Czy masz zamiar zdawać egzamin maturalny? Czy Twoi nauczyciele drążą fakt, że uniwersytety czekają na Twoją aplikację? Jako miłośnik historii możesz już wiedzieć, które placówki oferują najlepsze studia na tym kierunku, jednak jeśli nie masz 100% pewności, na jakim kierunku chcesz się uczyć na następnym etapie studiów, pozwól nam poprowadzić Cię do niektórych z najlepszych uczelni w całym kraju, także w stolicy.

mapa polski zrobiona z lego
Uniwersytet w którym mieście wybierzesz? Źródło: Visual Hunt

Dlaczego historia jest tak ważna?

Historia jest tak ważna, ponieważ wyjaśnia nam, w jaki sposób kraje, miasta, wsie, różne rządy i służby, a także społeczności w sensie ogólnym, stały się tym, czym są dzisiaj. Jak inaczej możemy twierdzić, że jesteśmy patriotami, skoro nic nie wiemy o historii naszego kraju, a co ważniejsze, co poświęcili nasi poprzednicy, abyśmy byli tu, gdzie jesteśmy teraz?

Historia jest ważna nie tylko dla tych, którzy chcą studiować lub pracować w środowisku wymagającym podyplomowej wiedzy historycznej, ale jest również bardzo cenna dla wszystkich, aby zrozumieć, przez co przeszli nasi przodkowie, aby życie, w którym żyjemy, było możliwe. Więc jeśli reprezentujesz nastawienie ,,nie znam ich, więc mnie to nie dotyczy", to dlaczego nie spojrzysz na swoje drzewo genealogiczne by naprawdę poznać swoją własną krew i to, czy szlachectwo, odwaga, moc itp. płyną w Twoich żyłach. Wtedy będziesz zmuszony dowiedzieć się, przez co dokładnie przeszli: ich dzieciństwo, pracę, którą mieli, doświadczenia życiowe, jakie napotkali i cierpienie, któremu zostali poddani. Wszystko to składa się na pewną część historii.

Historia, jako przedmiot nauk społecznych w każdym systemie edukacji podstawowej i średniej, nie pomaga nam przewidywać przyszłości, pomaga nam pamiętać o przeszłości i wyposaża nas w kształtowanie przyszłości i tworzenie możliwości jako społeczeństwo lub naród.

Dzięki ścisłej obserwacji okresów historycznych, studia oferują znacznie głębszy wgląd w ludzi i zmiany społeczności, a także wpływ wydarzeń, w które byli zaangażowani, na społeczeństwo i na jak długo.

Taka perspektywa może sprawić, że historycy na studiach licencjackich będą lepiej przygotowani do zrozumienia i przeanalizowania, dlaczego niektórzy potężni ludzie postępują tak, jak postępują w odniesieniu do bieżących wydarzeń, które są ważne dla historii naszego narodu, dając im w ten sposób wspaniałe perspektywy kariery.

Ponadto, studiując na kierunku historia, nauczysz się przekazywać swoje ustalenia ustnie i pisemnie przy użyciu różnych metod. Na przykład może być konieczne napisanie pracy magisterskiej lub zaprezentowanie swojej prezentacji osobom w klasie, często przy użyciu różnych stylów akademickich. Dlatego też czucie się komfortowo podczas wystąpień publicznych, nie wspominając o zadawaniu pytań i ożywionej debacie, jest koniecznością, bez względu na typ studiów, na który się zapisujesz.

Rodzaje kierunków studiów historycznych

Historia to nie tylko zapamiętywanie faktów dotyczących wydarzeń historycznych, stopnie naukowe z historii obejmują w rzeczywistości szeroki zakres treści. Na przykład, czy zdecydujesz się na studia historyczne, czy też będziesz kontynuować studia z historii sztuki, który koncentruje się bardziej na artystycznych ruchach minionych czasów?

Ponadto wszystkie rodzaje kierunków studiów z historii oferują różnorodne ścieżki kariery, z których możesz skorzystać po ukończeniu studiów. Niektóre z najbardziej znanych postaci naszych czasów, które studiowały historię, a następnie zbudowały bardzo różne, ale równie udane kariery, to George W. Bush, Sacha Baron Cohen i Louis Theroux. Tylko te trzy gwiazdy mówią nam, że historia może otworzyć drogę do dziennikarstwa, komedii i aktorstwa, a także do przywództwa na najwyższym poziomie.

