Niezależnie od tego, czy jesteś już w ciąży, czy myślisz o zostaniu mamą, musisz wiedzieć o tym, że twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się w okresie ciąży, w porównaniu z innymi etapami twojego życia.

Chociaż myśl o nowym członku rodziny jest ekscytująca, warto również upewnić się, że jesteś świadoma tego, jakie produkty są wskazane, a jakich powinna unikać przyszła mama. Rozmiar porcji jest również istotny dla utrzymania prawidłowej masy ciała kobiety ciężarnej, w trosce o zdrowie matki i dziecka.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Odżywianie
Agata
5
5 (9 oceny)
Agata
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (4 oceny)
Agnieszka
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (3 oceny)
Karol
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
5
5 (2 oceny)
Ewa
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariia
5
5 (1 oceny)
Mariia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
15 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (9 oceny)
Agata
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (4 oceny)
Agnieszka
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (3 oceny)
Karol
35 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
5
5 (2 oceny)
Ewa
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariia
5
5 (1 oceny)
Mariia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
15 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Najlepsze Odżywianie w Ciąży

Faktem jest, że ciąża nakłada nieco ograniczeń, jeśli chodzi o to, co możesz, a czego nie powinnaś jeść. Bardziej restrykcyjna dieta ważna jest również podczas karmienia piersią.

Często żywność, której kobiety w ciąży nie powinny jeść, może być zabroniona z wielu powodów, na przykład:

  • Może istnieć ryzyko wystąpienia bakterii listeria,
  • Może istnieć szansa, że ​​jedzenie wywoła toksoplazmozę,
  • Nie przeprowadzono wystarczających badań, aby stwierdzić, czy określony pokarm może niekorzystnie wpłynąć na płód.

Chociaż poniższe powody nie składają się na pełną listę, są to jedne z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety w ciąży powinny unikać lub podchodzić z pewną ostrożnością podczas jedzenia tych produktów:

Ser

Nie każdy ser trafi na listę zakazaną (na szczęście!), ale są takie, z których najlepiej zrezygnować, gdy pojawią się w menu.

Pasteryzowane miękkie sery, takie jak mozzarella, feta i halloumi, są uważane za bezpieczne dla kobiet w ciąży, podobnie jak sery twarde (pasteryzowane lub niepasteryzowane), takie jak cheddar i parmezan.

Jednak, miękkich serów z białą skórką, takich jak brie czy miękkich serów pleśniowych, takich jak gorgonzola, nie należy jeść na zimno.

Stoiska sklepowe z różnymi rodzajami serów.
Wiedza o tym, które sery są bezpieczne, a których należy unikać w ramach diety dla kobiety ciężarnej, to tylko jedno z ważnych zaleceń, które trzeba znać dla zdrowia młodej mamy i jej rozwijającego się dziecka. | źródło: Unsplash - Elisa Michelet

Alkohol

Niestety, dla całkowitego bezpieczeństwa zaleca się, aby kobiety w ciąży w ogóle nie spożywały alkoholu. Ostatecznie, jakakolwiek przerwa od alkoholu jest tylko tymczasowa, a nagrodą na końcu jest cała masa radości, która często daje przyszłym mamom motywację, której potrzebują, aby unikać alkoholu i przygotowywać zdrowe, zrównoważone posiłki.

Jeśli zmagasz się z ograniczeniem spożycia alkoholu, najlepiej porozmawiać z organizacją, która może ci pomóc, lub skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania wskazówek, jak odstawić alkohol.

Ryby i mięso

Ryb nie trzeba zupełnie eliminować z diety w czasie ciąży, ale jest kilka ryb, które należy ograniczyć lub usunąć z planowanych posiłków. Zaleca się unikać spożywania rekina, włócznika i marlina podczas ciąży lub prób zajścia w ciążę. Jednak nie wszystkie ryby są szkodliwe dla ciebie w ciąży. Niektóre wręcz mogą być dobrym źródłem białka i kwasów tłuszczowych omega 3 dla zdrowia twojego rosnącego dziecka.

Mięso jest również fantastycznym źródłem białka dla rozwoju płodu, ale upewnij się, że kawałki mięsa są całkowicie ugotowane przed ich spożyciem, ponieważ surowe lub niedogotowane mięso może nieść ryzyko toksoplazmozy.

Warto również zauważyć, że powyższa lista nie jest wyczerpująca, jeśli chodzi o zapewnienie optymalnego odżywiania w czasie ciąży, ponieważ należy wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak ograniczenie spożycia kofeiny.

Ostatecznie, wszystkie twoje ulubione potrawy, z którymi musisz się pożegnać będąc w ciąży, czy to pasztet, czy krwisty stek, znikną z twojego menu tylko na krótki czas.

Jeśli nie wiesz co jeść będąc w ciąży lub chcesz uzyskać sugestie dotyczące tego, których pokarmów unikać lub które napoje bezalkoholowe i koktajle bezalkoholowe są świetne podczas ciąży, skontaktuj się z dietetykiem w okolicy w Superprof, dla spersonalizowanych wskazówek i pomysłów.

Różne rodzaje warzyw na białym tle.
Zdrowa, zbilansowana dieta w okresie ciąży? Jedz owoce i warzywa! | źródło: Unsplash - Roudy Fath

Wymagania Żywieniowe i Energetyczne dla Kobiety w Ciąży

W Internecie można znaleźć wiele nierzetelnych informacji o tym, co kobieta powinna, a czego nie powinna jeść w okresie ciąży, a także o tym, ile faktycznie powinna jeść, aby zachować zdrową ciążę.

