Jeśli kiedykolwiek studiowałeś koncepcje związane z procesami molekularnymi organizmów lub teorie zajmujące się genetyką, prawdopodobnie uczyłeś się dziedziny biologii zwanej mikrobiologią.

Biologia molekularna koncentruje się na procesach biologicznych, strukturach i funkcjach organizmów w skali mikroskopowej. Badanie mikrobiologii obejmuje interakcję wielu różnych dziedzin w ramach nauk biologicznych, takich jak ekologia, mikrobiologia medyczna lub inne powiązane obszary biomedyczne.

Zostanie ekspertem w tej dynamicznej dziedzinie może oznaczać pracę w roli badacza procesów genomicznych lub patogenezy, opracowywanie praktycznej polityki w odniesieniu do chorób zakaźnych lub produktów biochemicznych, sekwencjonowanie genomów i wytwarzanie nowych produktów przeciwdrobnoustrojowych. Nie znasz tych gałęzi mikrobiologii? Wyszukaj na Superprof korepetycje biologia i dowiesz się wszystkiego!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak mikrobiologia zmieniła badania nad królestwem zwierząt, zapoznaj się z biologicznymi naukami zoologicznymi.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Biologia
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
5
5 (7 oceny)
Nikola
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (6 oceny)
Ernest
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co to jest mikrobiologia?

Jeśli studiujesz lub studiowałeś biologię, z pewnością znasz trzy główne gałęzie, które składają się na ogólną koncepcję tej nauki: botanikę, zoologię i mikrobiologię.

Nauki mikrobiologiczne znacznie rozwinęły się w kontekście współczesnego rozwoju technologicznego w porównaniu z pozostałymi dwoma gałęziami. Nauka ta, częściej określana jako mikrobiologia, koncentruje się na mikroorganizmach i wirusach.

Historia dziedziny sięga XVII wieku; dotyczy badania budowy i funkcji najpowszechniejszych drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby.

Antoine van Leeuwenhoek to ojciec nauk mikrobiologicznych.

Współczesny zaawansowany mikroskop.
Mikroskopy, których używał pionier nauk mikrobiologicznych - Van Leeuwenhoek nie były tak zaawansowane, jak współczesne. | źródło: Unsplash - Michael Longmire

Protoplasta badań drobnoustrojów nie był tak naprawdę naukowcem. Jego pierwszym zajęciem, gdy był jeszcze chłopcem, była praca sukiennika. Po paru latach praktyki otworzył własny sklep w swoim rodzinnym mieście Delft i zyskał na tyle dobrą reputację, że wkrótce zaangażował się w politykę miejską.

Z niewiadomej przyczyny zacięcie polityczne przekształciło się w zainteresowanie wytwórstwem soczewek, co skłoniło go do kontemplacji życia pod mikroskopem.

Dla studentów, którzy zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać: chociaż nie zalecamy do końca okrężnej ścieżki obranej przez pana van Leeuwenhoeka, nadal możesz skorzystać z kilku opcjonalnych dróg, aby dowiedzieć się, która konkretna gałąź nauk mikrobiologicznych najbardziej ci odpowiada.

Holenderskiego laika o wyraźnie naukowym umyśle znamy z tego, że opublikował pierwszy w historii traktat o mikrobiologii. Jego rysunki i obserwacje stanowiły zbiór prac, które ostatecznie zostały opublikowane przez Brytyjskie Towarzystwo Królewskie.

Praca pana van Leeuwenhoeka, w której analizowano wszystko, od pierwotniaków po bakterie zwierząt, zainspirowała wiele innych eksperymentów i obserwacji. Wielu odwiedzających go badaczy było pod ogromnym wrażeniem odkryć, których dokonał i mając nadzieję, że zobaczą na własne oczy malutki świat, który tak elokwentnie opisał, musiało spotkać się z rozczarowaniem, ponieważ pan van Leeuwenhoek pozwolił im spojrzeć jedynie przez swoje gorsze mikroskopy.

Inny pionierski użytkownik mikroskopu, Robert Hooke, nie krył swojej irytacji, że cała rozgłos dotyczył tylko jego holenderskiego odpowiednika. Anglik posunął się nawet do oskarżenia van Leeuwenhoeka o posiadanie absolutnego monopolu na mikroskopijne odkrycia. Opowieści, takie jak te, wskazują na możliwość, że Antoine van Leeuwenhoek niekoniecznie był typem faceta, który wspierałby osoby o podobnych poglądach i zdecydowanie nie cierpiał konkurencji.

Mimo to dzięki niemu dyscyplina mikrobiologiczna zapuściła korzenie, stając się legalną dziedziną badań, która zmieniła się w XIX wieku, głównie dzięki dwóm innowacjom, które nie tylko poprawiły jakość życia w tamtych czasach, ale nadal odgrywają rolę w naszym codziennym życiu. O tym wszystkich opowie ci nauczyciel,którego znajdziesz wpisując "korepetycje biologia Warszawa" na Superprof.

Louis Pasteur odkrył, że wielokrotne podgrzewanie i schładzanie mleka powodowało wymieranie wszelkich bakterii w nabiale. Ten proces zrodził się z ciekawości zrozumienia wszystkiego, co dotyczy bakterii. Proces pana Pasteura nosi jego imię - pasteryzacja. Procedury nadal używa się do konserwacji wielu komercyjnych produktów spożywczych i napojów. Interesująca uwaga dodatkowa: imię Pasteura zostało nieco zszargane z powodu oszustwa, do którego uciekł się, prześcigając Jeana Toussaint, rywalizującego naukowca, który pracował nad szczepionką na wąglika.

Drugą ważną ewolucję w badaniach biologicznych przypisuje się Robertowi Kochowi. Współczesny Pasteurowi, Koch zajmował się także eksperymentowaniem i analizą bakterii. Koch w tym czasie napisał i opublikował pracę, która skupiała się na mikroorganizmach wywołujących choroby zarówno w królestwie zwierząt, jak i królestwie roślin.

Choć odkrycia te były niezwykłe, postęp technologiczny XX i XXI wieku na zawsze zmienił dziedzinę mikrobiologiczną. Ta raczkująca nauka rozwijała się wraz z rozwojem technologii, umożliwiając zarówno badanie drobnoustrojów, jak i opracowywanie lepszych strategii zwalczania szkód wywołanych przez mikroorganizmy.

Nowoczesna mikrobiologia to dziedzina obejmująca szeroki wachlarz tematów, w tym badania organizmów wodnych. Dyscyplina ta koncentruje się na rozwiązywaniu najpilniejszych problemów świata, od analizy informacji dotyczących metabolizmu i odżywiania po znalezienie leków na niebezpieczne choroby zakaźne.

Wszystkie te zagadnienia może Ci dokładnie objaśnić np. "korepetycje biologia Lublin". Wejdź na stronę Superprof i wybierz interesujące Cię kryteria.

Jakie są rodzaje mikrobiologii?

Badanie małych zwierząt”, jak nazwał to założyciel tej dyscypliny, to bardzo szeroki dział... mimo to, że obejmuje badanie organizmów, których nie można zobaczyć gołym okiem.

Dawno minęły czasy, kiedy jakikolwiek płyn, od wody w stawie po krew, czekał w kolejce do oględzin pod mikroskopem, aby zobaczyć, co w nim żyje. Oczywiście pomijając studentów pierwszego roku studiów, których wyzwaniem jest badanie organizmów i ich szczegółowy opis, podobnie jak w szkole średniej.

Kiedy już ukończysz szkołę, z pewnością będziesz chciał wykorzystać całą swoją nowo zdobytą wiedzę w praktyce, prawda?

