Spójrzmy prawdzie w oczy, matematyka nigdy nie była najpopularniejszym przedmiotem. Jest to odwieczny obszar problemowy, który stanowi wyzwanie dla większości ludzi, od dzieciństwa po dorosłe życie.

Ale matematyka nie musi być trudna! Jako nauczyciel matematyki możesz sprawić, że podopieczni ją pokochają. Niezależnie od tego, czy twoje indywidualne zajęcia mają pomóc uczniom szkoły podstawowej, średniej, przygotować do egzaminu ósmoklasisty lub matury, czy na zajęcia na uniwersytecie, istnieje wiele sposobów, aby wspomóc uczniów na wszystkich poziomach i rozwiązać matematyczne problemy, które ich trapią.

Masz możliwość zmiany całego podejścia i sposobu myślenia swojego ucznia, jeśli chodzi o naukę matematyki i opanowanie materiału, pomagając im przezwyciężyć lęk przed matematyką.

Mężczyzna i tablica ze wzorami na ekranie komputera.
Klasa nie zawsze jest najlepszym miejscem do nauki! | źródło: Pixabay - Tumisu

Czasami najbardziej problematyczną częścią matematyki jest brak zrozumienia podstaw przed przejściem do bardziej skomplikowanych działów. Może to sprawić, że uczniowie poczują się zagubieni i zdezorientowani, a matematyka stanie się przykrym obowiązkiem.

Kiedy dzieci zostają w tyle z materiałem, może być naprawdę trudno nadrobić zaległości, a uczniowie często mają wrażenie, że ich sytuacja jest beznadziejna. Raporty na temat edukacji matematycznej w każdym kraju pokazują, że jeśli uczniowie nie otrzymują wystarczającej pomocy lub wsparcia, kiedy nabawią się zaległości w opanowaniu materiału, wpływa to na cały tok ich edukacji.

Wydaje się więc, że matematyka staje się zauważalnym problemem w edukacji narodowej. Ale jest wiele sposobów, którymi prywatni korepetytorzy mogą pomóc zdezorientowanym uczniom i skierować ich w stronę sukcesu.

Pierwszym krokiem do zmotywowania uczniów do nauki matematyki jest ponowna jej kontekstualizacja. Oznacza to, że umieszczając matematykę w przystępnych i odpowiednich sytuacjach, które dzieci mogą rozpoznać i które są im znajome, sprawisz, że królowa nauk będzie zrozumiała, a także zabawna i wciągająca.

Sprawianie, by matematyka była zabawna, jest najważniejszym elementem zmiany poglądów ucznia. Pokazując im, że matematyka nie jest przykrym obowiązkiem i że może być naprawdę wszechstronna i ekscytująca, wzbudzisz ich zainteresowanie i pewność siebie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (7 oceny)
Adrian
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kristina
5
5 (6 oceny)
Kristina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (7 oceny)
Adrian
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kristina
5
5 (6 oceny)
Kristina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Spraw, by lekcje matematyki były wspaniałe!

Oczywiście każdy uczeń jest inny i powinien być traktowany indywidualnie. Ważne jest, aby śledzić, w jaki sposób dziecko przyswaja informacje, w jaki sposób rozumie wyzwania i podchodzi do nich.

Zacznij od spędzenia czasu ze swoim uczniem, aby naprawdę dowiedzieć się, jakie wątpliwości ma w stosunku do matematyki. Czy to konkretny temat? Czy metody edukacji szkolnej? Czy po prostu boi się popełnienia błędu w obliczeniach?

Gdy już opanujesz problemy, zacznij badać, co sprawiłoby, że matematyka byłaby przyjemniejsza w domu lub na zajęciach online z matematyki.

Cały świat możliwości stoi przed tobą otworem! Jest wiele sposobów, aby uczynić swoje lekcje bardziej przyjemnymi i kreatywnymi, używając narzędzi i mediów, takich jak:

  • Książki,
  • Muzyka,
  • Sztuka,
  • Filmy,
  • Aplikacje i strony internetowe,
  • Gry planszowe,
  • Gry karciane,
  • Odgrywanie scenek z życia codziennego.

Wprowadzenie zabawy do nauki, szczególnie w przypadku młodszych uczniów, jest naprawdę ważne dla ich rozwoju i zrozumienia tematu lub wyzwania. Bez względu na rodzaj metody, którą stosujesz, po prostu upewnij się, że jest odpowiedni do wieku i angażuje ucznia w działanie, a podopieczni zakochają się w przedmiocie!

Umieszczając matematykę w innym kontekście, pomożesz uczniowi spojrzeć na nią świeżym okiem. Niezależnie od tego, czy dzieje się to poprzez gry, pozorowane transakcje, gotowanie czy jakąkolwiek metodę, którą może polubić twój podopieczny, kluczowym celem jest uczynienie matematyki istotną.

W tym miejscu zacznij rozwijać swoją kreatywność planując domowe korepetycje (np. korepetycje matematyka Warszawa), dostosowując je do indywidualnych potrzeb dziecka. Baw się różnymi technikami przekazywania wiadomości, które można wprowadzić poprzez zabawne zajęcia, i zwróć uwagę na to, co lubi twój uczeń.

Zakres tego, co masz do wyboru, jeśli chodzi o zabawę i gry z młodszymi uczniami, zwłaszcza w wieku przypadającym na szkołę podstawową lub naukę wczesnoszkolną jest znacznie szerszy. W tym wieku twój uczeń jest na etapie rozwoju, na którym zabawa jest nadal konieczna do nauki, więc wykorzystaj to na swoją korzyść.

Najważniejszą częścią grania w gry jest to, że dzieci widzą, jak zabawna może być matematyka i jak można ją zastosować w życiu codziennym. Okazywanie własnego pozytywnego nastawienia i zamiłowania do matematyki wpłynie również na twojego wychowanka.

Uświadom uczniowi różne codzienne czynności, które wykorzystują matematykę i na niej polegają. Pomyśl o tym, jak zamienić te ćwiczenia w gry, w które zagrasz ze swoim uczniem.

Używaj dowolnych gier - a gry planszowe, łamigłówki lub gry karciane to świetne miejsce na początek. Spróbuj dodać małe zadania matematyczne do rozwiązania lub zagraj w gry na pieniądze. Odrobina rywalizacji to świetny motywator - a nagroda jest zawsze fajna!

Przekręcona kostka rubika na niebieskim tle.
Gry to świetny sposób na pokonywanie wyzwań! | źródło: Pixabay - Fernando Latorre

Gry matematyczne to świetny pomysł na materiały lekcyjne, ponieważ pomagają uczniom w wizualizacji metod i użytkowania matematyki, których muszą się nauczyć w trakcie zajęć. Jeśli na przykład uczysz dzieci wskazywania czasu, dlaczego nie użyć zegara, który możesz kupić (lub zrobić!), aby urozmaicić lekcję. Przestawiaj wskazówki zegara - rekwizytu, aby móc odczytywać godziny i pozwól uczniowi manipulować nimi, by pokazać odpowiednią godzinę.

Podczas nauki obchodzenia się z młodszymi uczniami i liczenia pieniędzy istnieje wiele zabawnych sposobów na zaangażowanie ich i wykorzystanie ich ćwiczeń w praktyce. Załóż własny mini sklep lub improwizuj wizytę w restauracji, wszystko w zaciszu własnego domu!

Projektując udawany sklep lub kawiarnię sprawisz, że zrozumienie funkcji pieniądza i transakcji będzie super zabawą. Określ budżet, menu oraz ceny i niech rozpocznie się gra.

Jeśli chcesz wprowadzić trochę bardziej skomplikowane obliczenia, zaproponuj kilka kuponów i spróbuj obliczyć rabaty i procenty. Zamieniaj się rolami podczas płacenia, aby twój podopieczny mógł zrozumieć obie strony transakcji.

Ucz się matematyki przez Internet!

Internet jest kluczowy podczas odkrywania ciekawych sposobów nauczania matematyki. Wystarczy wyszukać w Internecie „gry matematyczne” lub „nauka matematyki przez zabawę”, a wyświetlą się strony z wynikami, w tym artykuły, porady i wskazówki, a także wszelkiego rodzaju gry i zasoby do wypróbowania.

Jeśli chcesz pracować nad określonymi aspektami programu nauczania swojego wychowanka, Pi-stacja to genialne narzędzie. Możesz doskonalić się w określonych tematach, które są bezpośrednio zgodne z krajowym programem nauczania, zarówno w szkole podstawowej jak i średniej.

Jeśli szukasz narzędzi i materiałów matematycznych online dla nauczyciela (za darmo), które wynikają z konkretnych specyfikacji kursów i skupiają się na nauce podstawowych zasad matematycznych i zabawnych grach, rzucić okiem na strefę otwartą, którą oferuje strona MatematykaInnegoWymiaru, gdzie znajdziesz listę linków i pomysłów na dobry początek.

Więcej pomysłów na gry i zajęcia, które sprawią, że nauczysz podopiecznych matematyki przez zabawę, poznasz na naszym blogu o grach matematycznych!

Jak przygotować ekscytujące lekcje matematyki

Aby rozpocząć, poświęć trochę czasu na przeszukanie internetu i zabawę pomysłami. Zrób listę pomysłów, które będą odpowiednie dla określonego tematu sprawiającego problemu twojemu uczniowi.

Jako korepetytor powinieneś samodzielnie wypróbować dowolną z aplikacji i witryn internetowych, z których chcesz skorzystać lub które zostały ci polecone, zanim zasugerujesz je uczniowi. Sprawdź jak wygląda twoje ogłoszenie, wpisując np. korepetycje matematyka Kraków” w wyszukiwarkę Superprof.

Dotyczy to wszystkich zasobów, które znajdziesz podczas wyszukiwania, wystarczy, że szybko je przejrzysz, aby upewnić się, że będą przydatne, odpowiednie i, co najważniejsze, przyjemne w użyciu podczas prywatnych sesji korepetycji.

Stwórz krótki plan, który ustrukturyzuje korepetycje, aby mieć pewność, że wszystkie podstawy są uwzględnione, a dzieci nadal otrzymują od ciebie to, czego potrzebują w zakresie programu nauczania i rozwiązywania konkretnych problemów. To tutaj wpleciesz zabawę i gry do swoich sesji.

Ludziki Playmobil na lekcji w klasie.
Odgrywanie scenek z życia wziętych na lekcji to fantastyczna metoda nauki matematyki. | źródło: Pixabay - facethebook

Pamiętaj, aby dostosowywać swój plan, ponieważ może ulec zmianie, kiedy lekcja trwa. W końcu musisz obserwować, jak twój podopieczny reaguje na zadania, które wyznaczyłeś. Jeśli dobrze się bawi, to świetnie! Notuj, co działa, co może wymagać poprawek, oraz indywidualne postępy ucznia.

Jeśli nadal wydaje się, że dziecko ma problemy lub jeśli uważasz, że coś im nie odpowiada, dzięki zmianie metod lub materiałów poprawisz sytuację! Przekonasz się, że stworzenie idealnie dopasowanych korepetycji z matematyki to metoda prób i błędów, a praktyka czyni mistrza. Tutaj również warto śledzić, co nie zadziałało i dlaczego oraz jak możesz poprawić sytuację następnym razem.

Dobrym pomysłem dla nauczycieli może być również zadanie uczniowi odrobiny pracy domowej. Nie musi to być nic dużego ani męczącego, zadanie domowe może być nawet tak proste, jak na przykład wypróbowanie nowej aplikacji lub ukończenie sekcji na wybranej witrynie.

Zachęcając swojego ucznia do dalszej pracy nad matematyką w swoim czasie wolnym od lekcji, naturalnie będzie stawał się coraz lepszy. Organizując pracę, która jest przyjemna, łatwa do opanowania i która nie przypomina nudnych i trudnych ćwiczeń, wykonywanych w szkole, możesz pomóc dziecku zbudować nowy związek z matematyką - przyjemny i niezawodny. Nauczyciele w roli korepetytora każdego przedmiotu wkładają swój czas i masę wiedzy, aby przygotować ciekawe lekcje dla swoich podopiecznych.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.