Według niektórych wystarczy jedno nazwisko by podsumować japoński przemysł filmów animowanych: Miyazaki Hayao.

Mężczyzna stojący na czele Studio Ghibli wyreżyserował nie mniej niż 34 animacje, wiele z nich odniosło ogromny sukces w Japonii i na świecie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Ale czym jest Anime?

Anime (ア ニ メ) to japoński termin dla filmów, który obejmował wszystkie animowane media. Ale z biegiem lat słowo to było tak często używane za granicą w odniesieniu do japońskich filmów animowanych, że teraz odnosi się tylko do tej formy projekcji.

Pierwsze japońskie anime pochodzą z początku XX wieku, w tym samym czasie, gdy w krajach zachodnich pojawiły się kreskówki.

Anime jest silnie związane z japońską komiksową mangą.

japońskie mangi gangsta
440 milionów mang zostało sprzedanych w Japonii w 2014 roku. Ale technologia nadrabia zaległości i teraz są również wydawane mangi w wersji cyfrowej. (VisualHunt)

Dziś manga i anime są znaczącą częścią japońskiej kultury i stanowią dwie główne gałęzie przemysłu, które często idą w parze.

Wiele popularnych mang, takich jak Naruto, Czarodziejki z Księżyca, One Piece, Death Note czy Dragon Ball, zostało wprowadzonych na ekran dzięki studiom animacji.

Przemysł anime w Japonii składa się z ponad 400 studiów produkcyjnych, a jego wartość oszacowano na 1,83 biliona jenów (około 60 milionów złotych) w 2016 roku.

Jeśli wybierasz się do Japonii, dobrym pomysłem może być zaktualizowanie wiedzy o anime i japońskiej popkulturze.

Dlatego zebraliśmy dla ciebie 10 najlepszych japońskich anime.

Anime, Które Powinieneś Obejrzeć

Studio Ghibli

Księżniczka Mononoke, 1997

Najbardziej rozpoznawalne anime Studia Ghibli. Film ten odniósł wielki sukces i przypieczętował pozycję Miyazakiego jako najbardziej popularnego twórcy anime.

Akcja filmu rozgrywa się w Japonii w okresie Muromachi, przypadającym na lata 1336–1537. Anime opowiada o konflikcie między strażnikami lasu, którymi są duchy, zwierzęta i bóstwa, a ludźmi, pragnącymi osiągnąć sukces w biznesie, nie zważając na to, jak przyczyniają się do niszczenia przyrody. Anime pokazuje konflikt między człowiekiem i naturą oraz fakt, że osiągnięcie równowagi w życiu między tymi podmiotami jest możliwe.

Mój Sąsiad Totoro, 1988

Anime opowiada o dwóch siostrach, Mei (4 lata) i Satsuki (10), które przeprowadzają się z ojcem do starego domu na wsi, aby być bliżej chorej matki, która leży w szpitalu. Satsuki poznaje chłopca z sąsiedztwa o imieniu Kanta (10), który, mimo wcześniejszej niechęci, w końcu zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Pewnego dnia siostry spotykają sympatyczne leśne duchy, Totoro i od tego czasu ich życie staje się przepełnione magią. Natura i wyobraźnia pomagają im w potrzebie, ukazując jednocześnie siłę i piękno świata, który ich otacza.

Chcesz oglądać anime w oryginale? Naucz się języka wpisując „kurs japońskiego Warszawa” na Superprof!

japońskie anime mój sąsiad totoro
To anime zachwyci zarówno dzieci, jak i rodziców. (VisualHunt)

Film jest częściowo biografią samego Hayao Miyazakiego. On także wychowywał się z ojcem, podczas gdy jego matka musiała leżeć w szpitalu.

Grobowiec Świetlików, 1988

Akcja tego wzruszającego anime osadzona jest w czasie II wojny światowej, a zaczyna się od nalotu na Kobe. Nastolatek Seita wraz ze swoją młodszą siostrą Setsuko starają się dostać do schronu przeciwlotniczego, w którym już znajduje się ich matka, do której mieli dołączyć. Schron zostaje jednak zbombardowany, a ich matka zostaje ciężko ranna. Ojciec dzieci jest oficerem marynarki walczącym gdzieś na morzu, tak więc dzieci zostają zdane na siebie. Udają się do swojej ciotki, która jednak po pewnym czasie zaczyna traktować je jak piąte koło u wozu.  Dzieci nie mogąc znieść złego traktowania postanawiają wyprowadzić się i zamieszkać w niewielkim bunkrze niedaleko miasta. Niestety ich życiu daleko do sielanki, rodzeństwo wciąż jest zmuszone walczyć o przetrwanie, zmagając się z głodem i chorobami.

