Jeśli chodzi o biznes, mówienie po mandaryńsku byłoby bardzo korzystne. Podczas gdy język japoński i niemiecki nadal są przydatnymi językami dla każdego, kto chce pracować w biznesie, jest tak wiele osób, które chcą uczyć się chińskiego dzięki wzrostowi gospodarczemu i kulturze rozpoznawalnej na całym świecie.

Język chiński staje się coraz częściej wybieranym językiem wśród uczniów szkół i uniwersytetów i na razie nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić. Jest jednak coś wyjątkowego w języku chińskim, o czym powinieneś wiedzieć: nie ma czegoś takiego jak jeden język i kultura chińska.

Świat chińskojęzyczny to w rzeczywistości grupa pokrewnych języków i dialektów, które w niektórych przypadkach są tak różne od siebie, że ktoś mówiący jednym z języków nie byłby w stanie zrozumieć osoby posługującej się innym. Mówiąc prościej, jest wielu Chińczyków, którzy nie mogą ze sobą rozmawiać, ponieważ ich wersja „chińskiego” jest zupełnie inna.

Biorąc pod uwagę dziesiątki języków i dialektów używanych w Chinach, a nauka języków jest bardzo długim procesem, to bardzo mało prawdopodobne, aby ktokolwiek był w stanie nauczyć się mówić wszystkimi różnymi językami chińskimi.

Nauka kilku chińskich słów, zwrotów i prostego słownictwa zajmie prawdopodobnie tylko kilka tygodni, jeśli chcesz poznać chińskie znaki, opanować gramatykę i płynnie posługiwać się nowym językiem, będziesz musiał uczyć się przez dłuższy czas.

Mając to na uwadze, zobaczmy, który język jest najważniejszy, jeśli chodzi o integrację z chińską kulturą i osiedlenie się w Chinach.

Dowiedz się więcej o wielu odmianach języka chińskiego, którymi obecnie się mówi...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chiński
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
Damian
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natasha
Natasha
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
Damian
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natasha
Natasha
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Mandaryński

Chiński mandaryński jest najczęściej używanym językiem na świecie, a jedna piąta światowej populacji mówi tym językiem. To sprawia, że ​​jest to popularny wybór wśród osób, które chcą uczyć się chińskiego lub wyjechać do Chin kontynentalnych.

W rzeczywistości, kiedy ludzie mówią, że zdecydowali się nauczyć mówić po chińsku, prawdopodobnie mają na myśli, że będą uczyć się mandaryńskiego, ponieważ najczęściej kurs chińskiego będzie uczyć właśnie tego dialektu.

zakazane miasto pekin chiny
Mandaryński jest powszechnie używany w biznesie w Chinach i jest jednym z najbardziej przydatnych języków w biznesie międzynarodowym. Źródło: Unsplash

Pewnie się zastanawiasz, w jakich innych językach mówią też Chińczycy. Szacuje się, że obecnie około 30 milionów ludzi uczy się mandaryńskiego. Istnieją również badania, które twierdzą, że mandaryński może być najpopularniejszym językiem wśród uczniów na świecie.

Prawdopodobnie dlatego tak wiele uniwersytetów współpracuje z Instytutem Konfucjusza i oferuje swoim studentom i słuchaczom regularne zajęcia z języka chińskiego. Nie zdziwisz się, gdy dowiesz się, że nauka chińskiego staje się coraz bardziej popularna również poza salą lekcyjną!

Według statystyk uznaje się również, że mandaryński jest jednym z pięciu najważniejszych języków dla przyszłości Polski i Europy!

Jako druga co do wielkości potęga gospodarcza na świecie, Chiny są drugim najpopularniejszym partnerem handlowym Europy, zaraz po Stanach Zjednoczonych, z obrotem handlowym wynoszącym około 160 miliardów euro.

Choć kiedyś uważano go za niemożliwy do opanowania język obcy z dalekiej krainy, mandaryński jest obecnie uważany za język, który trzeba znać, biorąc pod uwagę, jak szybko Chiny rozwijają się pod względem gospodarczym.