Usłyszysz nawet zabobony przekazywane między przyjaciółmi i rodziną, dlatego warto być czujnym i zapytać lekarza o to, co naprawdę musisz jeść w ciąży i co konkretnie powinnaś jeść w każdym trymestrze.

To powiedziawszy, istnieje kilka kluczowych informacji dotyczących diety i odżywiania w ciąży, których znajomość może być niezwykle pomocna:

Bierz Witaminy dla Kobiet w Ciąży

Jeśli planujesz zajście w ciążę, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przyjmowania witamin prenatalnych, zanim faktycznie zaczniesz starać się o dziecko, aby mieć w organizmie dużo składników odżywczych, które pomogą dziecku rosnąć.

Suplementy w ciąży mogą zawierać szereg różnych witamin. Możesz również po prostu zażywać określoną witaminę, na przykład kwas foliowy lub witaminę D. Znalezienie niektórych witamin, takich jak kwas foliowy i jod, może być trudne w codziennej diecie, ze względu na pokarmy, które spożywamy, więc witaminy prenatalne mogą być świetnym sposobem na osiągnięcie poziomu dziennego zapotrzebowania składników mineralnych (żelaza, wapnia).

Najlepszą opcją jest codzienne przyjmowanie suplementów prenatalnych lub przynajmniej suplementu kwasu foliowego, kiedy próbujesz zajść w ciążę, co powinno zapewnić twojemu dziecku doskonały dostęp do witamin, których potrzebuje, gdy rośnie w twoim łonie.

Jeśli dopiero dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, to nigdy nie jest za późno, aby zacząć przyjmować multiwitaminę dla ciężarnej, dla dobra swojego dziecka. Takie multiwitaminy mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów u płodu, takich jak wady cewy nerwowej, w każdym trymestrze, więc jak najszybsze przyjęcie suplementu może naprawdę leżeć w twoim najlepszym interesie.

To, jak kobiety reagują na multiwitaminy, różni się w zależności od kobiety - niektórym łatwiej jest zażyć tabletkę podczas pierwszego posiłku w ciągu dnia, podczas gdy inne wolą suplementację podczas kolacji. Skorzystaj z metody prób i błędów, aby zobaczyć, co działa w twoim przypadku!

Kobieta w ciąży w pomarańczowym swetrze, trzymająca dłonie na brzuchu.
Kobieta w okresie ciąży zdecydowanie nie musi jeść za dwoje. Nie ma więc potrzeby dramatycznego zwiększania spożycia pokarmu podczas diety ciążowej! | źródło: Unsplash - Alicia Petresc

Nie Musisz Jeść za Dwoje!

To chyba najczęściej cytowany mit dotyczący ciąży! Chociaż możesz mieć w sobie małego człowieka (może nawet dwóch lub trzech!), nie ma podstaw, by sądzić, że musisz nagle podwoić spożycie kalorii, ponieważ jesteś w ciąży.

Powinnaś starać się spożywać dodatkowo około 300 kalorii dziennie podczas ostatnich dwóch trymestrów ciąży. W ciągu pierwszych trzech miesięcy nie powinno być żadnych innych dodatkowych kalorii.

Chociaż ciąża powoduje przybieranie na wadze i po ustąpieniu porannych mdłości możesz poczuć wzmożony głód, pamiętaj, że nie musisz podwoić liczby kalorii. Jeśli to zrobisz, ostatecznie utrudni to utratę masy ciała po urodzeniu dziecka i w zależności od tego, z jakiego źródła pozyskasz te dodatkowe kalorie, drastyczny wzrost wagi może prowadzić do innych komplikacji w ciąży.

Oczywiście, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii tego, co powinnaś jeść w ciąży, najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem, takim jak położna lub dietetyk, ponieważ będą oni mieli najnowsze informacje na temat żywienia w ciąży i medyczne wytyczne dotyczące tego, które produkty są bezpieczne, a których należy unikać.

Odwiedzenie lekarza może być szczególnie ważne, jeśli przed zajściem w ciążę masz niedowagę lub nadwagę, ponieważ może to wpłynąć na to, ile powinnaś przybrać w trakcie ciąży. Podobnie, jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka cukrzycy ciążowej, warto udać się do lekarza.

Jeśli już wiesz, co powinnaś jeść, ale być może chcesz spróbować zwiększyć ilość pożywnego jedzenia, które spożywasz, by wspomóc rozwój twojego dziecka, warto skontaktować się z dietetykiem, który może pomóc w urozmaiceniu diety, poprzez:

  • Sugerowanie pysznych planów posiłków z tygodnia na tydzień,
  • Zalecanie przekąsek, które powinny pomóc w ograniczeniu głodu lub zachcianek, bez dużej zawartości niezdrowych tłuszczów lub cukrów,
  • Przekazanie ci informacji o najzdrowszych sposobach przygotowywania posiłków, takich jak gotowanie na parze lub duszenie.

Superprof oferuje pomoc wielu dietetyków, którzy doradzą ci podczas ciąży. Więc jeśli martwisz się o zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, liczbę posiłków, które powinnaś jeść lub równowagę diety w czasie ciąży, nie ma powodu do paniki. Wystarczy wpisać swój kod pocztowy, aby znaleźć dietetyka, który może pomóc osobiście lub zdalnie - wybór należy do ciebie!

Jeśli interesują cię dodatkowe informacje o prawidłowej diecie, przeczytaj artykuł o zdrowym odżywianiu zmieniającym się wraz z wiekiem, naucz się prawidłowo odczytywać etykiety żywności oraz poznaj różne plany diet, które możesz wybrać.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.