Co przychodzi Ci na myśl, gdy myślisz o rzeczach pochodzących z Ameryki Łacińskiej?

Możesz pomyśleć, taniec: gorące tango i zadziorna salsa. Lub muzyka: w tej chwili teledyski z gatunku latino należą do najczęściej odtwarzanych na YouTube.

I oczywiście jedzenie. W dzisiejszych czasach meksykańską restaurację można znaleźć w dowolnym miejscu w Polsce, a argentyńska wołowina jest legendarna ze względu na swoją soczystość i delikatność.

A co powiesz na lodowatą Coronę z kawałkiem limonki by popić posiłek?

Wszystko to sprawia, że ​​Ameryka Południowa brzmi jak wymarzone miejsce na wakacje - którym w istocie jest.

Od czystych wód Kostaryki po malownicze porty Saint Lucia, tych z nas, którzy są spragnieni tropikalnego raju, ciągnie na Karaiby lub w inne miejsca w Ameryce Łacińskiej, jak komara do światła.

Czy to wszystko, co można znaleźć w Ameryce Południowej? Kilka fotek z wakacji i echo zmysłowych piosenek?

Wręcz przeciwnie! Kraje Ameryki Łacińskiej, od dawna ignorowane na arenie światowej, powoli zaczynają sobie jakoś radzić.

Ameryka Południowa była ogólnie postrzegana jako słaba pod względem gospodarczym - pomimo jej ogromnych zasobów potencjał rozwoju był niewielki. Z tych i innych powodów nikt tak naprawdę nie widział potrzeby bliższego przyjrzenia się tym krajom i zależnościom między nimi... ale czasy i poglądy się zmieniają.

Powoli inne rządy zaczynają dostrzegać wartość ogromnych zasobów Ameryki Łacińskiej i wpłacają pieniądze do kasy tych krajów na ulepszenia infrastruktury i projekty przemysłowe.

Czy Ameryka Południowa, wciąż pomijana na arenie światowej, rośnie w siłę?

Twój Superprof przygląda się globalnym czynnikom wpływającym na Amerykę Łacińską i geopolitycznym skutkom tego obszaru względem całego świata.

Jak wypada geopolityka na Bliskim Wschodzie w porównaniu z Ameryką Łacińską?

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Geografia
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ida
5
5 (2 oceny)
Ida
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
Sebastian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ilona
Ilona
zł36
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ida
5
5 (2 oceny)
Ida
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
Sebastian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ilona
Ilona
zł36
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Początki Ameryki Łacińskiej

ludzie tańczący latino na plaży
Kiedy ludzie słyszą hasło, Ameryka Południowa, zwykle myślą o gorących plażach i zmysłowych tańcach. Źródło: Unsplash

Historycznie rzecz biorąc, kraje Ameryki Południowej z dostępem do morza lub oceanu były faworyzowane ze względu na handel międzynarodowy i rozwój.

Rzeczywiście, patrząc na dzisiejszą mapę Ameryki Środkowej i Południowej, widzimy, że regiony śródlądowe są w większości niezamieszkane. Wyjątkami są kraje śródlądowe, takie jak Boliwia i Paragwaj, ale są one nadal mniej zaludnione niż kraje, które mają dostęp do słonej wody.

Na przykład: Boliwia, zajmująca powierzchnię ponad 1,1 miliona km2, liczy nieco mniej niż 11,5 miliona obywateli (według najnowszych szacunków). Natomiast Chile, o łącznej powierzchni mniejszej niż 800 000 km2, zamieszkuje ponad 17,5 miliona ludzi.

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których obszary śródlądowe są w dużej mierze niezamieszkane; jednym z nich są korzyści płynące z życia w pobliżu oceanu, takie jak rybołówstwo i żegluga.

Tropikalny klimat i pozornie nieprzekraczalny teren dżungli sprawiły, że wnętrze Ameryki Południowej są praktycznie niedostępne.

Ameryka Środkowa to całkiem inna historia.

Stosunkowo wcześnie mocarstwa europejskie dostrzegły potencjał w Panamie; gdyby tylko udało im się stworzyć szlak żeglugowy przez ten wąski ląd, mogliby uniknąć poruszania się przez niebezpieczną Cieśninę Magellana!

Zastrzyk pieniędzy i zasobów, od zagranicznych inwestorów, które napłynęły do ​​tego kraju podczas faz budowy kanału, miał ogromny wpływ na to, że zaczęto zwracać uwagę na Amerykę Środkową.

Niestety, tropikalne upały i groźne choroby w dużym stopniu zniechęciły zagraniczne zamożne jednostki do dalszego rozwoju w tym obszarze lub gdziekolwiek indziej w Ameryce Łacińskiej.

Spakowali swoje narzędzia, zabrali pieniądze i wiedzę techniczną, i opuścili Amerykę Łacińską, by radziła sobie sama.

Dowiedz się, jak geopolityka w Rosji w porównaniu do Ameryki Łacińskiej...