Niezależnie od kierunku, na który się zapisujesz, lub wybranej specjalizacji, każdy akademicki stopień naukowy oferuje szeroki zakres umiejętności miękkich. Na przykład wykłady, debaty i zadania domowe zachęcą Cię do poszerzenia umiejętności komunikacji zawodowej (zarówno pisemnej, jak i ustnej), podczas gdy wymagania dotyczące badań w ramach studiów będą wymagały nabycia ogólnych umiejętności informatycznych.

Na temat badań bez wątpienia zdobędziesz dogłębne akademickie umiejętności badawcze i poprawisz swoją zdolność do krytycznego myślenia i analizowania historycznych tekstów i źródeł pod kątem rzetelności i innych aspektów. Oprócz nowo odkrytych możliwości szukania informacji u źródeł, będziesz także silnym obrońcą i dyskutantem oraz będziesz w stanie wykorzystać całą swoją wiedzę, aby udzielić odpowiedzi.

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • historyk
 • historyk sztuki
 • archeolog
 • etnolog
 • polityk
 • dziennikarz
 • archiwista
 • ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego
 • specjalista od spraw cywilizacji Zachodu

Inne branże zawodowe, które mogą zainteresować historyków, to prawo, biznes i finanse oraz politologia.

Dyplom z historii

Studia z historyczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Popularne kierunki historyczne: historia, historia sztuki, archeologia, historia i kultura, historia w przestrzeni publicznej.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności/ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Marcus Tullius Cicero, rzymski mówca i filozof, powiedział: „Nie znać historii, to być zawsze dzieckiem.”

Na pewno byłby dumny, gdyby wiedział, że coraz więcej młodych ludzi pragnie dorosnąć i zgłębić tę dziedzinę wybierając ją na kierunek swoich studiów. Mawiał także, że „historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci i nauczycielką życia” i zapewne szeroko uśmiechnąłby się na wieść o tym, że w XXI wieku nie brakuje tych, którzy myślą podobnie.

Historia to nie tylko wielkie bitwy i uznani wodzowie, nie tylko wydarzenia polityczne zmieniające granice państw, ale także rzeczy prostsze, mniej skomplikowane, ale jakże istotne dla ludzi, ich kultury i egzystencji.

Studia historyczne to nauka o człowieku, nauka o nas. Próba zagłębienia się w źródła naszego pochodzenia, począwszy od języka, którym władamy, po muzykę, która towarzyszy spotkaniom. Dlatego studia historyczne dzielą się na różne dziedziny, a w grupie jej dyscyplin wyróżnić możemy:

 • Archeologię,
 • Etnologię i antropologię kulturową,
 • Historię sztuki,
 • Historię.

Co ciekawe, historia jest tak barwnym obszarem kształcenia, że niektóre szkoły wyższe otwierają nowe kierunki, aby móc skupić się na konkretnym punkcie, konkretnym zakresie badań.

Przykładem takiego kierunku jest okcydentalistyka, która zajmuje się badaniem rozwoju i osiągnięć cywilizacji zachodniej w wielu jej wymiarach. Forma, w jakiej przebiega nauka, jest wszystkim dobrze znana, czyli polega na podziale na studia licencjackie i magisterskie. Jako, że studiując w omawianym obszarze kształcenia naszym zadaniem jest zagłębienie się w przeszłość, to przeglądając program nauczania na kierunku historia dostrzegamy pewien proces, a nawet podróż przez dekady i epoki.

Naczęściej brane pod uwagę przedmioty maturalne w procesie rekturacji na studia historyczne:

 • historia,
 • WOS,
 • język polski,
 • geografia,
 • matematyka,
 • język obcy nowożytny

Kwalifikacje na niektóre kierunki charakteryzują się większą dowolnością, i tak, wybierając na przykład historię sztuki należy przyłożyć się do języka polskiego, a kolejne przedmioty należą do naszego wyboru. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku archeologii, czy okcydentalistyki – ale należy zwrócić uwagę – że każda uczelnia może inaczej postrzegać maturalne przedmioty, dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzić wymagania kwalifikacyjne.

Wymagania na studia historyczne wydają się zrozumiałe i kandydaci powinni wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest rozwijanie swoich zainteresowań. Jeśli interesuje Cię historia sztuki i ten kierunek chcemy obrać, to rzeczą naturalną będzie pogłębianie wiedzy w tym zakresie.

Zawsze wygodniej, albo po prostu lepiej jest posiadać jakiś bagaż wiedzy przed oficjalnym rozpoczęciem nauki na studiach. Wiadomości płynące z naszych zainteresowań dają mocny fundament i znacznie ułatwiają ogólną egzystencję na studiach.

