Z 280 milionami native speakerów język rosyjski jest siłą, z którą należy się liczyć. W rzeczywistości jest to najczęściej używany z języków słowiańskich i jest ważnym językiem w polityce, biznesie i podróżowaniu do wielu krajów rosyjskojęzycznych.

Rosyjski jest językiem urzędowym w Rosji, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Mołdawii, a także na Ukrainie, Łotwie, Estonii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i Litwie ludzie. Język i kultura rosyjska miały ogromny wpływ w czasach Związku Radzieckiego (ZSRR) i Imperium Rosyjskiego, dlatego język ten jest nadal tak szeroko używany poza samą Rosją.

Chociaż nie jest to pierwszy język obcy, który jest wybierany w ramach nauki języków w Polsce (języki europejskie, takie jak angielski, francuski, hiszpański, włoski i niemiecki są bardziej popularne jako drugi język w polskich szkołach), coraz więcej osób decyduje się na naukę mówienia po rosyjsku online pod przewodnictwem korepetytora lub na kursie językowym.

Ponieważ widać zapotrzebowanie, pojawia się coraz więcej kursów językowych. W rzeczywistości zdziwiłbyś się, ile szkół językowych oferuje kursy rosyjskiego dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

W zakresie prywatnej nauki języka, średni koszt zajęć z języka rosyjskiego w Warszawie to 35 zł za godzinę. Chociaż jest to średnia, istnieje wiele czynników, które wpływają na cenę prywatnych lekcji.

Zdecydowałeś się prowadzić prywatne korepetycje z języka rosyjskiego?

Prawdopodobnie masz wiele pytań dotyczących rozpoczęcia nauczania języka rosyjskiego.

Czy muszę studiować za granicą? Jakich umiejętności językowych potrzebuję?

Założę się, że jedno z twoich pytań dotyczy tego, jaką stawkę wybrać! Nie chcesz żądać za dużo, ale nie chcesz też oferować swoich usług za grosze. Nie warto poświęcić czasu na nauczenie początkującego lingwisty kilku rosyjskich słów i zwrotów, jeśli twoja praca nie zostanie odpowiednio wynagrodzona.

Nie martw się! Oto kilka porad, jak wybrać stawkę za prywatne korepetycje z języka rosyjskiego.

Prowadzenie prywatnych korepetycji z języka rosyjskiego: wybór stawki według poziomu

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas ustalania stawek, jest twój własny poziom. Twój poziom i doświadczenie w mówieniu po rosyjsku będą musiały zostać wzięte pod uwagę, jeśli chcesz pobierać uczciwą stawkę.

Jaki jest twój poziom znajomości rosyjskiego?

Jeśli nie jesteś rodzimym użytkownikiem języka rosyjskiego, prawdopodobnie nauczyłeś się rosyjskiego na uczelni lub na uniwersytecie i studiowałeś cyrylicę, gramatykę rosyjską i kulturę rosyjską.

Powinieneś być świadomy swojego poziomu w kontekście Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Jako przypomnienie:

 • A1: początkowy/początkujący,
 • A2: podstawowy/przed średnio zaawansowanym,
 • B1: niższy średnio zaawansowany,
 • B2: wyższy średnio zaawansowany,
 • C1: zaawansowany,
 • C2: biegły/profesjonalny.

Poziom B2 jest wystarczający, aby zacząć myśleć o nauczaniu języka rosyjskiego. Im bliżej ci do biegłości, tym wyższe są opłaty za lekcje. Jeśli chodzi o naukę języków, uczniowie chętniej wybiorą kogoś z wysokim poziomem języka rosyjskiego i dużym doświadczeniem, niż studenta, który dopiero poznaje rosyjskie słownictwo.

Jakie jest twoje doświadczenie?

Oczywiście lepiej jest mieć doświadczenie w nauczaniu i mnóstwo pozytywnych recenzji od innych uczniów, którzy zachwycają się skutecznością metod i podejściem do nauczania. Jeśli dopiero zaczynasz, to prawdopodobnie powinieneś skupić się na swoich kwalifikacjach.

