Dziedzina matematyczna nigdy nie była najpopularniejszym przedmiotem. Niezależnie od tego, czy chodzi o ułamki, geometrię, algebrę, czy po prostu podstawową matematykę, każdy z nas ma lub miał z nią jakieś problemy. W rzeczywistości jest to zwykle jeden z najtrudniejszych przedmiotów dla dzieci w wieku szkolnym, który sprawia problemy również dorosłym, w ich codziennym życiu!

To jest przedmiot, który może przyprawić ludzi o wiele zmartwień, w każdym wieku i na każdym poziomie, od nauki wczesnoszkolnej do szkoły średniej i matury, a nawet w codziennym życiu, na każdym jego etapie.

Jeśli spacerowałeś po szkolnym placu zabaw, istnieje niewielka szansa, że słyszałeś, jak uczniowie rozmawiają o matematyce - zazwyczaj następuje po tym głośne westchnienie lub odgłosy niezadowolenia i udręki.

Wyraźnie brakuje entuzjazmu i ekscytacji w stosunku do królowej nauk, a wielu uczniów odczuwa lęk przed matematyką lub zupełną niechęć do przedmiotu.

W klasie przedmiot często polega na podawaniu różnych formuł i bezmyślnym wpisywaniu wartości, aby dojść do odpowiedzi. Dla większości uczniów nie jest to zbyt ekscytująca praca i może wywołać bardzo negatywne uczucia wobec przedmiotu. Współczesny rynek nauczania dodatkowego sprawia, że prywatne korepetycje (np. korepetycje matematyka Warszawa) to dużo ciekawsza forma nauki.

Kolorowe cyferki ułożone w formie serca.
Świat matematyczny nie musi być czarno-biały. | źródło: Pixabay - Gordon Johnson

Międzynarodowe raporty badają problemy z nauka zagadnień matematycznych na poziomie podstawowym i średnim w szkołach na całym świecie, aby znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego liczba uczniów podejmujących studia matematyczne jest tak niska?

Raporty często wykazują, że uczniowie nie otrzymywali wystarczająco dużo pomocy matematycznej i wsparcia, by nadrobić zaległości. Okazuje się również, że młodsi uczniowie lub uczniowie o niższych umiejętnościach, potrzebujący tego wsparcia najbardziej, najczęściej nie otrzymywali wystarczającego poziomu opieki ze strony nauczycieli szkolnych.

Raporty wykazują również, że najzdolniejsi uczniowie po prostu nie wykorzystują swojego potencjału w szkole średniej, nawet ci, którzy osiągnęli lepsze wyniki w szkole podstawowej. Wiele szkół wcześnie przystępuje do nauki zagadnień matematycznych przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty, nie dając dzieciom wystarczająco dużo czasu na podniesienie poziomu i osiągnięcie najwyższych ocen.

To właśnie dlatego prywatne korepetycje matematyka są tak bardzo popularne. Wielu uczniów uważa, że nie mają motywacji do nauki, po prostu dlatego, że królowa nauk jest dla nich trudna i nie zawsze nauczana w sposób, który im odpowiada. Wpisanie w wyszukiwarkę Superprof np. korepetycje matematyka Lublin”, może pomóc młodym matematykom.

Sytuacja ta martwi nie tylko uczniów i rodziców, ale również nauczycieli, tych szkolnych i prywatnych, którzy poszukują sposobów na urozmaicenie zajęć dla swoich podopiecznych, by przeciwdziałać lękowi przed matematyką.

Posiadanie osobistego nauczyciela, który poprowadzi korepetycje matematyczne online, oznacza że uczniowie mogą uczyć się w zachęcającym i wspierającym środowisku, bez presji nadążania za innymi uczniami lub rywalizacji z nimi w osiągnięciu lepszych stopni.

