„Nie pozwól, aby zachowanie innych niszczyło Twój wewnętrzny spokój” - Dalajlama

Medytacja jest często postrzegana jako akt religijny lub duchowy wykonywany przez osoby z zamkniętych kręgów jogi.

Jednak każdy może medytować i jest to przydatne do rozwoju osobistego, a także pomaga radzić sobie ze stresem i stać się szczęśliwszą osobą.

Jak więc jak możecie się tego nauczyć, skoro nie wiecie jeszcze nic o medytacji?

Oto nasza rada dla każdego, kto chce zacząć kurs jogi i praktykować medytację. Chociaż istnieje wiele rodzajów medytacji, będziemy się głównie skupiać na medytacji uważności.

Przeczytajcie więcej o jodze dla biegaczy oraz najlepszych ćwiczeniach i pozycjach.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Joga
Damaris
5
5 (12 oceny)
Damaris
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kaja dobrowolska
5
5 (21 oceny)
Kaja dobrowolska
170 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiesław
5
5 (10 oceny)
Wiesław
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (6 oceny)
Maria
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (5 oceny)
Marta
85 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hania
5
5 (3 oceny)
Hania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (2 oceny)
Magdalena
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
200 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damaris
5
5 (12 oceny)
Damaris
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kaja dobrowolska
5
5 (21 oceny)
Kaja dobrowolska
170 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiesław
5
5 (10 oceny)
Wiesław
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (6 oceny)
Maria
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (5 oceny)
Marta
85 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hania
5
5 (3 oceny)
Hania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (2 oceny)
Magdalena
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
200 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym jest medytacja uważności?

Medytacja to „praktyka, w której dana osoba używa techniki, takiej jak skupienie umysłu na konkretnym przedmiocie, myśli lub czynności, w celu osiągnięcia jasnego i spokojnego stanu emocjonalnego”.

W rzeczywistości medytacja nie jest tym, czym się wielu ludziom wydaje; nie jest przeznaczona tylko dla mnichów buddyjskich w klasztorze na pustyni. Medytacja nie jest wyłącznie buddyjska i nie należy do żadnej religii ani duchowości. Chociaż pochodzi od buddyzmu i Buddy, może być używana przez każdego bez konieczności nawracania się.

Buddyjscy mnisi modlący się w świątyni ze złożonymi rękoma
Każdy może medytować, nie tylko mnisi buddyjscy! (Źródło: Unsplash)

Chociaż istnieje wiele technik medytacyjnych, korzyści płynące z medytacji obejmują głównie ponowne połączenie się świadomości i podświadomości, kontrolowanie sposobu oddychania, spokojną relaksację i uwolnienie umysłu od rozproszenia, skupiając swoją świadomość na chwili obecnej.

Medytacja to sposób na uświadomienie sobie swoich myśli, uczuć i doznań fizycznych, w sposób abyście mogli je lepiej zrozumieć.

Dodatkowo, medytacja wymaga dużo praktyki.

Nie możecie nauczyć się medytować posiłkując się tylko książkami. Podobnie jak w sporcie, znajomość teorii jest dobra, ale musicie ćwiczyć jogę i medytację, jeśli chcecie się tego nauczyć.

Jest to rodzaj medytacji, w którym mózg skupia się na tym, co dzieje się tu i teraz. Dla tych, którzy dopiero zaczynają medytować, może okazać się to trudne. Natomiast w chwili, gdy medytacja zostanie opanowana, będzie można z łatwością poczuć jej uspokajający efekt.

Przeczytajcie więcej o jodze dla początkujących w domu!

Dlaczego powinniście medytować?

Medytacja ma wiele duchowych i fizycznych korzyści. Zaletą jest to, że każdy może medytować i nikt nie musi być sportowcem, aby się tego nauczyć.

Blondynka ćwicząca jogę na plaży pozycja lotosu
Pozycja lotosu jest dobra na początek. (Źródło: Unsplash)

Nauka medytacji może poprawić Wasze wyniki sportowe. Dlatego znajdź swoje zajęcia z jogi i medytacji. Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "joga Kraków" pomoże Ci w znalezieniu nauczyciela.

Jest ona zalecana dla osób z lękami i może nauczyć je, jak się relaksować i zmniejszyć poziom stresu. Jest to również przydatne dla osób, które czują się przygnębione lub wypalone.