W następnym segmencie omawiamy rodzaje zawodów, które możesz wykonywać na określonych stopniach mikrobiologii; na razie przeanalizujmy główne typy nauk mikrobiologicznych, które możesz studiować.

Ludzie oglądający pod mikroskopem zieloną substancję.
Mikrobiologia ogólna to badanie drobnoustrojów, aby je zrozumieć, a nie wykorzystać. | źródło: Unsplash - Sara Cottle

Mikrobiologia ogólna

W tej dziedzinie biolodzy badają organizmy, aby lepiej je zrozumieć, a nie znaleźć sposoby na ich kontrolowanie i wykorzystanie - być może znalezienie sposobów wykorzystania jednej bakterii do powstrzymania rozprzestrzeniania się innego rodzaju bakterii.

Jeśli chcesz zostać immunologiem lub wirusologiem, naukowcem badającym odpowiednio układy odpornościowe i wirusy, ten dział nauk mikrobiologicznych byłby odpowiedni dla ciebie.

Subspecjalizacje o egzotycznym brzmieniu, takie jak fykologia (badanie mikroskopijnych glonów), protozoologia (badanie pierwotniaków) i parazytologia (badanie mikroorganizmów pasożytniczych) również wchodzą w zakres dyscypliny ogólnej.

Mikrobiologia szczegółowa

Ta część nauki mikrobiologicznych skupia się przede wszystkim na systematyce i charakterystyce wszelkich drobnoustrojów. Określa taksony klasyfikacji wszystkich znanych nam najmniejszych organizmów.

Kolejnym zadaniem specjalistów z tej dziedziny jest aktualizacja danych o osiągnięciach najnowszych badań systematycznych poszczególnych gatunków.

Mikrobiologia przemysłowa

Rodzaj biologii, z którym ludzie mają najwięcej do czynienia na co dzień i jedyna dziedzina, w której mają największe nadzieje na podjęcie pracy. Obejmuje badanie mikroorganizmów z zamiarem ich wykorzystania - zastosowania ich do rozwiązywania najpilniejszych problemów stojących przed ludzkością.

Na przykład dość niedawne odkrycie drobnoustrojów zjadających ropę pomogło usunąć wycieki oleju w oceanie, podczas gdy dawne odkrycie bakterii probiotycznych poprawiło trawienie ludzi, między innymi produktów mlecznych.

Rozwiązania opracowane przez pracowników tej branży można zastosować w wielu sferach produkcji przemysłowej (farmaceutyka, kosmetyki, wypieki, produkty browarnicze i winiarskie).

Mikrobiologia lekarska, weterynaryjna i sanitarna

Mikrobiolodzy medyczni badają, w jaki sposób bakterie, wirusy i grzyby szkodzą ludziom i zwierzętom oraz jak mogą nam pomóc. Opisują przebieg choroby, badają profilaktykę i sposoby leczenia.

Sanitarny aspekt tej dyscypliny skupia się na zbadaniu systemu rozprzestrzeniania drobnoustrojów patogennych. Odpowiada również za opracowania odpowiednich metod utrzymania higieny i podaniu norm oznaczających czystość mikrobiologiczną.

Mikrobiologia środowiskowa

Jak mikroby zachowują się w swoim naturalnym środowisku? Jak wchodzą w interakcje z większymi organizmami? Są to dwa pytania, na które mikrobiolodzy środowiskowi szukają odpowiedzi - badają związek między drobnoustrojami a ich żywicielami.

Wyobraź sobie piękne stare drzewo, które nagle zarasta grzybami. Co spowodowało ten wzrost? Jak szkodliwe będzie to dla organizmu żywiciela? Jak pobudliwe są zarodniki i jak szybko się rozmnażają? Czy będą ucztować tylko na jednym rodzaju drzewa, czy też wszystkie drzewa w jego zasięgu są zagrożone infekcją?