Motywacja jest bardzo ważna przy nauce każdej dziedziny. Jakby nie patrzeć ludzie chcą uczyć się rzeczy, które są istotne i interesujące. Jeśli umieścisz matematykę w kontekście, który uczniowie zrozumieją i docenią, jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu!

Próbując zmotywować uczniów do nauki, warto pomyśleć o kilku rzeczach. Musisz zadać sobie pytanie:

  • Jak mogę sprawić, by przedmiot był przyjemniejszy dla mojego ucznia?
  • Jak mogę złagodzić jego lęk przed matematyką?
  • Jakie różnorodne metody mogę wypróbować, aby pomóc mojemu podopiecznemu w nauce?
  • W jakie gry możemy grać, by uczeń zainteresował się tematem?
  • Jakie zasoby są dostępne, aby urozmaicić korepetycje matematyczne?

Jako domowy korepetytor, masz za zadanie sprawić, by uczeń nie poczuł, że jest niewystarczająco dobry lub bystry i złagodzić jego lęk przed przedmiotem, aby mógł osiągnąć sukces akademicki oraz dostrzegł zabawę i wartość w nauce matematyki! Możesz prowadzi zajęcia online lub stacjonarnie. Upewnij się, że łatwo cię znaleźć wpisując np. korepetycje matematyka Wrocław w wyszukiwarkę Superprof.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Adrian
5
5 (11 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (13 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (9 oceny)
Karol
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (11 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (13 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (9 oceny)
Karol
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Strategie matematyczne, które pomogą zachęcić uczniów do nauki

Czasami najbardziej problematyczną częścią zagadnień matematycznych jest brak zrozumienia podstaw przed przejściem do bardziej skomplikowanych działów. Może to sprawić, że uczniowie poczują się zagubieni i zdezorientowani, a przedmiot stanie się przykrym obowiązkiem.

Pierwszym krokiem do zmotywowania uczniów do nauki matematyki jest ponowna jej kontekstualizacja, przez umieszczenie przedmiotu w przystępnych i odpowiednich sytuacjach, które uczeń może rozpoznać i które są mu znajome, sprawisz, że królowa nauk będzie zrozumiała, a także zabawna i wciągająca.

Niezależnie od tego, czy twoje indywidualne zajęcia zdalne mają pomóc uczniom szkoły podstawowej, średniej, przygotować do egzaminu ósmoklasisty lub matury, czy na zajęcia na uniwersytecie, istnieje wiele sposobów, aby wspomóc uczniów na wszystkich poziomach i rozwiązać matematyczne problemy, które ich trapią.

Zacznij od spędzenia czasu ze swoim uczniem, aby naprawdę dowiedzieć się, jakie wątpliwości ma w stosunku do matematyki. Czy to konkretny temat? Czy metody nauki w szkole? Czy to strach prze popełnianiem błędów i porażką?

Może się zdarzyć, że twoi uczniowie zmagają się szczególnie z wykonywaniem działań matematycznych w pamięci lub uważają, że równania liniowe są trudne do opanowania. Niezależnie od problemu, zawsze jest rozwiązanie.

Gdy już opanujesz problemy, możesz zacząć badać, co sprawiłoby, że zajęcia matematyczne byłyby przyjemniejsza na korepetycjach w domu lub na matematycznych zajęciach online.

Znajdź renomowanego prywatnego nauczyciela, który przygotuje dziecko do egzaminu ósmoklasisty, matury albo pomoże odrobić pracę domową, wpisując np. korepetycje matematyka Szczecin w wyszukiwarkę Superprof.

Rączka dziecka na drewnianej układance z zegarem.
Eksperymentuj z zabawami i grami podczas nauczania matematyki! | źródło: Pixabay - _Alicja_

Wprowadzenie zabawy do nauki, szczególnie w przypadku młodszych uczniów, jest naprawdę ważne dla ich rozwoju i zrozumienia tematu lub wyzwania. Zastanów się nad wykorzystaniem takich rzeczy, jak gry, filmy, muzyka, interaktywne strony internetowe - o ile są odpowiednie dla wieku oraz wzbudzają zainteresowanie i zaangażowanie ucznia w ćwiczenia. Masz nieograniczone możliwości!

