"Mierny nauczyciel - mówi. Dobry nauczyciel - wyjaśnia. Pierwszorzędny nauczyciel - demonstruje. Wspaniały nauczyciel - inspiruje." - William Arthur Ward

W całej Polsce jest mnóstwo prywatnych nauczycieli, a wiele osób jest zainteresowanych kursami językowymi.

Z 280 milionami native speakerów, rosyjski pnie się w górę pod względem popularności. Coraz więcej uczniów interesuje się czytaniem literatury rosyjskiej, podróżowaniem po rosyjskich miastach, takich jak Sankt Petersburg i Moskwa, rezygnując z nauki języków europejskich, takich jak angielski, francuski, niemiecki, hiszpański i włoski, których uczy się w szkole jako języka obcego.

Rosyjski jest najczęściej używanym językiem słowiańskim. Studenci, którzy interesują się polityką, literaturą, biznesem czy podróżami, mogą wiele skorzystać na poznaniu języka i kultury rosyjskiej, jednocześnie nabywając umiejętności wzbogacające życie osobiste i zawodowe.

Ponieważ istnieje zapotrzebowanie na naukę rosyjskiego online i osobiście, nigdy nie było lepszego czasu, aby zacząć uczyć początkujących kilku rosyjskich słów i zwrotów, pomóc średnio zaawansowanym w mówieniu po rosyjsku lub zapewnić ekspertom ostatnią pomoc językową w drodze do płynność.

Zanim zaczniesz prowadzić własne korepetycje z języka rosyjskiego, musisz wiedzieć, czego się spodziewać. Nie możesz rozpocząć nauczania języków obcych, nie mając pojęcia, jakie metody nauczania będą potrzebne, aby pomóc uczniom w postępach.

Niezależnie od tego, czy chcesz prowadzić zajęcia grupowe, prywatne korepetycje czy lekcje online, musisz być zorganizowany. Oto kilka porad dotyczących planowania korepetycji w języku rosyjskim.

Poświęć trochę czasu na sprawdzenie różnych kursów języka rosyjskiego w okolicy.

Struktura korepetycji z języka rosyjskiego

Nie możesz improwizować lekcji, nauczanie rosyjskiego wymaga organizacji i dyscypliny. Musisz przygotować swoje zajęcia z wyprzedzeniem.

Otwarta książka, zegarek i długopis na ciemnym drewnianym stole.
Nie musisz być poliglotą, aby uczyć języków. | źródło: Unsplash - RUBENSTEIN REBELLO

Nie możesz rozpocząć pierwszej sesji z uczniem, jakby to były zajęcia uniwersyteckie. Zanim zaczniesz kurs językowy z uczniem, musisz dowiedzieć się, jakie umiejętności językowe posiada, czego musi się nauczyć, aby było widać postępy i jak daleko mu do płynności.

Kursy rosyjskiego dla początkującego prawdopodobnie obejmie tylko rosyjskie słownictwo, w tym rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki.

Korepetytor musi nawiązać pozytywny kontakt z podopiecznym, oboje powinni dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem i zdecydować o rozsądnych celach uczenia się. Podczas tego spotkania prywatny nauczyciel musi wyjaśnić, jak pracuje, a także wyjaśnić niektóre szczegóły swojego profilu.

To trochę jak rozmowa kwalifikacyjna zarówno dla korepetytora, jak i dla ucznia. Prowadzący powinien się przedstawić i wyjaśnić swoje doświadczenie i kwalifikacje. Następnie powinien wyjaśnić, jak wyglądają typowe korepetycje i jakie metody nauczania lubi stosować.

To twoja szansa, aby pokazać swojemu uczniowi, co masz do zaoferowania i dlaczego powinien z tobą pracować. Musisz pokazać mu, że wiesz, co robisz i potrafisz zaplanować lekcje zgodnie z ich możliwościami i oczekiwaniami. Wspólnie ustalicie cele nauczania.

Czy twój uczeń chce dowiedzieć się więcej o kulturze rosyjskiej, poprawić mówienie, uczyć się gramatyki, uzyskać dobry wynik na egzaminie lub opanować język na poziomie native speakera?