Z drugiej strony mikrobiolodzy środowiskowi mają szersze pole do popisu. Zamiast skupiać się na jednym gatunku żywiciela, drobnoustroju lub zdarzeniu zakażenia, rozważają wpływ dużych grup różnych drobnoustrojów na zbiór żywicieli.

Aby uzyskać skuteczny obraz, możesz wyobrazić sobie szereg drobnoustrojów, które mogą zamieszkiwać hurtowe odpady biologiczne.

Mikrobiologia ewolucyjna

Jeśli nie żyjesz w błogiej nieświadomości bieżących wydarzeń, na pewno słyszałeś terminy „superbakteria” i „bakterie odporne na antybiotyki”. Zagrożenia tego typu nie spadły z nieba; takie mikroby ewoluowały, aby utrudniać nam wszelkie wysiłki, by je powstrzymać.

Ewolucyjni mikrobiolodzy - w szczególności mikrobiolodzy pokoleniowi badają relacje między dzisiejszymi mikrobami a ich przodkami, aby określić, jak i dlaczego ewoluowały.

Jeśli śledzenie DNA drobnoustroju odpowiada twoim zainteresowaniom, możesz rozważyć zastosowanie taksonomii drobnoustrojów: odkrywanie, klasyfikowanie i nazywanie mikrobów. Możesz także polubić mikrobiologię systemową, rodzaj pomostu między biologią systemów a mikrobiologią.

Wszystko, oprócz mikrobiologii ogólnej, uważa się za dziedziny mikrobiologii stosowanej, ponieważ w taki czy inny sposób celem jest znalezienie sposobów wykorzystania tych organizmów do kontrolowania i przynoszenia korzyści światu, a także ludzkości.

Teraz, gdy masz już jasno określone główne typy mikrobiologii, musisz tylko wiedzieć o zawodach mikrobiologicznych. Wpisz np. korepetycje biologia Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

Kobieta pracująca z mikroskopem elektronowym.
Aby szczegółowo zbadać najmniejsze organizmy, najlepiej jest użyć mikroskopu elektronowego. | źródło: Unsplash - CDC

Praca w mikrobiologii

Powiedzmy, że studiowałeś mikrobiologię. Chcesz wiedzieć o swoich perspektywach zawodowych?

Bycie naukowcem w tej dyscyplinie jest tak samo satysfakcjonujące, jak różnorodne.

W tym miejscu podajemy kilka ważnych informacji na temat zawodów, a także możliwych zarobków i wymagań edukacyjnych na kierunku mikrobiologia.

Mikrobiologia i biologia molekularna, mimo że są różnymi specjalnościami, obejmują aspekty wielu różnych dziedzin biologicznych. Obie te gałęzie biologii oferują różnorodne ścieżki zawodowe, od medycyny - do której byłby odpowiedni dyplom z biologii medycznej, po pracę w rządzie, być może analizując epidemiologię i organizmy zakaźne.

Aby pracować w określonej dziedzinie mikrobiologii, która cię interesuje, musisz wiedzieć, na który kierunek studiów się wybrać.

Na przykład, podczas gdy praca na poziomie podstawowym jako technik biologii w laboratorium często wymaga tylko tytułu licencjata, niektórzy technicy w laboratoriach medycznych i klinicznych potrzebują tytułu magistra.

Finanse mogą być ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o podjęciu lub kontynuowaniu studiów mikrobiologicznych.

Powinieneś rozważyć opcje płacowe na interesujących cię stanowiskach przed podjęciem decyzji o dalszej nauce. Wszyscy wiemy, jak kosztowne jest wyższe wykształcenie. Im więcej czasu spędzasz w szkole, tym są wyższe są opłaty za studia i tym później zaczynasz zarabiać.

Jeśli dążysz do uzyskania tytułu magistra mikrobiologii, możesz zarobić około 4 050 złotych brutto miesięcznie na stanowiskach związanych z wyuczonym zawodem i około 6950 złotych brutto miesięcznie jako kierownik laboratorium. Różnica w potencjale zarobkowym świadczy o tym, że należy starannie wybrać kierunek studiów dla absolwentów

Ta ogromna różnica między wynagrodzeniami za pracę w mikrobiologii wymagającymi tytułu magistra nasuwa pytanie: jakie są zakresy wynagrodzeń dla mikrobiologów licencjackich i tych, którzy wymagają stopnia doktora?

Naukowcy środowiskowi

Mikrobiologia środowiskowa zajmuje się zrozumieniem wpływu mikroorganizmów, w tym bakterii, pasożytów, wirusów i grzybów, na środowisko, w którym żyją, i na nasze środowiska jako całość.

Jeśli interesuje cię gałąź mikrobiologii zajmująca się przyrodą, znalezienie pracy w dziedzinie zdrowia publicznego i kształtowania polityki może być satysfakcjonującą karierą.

Jeśli taka kariera cię kusi i planujesz studia na uniwersytecie, możesz rozważyć połączenie kursów z fizjologii i immunologii. Wpisz przykładowo "kurs maturalny biologia online" na stronie Superprof i znajdź kurs w dogodnym dla Ciebie mieście.

Praca w laboratorium klinicznym i medycznym

Chociaż kariera w dziedzinie medycyny jest często postrzegana jako pracochłonna i kosztowna, jest stymulująca intelektualnie i ostatecznie satysfakcjonująca finansowo. Absolwenci i doktoranci często aspirują do kariery związanej z rolą mikrobiologiczną w medycynie.

Praca w dziedzinach związanych z aspektem klinicznym może skłonić cię do pracy nad nowatorskimi eksperymentami. Eksperymenty te próbują rozwiązać niektóre z najbardziej palących problemów związanych z chorobami na świecie i opracować skuteczne metody leczenia.

Wybierając taką karierę, masz szansę zdobyć najlepiej płatne stanowiska w dziedzinie mikrobiologicznej. Jeśli interesuje cię praca w laboratorium klinicznym i medycznym, sprawdź, czy wydział biologiczny na twojej uczelni oferuje zajęcia związane z poniższymi tematami:

  • Bakteriologia,
  • Epidemiologia,
  • Genomika,
  • Wirusologia.

Biochemia i biofizyka

Podstawowe stanowiska w tych dziedzinach zwykle wymagają co najmniej tytułu magistra, podczas gdy wyższe stanowiska w niezależnych ośrodkach badawczych często wymagają od kandydatów stopnia doktora.

Ten zawód obejmuje wiele badań, które integrują biologię z matematyką, chemią i fizyką. Jeśli interesujesz się wszystkimi tymi dziedzinami, od lepszego zrozumienia procesów biologicznych po tworzenie nanotechnologii dla pacjentów z cukrzycą, powinna to być ścieżka kariery dla ciebie.

Aby rozpocząć, porozmawiaj ze swoim doradcą ds. kształcenia na uniwersytecie, aby sprawdzić, czy możesz uwzględnić zajęcia z biotechnologii i bioinformatyki w swoim planie studiów.

Interesujesz się biochemią lub pracą kliniczną? Dowiedz się, jak daleko możesz się zajść z tytułem magistra biologii...

Jak studiować mikrobiologię?

Studiowanie mikrobiologii może być równie trudne, jak interesujące, dlatego wiele osób ma trudności ze znalezieniem motywacji, aby rozpocząć lub kontynuować naukę.

Ponieważ jednak mikrobiologia jest dziedziną, która dotyka każdego procesu biologicznego człowieka i otaczającego ich świata, zrozumienie nawet najbardziej podstawowych pojęć w ramach tej dyscypliny - wszystkiego, od życia drobnoustrojów po cechy genetyczne komórki, może być niezwykle satysfakcjonujące.