Umieszczając matematykę w innym kontekście, możesz pomóc uczniowi spojrzeć na nią świeżym okiem. Niezależnie od tego, czy dzieje się to poprzez gry, pozorowane transakcje, gotowanie czy jakąkolwiek metodę, którą może polubić twój uczeń matematyki, kluczowym celem jest uczynienie królowej nauk istotną.

W tym miejscu możesz zacząć rozwijać kreatywność podczas domowych korepetycji, dostosowując je do indywidualnych potrzeb ucznia. Baw się różnymi technikami uczenia się, które można przeprowadzić poprzez zabawne zajęcia, i zwróć uwagę na to, co lubi twój uczeń.

Świat - a dokładniej internet - jest naprawdę wspaniałym źródłem informacji podczas odkrywania ciekawych sposobów nauczania teorii matematycznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych metodach uczenia się, a także o grach i ćwiczeniach, które możesz wypróbować ze swoim uczniem.

Zmniejsz lęk przed matematyką dzięki strategiom matematycznym

Dziedzina matematyczna potrafi przyprawić o ból głowy wielu ludzi. Pojawienie się lęku przed matematyką w dzieciństwie często może pozostać z człowiekiem do końca jego życia, dlatego najlepiej zdusić strach w zarodku tak wcześnie, jak to możliwe i pokazać uczniom, jak ważny i ciekawy jest ten przedmiot.

Często problem polega na tym, że uczniowie po prostu nie są w stanie wyobrazić sobie tego, co próbują zrozumieć. Nauka może być naprawdę trudna, gdy nie możesz sobie dokładnie wyobrazić, jak rzeczy działają na poziomie fizycznym.

Możesz pomóc złagodzić lęk przed matematyką swojego ucznia przez sprawienie, że przedmiot stanie się przystępny, pokazując mu fizyczną reprezentację lub model. Pozwoli to twojemu uczniowi zobaczyć i kontekstualizować to, czego się uczy, a także ułatwi zastosowanie tej wiedzy w innych sytuacjach lub przy rozwiązaniu podobnych problemów w przyszłości.

Kiedy pomagasz uczniom dostrzec wartość i zabawną stronę matematyki ogromną rolę odgrywa to, jak do nich mówisz i słowa, których używasz do rozmowy na dany temat. Jeśli użyjesz zachęcającego, pozytywnego i uspokajający języka twój uczeń stanie się bardziej otwarty na matematykę i ostatecznie poczuje się bardziej pewny siebie i zmotywowany.

Jeśli możesz połączyć matematykę z odpowiednim językiem, przedmiot stanie się bardziej zrozumiały i łatwiejszy do opanowania dla uczniów, którzy nie mają naturalnej smykałki do liczb. Niektórzy uczniowie mogą po prostu spojrzeć na liczby i zacząć odczuwać lekki niepokój lub frustrację - ale jako świetny nauczyciel prywatny możesz rozwiązać ten problem.

Gdy tylko uczeń zda sobie sprawę, że przedmiot jest przystępny i można się nim aktywnie bawić, jego frustracja i obawy przed przedmiotem powoli znikną, pozostawiając miejsce na nowe, ekscytujące wyzwania.

Chcesz doprowadzić swojego ucznia do etapu, na którym królowa nauk nie powoduje już u dziecka notorycznego bólu głowy, ale kojarzy mu się z zabawą i przyjemnością.