 Czy wiesz, że możesz uzyskać korepetytora historii w Superprof?

Dyplom z historii sztuki

Interesujesz się dziejami sztuki polskiej oraz powszechnej od czasów starożytnych aż po najnowsze i chciałbyś przełożyć swoją pasję na przyszłą karierę zawodową? Jeżeli tak to kierunek historia sztuki zapewni Ci taką możliwość!

obraz Venice, the Salute Caroline Léna Becker
Studiowanie historii sztuki daje możliwość studiowania dzieł sztuki i architektury w ich historycznym kontekście. Źródło: Visual Hunt

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w ramach kierunku historia sztuki? Będzie to połączenie starannie wyselekcjonowanej wiedzy teoretycznej z ciekawymi zajęciami praktycznymi. Podczas studiów zapoznasz się z dorobkiem kulturowym społeczeństw na przestrzeni tysięcy lat – od starożytności aż po czasy najnowsze. Będą się na to składać obiekty z takich dziedzin jak: architektura, urbanistyka, rzeźba, malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne i tzw. nowe media. Nauczysz się również analizować dzieła oraz organizować warsztat badawczy historyka sztuki.

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku historia sztuki? Po ukończeniu specjalności nauczycielskiej będziesz mógł podjąć pracę jako nauczyciel plastyki w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych. Będziesz także przygotowany do prowadzenia prac przy dokumentacji zabytków, przygotowywania wystaw dzieł sztuki czy upowszechniania obrotu dziełami sztuki. Jak widzisz możliwości jest dużo, więc jeżeli jesteś pasjonatem sztuki to na pewno powinieneś wziąć ten kierunek pod uwagę podczas wyboru Twojej ścieżki edukacji.

Kampus uniwersytecki

Studiowanie historii na uniwersytecie, jak można się spodziewać, wymaga dużej ilości czytania. Jednak nie ma ustalonych tekstów, które oferują wszystkie odpowiedzi potrzebne do uzyskania dyplomu pierwszego stopnia. Musisz korzystać z dostarczonych tekstów, a następnie dużo czytać.

Może się to wydawać nieco oczywiste, ale wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy, ile czasu spędzą z nosami w książkach! Jeśli lubisz niespodzianki związane z nauką historii i dreszczyk emocji związany z odkrywaniem nowych rzeczy na tym świecie, może to być dla Ciebie początek fascynujących trzech lat nauki.

Większość uniwersytetów oferuje jakieś studia historyczne. Niektóre kierunki są bardzo specjalistyczne, podczas gdy inne obejmują szerszy przegląd historii. Jednak wszystkie są różne, więc pamiętaj, aby wybrać uniwersytet, który oferuje najlepsze zasoby dla specjalizacji, która Cię najbardziej interesuje, bo nie chodzi o to by tylko zakuć, zdać i zapomnieć.

Gdzie studiować historię?

Jak teraz wiemy, większość uniwersytetów w Polsce oferuje studia historyczne, jednak nie wszystkie stopnie naukowe są takie same.

Tutaj wymienimy tylko kilka uniwersytetów oferujących edukację historyczną i podamy dalsze szczegóły na temat tego, czego możesz się nauczyć, jeśli zdecydujesz się tam aplikować.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Studiowanie historii w Warszawie

„Historyk jest jak detektyw – mówią z dumą co poniektórzy. Jeśli tak, jest to najbardziej irytujący rodzaj detektywa: wścibski i dociekliwy, który gotów jest ludziom minionych epok wleźć do łóżka i pod łóżko zajrzeć, i dywagować, co mieli na myśli wtedy, kiedy mówili to, co mówili, a nawet wtedy, kiedy tylko wymownie milczeli” – taki oto opis absolwenta historii przedstawia Uniwersytet Warszawski.

Historyk traci tutaj twarz nudziarza, pamiętającego wszystkie najdrobniejsze daty ze szczegółami, na rzecz wrodzonej ciekawości, potrzeby analizy, dociekania prawd z sytuacji minionych. Historia to taka dziedzina nauki, w której nie wystarczy dobra pamięć.

pałac kultury w centrum warszawy
Czy zdecydujesz się studiować w stolicy Polski? Źródło: Visual Hunt

Najważniejszą umiejętnością studenta historii jest logiczne myślenie i wiązanie przyczynowo-skutkowe wydarzeń. Kolejną wymaganą kompetencją jest rozumienie ludzi, niezwykłe pokłady empatii, które pozwalają zrozumieć innych. Nie bez przyczyny mówi się, że historia to nasza nauczycielka życia.