Będziesz musiał zaplanować swoje zajęcia zgodnie z jego celami. Zaleca się również ocenę poziomu swojego ucznia, aby sprawdzić, czy jest on początkujący, średnio zaawansowany czy zaawansowany. Jeśli nigdy wcześniej nie uczył się rosyjskiego, nie będziesz musiał określać poziomu znajomości języka.

Jeśli już trochę się uczył, będziesz chciał wiedzieć wszystko, co możesz o jego doświadczeniach i sprawdzisz, jak dobrze radzi sobie z czytaniem, pisaniem i mówieniem po rosyjsku.

Uczniowie, którzy są dość zaawansowani, nie będą musieli odpowiadać na proste pytania: jak ma na imię, ile ma lat czy gdzie mieszka...

Dowiedz się więcej o tym, jak szukać uczniów na korepetycje z języka rosyjskiego.

Ustaw cele dla każdej lekcji

Umiejętność płynnego mówienia po rosyjsku niekoniecznie uczyni cię świetnym nauczycielem. Podobnie, talent do improwizacji jest dobrą umiejętnością, ale twoje lekcje muszą być zorganizowane.

Plan lekcji.
Upewnij się, że planujesz lekcje z wyprzedzeniem. | źródło: Pixabay - ArtsyBeeKids

Aby upewnić się, że twoje lekcje są zorganizowane, musisz je zaplanować. Najpierw musisz wybrać cel lekcji. To, czego nauczyłeś się podczas pierwszej sesji z nowym uczniem pomoże z planowaniem. Dowiesz się, jaki jest ostateczny cel ucznia, a twoim zadaniem jest zaplanowanie kroków, które podejmiecie, aby ten cel zrealizować.

W ramach każdych zajęć należy zdefiniować cel nauczania i na końcu sprawdzić, czy został on osiągnięty. Na przykład:

 • Rozwiąż zadanie,
 • Dowiedz się o niektórych aspektach cywilizacji rosyjskiej,
 • Wybierz rosyjską książkę do przeczytania,
 • Naucz się używać nowego czasownika,
 • Przedstaw się po rosyjsku,
 • Zrozum język rosyjski używany przez native speakera.

Upewnij się, że cele są zgodne z potrzebami ucznia. Każdy uczeń musi mieć spersonalizowane cele, które są zgodne z jego ogólnymi celami uczenia się.

Jest wiele różnych platform z korepetycjami do wyszukiwania uczniów.

Ostrożnie przygotuj każdą lekcję rosyjskiego

Po ustaleniu celów nauczania czas rozpocząć przygotowywanie lekcji. Aby mówić po rosyjsku, musisz zrobić kilka rzeczy:

 • Naucz się cyrylicy,
 • Popraw umiejętność słuchania,
 • Naucz się mówić,
 • Zapoznaj się ze słownictwem.

Dla każdego omawianego tematu musisz nakreślić cele nauczania. Powinieneś także określić, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć wspomniane cele.

Dwóch chłopców przy stole, wypelniąjacych arkusze.
Planując lekcje, upewnij się, że jesteś kreatywny. | źródło: Unsplash - Jessica Lewis

Na przykład nauka alfabetu rosyjskiego rozpocznie się od nauki poszczególnych liter do o momentu, aż uczeń zna je wszystkie. Upewnij się, że masz pod ręką wiele przykładów. Przykłady są bardzo przydatne dla uczniów, ponieważ pomagają im zobaczyć język używany w określony sposób. Nie zapomnij mówić po rosyjsku jak najwięcej podczas zajęć.

Postaraj się postawić się na miejscu ucznia, aby wiedzieć, jak zorganizować kolejną lekcję. Pamiętaj, aby przejrzeć cele lekcji pod koniec każdej lekcji i sprawdzić, czy uczeń je osiągnął. Jeśli tak się nie stało, powinieneś rozważyć powtórkę celów lub powrót do nich w następnej lekcji.

Zadaj sobie pytanie, dlaczego uczeń nie osiągnął swoich celów i jak możesz mu w tym pomóc. Rozważ zapewnienie uczniowi zasobów do przejrzenia w wolnym czasie. Może im to pomóc między lekcjami i osiągną swoje cele, gdy następnym razem ich zobaczysz.