Natomiast ćwiczenia oddechowe stanowią dużą część medytacji dla początkujących, co może poprawić koncentrację oraz komfort snu.

Im więcej dana osoba medytuje, tym bardziej zmniejszą się fizyczne bóle poprzez naturalną stymulację układu odpornościowego, co może zmniejszyć bóle głowy, problemy sercowo-naczyniowe itp.

Medytacja może również pomóc w odchudzaniu i w walce ze stresem. Będziecie myśleć bardziej pozytywnie, a Wasza samoocena się poprawi, co spowoduje wzrost pewności siebie.

Jeśli zastanawiacie się jakie filmy instruktażowe oraz kanały na YouTube o jodze i medytacji polecamy, kliknijcie tutaj!

Jak rozpocząć medytację uważności?

Teraz, gdy poznaliście już zalety medytacji, przejdźmy do tego jak ją praktykować.

Wasza pierwsza sesja będzie prawdopodobnie dość trudna. Niestety nie nauczycie się medytacji w jeden dzień.  Trzeba będzie się w to zaangażować i włączyć medytację do codziennej rutyny.

Cierpliwość jest cnotą. To samo dotyczy medytacji. Nie martwcie się, jeśli natrętne myśli wciąż wkradają się do Waszej głowy podczas pierwszych kilku sesji. Wkrótce nauczycie się nad nimi panować.

Istnieje wiele sposobów głębokiej medytacji, a dzięki praktyce możecie nauczyć się medytować w dowolnym miejscu i czasie, bez zamykania oczu lub siedzenia ze skrzyżowanymi nogami!

Czy słyszeliście o medytacji podczas chodzenia?

Kobieta w basenie ćwicząca jogę z widokiem na las
Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce do medytacji. (Źródło: Unsplash)

Jednak przy pierwszej sesji prawdopodobnie powinniście rozważyć przestrzeganie kilku prostych zasad:

  • Medytujcie we właściwym czasie: spróbujcie medytować o różnych porach dnia i ćwiczyć w odpowiednim czasie. Może to być poranna sesja na dobry początek dnia lub podczas przerwy obiadowej, aby naładować baterie.
  • Znajdźcie spokojne miejsce: ćwicząc, zdołacie zignorować odgłosy z zewnątrz, ale na początku łatwiej jest znaleźć ciche miejsce, w którym niewiele osób będzie Was rozpraszać. Ważne jest, abyście mogli wygodnie usiąść na macie do jogi. Cisza jest kluczem. Znajome otoczenie, takie jak własny dom, może być naprawdę przydatne, jeśli chodzi o relaks. Możecie też zapalić świecę, kadzidło lub usiąść na wygodnych poduszkach. Muzyka instrumentalna w tle może również pomóc Wam się zrelaksować.
  • Zdecydujcie, jak długo będziecie medytować i trzymajcie się tego! Zacznijcie od około 10 minut codziennej medytacji. Jeśli możecie sobie z tym poradzić i jesteście z tego zadowoleni, możecie dalej wykonywać 10-minutowe sesje. Konsekwencja jest kluczowa.
  • Rozluźnijcie się: niezależnie od tego, czy wykonujecie pozycję Shavasana, czy pozycję lotusu, ważne jest, aby upewnić się, że plecy są proste. Zamknijcie oczy, zrelaksujcie się i skupcie się na czymś bezpośrednio przed Wami, pozostając nieruchomo.
  • Skoncentrujcie się na oddychaniu: Głębokie oddychanie i bycie świadomym swojego oddechu to jedna z pierwszych technik medytacyjnych, których się nauczycie. To także jedna z najłatwiejszych technik. Oddychanie może uwolnić dużo napięcia.
  • Oczyśćcie swój umysł: na początku będziecie walczyć, aby nie myśleć o swoich lękach, pragnieniach, rzeczach do zrobienia itp. Potrzeba czasu, abyście pozwolili umysłowi zignorować myśli i uczucia.
  • Nie kontrolujcie swoich myśli: wkrótce zaczniecie robić postępy i nie będziecie odczuwać potrzeby ich kontrolowania.

Cofnięcie się o krok pod koniec każdej sesji może pomóc Wam skupić się na tym, jak osiągnąć progres. Oczywiście musicie myśleć o sobie pozytywnie, co korzystnie wpłynie na Wasz rozwój.

