Hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie i często uczy się go w szkole średniej jako języka obcego.

Warto poznać najlepsze sposoby na naukę języków obcych i wybrać takie, który ci najbardziej odpowiadają. W końcu metoda pracy, która jest idealna dla jednej osoby, może być zupełnie nietrafiona dla drugiej.

Jednak gdy pociecha napotyka pewne problemy związane z jej predyspozycjami do uczenia się, konieczne jest znalezienie odpowiednich metod prawidłowego nauczania. Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać, aby upewnić się, że utrudnienia w uczeniu się nie wpływają na zdolność dziecka do nauki hiszpańskiego.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Hiszpański
Izabela
5
5 (19 oceny)
Izabela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (9 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (8 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (6 oceny)
Luciana
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (8 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (19 oceny)
Izabela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (9 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (8 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (6 oceny)
Luciana
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (8 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Praca z Dysleksją podczas Zajęć Hiszpańskiego

Być może zastanawiasz się, co to jest dysleksja? Dysleksja jest przypadłością związaną z uczeniem się, wynikającą z nieprawidłowości neurologicznych: jest to zaburzenie uczenia się. Dlatego osoby z dysleksją mają większe problemy z nauką czytania i mają deficyt uwagi.

Istnieją trzy główne typy dysleksji: fonologiczna, powierzchniowa i mieszana. Jeśli chodzi o pierwszy typ, które jest zdecydowanie najbardziej powszechny, dziecko doświadcza zakłóceń przy kojarzeniu dźwięku z literami, szczególnie w celu rozszyfrowania słów.

Natomiast dysleksja powierzchniowa dotyczy trudności w zapamiętywaniu pisowni słów, a tym samym ich znaczenia. Wreszcie, mieszana dysleksja, jak sama nazwa wskazuje, łączy te dwa typy dysleksji.

Często, to właśnie w szkole nauczyciel (np. kurs hiszpańskiego Kraków) zauważa możliwe objawy, takie jak problemy z przyswojeniem umiejętności piśmiennych. Objawy schorzenia obejmują utrudnienia w czytaniu, ale także w pisaniu.

W związku z tym, junior przy dysleksji ma większe trudności w przyswajaniu języków obcych. Ponieważ jest podatne na dysfazję, zajęcia terapii logopedycznej zajmują ważne miejsce w życiu takiej młodzieży.

Jednak praca musi być kontynuowana codziennie, w dowolnej formie uczenia się (kurs hiszpańskiego online, szkoły językowe). Czy dziecko z zaburzeniami może nauczyć się języka obcego, takiego jak Español, podczas gdy doświadcza powikłań w asymilacji swojego języka ojczystego?

Wielu rodziców zadaje to pytanie, szczególnie chcąc, aby ich dziecko rosło pomimo zaburzeń.

Zapewniamy, że osoba dyslektyczna może nauczyć się języka obcego.

Pamiętaj, pomimo tego, że fonologia jest prawdziwą przeszkodą dla takich żaków, przezwyciężanie tych trudności jest nadal możliwe.

Wskazówki dla uczących się hiszpańskiego od podstaw są zawsze dobrym pomysłem, ale najważniejszym jest znalezienie odpowiedniej metody, która pomoże ci się uczyć. Jeśli chodzi o to zaburzenie, wystarczy dostosować proces uczenia się zgodnie ze zdefiniowanymi i skutecznymi metodami.

Pozwoli to dziecku nie tylko nauczyć się przydatnego języka w przyszłym życiu prywatnym i zawodowym, ale przede wszystkim da mu pewność siebie.

Język Hiszpański: Nauczanie Dzieci przy Dysleksji

Wyzwania związane z nauką języków obcych są naturalne i będą oddziaływać na różnych ludzi, na różne sposoby. Na przykład, jeśli chcesz sam nauczyć się hiszpańskiego, możesz mieć szkopuł ze zrozumieniem wszystkich zasad gramatycznych. W przypadku dzieci z utrudnionym procesem uczenia się, często wynika to z zakłóceń w czytaniu. Nauka czytania jest dla nich prawdziwym wyzwaniem.