Możesz nawet zajrzeć do książek i podręczników matematycznych, aby zainspirować swoich uczniów za pomocą środka, który im odpowiada, jeśli wolą fizyczną wersję książki, zamiast jej elektronicznego odpowiednika. Znajdź metodę, która pasuje do tego, jak twój uczeń uczy się na indywidualnym poziomie i patrz, jak zaczyna kwitnąć i rozwijać się jako matematyk!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Adrian
5
5 (11 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (13 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (9 oceny)
Karol
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (11 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (13 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (9 oceny)
Karol
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Różne metody uczenia się matematyki

Sprawdź, jak twój uczeń uczy się na poziomie indywidualnym. Być może ma smykałkę humanistyczną lub jest wyjątkowo kreatywny. Możesz bawić się różnymi modelami - czy to algebraicznymi, graficznymi, literackimi - aby zobaczyć, jak najlepiej przyswaja zagadnienia matematyczne.

Jest wiele sposobów na wprowadzenie pojęć matematycznych do opanowania przez ucznia, a im bardziej kreatywne, tym lepiej!

Poznaj różne rodzaje zasobów matematycznych, próbując różnorodnych ćwiczeń. Metoda prób i błędów przy doborze metod i strategii nauczania nie jest niczym złym - pomoże ci to zrozumieć, w jaki sposób twój uczeń najskuteczniej się uczy, a co sprawia mu największą przyjemność.

Pomyśl o wykorzystaniu zasobów, które będą stymulować i wzbudzać zainteresowanie twojego podopiecznego. Obrazy, muzyka, karty, sztuka i wszystko co tylko przyjdzie ci do głowy może mieć stymulujący wpływ na mózg, zwłaszcza gdy twój uczeń jest bardziej kreatywny lub szybciej uczy się z pomocą kolorowych materiałów wizualnych.

Może twój uczeń wykazywał szczególne zainteresowanie innym przedmiotem, a może ma wspaniały talent lub hobby. Postaraj się stworzyć środowisko, które naśladuje to, co lubią podopieczni - może to oznaczać granie w gry, które odzwierciedlają ich zainteresowania lub używanie muzyki lub zdjęć, aby odwołać się do preferowanego przez nich sposobu uczenia się.

Być może twój uczeń jest zapalonym muzykiem: możesz spróbować użyć lub tworzyć muzykę, aby pomóc mu podejść do zadań matematycznych w sposób, który z pewnością sprawi mu przyjemność i pomoże opanować materiał.

A może jest początkującym piekarzem i możesz spróbować gotowania, aby zrozumiał pomiary, przeliczenia i sumy. Blaszka ciasteczek to zawsze świetna zachęta do nauki!

Ważną rzeczą jest znalezienie systemu, który będzie pasował do sposobu uczenia się twojego ucznia. Często uczniowie tracą pewność siebie w wyniku udzielenia błędnych odpowiedzi i otrzymania w takiej sytuacji złych ocen. Korzystając z gier i zróżnicowanych stymulatorów uczenia się, możesz nauczyć swojego ucznia, jak dojść do właściwej odpowiedzi za pomocą metod, które mu odpowiadają na indywidualnym poziomie.

W przypadku wielu zadań matematycznych przedstawionych w programie nauczania, oceny są przyznawane za wykazanie metody obliczeniowej, a także za udzielenie poprawnej odpowiedzi. Ważne jest, aby sprawdzić, czego wymaga się od ucznia zgodnie z jego programem nauczania i konkretnym egzaminem, aby odpowiednio go przygotować do wykonania zadań w taki sposób, by mógł otrzymać pozytywną ocenę.

Jeśli jesteś prywatnym korepetytorem online, prawdopodobnie trudniej jest zmotywować swojego ucznia. Podczas nauczania przez ekran trudniej jest stworzyć pozytywną i ekscytującą atmosferę lub sprawić, by lekcje matematyki były interaktywne i ciekawe.

Nauczając zagadnień matematycznych online, będziesz musiał wypróbować różne metody i zasoby, w formie przystosowanej do wykorzystania i przekazania na lekcjach, które najprawdopodobniej będą prowadzone za pośrednictwem czatu wideo. Twój uczeń będzie potrzebował zachęty i stabilnego środowiska na lekcjach, aby mógł przezwyciężyć swoje trudności, pojawiające się z wprowadzeniem do nowego materiału.

