Pytanie, które wielu ekspatów zadaje przed przeprowadzką do Chin, brzmi: „Czy powinienem nauczyć się mandaryńskiego czy kantońskiego?” Niestety, biorąc pod uwagę, jak skomplikowane mogą być języki chińskie, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Ma jednak interesujący element, któremu zamierzamy się przyjrzeć w trakcie tego artykułu.

Pomimo imperium obejmującego stulecia i ruchów ludowych, Chiny zawsze były domem dla wielu różnych języków i narodów. Może to być dość mylące dla każdego, kto chce się uczyć chińskiego, ponieważ język chiński jako jedna całość tak naprawdę nie istnieje. Według lingwistów język chiński to grupa języków pokrewnych. Jednak klasyfikacja tego, co stanowi język, a co dialekt, jest tematem, w którym lingwiści wciąż nie mogą dojść do porozumienia.

Najczęściej używanym językiem w tej grupie języków jest mandaryński. Dlatego większość ludzi, mówiąc, że uczy się chińskiego, prawdopodobnie ma na myśli chiński mandaryński, ponieważ są to również najpopularniejsze lekcje, jeśli chodzi o ten szczególny język.

Jeśli to pomoże, możesz pomyśleć o tym trochę jak o językach używanych w Europie Zachodniej, gdzie istnieje wiele języków związanych z łaciną, w tym hiszpański, włoski i francuski. Wszystkie te języki są ze sobą spokrewnione, ale osoba mówiąca jednym z nich nie byłaby w stanie zrozumieć, co mówi ktoś posługujący się innym z tych języków.

Postaramy się trochę wyjaśnić i obalić kilka mitów na temat Chin, języków i kultury chińskiej.

Odkryj historię języka chińskiego...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chiński
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
Damian
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natasha
Natasha
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
Damian
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natasha
Natasha
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Chiny - Kraj Różnych Języków

Obecnie w Chinach mówi się 81 językami. Co prawdopodobnie sprawia, że rozwiązywanie ​​krzyżówek to koszmar...
Język chiński ma tyle gałęzi, co to drzewo.

ogromne drzewo i osoba stojąca obok
Język chiński ma tyle gałęzi, co to drzewo. Źródło: Unsplash

Istnieje 55 języków mniejszości narodowych używanych przez różne grupy. Istnieją również grupy mniejszości, które porozumiewają się kilkoma językami, aby się porozumiewać. 39 z tych języków ma taką samą nazwę jak ludzie, którzy nimi mówią. Na przykład:

  • Han jest używany przez Han.
  • Zhuang przez Zhuang.
  • Buyei i Dai do... już wiesz o co chodzi!

Jednak za bardzo się nie przyzwyczajaj! Jest ich więcej...

Pozostałe 32 języki nie zostały nazwane na cześć grup etnicznych. Ich nazwy mają niewiele lub nie mają nic wspólnego z nazwami grup ludzi, którzy się nimi posługują. Wiemy, wiemy... to istny koszmar!

Odkryj także, jak łatwo jest nauczyć się chińskiego jako języka tonalnego...

Na przykład 90 000 Tybetańczyków mówi raczej rGyalrong niż po „tybetańsku”. Nie panikuj jednak! Lingwiści nieco uprościli sprawę, dzieląc języki chińskie na grupy i rodziny językowe. Ich klasyfikacja opiera się na takich kryteriach, jak odległość między językami i dialektami, słownictwo, gramatyka i czynniki, takie jak historia regionów oraz tożsamość etniczna i narodowa.

Te języki, które czasami dzielą się na dialekty i sub-dialekty, mogą być tak różne od siebie, że osoba mówiąca w jednym z nich prawdopodobnie nie byłaby w stanie porozumieć się z osobą mówiącą w innym. To coś w rodzaju Wieży Babel.

Aby ująć ten problem językowy w kategoriach geograficznych:

  • Na południu Chin istnieją języki tak różne od siebie, że prawdopodobnie łatwiej byłoby wspiąć się na Wielki Mur, niż porozumiewać się między sobą za ich pomocą!
  • Jednak na północy Chin istnieje wiele różnych języków i dialektów, ale istnieje więcej podobieństw między językiem a kulturą, tak że w niektórych przypadkach możliwa jest komunikacja między regionami.