Dowiedz się więcej o chińskich wpływach w Azji.

A co z Kantońskim?

Każdy bohater ma swojego pomocnika, który nie zyskuje takiej sławy, na jaką prawdopodobnie zasługuje. Batman miał Robina, Fred Flintstone miał Barneya Rubble'a, a Wallace miał Gromita.

widok na wyspę w hongkongu
Kantoński jest drugim językiem Chin pod względem użytkowników i jest znany z kina, kręconego w Hongkongu. Źródło: Unsplash

Mandaryński otrzymał status języka urzędowego w Chinach w 1956 roku, podczas gdy kantoński pozostaje na drugim miejscu i jest w dużej mierze ignorowany zarówno przez Chińczyków, jak i obcokrajowców, jeśli chodzi o naukę języków.

Kantoński jest czymś więcej niż tylko językiem wywodzącym się z chińskiego regionu Guangdong (na Zachodzie nazywany Kantonem). Dlaczego więc powinieneś rozważyć naukę kantońskiego?

Będąc stale w cieniu mandaryńskiego, język kantoński miał okazję spokojnie rosnąć i rozwijać się w regionach, w których nadal się nim mówi.

Dzięki potędze gospodarczej regionów takich jak Guangdong, Hongkong, Makao i społeczności chińskie za granicą, gdzie mówi się głównie po kantońsku, język ten pozostaje tym preferowanym przez większość ludzi.

Odkryj, jak Ty też możesz nauczyć się mówić po mandaryńsku...

Język dla Lingwistów

Ci, którzy kochają języki, są prawdopodobnie bardziej zainteresowani kantońskim niż mandaryńskim.

Ponieważ wszyscy pozornie uczą się języka mandaryńskiego, jest coś interesującego w perspektywie nauki języka, który jest zarówno mniej popularny, jak i mniej przystępny. Dzięki ośmiu tonom i szeregowi podobieństw do języka wietnamskiego, język kantoński może otworzyć drzwi do wielu regionów, których mandaryński nie oferuje.

Język dla Historyków

Chociaż z pewnością pamiętamy o historii mandaryńskiego, historia kantońskiego jest tak bogata i interesująca, że nie moglibyśmy napisać kilku artykułów o odmianach języka chińskiego i nie przyjrzeć się temu tematowi chociaż w pewnym stopniu.

Kanton, trzecie co do wielkości miasto w Chinach, przez stulecia było świadkiem różnych reżimów politycznych. To miejsce, które nie musi nikomu niczego udowadniać. Nazywane jest „Miastem Pięciu Baranów” ze względu na chińską legendę, w której 5 nieśmiertelnych ujeżdżało 5 owiec. Można by powiedzieć, że Kanton jest nieśmiertelnym miastem, biorąc pod uwagę stulecia kontroli, jakiej podlegało.

Język dla Kinomanów

Kino w Hongkongu, które jest popularne lokalnie, w całym kraju, a nawet na świecie, pomaga promować język kantoński. Ma swój własny styl i wizerunek, który pomaga odróżnić się od innych rodzajów chińskiego kina.

Rozumienie języka mandaryńskiego może nie wystarczyć, ponieważ napisy w języku chińskim standardowym często w niewielkim stopniu odzwierciedlają oryginalny dialog w języku kantońskim.

Odkryj fascynującą historię języka chińskiego...

Język dla Podróżników

Piękny, nowoczesny, ale też historyczny. Hongkong, podobnie jak Szanghaj, przyciąga imigrantów z całego świata. Ponieważ Hongkong był wcześniej kolonią brytyjską, jest znacznie bardziej przypomina swoim stylem Zachód, w przeciwieństwie do reszty kontynentu.

Jednak miastu udało się również zachować swoje chińskie korzenie. Kiedy ludzie mówią „Hongkong chiński”, tak naprawdę mają na myśli Hongkong kantoński.

W rzeczywistości kantoński jest zarówno językiem urzędowym Hongkongu, jak i swego rodzaju lingua franca. Mówiąc prościej, jeśli masz w planie podróż turystyczną lub osiedlenie się i pracę w Hongkongu, będziesz musiał nauczyć się języka kantońskiego, a nie mandaryńskiego.