Tak więc, aby zapewnić doskonałe nauczanie online, najprawdopodobniej będziesz musiał zapoznać się z różnymi witrynami i zasobami online, które pomogą ci poprowadzić wciągające lekcje. Możesz oczywiście zawczasu przesłać uczniom swoje arkusze lub zadania, które przygotowałeś wcześniej, aby móc je wspólnie wypełniać, dając dzieciom szansę zapoznania się z ćwiczeniami przed nadejściem sesji lekcyjnej.

Upewnij się, że twój uczeń naprawdę odnosi korzyści z zajęć prowadzonych przez swojego osobistego nauczyciela. Istnieje wiele zalet korepetycji online, które można prowadzić za pośrednictwem różnych aplikacji i stron internetowych, zwłaszcza, że mogą być one później nagrywane i odtwarzane przez ucznia. Upewnienie się, że twoje lekcje i zasoby są dostępne, zmotywuje twojego ucznia do powrotu do pracy i kontynuowania wysiłku.

Baw się dobrze z grami matematycznymi

W przypadku młodszych uczniów w wieku wczesnoszkolnym i na poziomie szkoły podstawowej istnieje znacznie szerszy zakres tego, co można robić, jeśli chodzi o gry i zabawy. W tym wieku twój uczeń jest na etapie rozwoju, na którym zabawa jest nadal konieczna do nauki, więc możesz to wykorzystać na swoją korzyść.

Najważniejszą częścią grania w gry jest to, że uczeń widzi, jak zabawne mogą być działania matematyczne i jak można zastosować je w życiu codziennym. Okazywanie własnego pozytywnego nastawienia i zamiłowania do królowej wszystkich nauk wpłynie również na twojego ucznia.

Uświadom uczniowi różne codzienne czynności, które wykorzystują matematykę i na niej polegają. Możesz pomyśleć o tym, jak zamienić te ćwiczenia w gry, w które możesz grać ze swoim uczniem.

Używaj dowolnych gier - gry planszowe, łamigłówki lub gry karciane to świetne propozycje na początek. Spróbuj dodać małe zadania matematyczne do rozwiązania przez ucznia lub zagraj w gry na pieniądze. Odrobina rywalizacji to świetny motywator - a nagroda jest zawsze fajna!

Gry matematyczne pomagają uczniom w wizualizacji metod i użytkowaniu obliczeń matematycznych. Na przykład, jeśli uczysz swojego podopiecznego odczytywania czasu, przygotuj zegar, aby urozmaicić lekcję. Przestawiaj wskazówki zegara - rekwizytu, aby móc odczytywać godziny i pozwól uczniowi manipulować nimi, by pokazać odpowiednią godzinę.

Obliczeniowa zagadka matematyczna.
Gry to świetny sposób na pokonywanie wyzwań! | źródło: Pixabay - József Simon

Podczas nauki obchodzenia się z młodszymi uczniami i liczenia pieniędzy istnieje wiele zabawnych sposobów na zaangażowanie ich i wykorzystanie ich nauki w praktyce. Możesz założyć własny mini sklep lub improwizować zakupy na targu, wszystko w zaciszu własnego domu!

Projektując udawany sklep lub kawiarnię, możesz sprawić, że zrozumienie funkcji pieniądza i transakcji będzie super zabawą. Używanie do zabawy prawdziwej herbaty i ciastek to fantastyczna stymulacja dla najmłodszych! Nakreśl budżet, menu i ceny i niech rozpocznie się zabawa.

Jeśli chcesz wprowadzić trochę bardziej skomplikowane obliczenia, możesz wprowadzić kilka kuponów i spróbować obliczyć rabaty i procenty. Zamieniaj się rolami podczas płacenia, aby twój uczeń mógł zrozumieć obie strony transakcji.

