Szczegóły są ważne. Niektóre z głównych celów jogi to zwiększenie pewności siebie i rozluźnienie.

Chociaż mata do jogi jest jednym z opcjonalnych akcesoriów do praktykowania tego sportu, wiele osób jej używa, ponieważ jest znacznie wygodniejsza niż dywan lub podłoga. Będzie Wam trudno wykonywać różne pozycje i medytować na macie, która nie jest odpowiednia, na przykład ma niewłaściwy rozmiar lub po prostu nie macie ochoty z niej korzystać.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Joga
Damaris
5
5 (12 oceny)
Damaris
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kaja dobrowolska
5
5 (21 oceny)
Kaja dobrowolska
170 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiesław
5
5 (10 oceny)
Wiesław
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (5 oceny)
Marta
85 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hania
5
5 (3 oceny)
Hania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (2 oceny)
Magdalena
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (5 oceny)
Maria
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
200 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damaris
5
5 (12 oceny)
Damaris
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kaja dobrowolska
5
5 (21 oceny)
Kaja dobrowolska
170 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiesław
5
5 (10 oceny)
Wiesław
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (5 oceny)
Marta
85 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hania
5
5 (3 oceny)
Hania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (2 oceny)
Magdalena
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (5 oceny)
Maria
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
200 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto praktykować jogę?

Jeśli jesteście początkującymi, możecie nie zdawać sobie sprawy, że jest to dyscyplina, która istnieje od wieków i która powstała w Indiach. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o filozofii jogi, obejrzyjcie filmy o jodze dostępne online.

Przeczytajcie więcej o jodze dla biegaczy oraz najlepszych ćwiczeniach i pozycjach.

Dziewczyna rozciągająca się na macie w pokoju z narysowanym kosmonautą na ścianie
Mata pomoże Wam nauczyć się pracować w przestrzeni, w której wykonujecie ćwiczenia, co jest przydatne dla początkujących. (Źródło: Unsplash)

Dodatkowo:

 • Może pomóc zmniejszyć stres i lepiej rozumieć swoje ciało,
 • Może pomóc zdobyć pewność siebie,
 • Może pomóc schudnąć i poprawić kondycję fizyczną,
 • Może poprawić jakość snu,
 • Może zwiększyć szanse na poczęcie dziecka,
 • Joga, poprzez ćwiczenia fizyczne i ćwiczenia oddechowe, może pomóc nam zharmonizować ciało z duchem.

Chcesz rozpocząć naukę jogi? Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "joga Kraków” w kilka chwil znajdziesz idealnego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

Jakie są rodzaje mat do jogi?

3 rzeczy, których należy unikać przy wyborze maty do jogi

Znalezienie maty do jogi dla początkujących lub tych, którzy dopiero zaczęli ją praktykować, nie zajmie wiele czasu. Dodatkowo, należy pamiętać, że to, co jest dobre dla jednej osoby, może nie być tak samo korzystne dla drugiej.

Karimata (na kemping)

Jest kilka powodów, dla których nie powinniście kupować tej maty. Na przykład dlatego, że nie jest ona antypoślizgowa, dlatego wykonywanie na niej ćwiczeń może okazać się niewygodne, a nawet niebezpieczne. Podczas jogi można się bardzo spocić, a niewłaściwie dobrana mata może stać się wtedy bardzo śliska.

Co więcej, ten typ maty po wyprostowaniu znów się roluje. Joga wymaga dużo koncentracji i medytacji, a nie będziecie w stanie tego osiągnąć kiedy Wasz spokój będzie co chwilę zakłócany. Jeśli posiadacie karimatę w swojej szafce i myślicie, że będzie odpowiednia na jogę, to się mylicie!

Mata Pilates

Chociaż jest to lepsza opcja, ta mata jest zazwyczaj grubsza niż mata do jogi, ponieważ jest przeznaczona do pilatesu, a więc połączenia tańca i jogi (pilates wykonuje się głównie w pozycji leżącej, dlatego mata ma większą amortyzację niż typowa mata do jogi).