Co wiesz o pinyin, zromanizowanym systemie pisania chińskich znaków?

Mandaryński

Skąd w tym wszystkim mandaryński?

lampiony z namalowanymi chińskimi znakami
Istnieje wiele różnych odmian języka chińskiego. Źródło: Unsplash

Jak być może już wiesz, najczęściej używanym językiem w Chinach kontynentalnych jest chiński mandaryński lub 普通話 / 普通话 pǔtōnghuà („zwykła mowa”) lub 漢語 / 汉语 hànyǔ („język Han”, dominująca grupa etniczna w Chinach) liczące ponad 955 milionów ludzi mówiących w ojczystym języku. Jak powiedzieliśmy, kiedy większość ludzi mówi, że podejmuje lekcje chińskiego lub kurs chińskiego, prawdopodobnie mają na myśli mandaryński.

Język mandaryński, wywodzący się ze społeczności chińskojęzycznych na północy kraju, jest językiem urzędowym tego kraju od 1956 r. W praktyce, ponieważ prawie 80% chińskiego używanego na świecie jest językiem mandaryńskim, te dwa terminy stały się prawie wymienne w języku angielskim. Dlatego gdy obcokrajowcy mówią, że „uczą się mówić po chińsku”, prawdopodobnie uczą się chińskiego mandaryńskiego, którym posługuje się ponad 70% mieszkańców Chin. Sprawdź, jak najlepiej nauczyć się mandaryńskiego z Superprof.

To, co jest określa się jako „standardowy mandaryński”, jest w rzeczywistości odmianą mandaryńskiego używaną w Pekinie i powstała w czasach dynastii Ming. Często jest uważany za standardową wersję języka i choć ma bogatą historię literacką, zawiera również bogatą różnorodność różnych akcentów i osobliwości. Mandaryński jest również używany w miejscach takich jak Tajwan (Republika Chin) i Singapur.

Chociaż w różnych regionach w języku chińskim mandaryńskim występuje wiele akcentów, przypuszczalnie każdy może również mówić standardowym mandaryńskim. Wynika to głównie z faktu, że jest on nauczany w chińskiej szkole od najmłodszych lat.

Podczas gdy tylko 25% Chińczyków mówi po angielsku, jeszcze mniej po polsku, chiński z trudem stał się międzynarodowym językiem biznesowym ze względu na złożoność jego systemu pisma i różnych tonów używanych w języku mówionym.

Chiny, które są bardziej niż świadome swojej potęgi gospodarczej, próbują zachęcać do rozprzestrzeniania się języka chińskiego poprzez programy i Instytut Konfucjusza, który promuje język chiński na arenie międzynarodowej.

Nie wygląda na to by to miało się skończyć. W rzeczywistości chiński staje się coraz bardziej popularny wśród uczniów i studentów, a uznaje się go za jeden z pięciu najważniejszych języków do nauki dla przyszłości Polski. Tak czy siak, na razie wystarczy faktów i liczb.

Pomimo tego, że jest to kraj liczący 1,3 miliarda ludzi, wciąż mówi się o zagrożeniu ze strony kantońskiego, które według komunistycznych przywódców tego kraju jest ryzykowne, lub o uzurpowaniu mandaryńskiego języka chińskiego jako głównego języka kraju.

Przyjrzyjmy się językowi kantońskiemu. Jeśli jest inny język chiński niż mandaryński, o którym warto mówić, to prawdopodobnie jest właśnie ten.

Poczytaj więcej o mandaryńskim; najczęściej używanym języku na świecie!

Kantoński

Nie trzeba dodawać, że w kraju tak dużym jak Zhongguo („Państwo Środka”) powszechnym językiem byłoby coś więcej niż tylko  mandaryński.

Odkryj wpływ chińskiego na języki innych państw w Azji...

wyspa w hongkongu z lotu ptaka
W Hongkongu powszechnie mówi się po kantońsku. Źródło: Unsplash

Język kantoński, który różni się od mandaryńskiego strukturą, użytymi znakami, wymową i jest używany przez ponad 71 milionów ludzi, to nadal termin mający dwa znaczenia.

