasz niektóre gady lub nawet spotkałeś je w na swojej drodze. Niektóre popularne przykłady obejmują węże, jaszczurki i krokodyle - ale czy wiesz, że żółwie to w rzeczywistości także gady?

Gady (Reptilia) mają fatalną opinię w Hollywood - w końcu Godzilla to pływający, gadzi, szalony potwór. Jednak naukowcy ustalili, że niektóre gady i ptaki w rzeczywistości mają wspólnych przodków. To prowadzi do ważnego wniosku, że świat był domem znacznie większej gadów kilka milionów lat temu. Nic dziwnego, wiele zwierząt, które wyginęły w ciągu historii Ziemi, to gady, od gadów morskich po dinozaury.

Istnieje wiele cech, które definiują gady, w tym:

 • Zmiennocieplność,
 • Ciało pokryte łuskami,
 • Łuski zawierające beta keratynę i alfa keratynę,
 • Posiadanie kłykcia potylicznego, który jest niczym innym jak specyficzną cechą obecną przy przyczepie czaszki i kręgosłupa,
 • Rozwój zarodków ma głównie charakter zewnętrzny (na przykład jaja).

Chociaż należy zauważyć, że gady mają mniejszy wpływ ekonomiczny na życie ludzi w porównaniu z innymi kręgowcami, przyczyniają się one w znacznym stopniu do zwalczania szkodników.

Siedlisko

Gdyby poproszono cię o zidentyfikowanie swojego miejsca bytowania, czy byłbyś w stanie zrobić to poprawnie w odniesieniu do definicji siedliska? Jeśli masz wątpliwości, przypomnimy ci kilka ważnych cech siedliska. Ten konkretny termin definiuje się jako wyjątkowe środowisko, w którym żyje jeden organizm lub sieć organizmów, w tym wszystkie nieożywione i żywe istoty w danym środowisku.

Tutaj podamy konkretny przykład. Gdybyś miał zidentyfikować swoje siedlisko, byłoby to miasto, w którym mieszkasz, w tym wszystkie znajdujące się w nim czynniki ludzkie i naturalne, możesz również zidentyfikować mieszkanie lub dom, w którym mieszkasz, jako mikrosiedlisko.

Podobnie w naturze siedliskiem konkretnego organizmu może być staw, obejmujący wszystkie żyjące w nim gatunki roślin i zwierząt, a także nieożywione aspekty stawu, takie jak rodzaj gleby i wody w nim występującej. Mikrosiedlisko tego organizmu mogłoby zatem obejmować strukturę rośliny, w której żyje, lub pasożyty zamieszkujące jego ciało. Chociaż ta płynna definicja pozornie zapewnia wysoki stopień elastyczności, wymaga również wysokiego poziomu precyzji i szczegółowości - dlatego upewnij się, że prawidłowo i skutecznie wyszczególniasz siedliska i mikrosiedliska.

Grupa nosorożców na trawie.
Zoologia jest integralną częścią niektórych wiodących działań na rzecz ochrony przyrody. | źródło: Unsplash - Nick Fewings

Praca w Zoologii

Wielu licealistów i studentów rzadko myśli o perspektywach pracy, dopóki nie wybiorą już kierunku studiów lub nawet nie ukończą studiów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nawet dla doświadczonych profesjonalistów, określenie specjalizacji, najlepiej w połączeniu z obszarami zainteresowań badawczych jest integralną częścią decyzji o kierunku kształcenia w ramach nauk biologicznych.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​świat zoologiczny w perspektywie dostępnych zawodów jest bardzo różnorodny. Chociaż nie ma wielu stanowisk, które wymagają określonego stopnia z biologii, jest to doskonała okazja, aby połączyć twoje interdyscyplinarne zainteresowania. Oznacza to, że pensja zoologów zależy również od rodzaju kierunku, na którym studiowali.

Zootechnik w Polsce zarobi średnio 4 260 złotych brutto miesięcznie, a polski Weterynarz Specjalista może zarobić do 10 000 złotych brutto miesięcznie. Oto kilka przykładów kierunków zoologicznych, które warto wziąć pod uwagę, wybierając specjalizację przyszłej kariery zawodowej:

 • Behawiorystyka Zwierząt,
 • Bioinżynieria Zwierząt,
 • Kynologia,
 • Pszczelarstwo w Agrosystemach,
 • Rewitalizacja Terenów Zdegradowanych,
 • Zarządzanie Kryzysowe w Środowisku,
 • Zarządzanie Środowiskiem Przyrodniczym,
 • Zoopsychologia z Animaloterapią,
 • Zootechnika.
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.