Spis treści
Czy próbowaliście się zrelaksować? Praktykowanie jogi i medytacji zarówno na zajęciach grupowych, jak i samodzielnie w domu to świetny sposób, aby poczuć się lepiej i posiadać więcej energii.
Ćwiczenia oddechowe, rozciąganie, relaksacja... Jaka jest różnica między jogą a medytacją i jakie są zalety praktykowania jogi i medytacji, gdy jesteście przemęczeni?
Po prostu postępujcie zgodnie z naszymi radami, a wkrótce nauczycie się czerpać korzyści zarówno z jogi jak i medytacji.
Przeczytajcie więcej o jodze dla biegaczy oraz najlepszych ćwiczeniach i pozycjach.
Czym jest joga?
Słowo „joga” pochodzi od sanskryckiego słowa „yug”, oznaczającego zjednoczenie, jak w przypadku zjednoczenia ciała i umysłu. Ta starożytna indyjska praktyka koncentruje się na pozycjach ciała, znanych jako asany i ćwiczeniach oddechowych pranajamy.

Jednak joga to coś więcej niż tylko gimnastyka. Kurs jogi idzie znacznie dalej, ponieważ zawieraja również elementy medytacji. Sesje jogi łączą aspekty fizyczne, psychologiczne i duchowe.
Medytacja uważności (bycie obecnym tu i teraz) jest głównym elementem praktykowania jogi. Kontrolowanie ciała wykonując różne asany może pomóc Wam się rozluźnić i poczuć ulgę, czego rezultatem jest fizyczne i psychiczne odprężenie.
Wspaniałą rzeczą w jodze jest to, że każdy może ją praktykować. Na początku nie potrzebujecie żadnych szczególnych umiejętności fizycznych.
Jest to czynność, którą możecie naturalnie zintegrować ze swoim codziennym życiem. Jeśli nadal nie jesteście przekonani, nie zapominajcie, że joga może również zmienić Wasz sposób myślenia, ponieważ jest to świetny sposób, aby odnaleźć harmonię w swoim życiu. Warto zastanowić się nad rozpoczęciem swojej przygody z jogą. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "joga Kraków” w kilka chwil znajdziesz idealnego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.
Regularne ćwiczenie jogi może pomóc Wam się rozciągnąć, wzmocnić mięśnie i lepiej kontrolować emocje, co skutkuje większym komfortem podczas snu i mniejszym stresem. Dodatkowo, dzięki jodze Wasze ciała i umysły będą lepiej funkcjonować!
Aby znaleźć zajęcia jogi w dowolnym miejscu w Polsce, nie ma potrzeby wyszukiwania w Internecie zajęć jogi w pobliżu, ponieważ możecie je znaleźć bezpośrednio w Superprof!
Przeczytajcie więcej o jodze dla początkujących w domu!
Różne rodzaje jogi
Istnieje wiele różnych rodzajów jogi, z których najpopularniejsze na Zachodzie to hatha joga i winjasa joga.
Hatha Yoga
To najstarszy i najbardziej tradycyjny styl jogi. Hatha joga łączy umysł, ciało, serce i duszę. Każdy może uprawiać ten rodzaj jogi, ponieważ istnieją różne poziomy trudności w zakresie pozycji i ćwiczeń oddechowych. Dodatkowo styl ten koncentruje się na elastyczności i relaksacji.
Skoncentrowanie się na oddychaniu może pomóc w oderwaniu się od współczesnego świata i wszelkiego stresu, który się z nim wiąże. Asany, takie jak powitanie słońca mogą pomóc w walce z bólem pleców.
Vinyasa Yoga
Vinyasa skupia się na płynnym przechodzeniu z jednej pozycji do drugiej przy jednoczesnym kontrolowaniu oddechu. Jest bardziej swobodna niż joga Ashtanga i pozwala na większą kreatywność, ponieważ możecie wybrać kolejność, w jakiej będziecie przechodzić z pozycji do pozycji.
Vinyasa jest również optymistyczna i przeznaczona dla tych, którzy nie mają nic przeciwko poceniu się podczas jogi.
Ashtanga Yoga
Ten rodzaj jogi jest raczej dynamiczny i przeznaczony dla osób w świetnej formie. Pierwotnie została stworzona, aby trenować mężczyzn w sztuce wojennej i zawiera szereg „poz wojownika”.
Powinno się szybko przechodzić z jednej pozycji do drugiej i utrzymywać określone pozycje, skupiając się na głębokim oddychaniu. Dodatkowo, ashtanga wzmacnia mięśnie i poprawia elastyczność.
Istnieje kilka nowocześniejszych rodzajów jogi, takich jak Acroyoga, która łączy w sobie asany, akrobacje, taniec i masaż tajski!
Jeśli lubicie wysokość, wypróbujcie jogę antygrawitacyjną, podczas której będziecie przywiązani do lin ledwo dotykając ziemi!
W zależności od sytuacji możecie przyjrzeć się kilku innym stylom jogi:
- Joga prenatalna
- Joga Kundalini
- Dynamiczna joga
- Joga dźwięku
- Joga Nidra
Do czego służy medytacja?
Medytacja może poprawić nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dodatkowo, może złagodzić stres i pozwolić nam skoncentrować się na naszych emocjach i uczuciach.