To dzięki gromadzeniu danych, poddawaniu ich nieustannym analizom, nie zatrzymywaniu się na jednej możliwej perspektywie oglądu danej sytuacji, świat nasz wciąż ma dla nas sens. Coś wynika z czegoś – i to daje nam siłę do działania, do rozwoju, do dalszych poszukiwań. Historia jest nam niezbędna do rozumienia życia. Rzeczywiście jest matką, która wręcz poprzez ręce historyka, kontroluje, pilnuje i chroni przed zrobieniem głupstwa!

Studia historyczne w Warszawie mogą być niesamowitą przygodą przez wzgląd na trudną historię miasta, wciąż odkrywaną, wciąż budowaną. Miasta zburzonego, odbudowanego, miasta skrywającego centralne problemy społeczeństwa polskiego. Ale… Uniwersytet Warszawski oficjalnie pisze, że nie uczą na studiach historycznych dat, co niektórych ucieszy, a innych rozczaruje.

Najpopularniejsze kierunki studiów historycznych w Warszawie:

 • archeologia;
 • historia;
 • historia sztuki;
 • badania artystyczne;
 • historia i kultura Żydów;
 • muzeologia;
 • zarządzanie dziedzictwem kulturowym.

Studia historyczne w Warszawie znalazły się w ofercie wielu ośrodków akademickich. W praktyce oznacza to, że możesz swobodnie wybierać wśród propozycji stołecznych szkół wyższych.

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje twój upatrzony kierunek studiów. Pamiętaj, aby dobrze przeanalizować każdą ofertę przygotowaną przez uczelnie w Warszawie i wybrać propozycję, która najpełniej odzwierciedlać będzie twoje intelektualne oczekiwania. Możesz mieć pewność, że jeśli decydujesz się rozpocząć studia filologiczne w Warszawie, na pewno uda ci się znaleźć satysfakcjonującą propozycję kierunkową.

Czekają na ciebie kierunki przygotowane nie tylko przez jeden z najpopularniejszych uniwersytetów w Polsce – Uniwersytet Warszawski. Bogatą ofertą kierunkową mogą poszczycić się również inne szkoły wyższe.

Studiowanie historii we Wrocławiu

Kochasz chadzać ścieżkami historycznych zdarzeń, postaci, legend? Może powinieneś wybrać studia historyczne we Wrocławiu? Te studia to przygoda sama w sobie! To jedne z najaktywniejszych studiów - wymagające stałych podróży w przestrzeni i w czasie. Podczas nauki o wielkich wydarzeniach, odkopiecie niejedną tajemnicę. Przyjrzyjcie się z nami, jakie możliwości stwarzają Wam studia historyczne we Wrocławiu.

Możecie wejść w dziedzinę kultury materialnej i poznać czym jest dziedzictwo kultury materialnej - jak chronić nasze skarby, jak je promować i jak nimi gospodarować, by oprócz wartości naukowych i zaspokojenia czystej ludzkiej ciekawości, przynosiły także korzyści finansowe. Na studiach historii sztuki poznacie takie osobistości jak Rembrandt, Van Gogh czy Canaletto.

Poznacie rzemieślników, artystów stolarzy, projektantów mody dawnych dziejów, jak i przede wszystkim sposób myślenia naszych przodków. Posiądziecie szeroką wiedzę o przeszłości, która pomoże Wam zrozumieć teraźniejszość - to główne zadanie historii. Po to tak właściwie prowadzi się wszystkie badania historyczne.

Pomagają one zrozumieć dlaczego dziś jesteśmy tacy, jacy jesteśmy - i z czego wynikają nasze nawyki, skąd przyszły stereotypy, jak kształtowała się nasza mentalność. Studia historyczne we Wrocławiu to wspaniała podróż po meandrach czasu. Po studiach tych bez problemu odpowiecie na pytanie dlaczego decyzja jednego człowieka może zaważyć na losie setek tysięcy ludzi na całym świecie. A co tak właściwie możecie studiować we Wrocławiu? Sprawdźcie, jakie kierunki czekają na wydanie absolwentów!

Popularne kierunki studiów historycznych

 • Archeologia
 • Dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie
 • Historia
 • Kulturoznawstwo
 • Militarioznawstwo
 • Muzykologia
 • Historia w przestrzeni publicznej
 • Historia sztuki
 • Etnologia i antropologia kulturowa
 • Historia cywilizacji śródziemnomorskich

Kierunki historyczne znalazły swoje miejsce w ofercie dwóch wrocławskich uczelni wyższych. Wśród nich znajdziesz placówkę publiczną i prywatną, dzięki czemu zaplanujesz swoje kształcenie w odpowiadający ci sposób. Uniwersytet Wrocławski stwarza bardzo wiele różnorodnych możliwości. Przedstawia on bogatą ofertę atrakcyjnych kierunków historycznych, wśród których znajdziesz na przykład archeologię, etnologię i antropologię kulturową, a także historię w przestrzeni publicznej.

Studiowanie historii w Poznaniu

Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał w 1956 roku, kontynuując działalność dawniejszych katedr historycznych powstałych jeszcze w XIX wieku. Wieloletnia historia wydziału ukształtowała współczesną, silną, jednostkę naukową, której badania są cenione na całym świecie.

Ucząc się historii, uczymy się siebie, poznajemy sposób myślenia przodków, kształtując tym samym nasze spojrzenie na świat. Rozumiejąc czynniki przyczynowo-skutkowego układu dziejów, zdobywamy cenną wiedzę o życiu ludzkim. Historia należy do nauk humanistycznych, zbieranie danych z dawniejszych lat towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Historia jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy.

Bazuje na opowieściach o wydarzeniach z życia jednostek, jak i całych społeczności. W dużej mierze opiera się na mitach i legendach scalających całe pokolenia. Historia ma wiele twarzy - zajmuje się sztuką, literaturą, myślą i kulturą polityczną, jak i muzyką czy archeologią, gromadząc przedmioty z dawnych lat.

Świadomośc historyczna jest świadomością życia. Dzięki nauce historii rozumiemy skąd przybyliśmy, kim jesteśmy, a nawet i dokąd zmierzamy. Historia wyznacza nasze cele, jak i przestrzega przed popełnieniem tych samych błędów. Historia jest również prowokatorką, bowiem lubi zataczać koła i prowadzić nas w te same miejsca.

Studia historyczne w Poznaniu, na wydziale o dalekich tradycjach myślowych, to czysta przyjemność poznawania dziejów. Studia historyczne mogą was wciągnąć na wieki i nie wypuścić. To propozycja kształcenia dla ciekawskich, dla dociekliwych i dla cierpliwych osób. Zadając jedno pytanie, otwiera się kolejne i tak … do końca swoich dni, będziecie szukać odpowiedzi na kluczowe pytania historyczne. Studia historyczne pokażą Wam, jak wiele zmiennych działa w świecie.

Jeśli wybierzesz kształcenie na przynajmniej jednym kierunku historycznym w Poznaniu, musisz mieć świadomość, że nie wszystkie tamtejsze uczelnie wyższe stwarzają możliwość edukacji właśnie w tym obszarze.

Takie kierunki, jak historię, archeologię, czy unikalne liberal arts and sciences podejmiesz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – szkole wyższej, której jakość kształcenia jest jedną z najwyższych w Polsce. Właśnie tutaj rozpoczniesz bądź kontynuujesz swoją przygodę z edukacją w trybie stacjonarnym, zaocznym, wybierzesz jeden z atrakcyjnych kierunków podyplomowych, a następnie rozważysz szeroki wachlarz staży oraz płatnych praktyk zawodowych.

Możliwość podjęcia studiów historycznych wyłącznie na jednej poznańskiej uczelni może stanowić ogromny atut, zwłaszcza dla osób wybrednych i gubiących się wśród gąszczu szerokich alternatyw w tym obszarze. Wybierając Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wybierasz przygotowanie zawodowe na najwyższym poziomie, niezależnie od charakteru kierunku, na który się zdecydujesz.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Studiowanie historii w Krakowie

Podjęcie studiów historycznych w Krakowie może okazać się świetnym rozwiązaniem! Kraków to miasto żywej historii, w którym smok Wawelski snuje swoje współczesne opowieści. To miasto, w którym wydarzyło się tak wiele, że studia historyczne z samego faktu, że odbywają się w Krakowie, są na nobilitowanym miejscu. Kraków idealnie nadaje się do podróży w przestrzeń historyczną.

Największe uczelnie państwowe prowadzą studia historyczne na tradycyjnych kierunkach kształcenia, ale robią to nie w tak tradycyjny sposób jakby się wydawało - nie bazują bowiem na stereotypowej pamięciówce - datach do zapamiętania, a na myśleniu o historii jako o linie pięknie wiążącej wydarzenia.