Może być używany do oznaczania zarówno grupy ludzi, jak i języka, który został ustandaryzowany, podobnie jak mandaryński.

Ucząc się kantońskiego, przekonasz się, że:

  • Struktura zdań różni się od struktury zdań w mandaryńskim
  • Zasady gramatyczne pochodzą ze starożytnego języka chińskiego
  • Jest znacznie więcej partykuł niż w języku mandaryńskim

Choć często kojarzony jest z tradycyjnymi chińskimi znakami, nowoczesność leży u podstaw języka kantońskiego ze względu na standaryzację i uproszczenie znaków na forach, w tekstach i na blogach w języku kantońskim.

Jest wielu obcokrajowców, którzy nie mają absolutnie pojęcia, że ​​w Chinach jest kilka różnych języków. Ważne jest, aby wiedzieć, że niektórzy ludzie wolą kantoński, którym posługują się ludzie w Hongkongu, Makao, prowincji Guangdong, Guangxi i Azji Południowo-Wschodniej, niż jakikolwiek inny dialekt.

Jak powiedzieliśmy, kantoński jest używany nie tylko w prowincji Guangdong (wcześniej znanej jako Canton). Jest też używany w Hongkongu i przez dużą liczbę osób na całym świecie.

Język kantoński stał się bardziej popularny dzięki kinie kantońskiemu, muzyce Cantopop i światowemu statusowi Hongkongu, który wzbudził obawy niektórych władz, że stanowi zagrożenie dla mandaryńskiego.

W istocie, duża liczba utworów Cantopop jest napisana w języku mandaryńskim i wymawiana tak, jak w kantońskim. Dlatego dialekt kantoński jest często po prostu traktowany jako „alternatywna” wersja mandaryńskiego, która różni się jedynie wymową, podczas gdy w rzeczywistości różni się znacznie pod względem struktury.

Język kantoński, który jest uważany za drugi język Chin pod względem liczby użytkowników, jest czasami umieszczany na trzecim miejscu po grupie języków znanych jako „Wu”.

Dowiedz się więcej o chińskich wpływach w Azji lub zapoznaj się z naszymi nauczycielami oferującymi lekcje chińskiego w Warszawie, wpisując nauka chińskiego Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Możesz jeszcze bardziej zagłębić się w mandaryński i kantoński, aby odkryć, jakiego dialektu powinieneś się nauczyć...

Wu

Wu (吴语 / 吳語 / wúyǔ) to termin używany dla grupy języków, do której należy „szanghajski”, język używany przez mieszkańców Szanghaju.

centrum szanghaju pudong
Wu to odmiana języka chińskiego, którym mówi się w Szanghaju, centrum kraju pod względem gospodarczym. Źródło: Unsplash

W Szanghaju, Jiangsu i Zhejiang około 77 milionów ludzi posługuje się dialektem Wu, a od 7 do 8% Chińczyków mówi płynnie w tym języku.

Wu (w przeciwieństwie do kantońskiego), czasami nazywany drugim językiem Chin, nie ma ustandaryzowanej formy i zawiera wiele różnych oddzielnych dialektów o różnym stopniu wzajemnej zrozumiałości.

Aby utrudnić sprawy jeszcze bardziej, Wu jest czasami uważany za odrębny język, a innym razem jako dialekt mandaryński. Nie jest zbyt dostępny dla obcokrajowców, ponieważ w porównaniu z mandaryńskim dostępne źródła są ograniczone dla osób, które chcą się go nauczyć.

Wu, który podobnie jak mandaryński, kantoński i min, należy do rodziny języków chińsko-tybetańskich, na przestrzeni lat ulegał dramatycznym zmianom fonetycznym.

8 tonów połączonych w 5, a współczesny Wu wykorzystuje tylko dwa z nich. Jest to rzadkie zjawisko językowe, jeśli weźmie się pod uwagę dźwięki w języku mandaryńskim.

Dowiedz się więcej o tonach w języku chińskim lub ucz się mandaryńskiego w Warszawie z naszymi nauczycielami języka chińskiego z Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.