W przypadku jogi, która polega na przemian na staniu, siedzeniu i leżeniu, lepiej zaopatrzyć się w cieńszą matę (jeśli ćwiczycie zarówno jogę, jak i pilates, prawdopodobnie powinniście zakupić obie maty).

Mata do jogi PVC

Jest to kolejna niepolecana przez nas mata. Mimo, iż istnieje kilka dobrych mat PVC to stwierdzono, że PVC (polichlorek winylu) jest toksyczny. Kiedy już się o tym dowiecie, może być dla Was dość trudno się na niej zrelaksować, dlatego powinniście wybrać matę, z której będziecie zadowoleni.

Maty do jogi

Pierwsi jogini nie używali mat, pomimo ryzyka uszkodzenia stawów, zwłaszcza kolan.

Oczywiście możecie ćwiczyć jogę bez maty, ponieważ nie zawsze macie ją pod ręką. Są jednak dwa dobre powody, dla których warto kupić matę:

 • Komfort, który może również zmniejszyć ryzyko kontuzji.
 • Efekt „rytuału”

Ten efekt może zdziałać cuda dla wielu osób. Joga jest formą ruchu nadal nieco obcą naszej kulturze, lecz robi się coraz bardziej popularna, jako że ludzie żyją w coraz mniejszych przestrzeniach, zarówno w miastach, jak i na wsi.

Mata do jogi może pomóc oddzielić się od zgiełku codziennego życia. Gdy kładziemy matę na podłogę, wiemy, że nadszedł czas, aby odłączyć się od reszty świata.

Zaplanowane zajęcia jogi są również dobrym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości!

Przeczytajcie więcej o jodze dla początkujących w domu!

3 kryteria do rozważenia przy wyborze najlepszej maty do jogi

Materiał

Odpowiedni materiał bardziej wpłynie na komfort podczas siedzenia, a także na przyczepność. Maty o największej przyczepności są często wykonane z PVC, ale jak już wiecie, starajcie się ich unikać. Podczas praktykowania jogi można znaleźć wiele mat, które zostały wykonane z naturalnych lub pochodzących z recyklingu ekologicznych materiałów (kauczuk naturalny, hessian lub TPE) i mają dobrą przyczepność. Stabilność, przyczepność i komfort to to, czego należy szukać.

W przypadku naprawdę cienkiej maty należy wybrać taką z antypoślizgowym materiałem po obu stronach, ponieważ ważne jest, aby nie ślizgała się po podłodze, ani Wy po macie.

Poślizgnięcie się podczas wykonywania złożonej asany może spowodować obrażenia, dlatego jest to niezwykle ważne, aby zakupić przyczepną matę.

Jeśli chodzi o materiały, istnieją maty lepkie, te z naturalnej gumy, plastikowe z elastomeru, z bawełny, konopi, juty, a także maty odpowiednie do podróży. Oczywiście lepkość, trwałość i faktura każdej z mat są różne, a niektóre mogą nawet być szkodliwe dla środowiska, dlatego zalecamy kupno ekologicznej maty wykonanej z materiałów nadających się do recyklingu.

Grubość

Maty mogą mieć grubość od 1 mm do 15 mm, od bardzo cienkich do grubszych, które są powszechnie używane do pilatesu.

Najcieńsze z nich to zazwyczaj lekkie maty podróżne, które można zabrać ze sobą wszędzie. Podróżna mata do jogi jest łatwa w transporcie i często jest wyposażona w paski, aby łatwo było założyć ją na ramię albo przerzucić za plecy. Jogini często używają ich jako drugiej maty podczas podróży.

Istnieją dwie grubości maty do jogi, które są bardzo powszechne.

Standardowa mata 4mm

Jest to najczęstsza grubość, która chroni stawy, nie ślizga się i może być stosowana do uprawiania wszystkich rodzajów jogi.