Jeśli twój uczeń przygotowuje się do egzaminów, rozważ zdobycie poprzednich formularzy i zlecenie im wykonania ich na warunkach egzaminacyjnych. Regularne testowanie uczniów za pomocą wcześniejszych prac to dobry sposób na zmapowanie ich postępów i sprawdzenie, z którymi częściami egzaminu mają problemy. Jest to również dobry sposób, aby pokazać im, jak się rozwijają, i zmotywować ich do dalszego postępu.

Nie wahaj się i regularnie informuj ich o postępach. Prywatny nauczyciel to w zasadzie trener akademicki. Twoja rola polega na pomaganiu uczniom w osiągnięciu tego, co najlepsze.

Podsumowując, oto kroki, które należy zrealizować przygotowując każdą lekcje:

 • Przedstaw cele nauczania,
 • Nie sposób, w jaki każdy cel zostanie osiągnięty,
 • Znajdź zasoby, które pomogą osiągnąć te cele (audio, obrazy, diagramy, teksty, filmy, arkusze itp.),
 • Przygotuj ćwiczenia, których będziesz używać.

Stwórz plan nauki. Możesz przedstawić go swojemu uczniowi, aby pokazać jego postępy przez cały rok.

Dowiedz się więcej o ustalaniu stawek dla swoich korepetycji z języka rosyjskiego.

Ważne punkty dotyczące przygotowania prywatnych korepetycji z języka rosyjskiego

Przewiduj pytania, które może ci zadać twój uczeń. Kiedy przygotowujesz lekcję, zadaj sobie pytanie, z czym uczeń może mieć trudności. W ten sposób możesz uporządkować lekcję pod kątem tych pytań i przygotować odpowiedzi.

Dziewczynka trzymająca książkę przed białymi misiami.
Nauka przez zabawę to skuteczna metoda zarówn0 dla dzieci, jak i dorosłych - uwzględnij ją w swoich prywatnych korepetycjach. | źródło: Pixabay - Jill Wellington

Najważniejszą rolą korepetytora w prowadzeniu prywatnym korepetycji jest słuchanie. Niezależnie od tego, czy uczysz angielskiego, francuskiego, włoskiego czy rosyjskiego, nauczyciel musi wysłuchać obaw ucznia i je rozwiązać.

Korepetycje z języka rosyjskiego mogą przypominać rozmowę. Nie myśl o sobie jak o wykładowcy uniwersyteckim. Uczeń czasami zada pytanie, które wydaje się mieć niewiele wspólnego z danym tematem. Musisz zastanowić się, czy warto odejść od celów lekcji, aby rozwiązać problem. Możesz również odpowiedzieć na to pytanie na kolejnym spotkaniu.

Planując lekcje, musisz zwracać uwagę na czas. Jeśli masz tylko godzinę na zajęcia, musisz trzymać się harmonogramu. Na przykład:

 • 10 minut powtórki materiału,
 • 20 minut na nauczanie nowego tematu,
 • 20 minut ćwiczeń z nowym tematem,
 • 10 minut powtórki materiału.

Zawsze możesz skorzystać z istniejących zasobów, ale warto stworzyć własne. Zawsze możesz użyć zasobów w późniejszym terminie.

Między nauczycielem a uczniem może nie być wielkiej różnicy wieku. Staraj się unikać zbytniego spoufalania z młodszymi uczniami. Będzie im wygodniej, gdy będziesz postępować jako ich nauczyciel, a nie przyjaciel.

Nauka języka to doświadczenie zmieniające życie. Nie bój się zachęcić swoich uczniów do zgłębiania informacji związanych z kulturą języka. Prywatne korepetycje dla dorosłych to świetny sposób na naukę rosyjskiego w ciepłym i przyjaznym środowisku.

Nie wahaj się korzystać z gier, zwłaszcza na intensywnych zajęciach i zajęciach grupowych, aby przełamać monotonię nauki języka i sprawić, że nauka rosyjskiego będzie przyjemnym doświadczeniem. Możesz także studiować rosyjskie kino i literaturę. To tylko ogólna rada i musisz traktować każdego ucznia indywidualnie, stosując metody nauczania skuteczne w jego przypadku. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem będziesz coraz lepiej planować zajęcia.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Szkolenie dydaktyczne ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.