Rzeczywiście, kiedy muszą czytać, rozkładają słowa i transkrybują dźwięki, okazuje się to trudne i wymaga czasu. Dlatego należy pogłębić wiedzę o zależności grafemów od fonemów.

W tym celu zaleca się użycie dekodowania, czyli przełożenia poszczególnych elementów pisanych wyrazu w mówione.

Chociaż ten proces jest pracochłonny, daje dobre rezultaty i jest wart dodatkowych dni pracy. Twórz fiszki i kojarz litery, sylaby i słowa z odpowiednimi dźwiękami. Większość sylab i przetworzonych dźwięków znajdzie się w wyrazach, które pociecha pozna idąc do szkoły, czy biorąc udział w kursach językowych.

Jesteś zainteresowany kurs hiszpańskiego Łódź? Nauczyciele Superprof udzielają tej i wielu innych wskazówek, oferując kursy językowe w każdym mieście w Polsce.

Dziecko nachylone nad książką, siedzące na ławce na świeżym powietrzu.
Jak nauczyć latorośl z dysleksją czytać w języku hiszpańskim? | źródło: Unsplash - Stephane YAICH

Jak już wiesz, im łatwiej przychodzi dziecku odtwarzanie tekstu pisanego ustnie, tym łatwiej będzie mu się uczyć. Hiszpański jest przejrzystym językiem obcym, odtwarzanie dźwięków jest bardzo łatwe! Umożliwi to dziecku poszerzenie zakresu edukacji o nowe języki obce. Aby ułatwić to sylabiczne dekodowanie, uczniowie lubią używać kilku małych sztuczek:

 • Wybierz tekst wykonany pismem ręcznym,
 • Preferuj dużą czcionkę: 14 lub 16 zamiast standardowego 12, powszechnie używane,
 • Użyj podwójnych odstępów, aby tekst był bardziej przejrzysty,
 • Podkreśl ważne słowa pogrubioną czcionką,
 • Użyj czcionki Arial.

Rzeczywiście, należy pamiętać, że niektóre czcionki są łatwiejsze do odczytania dla osób z zaburzeniami czytania. Mają mniej trudności z pomieszaniem niektórych liter, takich jak „b” i „d”, jeśli czcionka ma silniejsze zróżnicowanie.

Skoncentruj się na interpunkcji, aby ułatwić ogólne zrozumienie i płynność czytania tekstów.

Są to wszystkie rzeczy do rozważenia, jeśli chcesz, aby twoja latorośl uczyła się języka hiszpańskiego również dzięki książkom.

Asysta przy Dysleksji: Najłatwiej Poradzić Sobie z Hiszpańskim, w Porównaniu do Innych Języków Obcych

Kurs języka obcego obejmuje przyswojenia nowego systemu fonologicznego, nowego leksykonu i nowych zasad gramatycznych.

Jak osoba dyslektyczna może znaleźć drogę?

W rzeczywistości języki obce nie są równe pod względem trudności w opanowaniu dla uczniów z utrudnionym kojarzeniem materiału.

Rzeczywiście, im bardziej przejrzysty język, tym łatwiej będzie go przyswoić.

Przejrzystość odpowiada podobieństwu języka pisanego i mówionego, co pozwala na znacznie prostsze odszyfrowanie fonologiczne.

Praktycznie, możemy mówić o łatwym powiązaniu grafemów i fonemów.

Na przykład w języku francuskim istnieje 190 grafemów dla 35 fonemów. Istnieje prawie 200 sposobów pisania kilkudziesięciu dźwięków. To sprawia, że ​​język francuski jest językiem obcym szczególnie trudnym do nauki dla osoby, która potrzebuje więcej czasu na deszyfracja tekstu.

Z tego powodu we Francji diagnozuje się się dwa razy więcej osób z dysleksją niż w innych krajach, takich jak Włochy, które mają 33 grafemy na 25 fonemów.

Najtrudniejszym językiem dla uczniów z dysleksją jest bez wątpienia angielski.

Przy ponad tysiącu grafemów i czterdziestu fonemach, język angielski stanowi przeszkodę zbyt dużą dla uczniów z dysleksją. Nawet szkoła językowa, czy kurs angielskiego i specjalistyczni nauczyciele mogą nie wystarczyć.

Jest to najczęściej używany język na świecie, ale twoja pociecha staje przed dużym wyzwaniem.

Napotka cały szereg trudności w nauce tego języka: wiele spółgłosek i samogłosek wymawia się inaczej niż w naszym język, transkrypcja fonemów na grafemy jest trudna, ponieważ dla fonemu jest kilka grafemów, wiele słów jest zbliżonych fonetycznie i ortograficznie...

A co z Hiszpańskim?

Español jest uważany za język bardzo przejrzysty. Dlatego dekodowanie jest proste, ponieważ istnieje niewiele fonemów i grafemów w przeciwieństwie do języka angielskiego.

Uczeń ma mniej trudności w przyswajaniu słów i dźwięku.

Jak Pomóc Komuś z Zaburzeniami Nauczyć się Iberyjskiego: Metody Interwencji

Istnieje wiele bardzo dobrych metod nauczania języka kastylijskiego. Nie wahaj się wypróbować kilku przed dokonaniem wyboru.

Oczywiście, skuteczność tych działań będzie zależeć od ucznia, więc wybierz te, które najlepiej pozwolą dziecku na rozwój, aby w przyszłości zaoszczędzić czas.

Metoda Wielozmysłowa

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na pobudzeniu różnych zmysłów studenta. Dlatego staraj się stymulować wzrok, słuch, ale także dotyk, aby lepiej się uczyć.

Chaotrycznie poukładane czarne litery na białym tle.
Jak pomóc zrozumieć dziecku dyslektycznemu qué pasa z tym Español? | źródło: Unsplash - Nathaniel Shuman

Zobacz różne metody wizualne: mapy ilustrowane kodami kolorów, bajki, zdjęcia, obiekty... Wypróbuj materiały audio: audiobooki, nagrania... Stworzenie możliwości przyswajania języka online za pomocą aplikacji do nauki hiszpańskiego na komputerze, tablecie lub smartfonie, może być również świetną pomocą.

Próba wprowadzenia gestów lub gier edukacyjnych (w przypadku długich dźwięków odsuń dłonie, w przypadku krótszych klaszcz...)

Zadania Pamięciowe

Wykonaj ćwiczenie zapamiętywania na każdej lekcji języka obcego za pomocą kodowania kolorami, obsługi dźwięku lub gestów.

Nie zapominaj, że pomoce mnemoniczne często okazują się bardzo dobrym elementem zajęć.

Na koniec dnia możesz także zachęcić pociechę do stworzenia osobistych fiszek, które pozwolą jej łatwiej odnaleźć się podczas ćwiczeń.

Pamiętaj, że nauka iberyjskiego online może zaoferować całą gamę materiałów, które pomogą ci przygotować zajęcia i strategie wspierające dzieci dyslektyczne w przyswajaniu języka hiszpańskiego. Można je znaleźć na wielu stronach internetowych poświęconych nauce hiszpańskiego, które znajdziesz online.

Aby nauczyć się słownictwa, twórz fiszki zgodne z pewnymi zasadami:

 • Wskaż tłumaczenie na polski obok każdego wyrazu,
 • Zapewnij nośniki audio i wideo, aby ułatwić naukę słownictwa, w tym wymowę,
 • Wypowiedz swoje słownictwo na głos, zanim je napiszesz,
 • Pamiętaj, aby każdego dnia wymieniać różne terminy fonetycznie, aby uniknąć nieporozumień,
 • Podkreśl najważniejsze słowa za pomocą koloru,
 • Wskaż trudności i nieprawidłowości, zaznaczając je.
Kolorowe kredki grafitowe, ułożone w kółko.
Jaką pomoc możesz zaoferować dzieciom uczącym się kastylijskiego? | źródło: Unsplash - salvatore ventura

Zapamiętywanie koniugacji i gramatyki podczas zajęć hiszpańskiego:

 • Klasyfikuj czasowniki nieregularne według rodziny,
 • Opracuj jasne reguły dla każdej kombinacji składniowej,
 • Zilustruj każdą regułę gramatyczną przykładami,
 • Środki dostosowane do każdego ćwiczenia,
 • Zróżnicuj ćwiczenia w czterech punktach: słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie.