Atak Tytanów, wydawane od 2013 roku (Wit Studio)

Akcja serii toczy się w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzkość została niemal całkowicie wybita przez istoty zwane tytanami. Niewielka część ludzi, która przetrwała, schroniła się na terenie otoczonym trzema murami, będącymi przeszkodą dla tytanów. Mieszkańcy od ponad stu lat nie zostali zaatakowani, lecz ich sytuacja nie jest stabilna, gdyż poza murami wciąż żyją liczni tytani.

Jednak pewnego dnia jak spod ziemi wyrasta Kolosalny Tytan wyższy od muru. Wraz z Opancerzonym Tytanem przebija się przez pierwszy mur i wpuszcza inne tytany, które szybko opanowują tamtejsze tereny. Ci, którym udało się ewakuować, zamieszkali za drugim murem. Wśród nich jest trójka przyjaciół – Eren, Mikasa i Armin. Eren od dawna marzył o dołączeniu do oddziału Zwiadowców, walczącego z tytanami, aby zobaczyć świat zewnętrzny. Będąc świadkiem zagłady swojego rodzinnego miasta chłopiec poprzysięga zemstę i kilka lat później wraz z przyjaciółmi zaciąga się do wojska.

Porozmawiaj z lokalnym nauczycielem o kulturze japońskiej, wpisz kurs japońskiego Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

atak tytanów japońskie anime eren yeager tytan kolosalny
Anime zebrało mnóstwo nagród. Wywołuje mieszankę strachu i fascynacji, oglądając, cały czas chcesz wiedzieć, co będzie dalej. (WallpaperFlare)

Oprócz anime i mangi, dostępne są także filmy oraz gry opierające się o tą samą fabułę.

Gintama, wydawane od 2006 roku (Sunrise)

Gintama jest komedią posiadającą kompozycję epizodyczną, nie ma tu ciągłości fabuły. Każdy odcinek zawiera zazwyczaj całkowicie inny wątek, a odcinki są ze sobą bardzo luźno powiązane. Wyjątkiem są występujące od czasu do czasu dłuższe epizody rozłożone na kilka odcinków.

 

gintama japońskie naime postacie
Lubisz absurdalne poczucie humoru, niesamowite zwroty akcji, a jednocześnie ukryte wartościowe przesłanie? Gintama jest dla Ciebie! (WallpaperFlare)

Akcja Gintamy ma miejsce w Edo. Japonia jest nazywana Krajem Samurajów do czasu kiedy z kosmosu przybywają obcy, Amanto i wprowadzają na Ziemię cywilizację oraz zakazują używania mieczy. Samuraje stanowiący niegdyś główny fundament Japonii nie są już tak potężni. Anime opowiada głównie o losach Sakaty Gintokiego, który jest najemnikiem (Yorozuya) i wykonuje różne prace, jakie mu się zleci. Dołącza do niego Shimura Shinpachi po tym, jak Gintoki uratował jego siostrę, Otae. Trzecią osobą należącą do organizacji Gintokiego jest Kagura, która należy do najsilniejszego klanu w całej galaktyce – Yato. Wątkiem pobocznym, często splatającym się z wątkiem Yorozuyi, jest historia specjalnego oddziału policji, Shinsengumi.