Historyk, jak i adept studiów historycznych, powinien przede wszystkim wykazać się umiejętnością logicznego myślenia. Wiązanie wątków w całość ma na celu stworzenie pełnej opowieści historycznej, z jakiej wypływa morał.

Dzięki takiemu podejściu do nauk historycznych, historia jako matka narracji, jest dziś bardzo pożyteczna - przestrzega, przewiduje, potrafi zahamować szkodliwe procesy społeczne. Historycy muszą bardzo dobrze rozumieć innych, cechować się dużą empatią, niezbędną do zdobywania informacji i wykorzystywania ich do zrozumienia dziejów.

Nie bez przyczyny mówimy, że historia to nasza nauczycielka życia, nadaje ona bowiem sens naszym działaniom, motywuje nas do życia, sprawia, że świat staje się nam przyjazny i bliski. A wszystko to dzięki umiejętnościom gromadzenia danych i ich analizie! Czyż to nie magiczne wręcz zadanie dla historyków? By z kilku strzępków danych stworzyć całą spójną, ciekawą i mądrą opowieść?

Studia historyczne w Krakowie znajdziesz na wielu renomowanych uczelniach. Przede wszystkim bogatą ofertę prezentuje Wydział Historyczny najstarszej polskiej uczelni, to znaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, który bardzo chętnie zajmuje się nauczaniem historyczno-humanistycznym. To tutaj znajdziesz między innymi archeologię, ochronę dóbr kultury czy studies in central and eastern europe: histories, cultures and societies, ale także wiele innych kierunków.

Oczywiście nie mniejsze znaczenie mają pozostałe krakowskie uczelnie. Na Uniwersytecie Pedagogicznym znajdziesz turystykę historyczną i dziedzictwo kulturowe oraz historię, po której możesz także nauczać w szkole dzięki zdobytym uprawnieniom pedagogicznym.

Techniczna uczelnia, którą jest Akademia Górniczo-Hutnicza, oferuje edukację w zakresie kulturoznawstwa, natomiast Uniwersytet Papieski Jana Pawła II nauczanie w zakresie historii oraz historii sztuki. Każda z placówek akademickich ma unikatowy charakter i przedstawia oryginalne programy kształcenia, które z pewnością przełożą się na zdobywaną wiedzę i umiejętności.

Studiowanie historii w Gdańsku

Gdzie lepiej studiować historię niż w mieście, które stanowiło arenę dla wydarzeń, które miały wpływ na losy świata? To pytanie z gatunku retorycznych. Studia historyczne w Gdańsku to prawdziwa atrakcja dla każdego, kto interesuje się tą dziedziną. Stolica Pomorza przeszła bardzo wiele w swoich dziejach i zapisała się wytłuszczonymi literami w podręcznikach. Studenci historii mogą to poznać i zrozumieć, ale nie tylko czytając książki, ale spacerując i wręcz dotykając miejsc, które odcisnęły piętno na losach, nie tylko narodu Polskiego.

Studia historyczne to zajęcie dla ludzi ciekawych, cierpliwie dążących do wyników swoich badań. A w Gdańsku zdają się być wyjątkowe, bo dzięki nim można poznać życie grupy etnograficznej, zamieszkującej Pomorze gdańskie i wschodnią cześć Pomorza zachodniego, czyli Kaszub, zróżnicowanych kulturowo i językowo. Kształcenie z zakresu historii oferuje Uniwersytet Gdański, który corocznie urozmaica studentom naukę.

Na przykład, będąc studentem Archeologii możesz wyjeżdżać na praktyki wakacyjne na wyspę Bornholm, czy na tereny Macedonii, studenci Krajoznawstwa i turystyki historycznej zaliczają egzaminy biorąc udział w grach miejskich, studenci Historii sztuki organizują wydarzenia kulturalne, a studenci Etnologii wydają własne czasopismo, pod tytułem „Tam Tam”. Czy to mało? Jeśli tak, to przeczytaj i dowiedz się więcej o tym, co ciekawego mogą zaoferować ci studia historyczne w Gdańsku!

Studia historyczne w Trójmieście rozpoczniesz na jednej uczelni. Jest nią Uniwersytet Gdański. To szkoła wyższa, którą cechuje długa tradycja akademicka i najwyższe standardy kształcenia, nie powinieneś zatem obawiać się o wiedzę i umiejętności zdobywane podczas wszystkich semestrów nauki.

Studia historyczne w Trójmieście wyposażą cię w niezbędne kwalifikacje, które zdobywać będziesz pod okiem najlepszych wykładowców. Uniwersytet Gdański jest uczelnią publiczną, jednak nie zapomina on również o studentach, którym zależy na większej elastyczności podczas nauki. W ofercie tego ośrodka odnajdziesz także takie kierunki, które będziesz mógł studiować w trybie zaocznym! W praktyce oznacza to, że studia w Trójmieście staną się dla ciebie nie tylko gwarantem wiedzy, lecz także komfortowej organizacji nauki.

Studiowanie historii w Lublinie

Sprawdź ofertę Lubelskich uczelni. Oferują one bardzo ciekawe studia podyplomowe w ramach kształcenia historycznego. Studia w Lublinie z pewnością Wam się spodobają - Lublin to jedno z najciekawszych miast historycznych w Polsce.

Miasto Uni Lubelskiej, jeden z traktów handlowych. Ciekawe położenie i wspaniała historia to tylko dodatek do bardzo konkretnych studiów historycznych, podczas których wyszlifujecie swoje umiejętności logicznego myślenia, dowodzenia faktów, przewidywania zdarzeń na podstawie zaszłych zachowań ludzi i społeczności. Studia historyczne są przygodą samą w sobie.

Studia historyczne w Lublinie z pewnością nie są nauką dat i wykresów zdarzeń, to nauka o człowieku jak takim i jego sposobie funkcjonowania w świecie. Sprawdźcie, jakie kierunki możecie wybrać w ramach studiów w Lublinie.

Ofertę kształcenia w zakresie studiów historycznych przedstawiają przede wszystkim Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL znajdziesz historię, historię sztuki, krajoznawstwo i turystkę kulturową. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej proponuje natomiast edukację w zakresie historii, archeologii i turystyki historycznej.

Poszczególne uczelnie w Lublinie są przystosowane do prowadzenia zajęć w zakresie nauk historycznych. Doskonale wyposażone pracownie i biblioteki ułatwiają dostęp do wiedzy i korzystanie z nowoczesnych technologii. W zależności od realizowanego kierunku wyspecjalizowana kadra akademicka stosuje odpowiednie metody i organizuje wyjazdy tenorowe, które pozwolą zdobyć doświadczenie zawodowe.

Studiowanie historii w Łodzi

Studia historyczne w Łodzi prowadzone są na Uniwersytecie Łódzkim przez niewielki, ale bardzo znaczący na arenie naukowej, Instytut Historii. Sporo czasu podczas kształcenia poświęca się nauce o losach świata – studiując historię poznacie bardzo dokładnie zdarzenia z przeszłości, sytuacje, zjawiska i procesy, jakie wpływały na rozwój ludzkości.

Bazując na tej wiedzy, układając sobie po kolei rozwój wydarzeń, zrozumiecie na czym tak właściwie polega życie, nauczycie się porządkować, lepiej rozumieć otaczającą rzeczywistość oraz interpretować mechanizmy społeczne, polityczne i gospodarcze.

Po studiach historycznych w Łodzi będziecie wszechstronnie wykształconymi humanistami o bogatych zainteresowaniach. Uniwersytecki Instytut Historii w Łodzi to ceniona jednostka w krajobrazie studiów historycznych w naszym kraju, jak i za granicą. Pracownicy naukowi prowadzą tu bardzo szerokie badania, są dociekliwi i cierpliwi.

Studenci często wyjeżdżają w ramach programów Erasmus-Sokrates do zagranicznych uczelni, z których studentami wspólnie prowadzą projekty badawcze.

Studia historii nie tylko zakuwanie dat i przypominanie sobie o postaciach, które gdzieś tam, kiedyś uczyniły coś tam. Tu szczegóły mają znaczenie, prowadzą do pogłębionego rozumienia współczesnego świata. Jak można takie możliwości wykorzystać?

Studia historyczne w Łodzi możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Tak zwane miasto czterech kultur, a więc miasto czterech historii obowiązkowo musi wykazać się kształceniem historycznym. Możliwości Uniwersytet daje bardzo wiele, zwłaszcza że przedstawia bogatą ofertę kierunków, takich jak historia, historia sztuki, archeologia czy wojskoznawstwo.