Skoncentrujcie się najpierw na niektórych bezpośrednich efektach: Czy jesteście bardziej zrelaksowani? Czy chcecie poczuć się bardziej zrelaksowani? Czy udało Wam się skupić wyłącznie na medytacji?

Codzienna praktyka może pomóc Wam lepiej zrozumieć siebie i mieć bardziej pozytywne nastawienie do siebie.

Jeśli zastanawiacie się jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące praktykowania jogi, kliknijcie tutaj.

Jak można ćwiczyć medytację uważności?

Zanim zaczniecie medytację uważności, musicie pamiętać, że to nie jest gra.

Celem jest nauczenie się, jak się relaksować, jednocześnie zwracając uwagę na to, co się teraz dzieje wokół, abyście mogli nauczyć się lepiej rozumieć siebie (tak jak w przypadku jogi).

Kobiety praktykujące jogę i medytujące w grupie
Możecie zacząć medytować i ćwiczyć jogę w każdym wieku. (Źródło: Unsplash)

Życzliwość

Musicie dbać o siebie. Nie ma czegoś takiego jak dobra lub zła medytacja. Chodzi o to, aby być lepszym z dnia na dzień i być świadomym swoich emocji.

Na początku możecie ułatwić sobie medytację, skupiając się na oddychaniu. Jednak to nie jest celem medytacji. Jeśli zauważycie, że koncentrujecie się na oddychaniu, być to być oznaka tego że unikacie innych rzeczy, które powinny się pojawić podczas medytacji.

Jeśli umysł błądzi, oznacza to, że jest bardzo zajęty. Jeśli jedna rzecz ciągle przychodzi Wam do głowy, może to oznaczać, że warto się na niej skupić poprzez medytację uważności.

Nawet po latach praktyki nadal może być Wam trudno osiągnąć całkowite skupienie. Może być to spowodowane wieloma doświadczeniami, które które wciąż na nas oddziaływają. Ważne jest, aby próbować osiągnąć stan głębokiej medytacji poprzez regularną praktykę.

Stopniowo będziecie mogli skupić się na pewnych aspektach swojej podświadomości.

Odczuwanie każdej części ciała

Medytacja może również pomóc w lepszym zrozumieniu ciała i skupieniu się na fizycznych odczuciach.

Spróbujcie skupić się na każdej części Waszego ciała: na twarzy, gardle, klatce piersiowej, ramionach, brzuchu, nogach, stopach.

Obserwujcie Wasze ciała. Nie próbujcie zmieniać ani analizować tych wrażeń; po prostu bądźcie ich świadomi, gdy się pojawią. Dzięki temu lepiej zrozumiecie Wasz ogólny nastrój.

Świadomość swojego otoczenia

Często mówimy, że podczas medytacji skupiamy się tylko na sobie. Jednak czy podczas medytacji uważności nie jesteście również świadomi swojego otoczenia? Skoncentrujcie się na swoim otoczeniu i pozwólcie swoim zmysłom poczuć każdą chwilę medytacji.

Co czujecie? Co odczuwacie w różnych częściach ciała?

Wszystko, co musicie zrobić, to obserwować. Nie zmuszajcie się do usłyszenia czegoś, jeśli znajdujecie się w całkowitej ciszy. Pozwólcie dźwiękom, zapachom i uczuciom przyjść do Was.

Rozmowa z przyjacielem

Możecie także ćwiczyć medytację z inną osobą. Nawet jeśli macie tendencję do samodzielnego ćwiczenia, rozpoczęcie medytacji z inną osobą może Was zachęcić, pomóc w nauce nowych technik i sprawić, że będziecie bardziej zmotywowani.

Jeśli nie możecie zachęcić drugiej osoby, aby do Was dołączyła, poszukajcie instruktora medytacji na YouTube. Jest wiele filmików, od których możecie zacząć i są one naprawdę przydatne, w przypadku gdy szybko się rozpraszacie próbując medytować po cichu.

Możecie również znaleźć proste wskazówki dotyczące medytacji, takie jak liczenie podczas wdechu i wydechu (co pomoże Wam się skoncentrować na oddychaniu), muzyka (która pomoże Wam wejść w stan medytacji), oraz naprawdę głęboką mądrość, która pomoże Wam na lepsze zrozumienie siebie.

Jaką matę do jogi wybrać?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.