Kultura tatuażu zawsze była bardziej popularna w Wielkiej Brytanii niż w innych krajach europejskich. Ma to prawdopodobnie związek z faktem, że Wielka Brytania, będąc wyspą, jest narodem żeglarzy.

Wiadomo, że nawet król Jerzy V, będąc tylko księciem Yorku i służąc w HMS Bacchante, został wytatuowany na postoju w Japonii, tuż przed spotkaniem z cesarzem i cesarzową Japonii. Trend królewskiego tatuażu zapoczątkował ojciec Jerzego V, Edward VII, kiedy odwiedził Jerozolimę i miał wytatuowany krzyż na ramieniu.

Idąc za przykładem rodziny królewskiej, wielu szlachetnych Anglików, oficerów armii i marynarki wojennej, a nawet żołnierzy, zachęcano do zrobienia sobie jednego.

Nic dziwnego, że dzisiaj co piąty Brytyjczyk, a co dziesiąty Polak jest wytatuowany.

Podczas gdy posiadanie tatuażu w Wielkiej Brytanii czy w Polsce nie jest już niczym szokującym, nadal jest źle postrzegane w Japonii, mimo że jest częścią starożytnego folkloru.

Pytanie brzmi: czy powinieneś się wytatuować?

john mayer kompozytor amerykański koncert tatuaż japoński
Muzyk, John Mayer, ma wytatuowany cały rękaw w japońskim stylu. (VisualHunt)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Tradycyjne Japońskie Tatuaże: Wielowiekowe Praktyki i Obecne Tabu

Pierwsze ślady tradycji tatuowania w kulturze japońskiej mają swoje miejsce już 10 000 lat przed naszą erą.

Rdzenni mieszkańcy najbardziej wysuniętej na północ wyspy Hokkaido, Ajnowie, używają tatuażu w ramach tradycji religijnych i społecznych. Kobiety z Ainu otrzymują swój pierwszy tatuaż już w wieku 12 lat, a kolejne tatuaże otrzymają w następnych latach.

W wieku 16 lat tatuaże damskie były już zwykle ukończone, co oznacza, że ​​były gotowe do ślubu.

Podczas gdy Ajnowie długo pozostawali poza głównym społeczeństwem Japonii, Japończycy tradycyjnie również się tatuowali.

Wyszukaj „kurs japońskiego Warszawa” na Superprof i naucz się języka lub porozmawiaj z ekspertem o kulturze krajów orientu.

japończycy ajnowie ludzie ainu rodzina
Grupa Ainu z północnej wyspy Hokkaido. Kobiety wystarczająco dorosłe, by wyjść za mąż, dumnie noszą tatuaż na ustach (VisualHunt)

W ramach animistycznej religii i tradycji w Japonii rybacy, myśliwi i rzemieślnicy tatuowali się, aby chronić się przed złymi duchami.

Historycy uważają, że tatuaże zaczęły być stosowane jako kara już w 500 roku n.e. i mniej więcej zbiega się to z organizacją religii sintoistycznej i pojawieniem się buddyzmu w Japonii.

Odtąd tatuaże stały się tabu i znakiem wyrzutków społeczeństwa.

Czasem moda na tatuaże wracała w historii Japonii, szczególnie w okresie Edo, kiedy niższa klasa i bogaci kupcy zdawali się lubić ozdabiać swoje ciała.

W tym czasie irezumi, tradycyjny styl tatuażu, silnie związał się ze społecznością strażaków, którzy nosili na skórze wzory właśnie z tym stylu, aby chronić ciała przed płomieniami. Stali się również symbolem odwagi i byli uważani za bohaterów.

Po Restauracji Meiji wszystko się zmieniło, a tatuaże zostały całkowicie zakazane. Cesarz i jego rząd chcieli chronić wizerunek narodu, gdy ludzie zachodu zaczęli swobodnie wjeżdżać do kraju (co nie przeszkodziło Królowi Jerzemu V w wytatuowaniu niebieskiego i czerwonego smoka na swoim ramieniu w 1882 r., 10 lat po tym, jak rząd Meiji zakazał tatuaży).

Fakt, że nazwiska tatuażystów, takich jak Hori Chiyo (tatuażysta królewski) były znane na całym świecie, pokazuje, że ta sztuka nieźle się rozwijała pomimo prawa oraz mimo że artyści byli oskarżeni.

Jednak legalizacja tatuaży nie obaliła prawie piętnastu wieków tabu.

Wszystko to zmieniło się tuż po II wojnie światowej, kiedy okupujący Japonię amerykańscy żołnierze ponownie zalegalizowali tatuaże. Wielu japońskich artystów zaczęło korespondować ze swoimi zachodnimi odpowiednikami, a wielu amerykańskich i europejskich tatuażystów przybyło do Japonii, aby uczyć się sztuki irezumi. Jednym z najbardziej znanych jest prawdopodobnie Sailor Jerry.

Dziś współczesne tatuaże są powiązane z przestępczością i japońską mafią. Niektóre miejsca publiczne, takie jak onseny, tradycyjne gorące źródła, zastrzegają sobie prawo do odmowy wstępu, jeśli nosisz duży tatuaż na skórze.