Twoje kwalifikacje będą przydatne w uzasadnieniu stawek. Ponownie, ten język słowiański, jak każdy inny język, nie jest łatwy do nauczania, a tym bardziej do nauki. Oznacza to, że jeśli byłeś w stanie nauczyć się rosyjskiego w swoim mieście i nauczasz go z powodzeniem przez jakiś czas, posiadasz cenne atuty, których poszukują uczniowie - w rezultacie cena za godzinę zajęć będzie adekwatna.

Jeśli masz dyplom z języka rosyjskiego lub spędziłeś czas na nauce rosyjskiego, na przykład w Moskwie lub Sankt Petersburgu, warto wspomnieć o tym w swoim profilu. Jest to również świetny sposób na uzasadnienie stawek, które pobierasz za swoje lekcje.

Jeśli zdobyłeś kwalifikacje pedagogiczne lub ukończyłeś inne programy szkoleniowe dla nauczycieli, nie zapomnij o nich wspomnieć. Doświadczony i wykwalifikowany nauczyciel może ustalić wyższą stawkę za godzinę. Jeśli dopiero zaczynasz jako nauczyciel rosyjskiego, znajdź uczniów na korepetycje z języka rosyjskiego pobierając mniejszą stawkę godzinową.

Pamiętaj, że tak naprawdę nie możesz prosić o tyle, co doświadczony nauczyciel, który zbliża się do emerytury.

Jakie stawki proponuje konkurencja?

Ile kosztują korepetycje z języka rosyjskiego w miejscu twojego zamieszkania?

Poszperaj online, na stronach takich jak OLX i platformach do korepetycji jak Superprof.

Panorama miasta w odbiciu refleksyjnej powierzchni.
Zwróć uwagę na to, co robi konkurencja. | źródło: Unsplash - Artem Zhukov

Dobrym pomysłem jest wybranie stawki zbliżonej do innych korepetytorów w okolicy.

Zbyt niska cena będzie wyglądać podejrzanie, a jeśli twoja stawka będzie zbyt wysoka, uczniowie pójdą gdzie indziej.

Weź pod uwagę poziomy uczniów

Po ustaleniu poziomu musisz pomyśleć o uczniach. Prywatny nauczyciel musi być w stanie dostosować się do każdego ucznia.

Chłopiec nad ksiażką.
Każde zajęcia muszą być dostosowana do uczniów. | źródło: Unsplash - Michał Parzuchowski

Twój poziom rosyjskiego może nie być wystarczający do nauczania każdego ucznia. Na przykład, jeśli jesteś na poziomie B2, nie będziesz w stanie uczyć uczniów pragnących uczyć się na wyższym poziomie.

Podobnie uczniowie na tym samym poziomie mogą mieć bardzo różne wymagania. Niektórzy chcą studiować literaturę rosyjską, zdać egzamin z rosyjskiego, mówić jak native speaker itp.

Nie możesz pobierać tej samej stawki za różne usługi. Ponieważ czas przygotowania zmieni się w zależności od tego, czego chce uczeń, nie możesz zawsze pobierać tych samych stawek. Musisz wziąć pod uwagę, jak długo zajmie przygotowanie ich lekcji i zaproponować odpowiednią cenę.

Prowadź korepetycje z języka rosyjskiego online.

Ustalanie stawek w zależności od miejsca zamieszkania

Nauka rosyjskiego w Warszawie z pewnością będzie droższa niż gdzie indziej w Polsce ze względu na wysokie koszty utrzymania w stolicy. Ponownie spójrz, jakie stawki pobierają inni korepetytorzy, aby uzyskać lepszy obraz aktualnych stawek w miejscu zamieszkania. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz naliczenie zbyt niskich lub zbyt wysokich opłat za lekcje rosyjskiego.

Nie wahaj się zajrzeć do szkół i stowarzyszeń językowych, aby znaleźć uczciwą stawkę. Prywatny nauczyciel może pobierać mniej niż szkoła językowa.

