Rozpoczęcie nauki języka hiszpańskiego może wydawać się nie lada wyzwaniem. Na początek musisz wiedzieć, jakie sposoby nauki hiszpańskiego są najlepsze i jakie przynoszą korzyści.

Pokrzepienie przynosi fakt, że jedna ważna decyzja została już podjęta; zdecydowałeś się uczyć hiszpańskiego, więc nie rozważasz zalet i wad innych języków.

Jeśli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia z hiszpańskim, zacznijmy od słowa Bienvenidos! Tak, witaj w świecie języka hiszpańskiego! Prawdopodobnie marzysz o płynności i swobodnej rozmowie na ulicach Madrytu. Chociaż dobrze jest stawiać sobie cele, pamiętaj, że na tym etapie nawet najmniejszy krok do przodu zapewni ci postęp w dążeniu do zrealizowania planu.

Ucząc się hiszpańskiego, poszerzysz swoje horyzonty i poznasz drugi najczęściej używany język ojczysty na świecie, zaraz po chińskim. Oznacza to, że znajomość hiszpańskiego na jakimkolwiek poziomie będzie dla ciebie plusem.

Przyswojenie języka na poziomie konwersacyjnym pozwoli ci poznać podstawowe pozdrowienia i zwroty, aby rozmawiać z mieszkańcami podczas wakacji w Meksyku. Znajomość języka na poziomie średnio-zaawansowanym pozwoli ci przenieść się za granicę do takich krajów jak Hiszpania, Argentyna, Peru i Chile, nie wspominając o wielu innych.

W tym artykule wyjaśnimy dlaczego, jako początkujący, powinieneś nauczyć się mówić po hiszpańsku, w jaki sposób należy to robić, a także damy kilka wskazówek, które pomogą ci utrzymać odpowiedni kierunek i upewnić się, że wciąż czynisz postępy na drodze do poznania języka hiszpańskiego.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Hiszpański
Izabela
5
5 (23 oceny)
Izabela
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (10 oceny)
Kinga
72 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (14 oceny)
Luciana
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (11 oceny)
Anita
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
66 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
86 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (13 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (23 oceny)
Izabela
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (10 oceny)
Kinga
72 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (14 oceny)
Luciana
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (11 oceny)
Anita
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
66 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
86 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (13 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego Warto Uczyć się Hiszpańskiego?

Jak już wspomnieliśmy, hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem pod względem liczby rodzimych użytkowników języka. W rzeczywistości osób władających językiem rosyjskim jest około 440 milionów na całym świecie. Jest to język używany w 20 krajach i jest to język urzędowy w Ameryce Środkowej i Południowej. Usłyszysz ludzi mówiących po hiszpańsku od granicy USA z Meksykiem aż do Ushuaia na południowym krańcu Argentyny; odległość ponad 6000 mil lub 10 200 km.

Flaga USA powiewająca na wietrze
Hiszpański i angielski to dwa języki, które dominują w obu Amerykach. | źródło: Unsplash - Jon Sailer

Oznacza to, że jeśli znasz hiszpański jako język obcy, możesz komunikować się z native speakerem w Kostaryce, Panamie, Boliwii i Urugwaju, co pokazuje, że jeśli nauczysz się mówić po hiszpańsku, ogromnie poszerzysz zakres potencjalnych celów podróży.

To wspaniała wiadomość, jeśli weźmiesz pod uwagę, że Chile znalazło się w pierwszej dziesiątce miejsc do odwiedzenia w 2020 roku. Co więcej, Sewilla w Hiszpanii, San Juan w Puerto Rico i Guanajuato w Meksyku - wszystkie znalazły się w czołówce najlepszych miast do odwiedzenia w 2020 r. Baja California w Meksyku, stolica Boliwii, La Paz i Lanzarote w Hiszpanii, wszystkie znajdują się na liście miejsc oferujących najlepszą wartość w 2020 r.

Kraje hiszpańskojęzyczne oferują jedne z najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych miejsc do odwiedzenia na świecie, a to nawet bez uwzględnienia bogatej i odrębnej historii i kultury, z którymi każde z miejsc może się pochwalić. Mówienie po hiszpańsku jest kluczem do doświadczenia pełnego potencjału każdego miejsca docelowego, a dzięki temu zwiększysz autentyczność swoich wrażeń, ponieważ będziesz mógł wchodzić w interakcje z mieszkańcami, którzy mogliby zabrać cię do kawiarni i restauracji nie odwiedzanych przez turystów.