W swojej książce Siddhartha's Brain James Kingsland skupia się na buddyjskiej psychologii i badaniach nad uważnością.
Po kilku tygodniach medytacji obszary mózgu odpowiedzialne za uczenie się, zapamiętywanie i kontrolowanie emocji zmieniają się, a po bardziej intensywnych ćwiczeniach obszary związane ze stresem są redukowane.
Wystarczy piętnaście minut dziennie, aby poprawić nasze samopoczucie. Medytacja staje się coraz bardziej popularna i koncentruje się na myślach i oddychaniu, co jest niezwykle przydatne w zmniejszaniu napięcia fizycznego i psychicznego.
Praktykowanie medytacji jest bardzo łatwe. Wystarczy znaleźć spokojne miejsce, na przykład usiąść na krześle lub na podłodze.
Gdy już poczujecie się komfortowo na macie do jogi i będziecie instruowani przez jogina lub siebie, możecie w tym czasie wsłuchać się w siebie, co wydaje się niezwykle trudne dla większości ludzi.
Kanały na YouTube poświęcone jodze i medytacji
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o jodze, medytacji, korzyściach i praktykach, istnieje kilka kanałów YouTube, które powinniście zobaczyć. Oto nasza lista:
Małgorzata Mostowska
Ten kanał oferuje szeroki wybór filmików, poradniki do wykonania asan zarówno na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym. Możecie uprawiać jogę z wielu różnych powodów. Niezależnie od tego, czy chcecie praktykować jogę, aby poprawić swoje wyniki w bieganiu, schudnąć, czy poprawić komfort snu, na pewno znajdziecie dla siebie odpowiednie wideo.
Natalia Knopek Simplife
Jest to kanał, który oferuje wiele ciekawych pozycji oraz wskazówek dla osób początkujących. Autorka tego kanału zachęca także do utrzymywania zdrowego trybu życia i uważa to za nieodzowną część praktykowania jogi.
Portal Yogi
Portal Yogi to kanał a także strona internetowa, która za 29 zł oferuje nielimitowany dostęp do internetowego studia w ramach miesięcznej subskrypcji. Jednak na ich kanale można znaleźć wiele krótkich filmików instruktażowych. Jest to idealna opcja dla tych, którzy zastanawiają się nad subskrypcją tego kanału lub potrzebują szybkiego rozluźnienia.
Jeśli zastanawiacie się jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące praktykowania jogi, kliknijcie tutaj.
Najlepsze DVD poświęcone jodze i medytacji
Multimedialny zestaw jogi dla początkujących z Wiktorem Morgulcem
Przedstawione ćwiczenia w tym zestawie pozwalają na opanowanie podstawowych asan. Prawidłowa pozycja jest pokazywana z każdej strony (z przodu, z tyłu, z boku i z góry) przez certyfikowanego jogina Wiktora Morgulca. Dzięki szczegółowym instrukcjom, każdy może wykonać prawidłowo wszystkie pozycje.

Happy Joga. Zdrowy kręgosłup z Kasią Bem
Kasia Bem, która jest nauczycielką jogi i medytacji, posiada także tytuł Master of Yoga, przyznany w systemie jogi Sivananda oraz od lat prowadzi autorskie warsztaty i programy wyjazdowe. W tym zestawie oferuje łagodną sesję dla całego kręgosłupa po 45 minut oraz 3 łagodne sesje po 15 minut dla odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego.
Medytacja dla początkujących i uważne rozciąganie z Nadią Narain
Ten zagraniczny zestaw dla początkujących zawiera świetne rady na temat tego jak włączyć medytację do swojej codziennej rutyny.
Programy trwają od 5 do 10 minut i są idealne do:
- Oddychania,
- Odprężenia,
- Odmłodzenia,
- Rozciągania,
- Doceniania siebie.
Agnieszka Maciąg: Joga wieczorna dla każdego
Jest to uniwersalny zestaw codziennych ćwiczeń dla początkujących, w różnym wieku. Każda osoba może w pełni z nich korzystać, a zadedykowane są oczyszczeniu ze stresu, negatywnych emocji i połączeniu się z wewnętrznym źródłem spokoju, harmonii i mądrości. W zestawie znajdują się również idealne metody na pozbycie się stresu i przygotowanie się do spokojnego snu.
Wkrótce poczujecie się o wiele lepiej!
Poszukajcie nauczyciela jogi na Superprof, wpisując w wyszukiwarkę zajęcia jogi w pobliżu!
Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów