W dzisiejszych czasach życie teraźniejszością i planowanie przyszłości jest na porządku dziennym. Martwienie się o przeszłość jest w jakiś sposób sprzeczne z ludzkimi instynktami. Historia została stworzona, by badać przeszłość, a nie rozwodzić się nad nią. Biorąc pod uwagę wszystkie nasze codzienne zmartwienia, takie jak dostanie się na wymarzony uniwersytet, wspieranie rodziny, zarabianie pieniędzy itd., po co jeszcze zawracać sobie głowę nieistotnymi wydarzeniami z przeszłości?

W tym artykule przedstawimy Wam dlaczego nauka historii jest tak ważna, a jej wiedza tak drogocenna. Każdy uczeń studiujący historię powinien móc wyjaśnić, dlaczego warto uczyć się historii.

Nauka historii nie uratuje komuś życia, nie ułatwi dojazdów do pracy ani nie przyczyni się do łapania przestępców. Istnieje jednak kilka powodów, dla których studiowanie historii pozostało jednym z filarów wszechstronnej edukacji:

  • Historia pomaga nam zrozumieć ludzi i społeczeństwa
  • Historia przyczynia się do zrozumienia moralnego
  • Historia zapewnia tożsamość kulturową itp.
  • Nauka historii jest niezbędna dla uzyskania jak najlepszego zrozumienia swojego kraju

Nauka historii zaczyna się w szkole podstawowej i zwykle trwa do momentu ukończenia studiów, a dzięki tej edukacji kształtuje się i zmienia (często na lepsze) Wasze postrzeganie świata.

Superprof udzieli Wam rad, które pomogą Wam poprawić edukację historyczną, samodzielnie lub z prywatnym korepetytorem.

„Historia jest pewnością, która rodzi się w chwili, gdy niedoskonałość pamięci spotyka się z niedostatkami dokumentacji”.
― Julian Barnes, angielski pisarz w The Sense of an Ending

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Karol
5
5 (21 oceny)
Karol
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ola
5
5 (6 oceny)
Ola
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (13 oceny)
Grzegorz
29 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (10 oceny)
Bartłomiej
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
45 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (21 oceny)
Karol
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ola
5
5 (6 oceny)
Ola
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (13 oceny)
Grzegorz
29 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (10 oceny)
Bartłomiej
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
45 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak znaleźć korepetytora historii?

Najprostszym i najłatwiejszym sposobem na znalezienie korepetytora historii jest sprawdzenie stron poświęconych korepetycjom, takich jak Superprof. Na Superprof zarejestrowanych jest setki prywatnych korepetytorów gotowych, aby nauczać zdalnie lub stacjonarnie.

Może to być pisanie eseju, nauka do egzaminów szkolnych lub maturalnych.

Warto również zapytać się innych, w szkole lub nawet na Facebooku, czy ktoś zna jakiegoś prywatnego nauczyciela specjalizującego się w historii. Są szanse, że nie jesteście pierwszymi, którzy potrzebują pomocy w nauce na temat starożytnego Rzymu lub wczesnych wieków Anglii. A zawsze lepiej jest znaleźć kogoś, kto jest polecany, ponieważ wtedy będziecie mieli pewność, że wybraliście odpowiedniego nauczyciela.

Sprawdźcie również tablice ogłoszeń, na których znajdziecie oferty wielu studentów. To świetny sposób, aby uczyć się od kogoś, kto jest pasjonatem tego przedmiotu, ponieważ studiują go na uniwersytecie. To także świetny sposób na zaoszczędzenie gotówki, z racji tego, że studenci mają zazwyczaj niższe stawki.

„Ludzie zawsze mówią, że chcą tworzyć lepszą przyszłość. To nieprawda. Przyszłość to apatyczna pustka, która nikogo nie interesuje. Przeszłość za to jest pełna życia, chce nas drażnić, prowokować i obrażać, kusić do jej zniszczenia lub odrodzenia. Jedynym powodem, dla którego ludzie chcą być panami przyszłości, jest zmiana przeszłości”.
Milan Kundera, pisarz francuski.

Różne rodzaje historii

Jak każda nauka, historia nie jest wąską dziedziną i obejmuje wiele różnych tematów, od historii starożytnej po historię współczesną i historię sztuki. Wszystkie są powiązane, ale żadne nie są takie same. Przyjrzyjmy się więc, jaki rodzaj historii możecie studiować!

Historia starożytna

Historia starożytna jest powszechnie definiowana jako obejmująca wszystko od początków ludzkości do upadku zachodniego imperium rzymskiego około 500 roku n.e. Obejmuje to wszystkie epoki prehistorii, a mianowicie epoki brązu, epokę żelaza i epokę osiową.

W badaniu historii starożytnej archeologia odegrała ogromną rolę i polepszyła ludzkie zrozumienie wczesnych cywilizacji, od wykopalisk Armii Terakotowej Pierwszego Cesarza Qin w starożytnych Chinach po eksplorację egipskich piramid.

Chociaż większość naszej wiedzy o czasach starożytnych opiera się na relacjach starożytnych historyków (Herodota, Tukidydesa, Arriana, Plutarcha, Polibiusza, Sima Qiana, Salustiusza, Liwiusza, Józefa Flawiusza, Swetoniusza i Tacyta), pisma te często pojawiały się przez dziesięciolecia, jeśli nie przez wieki po wydarzeniach, które opisali, dlatego zawsze należy je traktować z pewną dozą ostrożności.

Badanie starożytnych tekstów i prace archeologiczne, które potwierdziły lub nie potwierdziły te pisma, były jedną z podstaw badań nad historią starożytną.

Stonehenge, nauka historii
Stonehenge to jedno z najbardziej kultowych miejsc historycznych w Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Historycy jednak nie wiedzą jak powstał oraz kto jest jego twórcą. (Źródło: Visualhunt)

„Jedną z najsmutniejszych lekcji historii jest to, że jeśli oszukiwano nas przez wystarczająco długi czas, to mamy tendencję do odrzucania wszelkich dowodów tego, że zostaliśmy oszukani. W takim wypadku nie jesteśmy już zainteresowani poznaniem prawdy. Oszustwo nas pochłonęło. Najzwyklej na świecie zbyt bolesne byłoby przyznanie, nawet przed samym sobą , że zostaliśmy oszukani.” 
Carl Sagan, Świat nawiedzany przez demony

Historia średniowiecza

Pomiędzy historią starożytną a nowożytną istniało całe 1000 lat cywilizacji zwanej erą postklasyczną. Odnosi się do średniowiecza w Europie i często jego początek uznaje się rok 500 n.e., kiedy to upadło Zachodnie Cesarstwo Rzymskie.

Oczywiście okres ten nie jest taki sam dla każdej cywilizacji; np. w Skandynawii historia starożytna zakończyła się dopiero w 793 r., co jest powszechnie znane jako początek epoki wikingów (zakończonej w 1066 r. wraz z podbojem Anglii przez Wilhelma, księcia Normandii).

W historii Japonii okres średniowiecza rozciągał się od początku okresu Nara w 709 roku do końca okresu Sengoku i zjednoczenia kraju w 1605 roku.

Okres ten upłynął pod znakiem ekspansji geograficznej cywilizacji:

  • Chiny stały się centrum wpływów i władzy w Azji i na Wschodzie,
  • Rozprzestrzenianie się islamu i podbojów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie i Półwyspie Iberyjskim
  • Potęga Kościoła Chrześcijańskiego Cesarstwa Rzymskiego nadal rosła w Europie Północnej i Wschodniej

„Być nieświadomym tego, co wydarzyło się, zanim się urodziłeś, to pozostać na zawsze dzieckiem. Bo jaka jest wartość ludzkiego życia, jeśli nie jest wplecione w życie naszych przodków przez zapiski historii?”
Marek Tulliusz Cyceron, rzymski mąż stanu, mówca, prawnik i filozof.