Hiszpańskie danie z owoców morza podawane na świeżym powietrzu.
Korzystaj ze znajomości hiszpańskiego, aby poznać lokalną kuchnię. | źródło: Unsplash - Jay Wennington

Prawdopodobnie myślisz, że to wszystko brzmi świetnie, ale być może nadal martwisz się, że trudno jest uczyć się hiszpańskiego. Wręcz przeciwnie, hiszpański na całym świecie czołuje w kategorii języków najłatwiejszych do nauki. Nie oznacza to, że powinieneś lekceważyć lekcje hiszpańskiego, ale oznacza to, że przy odrobinie poświęcenia i osobistej motywacji powinieneś zobaczyć wyniki i postępy szybciej niż w przypadku języków takich jak arabski, rosyjski lub chiński.

Jakie Korzyści Przyniesie ci Nauka Hiszpańskiego?

Sama liczba rodzimych użytkowników języka hiszpańskiego sprawia, że jest to język, którego ludzie chcą się nauczyć. W rezultacie nabiera coraz większego znaczenia na całym świecie. Będąc jednym z oficjalnych języków ONZ, jest także istotny w świecie biznesu. Oznacza to, że znajomość hiszpańskiego może znacznie zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie, ponieważ firmy stale szukają hiszpańskojęzycznych osób, które pomogą im prowadzić działalność w Ameryce Łacińskiej.

Wiele krajów hiszpańskojęzycznych odnotowało okresy wzrostu gospodarczego w różnym czasie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, wspierane przez porozumienia gospodarcze, takie jak NAFTA i Mercosur.

Co więcej, wiele krajów latynoskich odnotowuje wzrost populacji należącej do klasy średniej, co oznacza, że ​​ludzie mają generalnie większy dochód do dyspozycji na dobra, święta i towary zbędne. Zachodnie firmy chętnie korzystają z tego rozwijającego się rynku, ale posiadanie hiszpańskojęzycznej siły roboczej jest kluczowe dla ich sukcesu.

Oprócz korzyści ekonomicznych dla ciebie, doświadczysz również rozwoju osobistego poprzez naukę języka Cervantesa. Wystarczy nauczyć się kilku słów i zwrotów, dzięki czemu kultury hiszpańskojęzyczne staną się dla ciebie bardziej dostępne. Oprócz oglądania filmów w języku hiszpańskim, aby nauczyć się języka, będziesz w stanie lepiej docenić znaczenie kulturowe. To samo można powiedzieć o piosenkach i książkach. W końcu przetłumaczona książka nigdy nie może dokładnie przekazać tego samego znaczenia, co w języku, w którym została napisana.

Aala Kinowa z bordowymi ścianami.
Dostępnych jest mnóstwo filmów w języku hiszpańskim! | źródło: Unsplash - Jake Hills

Zwiększone zrozumienie kulturowe da ci inne spojrzenie na świat. Zrozumiesz rzeczy, które dzieją się wokół ciebie, ponieważ stopniowo będziesz mógł zastosować inny sposób myślenia o nich.

Ostatecznie nauka języka obcego, takiego jak hiszpański, otworzy przed tobą wiele drzwi. Niektóre z nich w życiu zawodowym dzięki możliwościom zatrudnienia, a inne w życiu osobistym dzięki możliwościom podróżowania oraz zwiększonej świadomości i zrozumienia kulturowego.

Różne Metody Nauki Podstaw Hiszpańskiego

Istnieje wiele różnych metod nauki języka hiszpańskiego dla początkujących. Napotkasz kursy hiszpańskiego reklamowane w lokalnej szkole językowej, opcje nauki hiszpańskiego online, a także prywatne lekcje z nauczycielem hiszpańskiego (np. kurs hiszpańskiego Kraków).