Psycho-Pass, wydawane od 2012 roku (Production I.G)

Anime- kryminał, którego akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, w dystopijnej Japonii, ludzie są kontrolowani przez System Sybilla, który potrafi mierzyć poziom stresu i prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa (Psycho-Pass). Główna bohaterka, Akane Tsunemori, świeżo upieczona absolwentka szkoły, trafia do jednostki prewencyjnej, zajmującej się likwidacją ludzi, których Psycho-Pass przekroczył granicę bezpieczeństwa. W swojej grupie operacyjnej współpracuje z grupą składającą się z niezwykle interesujących ludzi.

psycho-pass anime japońskie kryminał
Futurystyczny i mroczny kryminał będzie trzymał Cię w napięciu! (WallpaperFlare)

Gdy Zapłaczą Cykady, 2006-2007 (Studio Deen)

Pierwszy sezon tego horroru jest  podzielony na cztery rozdziały, które są nazywane rodziałami pytań, ponieważ nie zdradzają one rozwiązań poszczególnych wątków. Rozdziały od piątego do ósmego należą do serii Higurashi no naku koro ni kai (jap. ひぐらしのなく頃に解 „Kiedy cykady zapłaczą: Rozwiązanie”). Nazywane są rozdziałami odpowiedzi, gdyż wytłumaczone zostaje większość niedopowiedzeń z rozdziałów pytań.

Fabuła anime składa się z kilkuodcinkowych epizodów wykorzystujących motyw przedstawiania alternatywnych wydarzeń z perspektywy poszczególnych postaci. Kładzie się duży nacisk na psychikę bohaterów postawionych w dramatycznych sytuacjach. Często jednak wstrząsające fragmenty rozdzielone są ukazaniem zwykłego, spokojnego życia postaci.

gdy zapłaczą cykady anime japońskie postacie higurashi no naku koro ni
Choć postacie wyglądają niewinnie, anime jest dla odbiorców o mocnych nerwach (WallpaperFlare)

Lato roku 1983. Maebara Kei przeprowadza się do Hinamizawy, niewielkiej japońskiej wioski, w której wszyscy się znają. Chłopiec szybko zaprzyjaźnia się z czterema dziewczętami należącymi do szkolnego klubu gier i zabaw. Razem beztrosko spędzają swój czas, ale wszystko zmienia się wraz z nadejściem festiwalu Watanagashi. Okazuje się, że lokalneświęto wiąże się z tajemnicami, które nigdy nie powinny być odkryte. Wkrótce w Hinamizawie ma dojść do zdarzeń, których nie sposób wytłumaczyć w logiczny sposób.

Nana, 2006-2007 (Madhouse)

Akcja romansu skupia się wokół dwóch młodych dziewczyn, które mają tak samo na imię, Nana i dzielą mieszkanie numer 707, całkowicie się od siebie różnią. Nana Osaki jest wokalistką punkowego zespołu Black Stones (BLAST). To silna i niezależna kobieta, która miała trudne dzieciństwo, a teraz marzy o wspaniałej karierze. Nana Komatsu (Hachi) przybywa do Tokio, by w końcu się usamodzielnić. Jest ona dziewczyną bardzo uczuciową, delikatną, ale też naiwną i beztroską.

japońskie anime nana romans postacie
Ciekawa kreska i przyjemna, lekka fabuła. Warto zwrócić uwagę na to anime! (VisualHunt)

Pomimo wyraźnych różnic w ich charakterach, obie Nany szybko się zaprzyjaźniają. Ich skomplikowane życie osobiste zaczyna jednak rzucać cień na zawiązaną przyjaźń i zmusza obie młode kobiety do trudnych wyborów.

Nie Przegap

Jeśli chcesz nauczyć się lub doskonalić swoje umiejętności w języku japońskim, anime jest najlepszym sposobem na to. Słownictwo, często skierowane do dzieci i młodzieży, pozostaje proste i łatwe do przyswojenia. Chociaż prawdopodobnie będziesz potrzebować kilku lat, zanim wyłączysz napisy, nauczysz się również dużo o japońskiej (pop)kulturze.

znak wejście do muzeum stuio ghibli w japonii mitaka
Muzeum Studia Ghibli powinno znaleźć się na Twojej liście do zwiedzania, gdy będziesz w Japonii. (VisualHunt)

Dzisiaj różne internetowe wypożyczalnie pokroju Netflixa oferują przyzwoity wybór popularnych japońskich anime, takich jak Bleach, Full Metal Alchemist, Cowboy Bebop, Tokyo Ghoul czy Violet Evergarden. Więc przestań szukać wymówek, obejrzyj i sam się przekonaj czy warto! Oglądając anime, delektuj się także japońskimi przysmakami, które znajdziesz tutaj!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (4 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.