Aby ci pomóc, oto średnie stawki godzinowe za kursy języka rosyjskiego w niektórych większych miastach w Polsce:

 • Warszawa - 35 zł,
 • Kraków - 32 zł,
 • Wrocław - 30 zł,
 • Łódź - 34 zł,
 • Rzeszów - 38 zł,
 • Gdańsk - 36 zł,
 • Bydgoszcz - 35 zł,
 • Opole - 29 zł,
 • Szczecin - 29 zł,
 • Katowice - 37 zł.

Cena w mniejszych miejscowościach może być niższa w niektórych przypadkach, ale wyższa, jeśli nie ma dużej konkurencji, a nauczyciel musi dużo podróżować na swoje lekcje.

Lekcje rosyjskiego: różne stawki za różne usługi

Tylko dlatego, że jesteś nauczycielem rosyjskiego, nie oznacza to, że musisz oferować tylko prywatne korepetycje rosyjskiego. Istnieje wiele różnych rodzajów lekcji, które możesz zaoferować:

 • Zajęcia grupowe,
 • Kursy intensywne,
 • Prywatne lekcje,
 • Zajęcia odświeżające,
 • Zajęcia konwersacyjne,
 • Korepetycje online,
 • Letnie zajęcia.

Zajęcia grupowe niekoniecznie są łatwiejsze do prowadzenia. Musisz wziąć pod uwagę wielu uczniów jednocześnie.

Jeśli nie chcesz podróżować, możesz rozważyć nauczanie języka rosyjskiego online za pośrednictwem komunikatora Skype. Możesz pobierać mniej, ponieważ będziesz mieć mniej wydatków.

Możesz również zaoferować zniżki studentom, którzy płacą za wiele korepetycji jednocześnie. Możesz rozważyć zaoferowanie bezpłatnej lekcji na każde 10 lekcji lub zniżki przy zakupie razem 10 lekcji.

Weź pod uwagę koszty prowadzenia lekcji

Bycie nauczycielem rosyjskiego to nie tylko nauka rosyjskich słów, wymowy i rozmówek. Jesteś samozatrudnionym szefem własnej firmy. Oznacza to, że jesteś także księgowym i menedżerem.

Zegary wiszące na ścianie.
Czas to pieniądz, jeśli chodzi o prywatne zajęcia z rosyjskiego. | źródło: Unsplash - Jon Tyson

Ponieważ jesteś samozatrudniony, musisz również wziąć pod uwagę swoje podatki. Oczywiście zawsze możesz zatrudnić księgowych, którzy zrobią to wszystko za ciebie.

Samozatrudnienie ma wiele zalet. Możesz wybrać godziny, stawki itp. Możesz także wybrać swoich uczniów, w przeciwieństwie do nauczycieli w szkole.

W każdym razie powinieneś upewnić się, że zarabiasz wystarczająco dużo, aby wystarczyło na życie. Nie zapomnij wziąć pod uwagę kosztów podróży i innych wydatków przy ustalaniu stawek.

Starannie zbuduj swój profil nauczyciela rosyjskiego

Jako prywatny nauczyciel musisz mieć smykałkę do marketingu. Musisz upewnić się, że twój profil online jest atrakcyjny dla uczniów.

Nauczyciel przed tablicą.
Upewnij się, że dobrze się prezentujesz. | źródło: Pixabay - Gerd Altmann

Jeśli twój profil nie jest ciekawy, jest mało prawdopodobne, że wielu uczniów będzie chciało się z tobą skontaktować.

Dobry profil jest jasny i precyzyjny:

 • Opisz swoje metody,
 • Opisz swoje doświadczenie,
 • Wyjaśnij swoje stawki,

Nie zapomnij o dobrym zdjęciu na jednolitym tle. Możesz nawet dołączyć film!

Jeśli chodzi o metodologię, skoncentruj się na tym, jak nauczasz i jak pomaga to uczniom osiągać ich cele. Naprawdę krótki profil będzie wyglądał leniwie, podczas gdy potencjalni uczniowie nie będą chcieli czytać całej historii twojego życia.

Uwzględnij recenzje i opinie byłych i obecnych uczniów. Zrób wszystko, co możesz, aby zachęcić uczniów do skontaktowania się z tobą i poproszenia o korepetycje z języka rosyjskiego!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Szkolenie dydaktyczne ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.