Nie ma właściwego sposobu na naukę hiszpańskiego. W rzeczywistości najlepszy sposób na naukę tego języka obejmuje różnorodne podejścia, które łączysz ze sobą. Wskazane byłoby znalezienie lekcji hiszpańskiego. Zapewni to twojemu nauczaniu pewną strukturę, a także da szansę interakcji z innymi ludźmi na twoim poziomie. Posiadanie nauczyciela na początku jest również dobrym pomysłem, gdy napotykasz trudności i potrzebujesz pewnych wyjaśnień.

Dwie kobiety rozmawiające w biurze przy laptopie
Nauczyciel języka hiszpańskiego może udzielić wskazówek na drodze do poznania języka. | źródło: Unsplash - Amy Hirschi

Nie powinieneś jednak polegać wyłącznie na lekcjach hiszpańskiego jako jedynym podejściu do nauki języka. Powinieneś używać innych metod, takich jak korzystanie z książek do nauki hiszpańskiego. Dowiedz się, która z książek będzie najlepszym wyborem dla ciebie w celu nauki hiszpańskiego zanim wybierzesz się na zakupy, ponieważ będziesz potrzebować takiej, która naprawdę ci odpowiada.

Nauka hiszpańskiego za pomocą aplikacji to kolejny dobry sposób, aby początkujący mogli wesprzeć swoje ogólne doświadczenie edukacyjne. Aplikacje mają tę zaletę, że są na smartfonie lub tablecie, co oznacza, że ​​możesz z nich korzystać z dowolnego miejsca. Często są one również zaprojektowane dla kompletnych początkujących i pomagają ci w rozwoju umiejętności językowych w języku hiszpańskim.

Możesz pracować nad takimi elementami, jak gramatyka i słownictwo, podczas gdy inne aplikacje koncentrują się na czasownikach i ich koniugacji.

Podobnie jak w przypadku każdego nowego języka, naturalnie zaczniesz od skoncentrowania się na podstawowym języku hiszpańskim, którego potrzebujesz, aby przeprowadzić rozmowę wprowadzającą. Oznacza to, że słownictwo hiszpańskie jest na początku ważniejsze niż gramatyka hiszpańska. Wynika to z faktu, że słownictwo składa się z elementów budujących zdanie.

Poprawne formułowanie zdania na początku jest ważniejsze niż znajomość gramatyki. Tworząc pełne i poprawne zdania, zaczniesz nadawać dźwiękom podstawowe znaczenie.

Dlatego ważne jest, abyś zapamiętał nowe słownictwo, którego się uczysz (a będzie tego dużo!). Zacznij od sporządzenia list nowych hiszpańskich słów, a następnie spróbuj je zapamiętać. Pierwszą listą, której się nauczysz, będą prawdopodobnie liczby, ponieważ nauka nowego języka zwykle zaczyna się tutaj.

Białe i niebieskie liczby na granatowym tle.
Liczenie w języku hiszpańskim to jedna z pierwszych rzeczy, których się nauczysz. | źródło: Unsplash - Drew Beamer

Ale kiedy już przyswoisz liczby, spróbuj użyć innych list słownictwa. Jeśli możesz, pogrupuj słowa razem. Na przykład możesz mieć jedną listę kolorów, a drugą dla cech fizycznych. Są to typy słów, które są przydatne, gdy zaczynasz naukę hiszpańskiego.

Ogólne Wskazówki Dotyczące Nauki Hiszpańskiego

Hiszpański to język, którego może nauczyć się każdy. Oczywiście każdy uczeń będzie wymagał innego podejścia do nauki języka. Na przykład wprowadzenie dziecka z dysleksją w świat języka hiszpańskiego będzie wymagało innego podejścia niż podejście dorosłego do intensywnego kursu. Ale ogólnie, oto nasze wskazówki dotyczące nauki języka hiszpańskiego.

Fiszki

Fiszki to świetny sposób na naukę słownictwa. Powinieneś zapisać jedno słowo na kartach, z tłumaczeniem na polski po drugiej stronie. Na początek sprawdź, czy potrafisz podać polskie tłumaczenie słowa widocznego na karcie w języku hiszpańskim. W miarę, jak nabierzesz pewności, a twój poziom wzrośnie, sprawdź, czy znasz hiszpańskie słowo, kiedy widzisz jego polski odpowiednik.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, aby naturalnie uczyć się słownictwa, jest umieszczanie naklejek z opisem na wszystkim, co cię otacza. Na przykład w kuchni można umieścić mały znak na lodówce z napisem la nevera i jeden na kuchence mikrofalowej z napisem el microondas.