Bogaty w historię, ale i nowoczesne rozwiązania Instytut Historii stawia na kształcenie nie tylko teoretyczne, ale i zdobywanie praktycznych umiejętności. Nieobce będą Ci negocjacje, granty badawcze, analizy tekstów i obrazów.

Uniwersytet Łódzki dba o wysoki poziom kształcenia, a w swoim szeregach ma najlepszych specjalistów, którzy chętnie dzielą się zdobytym zawodowym doświadczeniem. Uczelnie w Łodzi zapewniają także wszelkie niezbędne do pracy naukowej wyposażenie oraz stawiają na interdyscyplinarny charakter studiów, dlatego nie bez powodów łączą historię ze światem technologii i Internetu.

Studiowanie historii w Katowicach

Historycy upamiętniają dzieje ludzkości, badają przeszłość, by móc uchronić przyszłość przed złymi wydarzeniami, przed powtarzaniem błędów! Historycy czuwają nad dobrem ogółu pełniąc swoją misję edukacyjną. Historycy to pasjonaci życia ludzkiego, badacze tajemnic, poszukiwacze przygód.

Na studiach historycznych w Katowicach zdobędziecie wiedzę o wydarzeniach z przeszłości świata i Polski, popracujecie nad umiejętnościami dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, jak i logicznego wyciągania wniosków z przeszłych zdarzeń.

Studia historyczne w Katowicach mają praktyczny wymiar, przygotowują studentów do pracy w archiwach państwowych i samorządowych, jak i do pracy w roli nauczyciela historii. Ciekawą propozycją jest kierunek turystyka historyczna, który przygotowuje przyszłych przewodników, podróżników i pisarzy do upowszechniania historii wśród turystów przybywających do danego regionu.

Kierunki historyczne w województwie śląskim cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, których głównym celem jest pogłębianie posiadanej wiedzy o szeroko rozumianych aspektach przeszłości. Jeżeli i ty chciałbyś rozpocząć bądź kontynuować edukację w tym zakresie, aplikujesz na Uniwersytet Śląski w Katowicach. To szkoła wyższa, którą charakteryzują najwyższe standardy kształcenia, dopasowane zarówno do aspiracji przyszłych studentów, jak i wymagań współczesnych pracodawców wielu branż.

Powstały przed ponad 50 laty Uniwersytet od lat zrzesza pasjonatów wszelkich dziedzin historycznych. Na tamtejszym Instytucie Historii zdobędziesz cenne kwalifikacje, nieocenione w wielu obszarach zawodowych. W ofercie tego ośrodka znajdziesz kierunki możliwe do realizowania w różnych trybach, oferujące uzyskanie różnych kompetencji.

Kariera po ukończeniu historii

Istnieją oczywiście setki różnych ról, które możesz wykonać po ukończeniu studiów na kierunku historia, ale nie wszystkie z nich muszą być związane z historią! Jednak poniżej przedstawiamy tylko niektóre pozycje w świecie biznesu, których sercem jest historia.

Kustosz w muzeum

Praca muzealna w niczym nie przypomina Noc w muzeum! Duże muzea mogą zatrudniać w charakterze asystentów absolwentów historii ze znajomością epok i ekspozycjami. To dla nich świetna droga do zostania naukowcem. Możesz również zaoferować swoje usługi jako wolontariusz, aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie.

Kurator sztuki

To, co robisz jako kustosz, znowu będzie zależeć od wielkości i rodzaju muzeum, w którym pracujesz. Małe muzeum uniwersyteckie może oznaczać, że zanurzysz stopy w różnych basenach, ale w większym muzeum możesz skupić się na jednym obszarze, takim jak zarządzanie zbiorami, zarządzanie wystawami, zarządzanie personelem i edukacja muzealna.

Genealog

Śledzenie członków rodziny i budowanie drzew genealogicznych jest obecnie coraz bardziej popularne, więc możesz zdecydować się na zostanie samodzielnym genealogiem oferującym prywatne usługi.

Archeolog

Archeologia i konserwacja mogły Cię interesować, odkąd byłeś mały. Wyobraź sobie, że wykonujesz je jako pracę! Istnieją profesjonalne możliwości zaangażowania się w wykopaliska i ocenę miejsc.

Inne opcje obejmują pracę przy publikowaniu książek historycznych, szkolenie w zawodzie bibliotekarza, zostanie archiwistą lub nauczycielem historii lub jako politolog. Wszystko to z pewnością wymagałoby wykorzystania dyplomu z historii jako dobrego punktu wyjścia i wykorzystania cennych umiejętności, o których wspominaliśmy wcześniej.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.