Jeśli chodzi o pochodzenie języków, istnieje wiele legend, opowieści i mitów. Zadanie wyjaśnienia tego wszystkiego wciąż niepokoi antropologów, archeologów i lingwistów, którzy desperacko próbują dowiedzieć się, jak doszło do ewolucji językowej człowieka.

Podczas gdy badacze mają nadzieję znaleźć protojęzyk, który połączy nas wszystkich jako gatunek (zakładając, że coś takiego istnieje), a zakonnicy zrezygnowali z poszukiwań Wieży Babel, aby skupić się na tekstach sprzed tysięcy lat, niektórzy, którzy poświęcili swoje życie badaniu języka starochińskiego, aby opowiedzieć nam więcej o naszej przeszłości.

Wybierzmy się w podróż w czasie z krótką historią świata oczami lingwistów. Chociaż nie będziemy potrzebować Doca Browna ani jego Deloreana, mając tak wiele do pokonania, prawdopodobnie będziemy musieli opowiedzieć historię z prędkością ponad 88 mil na godzinę!

Dowiedz się, jak duży wpływ ma język chiński na resztę języków azjatyckich...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chiński
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
Damian
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natasha
Natasha
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
Damian
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natasha
Natasha
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Pismo Chińskie

Nasza historia zaczyna się około 20 000 lat temu, kiedy człowiek zostawił swoje pierwsze ślady w jaskiniach. Chociaż te obrazy wydają się dość prymitywne w porównaniu z późniejszymi arcydziełami artystycznymi i nowoczesnymi projektami graficznymi, były początkiem i narodzinami niezwykle ważnej koncepcji: że ludzie mogą używać oznaczeń i obrazów do przekazywania sobie nawzajem pomysłów.

dzieci uczące się pisma chińskiego
Chińskie pismo może być na początku trudne do opanowania. Źródło: Pixabay

Droga od malowideł jaskiniowych do nowoczesnych systemów pisma była jednak długa. Musiało minąć około 16 000 lat, zanim człowiek rozważył użycie piktogramów i znaków do wyrażania jednolitych idei poprzez pisanie.

W tym samym czasie, co egipskie hieroglify i sumeryjskie pismo klinowe, narodziły się chińskie znaki i pisany chiński. To pokazuje, jak ważne jest chińskie pismo i jak duży wpływ wywarło na świat.

Oprócz legend, które twierdzą, że znaki pochodzą z kształtów występujących w naturze, archeolodzy znaleźli dowód na to, że figury te prawie się nie zmieniły od czasu ich powstania około 7000 lat temu.

Zagłęb się w serce chińskiej wielojęzyczności...

Z około 60 000 tradycyjnych chińskich znaków (lub Hanzi) należących do trzech różnych grup: piktogramów, ideogramów i wideoofonogramów, z których 6000 jest używanych regularnie, chiński system pisma pochodzi od ludów „Han”, które obecnie stanowią 94% ludność Chin.

Przez lata chińskie pismo podlegało różnym zmianom kaligraficznym w różnych regionach. Każdy ideogram jest zaprojektowany tak, aby pasował do ramek o jednakowej wielkości, niezależnie od ich złożoności, aby stworzyć przyjemną równowagę wizualną ze ścisłymi zasadami dotyczącymi kolejności pociągnięć.

Reforma z 1958 r. uprościła 2300 złożonych ideogramów, aby ułatwić naukę chińskiego zarówno chińczykom, jak i obcokrajowcom.

Pomimo tego, jak złożony, wspaniały i fascynujący jest chiński system pisma, stwarza on wiele problemów osobom próbującym nauczyć się tego języka. Dlatego powstał chiński system Pinyin. System, który jest używany do fonetycznego zapisywania chińskich znaków i słownictwa przy użyciu alfabetu łacińskiego, świetnie pomaga ludziom Zachodu łatwiej uczyć się chińskich słów i zwrotów. System przyczynił się także do ogromnego wzrostu liczby Chińczyków, którzy nauczyli się czytać i pisać.

Mój nauczyciel w Superprof nauczył mnie pisania przy użyciu pinyin, czego nie robił mój nauczyciel chińskiego w Warszawie!

Mówi się, że poetycka i literacka wartość języka chińskiego wynika z faktu, że używane dziś znaki mogą wywodzić swoje korzenie z uniwersalnych prymitywnych gestów, które można znaleźć w „pierwszych skryptach” sprzed wielu lat.

Złożone pomysły i głębokie myśli można tworzyć, łącząc kilka obrazów w celu stworzenia unikalnych ideogramów, które mówią nam wiele o prawach uniwersalnej energii i równowagi, które zostały ustanowione w starożytnych Chinach. Na przykład łącząc symbol „jesień” z symbolem „serca”, możemy stworzyć ideogram uczucia „smutku”.

Naucz się też wszystkiego, co musisz wiedzieć o najczęściej używanym języku na świecie...

Archaiczny lub Stary Język Chiński

Stary język chiński, znany również jako archaiczny chiński, jest najstarszą wersją języka chińskiego. Jeśli zdecydujesz się na lekcje chińskiego z prywatnym nauczycielem, prawdopodobnie dowiesz się o tym co nieco. Jeśli nie, gorąco polecamy przyjrzenie się historii języka chińskiego, ponieważ jest to fascynująca opowieść.

osoba kaligrafująca chińskie znaki
Chiński system pisma pozostaje względnie niezmieniony w stosunku do swojej pierwotnej formy. Źródło: Unsplash

Znajdź kurs chińskiego w całej Polsce dzięki Superprof.