W Internecie dostępne są również różnego rodzaju gry. Spójrz na różne strony internetowe z poniższej sekcji i zapoznaj się z różnymi dostępnymi grami, quizami i łamigłówkami. Jest to świetny sposób na interakcję z uczniem, jeśli jesteś korepetytorem online, ponieważ możesz wysłać uczniom linki i później wspólnie przejrzeć wyniki.

Nie wahaj się też tworzyć własnych zabaw i gier. Stwórz elementy i zasady gier w formie plików, aby twój uczeń mógł uzyskać do nich dostęp online i używać ich poza swoimi prywatnymi lekcjami. Możesz także przygotować quizy i testy, aby wzbudzić poczucie zdrowej rywalizacji w porównywaniu starszych i nowszych wyników podopiecznego.

Włączając poczucie zabawy do zajęć pozalekcyjnych i zadawanych uczniom prac domowych, możesz zachęcić ich do czerpania radości z matematyki w czasie wolnym od zajęć i złagodzić poczucie, że przedmiot jest przykrym obowiązkiem lub nieprzyjemnym wyzwaniem.

Możesz również poszukać aplikacji oferujących gry lub wyzwania związane z dziedziną matematyczną. Do wyboru jest mnóstwo zabawnych i bezpłatnych aplikacji, od Sudoku, łamigłówek i treningu mózgu, po karty cyfrowe lub gry planszowe.

Istnieje kilka naprawdę świetnych aplikacji matematycznych, które można pobrać na smartfony i tablety, aby twój uczeń mógł bawić się zagadnieniami matematycznymi i grać w gry w podróży. Są one dostępne dla różnych grup wiekowych, a czasami mają również pomóc w przygotowaniu do egzaminów.

Wiele aplikacji jest bezpłatnych lub niedrogich i może być wspaniałym sposobem na uczynienie zagadnień matematycznych przyjemnym wyzwaniem. Zajrzyj do iOS App Store lub Google Play, aby zobaczyć, co znajdziesz!

Witryny internetowe poświęcone matematyce

Jako nauczyciel prywatny, twoje usługi związane z nauką mogą skorzystać na włączeniu w swój arsenał świetnych stron internetowych i przydatnych zasobów matematycznych online, aby urozmaicić lekcje i uczynić je bardziej zabawnymi dla uczniów.

Einstein powiedział: „Komputery są niesamowicie szybkie, dokładne i głupie". Istoty ludzkie są niesamowicie powolne, niedokładne i genialne. Takie połączenie jest niewyobrażalnie silne. Mamy więc pewność, że komputery mogą być świetnym narzędziem do nauki!

Tablet i telefon na białym tle.
Istnieje wiele gier i aplikacji, które pomagają w nauczaniu i uczeniu się matematyki. | źródło: Unsplash - Miguel Tomás

Korzystaj z komputerów i Internetu na różne sposoby. Pomogą tobie, nauczycielowi, w planowaniu i prowadzeniu wyjątkowych lekcji, a ucznia zmotywują do angażowania się w obszary, które uważa za trudne, i przyczynią się do zmiany sposobu, w jaki podopieczny podchodzi do rozwiązywania zadań i obliczeń.

Istnieje nieskończona liczba stron internetowych, aplikacji, programów i zasobów dostępnych online, dzięki którym można rozpocząć tworzenie zabawnych i kreatywnych zajęć domowych.

Możesz zacząć od korzystania z bezpłatnych narzędzi online ze swoim uczniem, aby pomóc mu nauczyć się różnych sposobów obliczania i rozwiązywania zadań matematycznych. Witryny takie jak E-podręczniki i oprogramowanie, takie jak Geogebra może być bardzo pomocne podczas nauczania różnych tematów i metod matematycznych.

Witryny internetowe, takie jak Matematyka Innego Wymiaru, zawierają informacje przeznaczone specjalnie dla nauczycieli, a także różne listy zasobów oraz łącza do innych witryn i aplikacji, które pomogą ci zaplanować i przeprowadzić lekcje. Spójrz na listę witryn matematycznych, ze świetnymi pomysłami na zajęcia i gry, które możesz wypróbować ze swoimi uczniami.

Wspaniałą stroną internetową zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli w Polsce jest Pi-stacja. Po prostu wybierz przedmiot i poziom edukacji - od IV klasy szkoły podstawowej aż po szkołę średnią, aby poznać szczegóły zagadnienie, które cię interesuje. Treść witryny jest specjalnie dostosowana do obowiązującego w kraju programu nauczania twojego ucznia.

Ich sekcja matematyczna jest podzielona na tematy, które następnie są podzielone na odpowiednie podrozdziały. Pi-stacja to świetny sposób na zadanie uczniowi pracy domowej i wyzwań, zwłaszcza jeśli jesteś nauczycielem online i już uczysz przez Internet.

Jeśli tworzysz własne zasoby, istnieje wiele sposobów udostępniania ich online, aby uczniowie mieli do nich dostęp i mogli z nich korzystać w razie potrzeby. Możesz to zrobić za pomocą Dokumentów Google lub innych podobnych witryn, aby utworzyć zapis i archiwum swoich lekcji, co może być przydatne również dla przyszłych uczniów!

Być może nagrywasz swoje lekcje jako plik audio lub wideo, a może nawet tworzysz filmy wykraczające poza lekcje. Jeśli czujesz, że szersze grono odbiorców skorzystałoby na twoich filmach, dlaczego nie udostępnić ich za pośrednictwem witryn takich jak YouTube lub inne media społecznościowe?

YouTube oferuje wiele edukacyjnych filmów wideo, które zapewniają przyjemne i często dość zabawne lekcje praktycznie wszystkiego. Jeśli nie jesteś zbyt dobrym prezenterem i nie chciałbyś tworzyć własnych filmów, spójrz na to, co jest dostępne i wybierz nagrania, które mogą się dobrze sprawdzić na twoich lekcjach.

Dla starszych uczniów dobrym pomysłem może być pokazanie im niektórych pogadanek TED. Pogadanki TED to nagrane mini wykłady wygłaszane przez ekspertów ze wszystkich dziedzin, a jest kilka naprawdę motywujących wystąpień, które warto obejrzeć. Przyjrzyj się wykładom na temat matematyczny, które mogą wzbudzić zainteresowanie uczniów - nawet jeśli ma to na celu pokazanie im, jak rozległa i kreatywna może być dziedzina matematyczna!

Pogadanki TED nie mają nic wspólnego z nudnymi wykładami! Pokaż swoim podopiecznym matematykę z zupełnie innego, fascynującego punktu widzenia. Co prawda większość tego typu wystąpień odbywa się w języku angielskim, ale ze względu na ich ogromną popularność na całym świecie wielu tłumaczy zajmuje się przekładaniem treści pogadanek na swój język ojczysty. Na pewno znajdziesz wersję z polskimi napisami, a jeśli twój podopieczny i ty dobrze znacie angielski, możecie przebierać wśród interesujących was tematów w oryginale.

Jak widać, możliwości są nieograniczone, jeśli chcesz, aby przedmiot był zabawny i zmotywował twoich uczniów. Zapoznaj się ze wszystkimi opcjami - zwłaszcza online - a szybko przekonasz swojego ucznia do polubienia królowej wszystkich nauk!

Edukacja indywidualna pozwala rozwinąć w uczniach umiejętności, które towarzyszyć im będą w całej karierze akademickiej. Prywatny korepetytor zapewni motywację i skuteczne metody, aby rozwój ucznia był wspomagany na poziomie profesjonalnym, którego szkoła nie zawsze może dostarczyć. Wpisz w wyszukiwarkę Superprof np. korepetycje matematyka Kraków, aby zacząć zajęcia już dziś!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.