Wyszukaj najlepsze korepetycje geografia na Superprof.

Ameryka Południowa Obecnie

Przez długi czas przestępczość i przemoc hamowały rozwój w Ameryce Łacińskiej.

Gdy poszczególne kraje Ameryki Łacińskiej przechodziły od rządów autorytarnych do demokratycznych, junty, gangi i kartele narkotykowe przejęły nawet podstawowe instytucje obywatelskie, takie jak edukacja publiczna, policja i rząd.

Doprowadziło to do błędnego koła: przy minimalnym wykształceniu jest niewiele możliwości zatrudnienia; bez pracy ludzie zwracają się ku przestępczości, a wraz z eskalacją przemocy coraz mniej międzynarodowych podmiotów rozważa pomysł inwestowania lub handlu w tym regionie.

Dzięki temu ciągłemu cyklowi działań i reakcji luka majątkowa w krajach Ameryki Łacińskiej rośnie coraz bardziej, aż do momentu, w którym osiąga szczyt wytrzymałości, gospodarki pękają, pogrążając kraje w chaosie i zmuszając obywateli do ucieczki.

Wenezuela jest szczególnie dramatycznym przykładem.

Niegdyś bogata kraina dzięki eksportowi ropy, prezydent Chavez rozpoczął kilka reform społecznych, promując programy edukacyjne i socjalne. Jego osobiście wybrany następca podważył te niepewne zdobycze.

Pod rządami Nicholasa Maduro krajowa branża naftowa - główny motor gospodarczy - prawie upadła. Dalsze plądrowanie państwowego skarbca, zapełnionego dzięki zasobom jak gaz ziemny i ropa naftowa, doprowadziło do głębokiej recesji gospodarczej.

Sankcje nałożone na Wenezuelę przez inne kraje dodatkowo wpłynęły na żywotność gospodarczą tego kraju. Do tego kryzysu finansowego dochodzi brak zaufania do rządu, spowodowany coraz silniejszym przywiązaniem Maduro do spraw rządowych.

Kryzys wenezuelski dotyka wszystkie kraje sąsiednie; zaczynając od Kolumbii, która tymczasowo otworzyła swoje granice, aby Wenezuelczycy mogli kupować potrzebne towary, kończąc na tych państwach, które dotknęła migracja Wenezuelczyków, szukających bezpiecznej przystani.

To wszystkie złe strony; spójrzmy teraz na dobre rzeczy napędzające geopolitykę Ameryki Łacińskiej.

Jak wszystkie te aspekty wpływają na geopolitykę? Przeczytaj wprowadzenie do tematu już teraz lub znajdź korepetycje z geografii na Superprof.

karakas w wenezueli
Kiedyś Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Łacińskiej; teraz ludzie przeżywają kryzys. Źródło: Visual Hunt

Mocne Strony Ameryki Łacińskiej

Podczas gdy wszystkie oczy skierowane są na kryzys w Wenezueli, w innych częściach Ameryki Łacińskiej sytuacja staje się coraz bardziej różowa.

Bez wątpienia Ameryka Łacińska to kraj bogaty w zasoby naturalne i jest wielu ludzi, którzy mogą pracować przy ich wydobyciu.

Historycznie rzecz biorąc, upał i wilgoć zniechęcały zagraniczne inwestycje w regionie: jak ktokolwiek mógłby pracować w takich warunkach? Teraz, gdy kontrola klimatu jest w zasięgu ręki, inne kraje myślą: dlaczego nie założyć sklepu w Ameryce Południowej?

Drugą przeszkodą dla tego pomysłu był transport wewnątrzkrajowy.

Kraje Ameryki Łacińskiej są zazwyczaj słabo rozwinięte i niekoniecznie w przyjaznych stosunkach z sąsiednimi krajami, żadna branża w środku Ameryki Południowej nie miałaby łatwego dostępu do międzynarodowych szlaków żeglugowych.

Nawet Brazylia, tak duża i zróżnicowana, w pełnej swojej okazałości, właściwie nie miała dróg ani torów do transportu gotowych towarów wyprodukowanych w głębi lądu, do różnych portów morskich, z których miałyby dalej wysyłać towary.

Dlatego obecnie intensywnie koncentruje się na infrastrukturze - budowaniu obiektów, dróg i linii kolejowych w całej Ameryce Łacińskiej.

W naturalny sposób te przedsięwzięcia zapewniają miejsca pracy, które z kolei pobudzają gospodarkę poszczególnych krajów i obszaru jako całości.

Jeśli chodzi o produkcję energii, Ameryka Południowa jest w stanie naprodukować jej dla reszty świata; nie tylko ze względu na jej ogromne rezerwy ropy naftowej, ale także z uwagi na odnawialne źródła energii, z których już w dużym stopniu korzysta.