Współczesna historia

Historia współczesna obejmuje czasy od XVI wieku do czasów obecnych. Akademicy zaznaczyli, że jego początek zbiega się z ważnymi wydarzeniami w zachodniej cywilizacji, takimi jak odkrycie Ameryk, wynalezienie prasy drukarskiej oraz globalizacja świata.

Często dzieli się na kilka mniejszych okresów:

  • Wczesny okres nowożytny od około początku XVI wieku - obejmuje europejski renesans, epokę odkryć i reformację protestancką.
  • Okres późnej nowoczesności rozpoczął się w połowie XVIII wieku i obejmuje rewolucję amerykańską, rewolucję francuską, rewolucję przemysłową, teorię europejskiego cudu i rewolucję rosyjską. W 1807 roku po raz pierwszy w historii ludzkości populacja osiągnęła ponad miliard ludzi!
  • Historia współczesna obejmuje wszystkie wydarzenia po 1945 roku i po zakończeniu II wojny światowej, które wywarły bezpośredni wpływ na dzisiejszy klimat geopolityczny.
Królowa Elżbieta II, nauka historii
Według Sekretariatu Wspólnoty Narodów Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii (Źródło: Visualhunt)

„Naród bez wiedzy o swojej przeszłości, pochodzeniu i kulturze jest jak drzewo bez korzeni”.

Marcus Garvey, urodzony na Jamajce przywódca polityczny, wydawca, dziennikarz, przedsiębiorca i mówca.

Historia sztuki

Na skrzyżowaniu pozornie przeciwstawnych dziedzin  sztuki i historii  stoi historia sztuki. Podczas gdy historia jako dziedzina naukowa skupiała się na przedstawianiu i analizie wydarzeń historycznych, politycznych, religijnych i społecznych, historia sztuki skupiała się na zupełnie innych.

Historia sztuki to nauka o ludzkiej ekspresji wizualnej, słuchowej i ustnej. Osoby studiujące historię sztuki próbują przetłumaczyć sztuki wizualne, muzykę i literaturę fikcyjną poprzez dokładną analizę przy użyciu różnych podejść i metodologii.

Najwcześniejszym przykładem historyków sztuki, których twórczość przetrwała do dziś, jest Pliniusz Starszy, słynny rzymski pisarz, przyrodnik i filozof przyrody (a także dowódca marynarki i armii wczesnego Cesarstwa Rzymskiego).

Czy wiecie, że możecie znaleźć korepetycje z historii na Superprof?

Ile kosztują korepetycje z historii?

Jak każdy rodzaj prywatnej nauki i jej godzinowy koszt jest ściśle powiązany z miejscem, w jakim mieszkacie lub studiujecie.

Jeśli mieszkacie w Warszawie, jest bardzo prawdopodobne, że będziecie musieli zapłacić więcej (średnia stawka za godzinę wynosi od 50 do 1oo złotych), ponieważ wszystko w stolicy, od czynszu po dojazdy, kosztuje więcej niż w innych miastach Polski.

Jeśli mieszkacie poza stolicą, zapłacicie trochę mniej, ponieważ korepetytorzy z mniejszych miast zazwyczaj pobierają około 40 złotych za godzinę.

Zależy to również od doświadczenia Waszego przyszłego korepetytora. Studenci studiów licencjackich, którzy udzielają korepetycji uczniom, zazwyczaj pobierają mniej, ponieważ nie są wykwalifikowanymi nauczycielami. Jeśli zatrudnicie nauczyciela z 15-letnim stażem, najprawdopodobniej zapłacicie powyżej średniej ceny. Jednak, w takim wypadku powinniście również otrzymać lepszą jakość nauczania.

Prywatne lekcje humanistyczne są zwykle tańsze niż lekcje z przedmiotów ścisłych, ale jeśli potrzebujecie pomocy z konkretnym działem, takim jak historia Ameryki lub historia Europy, być może będziecie musieli znaleźć nauczyciela który specjalizuje się w danej dziedzinie.