Oto kilka podstawowych pojęć z mikrobiologii, których należy się nauczyć. Pojęcia te są ważne, ponieważ stanowią podstawę do zrozumienia, co dokładnie mikrobiologia stara się zbadać i jaki ma to wpływ na tę dziedzinę nauki.

Mikroorganizmy na obrazach w galerii.
Projektowanie wystaw dotyczących procesów biologicznych to realna opcja kariery dla mikrobiologów. | źródło: Unsplash - Alina Grubnyak

Patogen

Patogen w mikrobiologii odnosi się do czynnika biologicznego, który wywołuje uszczerbek an zdrowiu lub chorobę organizmu gospodarza. Proces, w którym zakłócają normalne funkcje żywiciela, obejmuje głównie wpływ na fizjologię zwierzęcia lub rośliny, które zaatakował. Zwalczanie patogenów obejmuje szereg szczepień, antybiotyki i fungicydy.

Genomy

Genomy są bardzo ważne dla życia organizmu - w rzeczywistości są jego budulcem. Genom organizmu to kompletny zestaw kwasu nukleinowego dezoksyrybozy, czyli DNA. Obejmuje to oczywiście wszystkie geny organizmu, które zawierają informacje wykorzystywane podczas samego budowania i utrzymywania organizmu.

Mikroby

Choć na pierwszy rzut oka może to zabrzmieć niebezpiecznie, w rzeczywistości ludzie są żywicielami milionów mikrobów, bardziej znanych jako mikroorganizmy. Te mikroorganizmy obejmują bakterie, wirusy i grzyby.

Podczas gdy większość mikroorganizmów bakteryjnych nie stanowi zagrożenia dla organizmów, większość wirusów jest odpowiedzialna za choroby. Wirusy mogą być łagodne, na przykład wywołujące przeziębienia, lub wyjątkowo poważne i niebezpieczne, takie jak AIDS i COVID.

Grzyby są równo podzielone na korzystne i niebezpieczne. Podczas gdy niektóre jadalne grzyby pozytywnie przyczyniły się do przetrwania człowieka, inne mogą powodować choroby.

Liszaj obrączkowy, który wcale nie jest robakiem, jest dobrym przykładem szkodliwego grzyba. Sam w sobie nie zabija, ale otwiera drzwi dla innych organizmów, które mogą doprowadzić do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia.

Bakterie to organizmy jednokomórkowe, które mogą przetrwać w najbardziej ekstremalnych środowiskach.

Jak wspomniano wcześniej, większość bakterii nie jest szkodliwa dla ludzi. W rzeczywistości istnieje szeroki wachlarz mikroorganizmów bakteryjnych, które faktycznie pomagają w wielu procesach zachodzących zarówno w naturze, jak i w organizmach.

Ostatnio dużo się dyskutuje na temat prawidłowej flory bakteryjnej jelit u człowieka - bakterii żyjących w naszych jelitach, które utrzymują funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Być może słyszałeś o tym, jak ważne jest karmienie dobrych bakterii w jelitach i odbudowa flory bakteryjnej po przejściu biegunki.

Istnieją pewne choroby wywoływane przez bakterie, ale mniej niż 1 procent wszystkich typów bakterii powoduje choroby u ludzi, zwierząt i roślin.

Niektóre przykłady chorób wywoływanych przez drobnoustroje bakteryjne obejmują bakteryjne zapalenie opon mózgowych, martwicze zapalenie powięzi - stan, w którym skóra wokół rany czernieje i obumiera oraz zapalenie płuc. Niedawno szczepy bakterii MRSA - te odporne na najsilniejsze dostępne antybiotyki, wywołały debatę na temat sposobów zwalczania tych superbakterii.

Jeśli chcesz pomóc odkrywać skuteczne metody radzenia sobie z patogenami, to najlepszy czas, aby zostać mikrobiologiem! Zapotrzebowania na mikrobiologów medycznych jeszcze nigdy nie było tak wysokie.