Jeśli masz mały tatuaż, mogą poprosić Cię o zakrycie go opaską lub małym ręcznikiem. Niektórzy podróżni informowali również, że musieli stać plecami do ściany, aby ukryć tatuaż na plecach przed innymi gośćmi w onsenie.

Coraz więcej publicznych łaźni z gorącymi źródłami staje się otwarte dla osób posiadających tatuaże, to znak, że społeczeństwo japońskie stopniowo się zmienia.

Wskazówka: jeśli jesteś mocno wytatuowany, możesz znaleźć onsen, który oferuje możliwość rezerwacji prywatnej kąpieli termalnej.

Dowiedz się, gdzie świętować nowy tatuaż dzięki wspaniałemu japońskiemu posiłkowi lub świetnemu filmowi.

Tatuaże: Prawdziwa Forma Sztuki

tatuowany mężczyzna metodą tebori
Tatuaż Irezumi jest rysowany za pomocą mechanicznego pistoletu do tatuażu przy użyciu japońskiej techniki tebori (VisualHunt)

Można wybierać i przebierać w studiach tatuaży w samej Warszawie, nie mówiąc już o całym kraju. Oczywiście im większe miasto tym większy wybór, a z każdym rokiem liczba salonów się zwiększa.

Nie jest to zaskakujące, gdy wiesz, że 10% populacji Polski ma atrament pod skórą.

Ale w Japonii sprawy wyglądają nieco inaczej. Salony tatuażu zazwyczaj jakoś specjalnie się nie reklamują, a wielu artystów jest mniej lub bardziej "pod ziemią" z powodu negatywnych skojarzeń związanych z ich zawodem. Jeśli nie masz japońskich przyjaciół z tatuażami, prawdopodobnie będziesz musiał wykopać adresy w Internecie lub w specjalistycznych czasopismach.

Studio tatuażu najprawdopodobniej znajdziesz w Tokio, Osace, Kioto lub Jokohamie. Asakusa Sanja Matsuri to jeden z nielicznych festiwali, na których członkowie yakuzy z dumą prezentują swoje tradycyjne tatuaże na całym ciele.

Chociaż w branży tatuażu istnieje ogromne piętno, japońscy tatuatorzy należą do najbardziej poszukiwanych na świecie ze względu na precyzję i estetykę swojej pracy.

Tatuaże w stylu japońskim nazywane są irezumi, ale termin, który też możesz usłyszeć lub przeczytać to tebori.

Tebori (手 彫 り), co po japońsku oznacza „ręcznie rzeźbić”, opisuje technikę tatuowania ręcznie. Do wykonania tradycyjnych tatuaży nie używa się szablonów do konturów projektu ani nie używa się pistoletu do tatuażu.

Zamiast tego horishi (彫 物 師), japońskie słowo dla tatuażysty, odręcznie narysuje kontur projektu tatuażu, zanim użyje drewnianego uchwytu z przymocowaną do niego metalową igłą. Igła jest zanurzana w tuszu, zanim horishi wtłoczy ją pod skórę.

przygotowywanie tebori japońskiej igły do tatuowania
Hiroshi, tradycyjny japoński tatuażysta, przygotowujący igłę do tatuażu tebori. (VisualHunt)

Ta metoda, która nie wymaga żadnego sprzętu mechanicznego, zajmuje bardzo dużo czasu i jest ponoć (nie mieliśmy okazji sprawdzić na własnej skórze) bardziej bolesna niż bardziej popularna metoda wykorzystująca pistolet.

Z tego powodu ten rodzaj tatuowania trwa znacznie dłużej, a zatem kosztuje znacznie więcej niż zwykłe tatuaże. Poza tym tylko garstka tebori irezumi horishi nadal ćwiczy swoją sztukę w ten sposób.

Jeśli chcesz zrobić sobie tradycyjny japoński tatuaż, powinieneś nauczyć się mówić po japońsku, aby komunikować się ze swoim tatuażystą.

Projekt tatuażu całego ciała kosztuje co najmniej około 100 000 złotych i wykonanie go może potrwać do 6 lat.

Więc jeśli masz ochotę na jeden z nich, zacznij oszczędzać już teraz i zarezerwuj artystę z dużym wyprzedzeniem.

Ale Twój tatuaż będzie naprawdę wyjątkowy i możesz być pewien, że każdy irezumi horishi ma odpowiednie kwalifikacje.

Podobnie jak w Europie i USA tatuażysta przechodzi okres stażu. W Japonii każdy uczeń będzie musiał ukończyć kilka lat praktyki z mistrzem tatuażu. W tym czasie tradycyjnie mieszkają w domu mistrza, czyszczą i przygotowują sprzęt, obserwują i ćwiczą na własnej skórze.

Dopiero gdy ich nauczyciel oceni, że opanował wszystkie wymagane umiejętności, uczeń zostanie tatuażystą i zacznie pracować z klientami.