„Historię zawsze piszą zwycięzcy. Kiedy zderzają się dwie kultury, przegrany zostaje unicestwiony, a zwycięzca pisze podręczniki historii, które wychwalają ich własną sprawę i dyskredytują pokonanego wroga. Jak powiedział kiedyś Napoleon: Czymże jest historia, jak nie uzgodnioną bajką?”
Dan Brown, Kod Leonarda da Vinci

Gdzie możecie pracować po studiach historycznych?

Wiele osób studiuje historię na uniwersytetach, nie wiedząc, co będą chcieli robić w przyszłości. Jednak ukończenie studiów historycznych to świetny początek kariery.

Wiele absolwentów studiów licencjackich i magisterskich z historii zostało później prawnikami. Dzięki umiejętnościom analizy danych historycznych oraz informacji sądowych, studia te mają znaczną przewagę.

Możecie także zostać konserwatorami w muzeum. Bylibyście kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do zabezpieczaniu historii ludzkości. Waszym głównym obowiązkiem byłoby dokumentowanie, przywracanie i zabezpieczanie artefaktów, okazów i innych przedmiotów o znaczeniu historycznym, archeologicznym lub naukowym.

Oprócz pomocy w tworzeniu tymczasowych i stałych eksponatów, bylibyście odpowiedzialni za dbanie o prawidłowe przechowywane, gdy eksponaty są transportowane. W takich sytuacjach będziecie musieli upewnić się, że warunki przechowywania są odpowiednie (artefakty są bardzo wrażliwe na wilgoć, ciepło, ekspozycję na światło itd.). Ostatnią ważną rzeczą jest konserwacja i naprawa obiektów.

Jako kurator sztuki najczęściej będziecie odpowiadać za szkolenie i edukację pracowników i przewodników muzealnych, a nawet będziecie mogli samodzielnie prowadzić specjalne wycieczki dla turystów lub innych gości.

Mając ukończony dyplom z historii, możecie również zostać dziennikarzami, redaktorami lub pisarzami. Nie bylibyście pierwszymi absolwentami historii, którzy pracowaliby w branży medialnej i informacyjnej. Pisarze i dziennikarze są odpowiedzialni za badanie, zbieranie informacji z wielu różnych źródeł, sprawdzanie tych źródeł i upewnianie się, że ich informacje są kompletne i dokładne.

Dziennikarka pisze w notatniku
Dziennikarstwo jest popularnym wyborem kariery dla tych, którzy wcześniej studiowali historię. (Źródło: Unsplash)

Oprócz wysokich umiejętności pisarskich takie osoby muszą również posiadać zdolności do analitycznego i krytycznego myślenia. Umiejętności te doskonale pokrywają się z wykonywanym zawodem. Możecie szukać pracy w wielu czasopismach naukowych, magazynach, gazetach, a nawet pisać podręczniki.

Co więcej, możecie pracować nad filmami fabularnymi, prowadzić dziennikarstwo śledcze, a nawet pisać scenariusze lub własne książki. Jeśli zostaniecie redaktorami, będziecie musieli także mieć doskonałe umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, ponieważ będziecie kierować całym zespołem dziennikarzy.

Historia ludzkości rozciąga się tak długo i obejmuje tak wiele różnych regionów i cywilizacji, że trudno jest studiować CAŁĄ historię i prędzej czy później będziecie musieli dokonać bardziej szczegółowego wyboru i skupić się na konkretnej specjalizacji. Niezależnie jaką dziedzinę historii pragniecie studiować, na pewno znajdziecie ścieżkę kariery, która Was usatysfakcjonuje.

W każdym razie, skorzystanie z pomocy korepetytora może być konieczne, jeśli zmagacie się ze zrozumieniem poszczególnych działów historii lub po prostu potrzebujecie pomocy w przygotowaniu się do ważnych egzaminów. Pewne jest, że studiowanie historii nigdy nie jest stratą czasu.

„Jeśli nie znasz swojej historii, to nie wiesz tak naprawdę nic. Jesteś jak liść, który nie wie o tym, że jest częścią drzewa.”
Michael Crichton, amerykański pisarz, scenarzysta, reżyser i producent filmowy.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.