Gruba mata do jogi o grubości 6 mm

Podobnie jak standardowa grubość, ta mata jest przydatna do bardziej dynamicznych i intensywnych stylów jogi, zapewnia większy komfort i świetnie nadaje się do pozycji leżących, chociaż nadal można jej używać do delikatniejszych sesji jogi. Ponieważ jest trochę za duża do noszenia, jedynym miejscem, w którym możesz jej używać na zewnątrz, będzie ogród. Dlatego jest to mata, którą najlepiej jest przechowywać w domu.

Maty powyżej 6 mm są za grube do jogi. Gdy kupicie matę powyżej tej grubości, nie będą one wystarczająco stabilne, aby wykonywać pozycje stojące i siedzące. Należy wybrać matę do jogi w oparciu o to, jak i gdzie praktykujecie jogę: w pomieszczeniu lub na zewnątrz, delikatną lub dynamiczną? Teraz gdy już znacie kryteria, łatwiej będzie Wam podjąć decyzję.

Jeśli zastanawiacie się jakie filmy instruktażowe oraz kanały na YouTube o jodze i medytacji polecamy, kliknijcie tutaj!

Ciemnowłosa kobieta ćwicząca jogę na zewnątrz
Niezależnie od tego, czy uczestniczycie w zajęciach jogi, czy praktykujecie jogę w domu, niektóre maty można zabrać wszędzie. (Źródło: Unsplash)

Cena

W rzeczywistości można znaleźć dobre maty do jogi za 60 złotych i doskonałe za około 200 złotych. Jeśli wolicie praktykować jogę na dywanie w salonie, zróbcie to! Jednak gdy zaczniecie wykonywać bardziej wymagające asany, może się okazać, że potrzebujecie trochę większej amortyzacji niż zapewnia dywan lub będziecie potrzebowali zabrać matę na zajęcia. 

Chociaż maty do jogi mają wiele zalet, najważniejszą z nich jest to, że zapewniają dobre samopoczucie. Suzanne Bryant-Cunha, nauczycielka jogi z San Francisco, mówi:

„Musicie chcieć spędzać czas ze swoją matą do jogi”

Biorąc pod uwagę, ile czasu zamierzacie spędzić praktykując jogę przy użyciu maty, cena jest jednym z najmniej ważnych kryteriów, ponieważ są one z reguły niedrogie. Nawet jeśli wydacie ponad 200 złotych, będzie to bardzo niska cena w porównaniu z długim okresem czasu, przez który będziecie mogli z niej korzystać.

Chociaż tańsze maty mogą wydawać się dobrym pomysłem, mogą nie wytrzymać tak długo, jak te droższe. Jednak mogą być dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero co rozpoczęli jogę. Możecie znaleźć dobrą matę już za 60 złotych. Z drugiej strony dobra mata wykonana z naturalnego lub pochodzącego z recyklingu materiału może kosztować 150 do 300 złotych.

Nie zapominajcie, że rozmiar maty jest również bardzo ważny. Jeśli jesteście wysocy, możecie potrzebować wyjątkowo długiej maty. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której próbowalibyście wykonać pozycję psa z głową w dół i odkryć, że zarówno ręce, jak i stopy ślizgają się, ponieważ nie znajdują się na macie.

Jak zacząć medytację?

Kobieta w kucyku ćwicząca na różowej macie
Nie zapominajcie, że Wasza mata musi być odpowiedniego rozmiaru. (Źródło: Unsplash)

Prawdopodobnie nie chcecie płacić fortuny za naprawdę trwałą matę do jogi, jeśli nie zamierzacie jej często używać, nie jesteście początkującymi i nie poznaliście jeszcze regenerujących właściwości jogi.

Szukając zajęć jogi w pobliżu wraz z Superprof znajdziecie jogina, który również doradzi Wam, jak wybrać odpowiednią matę!

Może interesuje Cię joga dla początkujących Kraków? W Superprof znajdziesz każdy, odpowiadający Tobie kurs.

Najlepsze marki i sklepy z matami do jogi

Najlepsze sklepy z akcesoriami do jogi

Jeśli dopiero zaczynacie kurs jogi, prawdopodobnie będziecie bardzo entuzjastyczni patrząc na jedne z najlepszych mat do jogi.