Nauka Języka Szanghajskiego

Szanghaj to największe miasto w Chinach, globalne centrum gospodarcze, w którym znajduje się drugi najwyższy drapacz chmur na świecie - Shanghai Tower.

Przeczytaj o wszystkim, czego potrzebujesz, aby nauczyć się chińskiego...

pudong szanghaj
Szanghaj, niegdyś miasto rolnicze, jest ważnym portem od czasów dynastii Qing. Źródło: Unsplash

Będąc ekonomicznym centrum Azji, trudno się dziwić, że podczas zawierania transakcji używa się zarówno mandaryńskiego, jak i angielskiego.

Jednak Szanghaj, w którym mieszka 20 milionów ludzi, ma własny język i dialekt, który jest znany jako szanghajski, dialekt szanghajski, język Hu lub dialekt Hu.

Podczas gdy mandaryński jest nauczany w szkołach w Chińskiej Republice Ludowej od 6 roku życia, lokalny język to ten, którym mówi się na ulicach Szanghaju w cieniu potężnych drapaczy chmur.

Prawdopodobnie myślisz: „Dlaczego powinienem uczyć się lokalnego dialektu zamiast uczyć się standardowego chińskiego, czyli mandaryńskiego?”

Nie zamierzamy kłamać... To bardzo dobre pytanie. W końcu większość ludzi w Szanghaju może do pewnego stopnia mówić po mandaryńsku, a Szanghaj jest również domem dla znacznej populacji imigrantów, którzy nie mówią w lokalnym języku.

Jednak niezależnie od tego, czy jesteś studentem z wymiany w Chinach, emigrantem, który chce założyć firmę, czy tylko turystą podróżującym po Szanghaju, znajomość lokalnego żargonu wiąże się z wieloma korzyściami.

Obywatele Szanghaju lubią trzymać się razem i promować używanie swojego lokalnego języka. Dlatego utrzymywanie kontaktów towarzyskich z mieszkańcami Szanghaju i unikanie społeczności emigrantów może być trudne, jeśli nie zadałeś sobie trudu, aby nauczyć się ich języka.

Jako członek rodziny językowej Wu, która jest drugą co do wielkości grupą językową w Chinach, opanowanie tego języka wiąże się z ogromnymi korzyściami ekonomicznymi i finansowymi.

Chociaż mandaryński i szanghajski nie są wzajemnie zrozumiałe, w tym drugim istnieje dużo zapożyczeń od pierwszego. Oznacza to, że jeśli znasz dobrze mandaryński, to podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki języka szanghajskiego może okazać się pomocne i korzystne.

Czy mógłbyś spróbować swoich sił w nauce czterech tonów w języku chińskim?

Inne Dialekty Chińskie

Chociaż można usłyszeć języki takie jak Min (używane w Fuijian i na Tajwanie), Xiang (w prowincji Hunan) i Mandżurski określane jako „dialekty” w celu legitymizacji mandaryńskiego jako języka urzędowego w Chinach, większość lingwistów nie lubi używać tego terminu.

Wyszukaj nauka chińskiego Warszawa na Superprof.

budynek i pustynia tybet
Według historyków, język starochiński był bliższy językom tybetańskim niż współczesnym dialektom chińskim. Źródło: Unsplash

Chiny są pełne lokalnych języków, które w niewielkim stopniu przypominają mandaryński, którym mówi się w stolicy Chin, Pekinie.

Języki te istnieją od wielu lat i przetrwały w obliczu środków ujednolicenia języka chińskiego. W większości regionów nadal istnieją języki regionalne, którymi na co dzień posługują się również grupy lokalne.

Skoncentrowanie się na jednym z tych lokalnych języków może być świetne dla kogoś, kto interesuje się językoznawstwem, antropologią, historią Chin lub dla kogokolwiek, kto chce pogłębić swoją wiedzę o lokalnej kulturze i historii Chin, na przykład do badań uniwersyteckich.

Nie zapomnij też o Pinyin!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.