Praktyka Czyni Mistrza

Korzystaj z każdej sposobności, żeby ćwiczyć. Jeśli masz hiszpańskojęzycznych przyjaciół, ćwicz z nimi to, czego się uczysz na zajęciach. Jeśli są native speakerami, mogą pomóc w wymowie.

Jako nowy uczeń musisz ćwiczyć tak często, jak to możliwe. Pomoże to utrwalić to, czego nauczysz się na zajęciach, a poprzez ćwiczenie poznasz wzory w strukturze zdań i gramatyce.

Szukasz kurs hiszpańskiego Łódź?. Z Superprof znajdziesz swojego nauczyciela, w każdym mieście w Polsce.

Używaj Różnych Sposobów Nauki Hiszpańskiego

Jak już wcześniej sugerowaliśmy, powinieneś spróbować wykorzystać tak wiele różnych sposobów nauki hiszpańskiego, jak to możliwe, aby się wzajemnie uzupełniały. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz nauczyć się hiszpańskiego samodzielnie .

Istnieje wiele zasobów (strony internetowe, aplikacje, książki, filmy itp.), więc upewnij się, że używasz ich wszystkich do ćwiczeń i nauki. W szczególności filmy wideo to świetny sposób na naukę i doskonalenie, ponieważ dogłębnie poruszają określone tematy, takie jak ten poniżej, który dotyczy akcentu.

Cierpliwość Jest Cnotą

Nie oczekuj, że po jednej lekcji będziesz płynnie posługiwać się hiszpańskim. Nauka języków obcych to długi proces. Doznasz wzlotów i upadków. Czasami będziesz myśleć, że robisz ogromne postępy, a innym razem będzie ci się wydawać, że zupełnie się zatrzymałeś.

Nie trać wiary w to, co możesz osiągnąć, pamiętaj tylko, że wzloty i upadki są naturalne. Jeśli wytrwasz, najprawdopodobniej przezwyciężysz przeciwności. Jeśli znajdziesz się w trudnym momencie, spróbuj wrócić i spojrzeć na poprzednie notatki i to, czego się nauczyłeś.

Wzmacnianie informacji, które możesz już dobrze znać, może wzbudzić pewność, że musisz dokonać przełomu, którego pragniesz.

Słownictwo Nasz Pan

Nigdy nie przestaniesz uczyć się nowego słownictwa. Często dzieje się tak również w języku ojczystym. Często spotykasz nowe słowa, niekoniecznie wiedząc, co one oznaczają. Podstawowymi elementami każdego języka są słowa, więc staraj się uczyć kilku nowych słów każdego dnia. Kiedy się ich nauczysz, spróbuj użyć ich w zdaniu, aby potwierdzić, że je znasz.

Hiszpański jest językiem opartym na około 1000 popularnych słowach, których będziesz używać każdego dnia, ale gdy już osiągniesz ten poziom, wiedz, że zawsze możesz nauczyć się czegoś więcej.

Kiedy uczysz się nowych słów, zapisz je! Spróbuj pogrupować je razem, aby zobaczyć wzorce i wspólne tematy w tym, czego próbujesz się nauczyć.

Tabele z hiszpańskimi słowami w zeszycie.
Zapisywanie słów kluczowych to dobry sposób na zapamiętanie tego, czego się uczysz. | źródło: Visual Hunt - Kevin L O'Mara

Immersja

Najlepszym sposobem na naukę dowolnego języka jest immersja. Im bardziej otaczasz się językiem, tym więcej wchłaniasz. Najlepszym tego przykładem jest spędzanie dłuższego czasu w kraju hiszpańskojęzycznym. Nawet jeśli myślisz, że się nie uczysz, będziesz pochłaniać to, co słyszysz w radiu lub podczas rozmowy w supermarkecie.

Nawet jeśli nie możesz wyjechać za granicę, słuchanie hiszpańskojęzycznej muzyki pomoże ci dostroić się do hiszpańskiej wymowy, nawet jeśli nie rozumiesz wszystkiego, co się mówi.

Co za świetny sposób na przygotowanie się do kurs hiszpańskiego online lub stacjonarnie!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.