Kiedyś uczeń przybierze imię mistrza, który go wyszkolił, a rodowód artystów jest powszechny w Japonii.

hiroshi tauażysta japoński wykonujący tatuaż
Hiroshi przy użyciu tradycyjnej igły i techniki tebori. Wszystko z wolnej ręki, bez pistoletu mechanicznego. Ten rodzaj tatuażu zwykle wymaga dziesiątek godzin pracy. (VisualHunt)

Decyzja na Całe Życie

Implikacje społeczne

Tatuaże są wieczne. Dlatego ważne jest, aby dobrze się zastanowić, zanim dasz się wytatuować.

Tatuaże, a zwłaszcza japońskie (które zwykle obejmują dużą część ciała) są często trudne do ukrycia. W społeczeństwie takim jak Japonia może to być złym pomysłem, aby zrobić taki tatuaż, ponieważ może to Cię pozbawić możliwości podjęcia pracy.

Wielu wytatuowanych Japończyków faktycznie ukrywa swoje, a nawet członkowie yakuzy, którzy zwykli dumnie nosić tatuaże, zaprzestają tej praktyki.

Implikacje kosztowe

Podczas gdy najdroższe tatuaże irezumi będą wykonywane przy użyciu tradycyjnej metody odręcznej, w Japonii częściej wykonuje się tatuaż z mechanicznym pistoletem na atrament.

Kontur tatuażu jest zwykle wykonywany odręcznie, ale wypełnienie wzoru zostanie wykonane za pomocą maszyny do tatuażu, dzięki czemu proces ten jest szybszy i (nieco) mniej bolesny.

Jednak ten rodzaj tatuażu nadal pozwoli Ci zaoszczędzić.

Będziesz musiał zapłacić od 10 000 do 15 000 ¥ (350 do 500 zł) za każdą godzinę tatuowania. Wielu tatuażystów będzie miało również minimalną opłatę za 1 godzinę. Ponieważ klasyczny japoński tatuaż pokryje przyzwoitą część skóry, będziesz musiał spędzić co najmniej kilka godzin pod igłą i prawdopodobnie odbyć wiele sesji.

Pełny tatuaż może zająć od 50 do 100 godzin i prawdopodobnie będzie wymagał kilkukrotnego przyjścia do studia tatuażu, aby go ukończyć. Wiąże się to z wyjazdem do Japonii, więc upewnij się, że znasz język - wpisz korepetycje japoński w wyszukiwarce Superprof.

Ogólnie ten rodzaj tatuażu może szybko osiągnąć cenę ponad miliona jenów (około 40000 zł). Ogromna inwestycja!

japońska yakuza podczas festiwalu
Yakuza paraduje podczas festiwalu w Tokio i pokazuje swoje tradycyjne tatuaże całego ciała. (VisualHunt)

Znajdź Inspirację w Kraju Wschodzącego Słońca

W przypadku tej ceny i dożywotniego zaangażowania, jakie obejmuje taki tatuaż, lepiej najpierw upewnij się, że nie będziesz żałować decyzji o projekcie.

Wizyta w Muzeum Tatuażu Horiyoshi może dać Ci kilka pomysłów.

Projekt jest jedną rzeczą, tak naprawdę najpierw najlepiej zdecydować, gdzie w ogóle chciałoby się mieć tatuaż. Pozycja tatuażu na ciele prawdopodobnie wpłynie na rozmiar, styl i estetykę wymarzonego projektu.

Powinieneś również zdecydować, czy chcesz, aby Twój tatuaż był po prostu artystyczny i dekoracyjny, czy miał symboliczne znaczenie. Wiele symboli w Japonii ma określone znaczenie.

Feniks symbolizuje odrodzenie i triumf, tatuaż japońskiego smoka reprezentuje mądrość i siłę, podczas gdy tygrys chroni przed złymi duchami i chorobami.

Kanji są również bardzo popularne jako tatuaże, ale koniecznie poproś swojego tatuatora, aby sprawdził dla Ciebie znaczenie danego znaku.

Nawet jeśli szukasz tradycyjnego japońskiego tatuażu, możesz dołączyć do swojego projektu inne style. Japońscy tatuatorzy są bardzo kreatywni i zawsze starają się zrobić wszystko, aby zaprojektować tatuaż, który będzie dla Ciebie idealny.

Wskazówka: uprzejmość jest niezbędna na całym świecie, a jeszcze bardziej w Japonii. Rozmawiając z japońskim tatuażystą, cudzoziemcy powinni pamiętać o tym, aby być bardzo uprzejmym i pokornym, tym bardziej podczas długotrwałej współpracy, szczególnie jeśli chcesz duży tatuaż (będziesz musiał spędzić dużo czasu z artystą).

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie inspiracji jest przejrzenie Instagramowych profili japońskich salonów tatuaży. Zobaczysz tam całą ich pracę oraz komentarze innych tatuatorów.

Niezależnie czy szukasz tradycyjnego japońskiego projektu tatuażu czy czegoś nowego, upewnij się, że jest idealny. Nie będzie odwrotu!

Więcej informacji na temat kultury japońskiej i literatury można znaleźć w naszych dalszych przewodnikach.

Nie rób tatuażu, którego możesz żałować poprzez nieznajomość Kanji... naucz się japońskiego online lub wyszukaj kurs japońskiego Kraków!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.