Jako przodek większości języków chińskich, w tym mandaryńskiego i kantońskiego, stary chiński jest językiem, który każdy miłośnik języków powinien wziąć pod uwagę, ponieważ ma długą i fascynującą historię, której powierzchnię możemy niestety tylko zarysować w tym artykule. Chińskie znaki można znaleźć na skorupach żółwi i kościach zwierząt pochodzących z 1250 roku p.n.e. z czasów dynastii Shang!

Podobnie jak współczesny chiński system pisma dla starochińskiego był logograficzny. Oznacza to, że znaki przedstawiają słowa lub frazy, tak jak litery alfabetu łacińskiego, ale nie za pomocą dźwięków, co utrudnia czytanie ich jak hieroglifów dla tych, którzy go nie znają. Rosnąca liczba pism w okresie dynastii Zhou w dużym stopniu wpłynęła na klasyczną literaturę chińską, która zachowała się do dziś.

Jak zdecydować, której odmiany chińskiego powinieneś się nauczyć?

Narodziny Standardowego Mandaryńskiego

Język chiński należy do rodziny języków chińsko-tybetańskich i jest bezpośrednim potomkiem starochińskiego, najstarszego znanego języka chińsko-tybetańskiego.

zakazane miasto pekin chiny
Chińskie społeczności z całego świata mogą używać mandaryńskiego jako wspólnego języka. Źródło: Unsplash

Aby uprościć języki „Han” w Chinach, możemy podzielić je na dwie grupy:

  • Osoby posługujące się językiem na północy są blisko spokrewnione z chińskim mandaryńskim.
  • Na południowym wschodzie występuje wiele różnych dialektów i języków, w tym kantoński (Yue), Min (Fujian, Tajwan), Wu (Szanghaj).

Chociaż istnieje wiele różnych języków i dialektów, mandaryński został wybrany jako język wspólny lub pǔtōnghuà ”普通話 / 普通话 przez Chińską Republikę Ludową jako oficjalny język w edukacji, administracji i mediach.

Co wiesz o pinyin lub latynizowanym języku chińskim?

Język ten wywodzi się z różnych dialektów używanych na północy, a głównym źródłem inspiracji był ten ze stolicy, Pekinu. Język ten pojawił się na całym świecie w księdze rymów Zhōngyuán Yīnyùn, która powstała podczas dynastii Yuan w XIII i XIV wieku. Książka jest uważana za „biblię językową” języków używanych w tamtym czasie w Chinach.

Znacznie później, w XX wieku, a dokładnie w 1956 roku, znormalizowany mandaryński został narzucony tysiącletnim językom lokalnym w ramach działań na rzecz uczynienia Chin bardziej nowoczesnymi i jednolitymi.

Długa podróż hànyǔ 漢語 / 汉语 (co oznacza język Han) zaczęła przynosić owoce, ponieważ jest to obecnie język ojczysty ponad 800 milionów ludzi i 70% chińskiej populacji.

Jako symbol wzrostu gospodarczego Chin, język ten stał się ważną częścią biznesu i jest najczęściej używanym językiem na świecie. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto rozważyć naukę tego języka!

Ty też możesz nauczyć się chińskich tonów...

Pochodzenie Kantońskiego

„Język to dialekt z armią i flotą.” - Max Weinreich

centrum hongkongu
Kantoński, język Guangdong lub Yue to jeden z najczęściej używanych języków na południu Chin. Źródło: Pixabay

Istnieje bardzo niewiele pisemnych relacji, zwłaszcza w Internecie, dotyczących języków takich jak kantoński i yue, które mają tysiące lat.

Niektórzy sugerują, że język ten powstał po upadku dynastii Han w III wieku, podczas gdy inni są przekonani, że język ten pojawił się już w czasach imperium chińskiego i wyewoluował bezpośrednio ze starochińskiego, podobnie jak tybetański.

Słowo „kantoński” pochodzi od „kantonu”, zachodniego słowa oznaczającego Kanton, stolicę prowincji Guangdong, która jest uważana za ojczyznę samego języka. Jednak po latach wpływów mediów i kultury popularnej ojczyzna kantońskiego przeniosła się do miejsca niegdyś zarządzanego przez Brytyjczyków: Hongkongu.

Fakt, że kantoński, podobnie jak wiele innych chińskich i innych języków, jest używany znacznie częściej niż jest pisany, jest często używany do upolitycznienia jego legitymizacji. Podczas gdy niektórzy postrzegają go jako mniej prestiżowy język mandaryński, język kantoński ma silne korzenie w regionie i utrudnił przywłaszczenie go jakiemukolwiek innemu językowi.

Chociaż język ten jest powszechny w Guangdong, Hongkongu i Makau, gdzie jest jednym z języków urzędowych, kantoński musiał odpierać ataki ze strony chińskiego mandaryńskiego, który jest używany w szkołach, oraz zagrożenie ze strony innych populacji próbujących ograniczyć jego użycie.

Oprócz mówców kantońskich w Guangdong, Hongkongu i Makao, ludzi posługujących się tym językiem można również spotkać w:

  • Malezji (750 000 mówców)
  • Wietnamie (500 000 głośników)
  • I Ameryce Północnej, gdzie w samym San Francisco jest 180 000 osób posługujących się tym językiem.

To wyjaśnia chińskie wpływy, nie tylko w Azji.

Istnieją pewne podobieństwa między regionami, w których mówi się po kantońsku. W rzeczywistości regiony kantońskie mają tendencję do bliższych stosunków z Zachodem niż inne regiony Chin. Poprzez mieszane społeczeństwa, doświadczenie głodu i buntów, nie ma co się dziwić, że użytkownicy języka kantońskiego wyemigrowali na cały świat.

Dowiedz się więcej o dźwiękach w języku chińskim.

Chcesz nauczyć się chińskiego? Nie ma lepszego czasu niż teraz! Wpisz np. nauka chińskiego Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Poznaj teraz wskazówki jak zacząć się uczyć chińskiego...

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.