Warto zajrzeć do dużych sklepów sportowych, takich jak Decathlon, które oferują wiele akcesoriów do jogi.
Oczywiście w tych miejscach prawdopodobnie nie znajdziesz tylu mat wykonanych z materiałów naturalnych lub pochodzących z recyklingu. W tym celu musisz zacząć szukać wyspecjalizowanych sklepów z akcesoriami do jogi.

Jeśli nie znajdziesz ich w okolicy, możesz znaleźć je przez internet, na przykład na Allegro.

Najlepsze marki

W zależności od tego, czego szukasz i czego potrzebujesz (paski, wzory, materiał itp.), Oto kilka marek, które powinieneś sprawdzić:

 • Chin Mudra. Jest to jedna z tańszych marek i ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Za wygodną matę zapłacisz około 45 złotych. To świetna opcja dla początkujących.
 • Gaiam. Podobnie jest to świetna mata dla początkujących. Występują również w fajnych wzorach i są dostępne w cenie od 100 złotych.
 • Marki sportowe, takie jak Reebok, Nike itp. mogą być dość drogie i nie wytrzymają próby czasu.
 • Lululemon. To odnosząca sukcesy marka. Dostępne są opcje ciężkie (około 3 kg), co oznacza, że ​​najlepiej używać ich w domu. Dodatkowo, są wygodne i nieporowate, co oznacza, że ​​nie brudzą się tak łatwo i kosztują około 200 złotych.
 • Manduka. To jedne z najlepszych mat do jogi. Za te duże maty, które wytrzymują naprawdę długo, zapłacicie więcej niż 130 złotych. Dostępne są także maty dla dwóch osób!
 • Hugger Mugger: ta marka oferuje szeroką gamę sprzętu fitness i mat do jogi. Koszt tych mat zaczyna się od około 170 złotych. Ponadto, ta firma wykonuje bloki piankowe, rekwizyty do jogi i podpórki z recyklingu.
Pięć kobiet ćwiczących jogę na plaży
Dostępna jest ogromna różnorodność mat do jogi. (Źródło: Unsplash)

Jeśli znacie jakieś inne dobre marki, powiedzcie nam o nich w komentarzach!

Macie już swoją matę? Teraz tylko musicie popracować nad swoimi asanami i medytacją. Oprócz mat do jogi możecie chcieć kupić blok do jogi, pokrowiec na matę lub pasek (jeśli zamierzacie z nią podróżować), ręczniki do jogi i poduszki do medytacji. Jak zawsze, zapytajcie instruktora, czego będziecie potrzebować i co on lub ona poleca.

Aby umyć matę lub zatrzeć pot, użyjcie szmatki lub ręcznika do jogi. Możecie również użyć od 5 do 10 kropli olejków eterycznych. Niektóre z mat można nawet wyprać w pralce!

Podsumowując:

Zapomnijcie o karimatach lub matach do pilatesu, jest mnóstwo mat stworzonych wyłącznie do jogi. Należy również wziąć pod uwagę rozmiar i grubość mat do jogi, ponieważ będzie się to różnić w zależności od rodzaju wykonywanej jogi. Jeśli dopiero zaczynacie, dostępne są niedrogie maty do jogi dla początkujących.

Dodatkowo, należy unikać mat z PVC, ponieważ bywają one toksyczne i dostępnych jest wiele innych ekologicznych opcji.

Jeśli bierzecie udział w prywatnych zajęciach z joginem, powinniście zapytać go, jaką matę preferuje do rodzaju jogi, której naucza (np. joga Vinyasa, joga Ashtanga itp.), Może on chcieć, abyście zakupili poduszki do medytacji, bloki do jogi do wykonania danej pozycji lub abyście posiadali sprzęt przyjazny dla środowiska i matę z materiałów  ekologicznych.

Pamiętaj, że na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "joga dla początkujących Kraków" znajdziesz bogatą ofertę profesjonalnych nauczycieli w każdym mieście w Polsce.

Jeśli zastanawiacie się jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące praktykowania jogi, kliknijcie tutaj.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.