Jednym ze sposobów, w jaki biolodzy i ogół lekarzy mają nadzieję na powstrzymanie rozwoju superbakterii, jest ograniczenie stosowania antybiotyków.

Jeszcze nie tak dawno lekarze często przepisywali antybiotyk, nawet jeśli u pacjenta wystąpił stan wirusowy, taki jak zapalenie oskrzeli. Dziś wiemy, że nadużywanie leków przeciwbakteryjnych spowodowało ewolucję bakterii, przez co nasz arsenał do zwalczania infekcji jest nieskuteczny.

Pasożyty

Pasożyty są trudne do zdefiniowania, ponieważ istnieje wiele organizmów żywych - zwierząt i roślin - które można określić jako pasożytnicze. To organizmy, które polegają na innych organizmach w zakresie pożywienia, ochrony i rozmnażania. Chociaż związki pasożytnicze mogą być symbiotyczne - zapewniając korzyści gospodarzowi i pasożytowi, większość takich związków powoduje chorobę lub uszczerbek zdrowia żywiciela.

„Momencik”, możesz pomyśleć, „a co z tymi bakteriami jelitowymi, o których wspomniano wcześniej?”

Drobnoustroje bakteryjne w jelitach są najlepszym przykładem symbiozy: utrzymują nasz przewód pokarmowy w zdrowiu, przetwarzają nasze pożywienie, a nawet mogą syntetyzować szereg witamin. Porównajcie całe dobro, jakie wyrządzają kolonie bakterii żyjące w naszych jelitach, ze szkodami spowodowanymi przez pojedyncze ugryzienie kleszcza.

Odkleszczowe zapalenie mózgu, choroba przenoszona na ludzi przez ukąszenie kleszcza zakażonego bakterią Borrelia Burgdorferi, może być osłabiającą chorobą, która powoduje szereg objawów, od charakterystycznej wysypki w postaci rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem po utrzymujące się zmęczenie, splątanie psychiczne, a w przypadku braku leczenia nawet śmierć.

Co dziwne, wiele osób boi się wyjść na pole lub znaleźć się w pobliżu beli siana z obawy, że zostaną ugryzione przez kleszcza, ale nie mają skrupułów, aby nie myć rąk regularnie.

Bakterie żyją nie tylko w naszych jelitach, ale także na naszej skórze... i te drobnoustroje bakteryjne niekoniecznie są pożyteczne.

Kleszcze mają wystarczająco mocne szczęki, aby przegryźć skórę jelenia, więc nie mają problemu z wstrzyknięciem pod ludzką skórę potencjalnie śmiercionośnych bakterii; gdyby nie uszkodzenie naskórka, nieprzyjazne drobnoustroje bakteryjne żyjące na zewnątrz naszych ciał nie mogłyby znaleźć drogi do krwiobiegu i siać spustoszenie!

Jako mikrobiolog możesz prowadzić badania nad zwalczaniem szkodliwych bakterii, jednocześnie chroniąc pomocne szczepy, których potrzebujemy do życia. Możesz stać się częścią międzynarodowej grupy badawczej, która monitoruje działanie różnych drobnoustrojów w różnych częściach świata.

Możesz też zdecydować się zająć ogólnym stanem zdrowia i dobrobytem innych Polaków, wykorzystując swoje umiejętności w walce z epidemią otyłości. Czy nasze bakterie jelitowe naprawdę mogą mieć tak wiele wspólnego z tym, ile ważymy?

Czy wszystkie te możliwości nie sprawiają, że chcesz dowiedzieć się więcej o wielu różnych dyscyplinach biologii?. Może Ci w tym pomóc profesjonalny korepetytor. W Superprof oferujemy nauczycieli w każdym mieście w Polsce. Wystarczy, że wpiszesz przykładowo "korepetycje biologia Łódź" i już w kilka minut rozpocząć zajęcia.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.