Odnośnie rozumienia i wypowiedzi ustnych:

 • Dodaj materiały pisemne ze słowami kluczowymi, aby ułatwić rozumienie ze słuchu,
 • Wyolbrzymiaj intonacje, aby uczeń mógł łatwiej wyobrazić sobie znaczenie tekstu,
 • W miarę możliwości staraj się pracować w małych grupach,
 • Upewnij się, że masz prawidłową wymowę podczas czytania na głos.

Pisemne zrozumienie i wyrażenie należy wyjaśnić na kilka sposobów:

 • Przedstaw tekst w przejrzysty sposób: wyróżnij motyw, przedstaw głównych bohaterów,
 • Pozwól uczniowi odnieść się do swoich fiszek ze słownictwem,
 • Aby uczeń nie wpadał w panikę, pozwól mu poświęcić czas na czytanie, upewnij się, że wszystko przeczytał poprawnie,
 • Zilustruj tekst obrazami,
 • Poproś ucznia o wypowiedzenie słów, które pisze, niskim głosem,
 • Poproś ucznia o zapoznanie się z jego słownikiem i gramatyką w celu ograniczenia błędów,
 • Wymagaj koncentracji i struktury.

Ponieważ uczeń dyslektyczny jest uczniem mającym trudności z koncentracją, należy wziąć pod uwagę dwa główne punkty, aby skupił się na kursie hiszpańskiego:

 • Staraj się zachować spokojne i przyjazne środowisko podczas ćwiczeń. Uczniowie z dysleksją są często podatni na nadpobudliwość. Zatem im mniej pobudzenia wokół nich, tym bardziej mogą skoncentrować się na ćwiczeniu.
 • Pamiętaj, aby zorganizować i ustrukturyzować swoje kursy: im bardziej spójne i logiczne, tym mniej uczeń będzie w stanie się rozproszyć. Aby to zrobić, zawsze wyjaśniaj przed każdymi zajęciami hiszpańskiego, co będzie opracowywane, w sposób jasny i zwięzły. Wskazane jest zapisanie tego na tablicy, aby umożliwić uczniowi samodzielne dostosowanie się. Ponadto zawsze podkreślaj istotne elementy, a także zasady. Im więcej młodzieży zrozumie niektóre elementy, tym większą pewność siebie zdobędą. Pamiętaj, aby zawsze używać materiałów, aby lepiej współdziałać z uczniem.

Rozwój Uczniów

Uczniowie z dysleksją często cierpią na brak pewności siebie. Szkoła może ten problem potęgować, lub wyposażyć ucznia w narzędzia radzenia sobie z tym uczuciem.

Trudności, jakie napotykają podczas ćwiczeń, a zwłaszcza ich powolność, mogą być doskonałym źródłem stresu, często prowadzą do niepowodzeń akademickich i gubią się w źle dostosowanym systemie edukacji. Dlatego daj im czas, potrzebny do opanowania materiału, nawet jeśli oznaczać to będzie rozłożenie pracy na wiele dni.

Sala lekcyjna z dziećmy w ławkach i uśmiechnięty chłopiec z przodu.
Spróbuj wzbudzić zaufanie podczas lekcji hiszpańskiego. | źródło: Unsplash - Ben White

Zawsze podkreślaj postępy swojego ucznia i właściwe odpowiedzi.

Ważnym dla nauczycieli jest zachęcanie i docenianie ich podczas lekcji hiszpańskiego doprowadzi do wzrostu zaufania, a tym samym do najlepszych warunków do nauki.

Ponadto, kiedy wprowadzasz system oceny, zastanów się nad opracowaniem pozytywnych recenzji umiejętności językowych w oparciu o to, co żak wie, a czego nie wie o swoich błędach: wymień wszystkie pozytywne aspekty.

Na koniec zajęć zawsze oceniaj różne ćwiczenia w równych częściach (rozumienie i ekspresja ustna oraz rozumienie i ekspresja pisemna).

Nie lekceważ różnych sposobów nauki hiszpańskiego. Zobacz filmy do nauki hiszpańskiego. Może nie wydają się oczywistym wyborem, ale z pewnością mają swoje zalety.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.