  • Paragwaj eksportuje 90% energii, którą wytwarza w swoich ogromnych elektrowniach wodnych
    • inne kraje Ameryki Środkowej czerpią 65% swojej energii z zasobów wodnych
  • Kraje andyjskie są w przeważającej mierze zasilane energią słoneczną i wiatrową
    • kraje te to Chile, Peru, Ekwador, Kolumbia i Wenezuela
  • Kraje na Karaibach również polegają na odnawialnych źródłach energii

Przyjmując taką perspektywę, łatwo zrozumieć, dlaczego inne narody rozważają inwestycje w Ameryce Łacińskiej. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, wpisz np. „korepetycje geografia Warszawa” w wyszukiwarkę Superprof.

bogota w kolumbii
Dzięki pomocy z zagranicznych inwestycji i handlu wiele miast Ameryki Łacińskiej będzie przypominać Bogotę, stolicę Kolumbii. Źródło: Pixabay

Kto Przyczynia się do Rozwoju Krajów Ameryki Południowej?

Można by oczekiwać, że Stany Zjednoczone, najbliższy sąsiad Ameryki Łacińskiej, staną na czele inwestycji i rozwoju w regionie.

Ponieważ wydaje się, że interesy amerykańskie na razie mają miejsce gdzie indziej, inne narody chętnie dążą do zawarcia umów o wolnym handlu, zarówno z poszczególnymi krajami, jak i blokami handlowymi obejmującymi kilka krajów Ameryki Łacińskiej.

Mercosur jest jedną z takich organizacji; obsługuje Argentynę, Urugwaj, Paragwaj i Brazylię. Niedawno zawarli umowę handlową z Unią Europejską, która przyniesie korzyści wszystkim.

Podczas gdy Japonia od dawna jest związana ogólnie z Ameryką Łacińską, Chiny inwestują obecnie swój kapitał w infrastrukturę i modernizację wybranych krajów. To znaczy, kilka chińskich firm złożyło niedawno ofertę dotyczącą planowanej przez Brazylię rozbudowy systemu kolei.

Chociaż Chińczycy mają wiele różnych możliwości, zanim zdążą odciągnąć brazylijskich urzędników od ich związków z Japonią, są na dobrej drodze, by wpłynąć na Karaibskie Kraje.

Dzięki pomocy w przypadku katastrof, a także umowom handlowym, pożyczkom i inwestycjom, Chiny odbijają swój ślad w Ameryce Łacińskiej niemal tak cicho, że niemal niezauważalnie.

Czy konkurencja Chin z Japonią w Ameryce Łacińskiej ma coś wspólnego z geopolityką w Azji?

Oczywiście Rosja i jej dyplomacja w Ameryce Południowej robią wielkie postępy; ich relacja to swego rodzaju symbiotyczny związek, którego nie można przeoczyć.

Ameryka Łacińska, która do niedawna była zasadniczo ignorowana jako globalny podmiot polityczny i gospodarczy, oraz Rosja, od której odwrócili się europejscy i amerykańscy przywódcy, odkryły, że razem mogą wzmacniać swoją pozycję na rynku światowym.

Umowy handlowe, broń i technologia dotarły z Rosji do Nikaragui, Kuby i Boliwii, skutecznie dając Putinowi akceptację i uznanie, aby zrównoważyć globalną krytykę jego polityki wewnętrznej i międzynarodowej.

Pozostawia mu również otwartą furtkę do polityki europejskiej i amerykańskiej - możliwość, która według niektórych ma złowieszczy wydźwięk.

Co ma wspólnego europejska geopolityka z Rosją?

Wreszcie, zaangażowanie RPA w Ameryce Południowej wzrosło w ciągu ostatnich 15 lat, szczególnie w Meksyku, Kubie i Brazylii; a Peru ujawniło plan zacieśnienia więzi z kilkoma krajami afrykańskimi.

Afrykę i Amerykę Łacińską łączy kilka punktów, od wydobycia surowców po bycie w dużej mierze pomijane w sprawach globalnych.

Spojrzenie na afrykańską geopolitykę pokazuje, że głównym partnerem w handlu i stosunkach pozostaje półkula północna; sojusznik, który zasadniczo konkuruje z Ameryką Łacińską, ponieważ cele tego kontynentu są takie same.

W przeciwieństwie do innych kontynentów na całym świecie - Azji, a zwłaszcza Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki, wpływ Ameryki Południowej na światową politykę i gospodarkę był minimalny - i przeważnie przyćmiony jej niskim miejscem w globalnym indeksie pokoju.

To ostro kontrastuje z niedawnymi postępami tych obszarów w sektorze energetycznym i przemysłowym.

Teraz bogatsze kraje z zapałem spoglądają na bogactwa Ameryki Południowej, które do tej pory były w dużej mierze niewykorzystane, i wręcz gubią pazury, by znaleźć się wśród pierwszych dostawców kapitału i usług, aby uzyskać jak największe zyski.

Tylko czas pokaże, czy przywódcy krajów Ameryki Łacińskiej będą zmuszeni sprzedawać swoje skarby tym, którzy będą oferować najwyższą cenę, czy też odnajdą swoje miejsce jako światowe mocarstwo.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej geopolityce na świecie...

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.