Kiedy mówimy o kulturze, często odwołujemy się do sztuki, literatury, jedzenia, muzyki, obyczajów danego miejsca, regionu czy kraju.

Nie ma znaczenia, gdzie jesteś na świecie, jakim językiem mówisz, czy kulturą, której doświadczasz; język i kultura tego miejsca są ze sobą nierozerwalnie związane. Język jest podstawowym kamieniem węgielnym w wyrażaniu i eksplorowaniu wymienionych powyżej aspektów kultury.

Jeśli się nad tym zastanowić, noworodek nie ma kontaktu z niczym kulturowym. Dopiero poprzez stopniową naukę języka i kontakt z otoczeniem dziecko zaczyna rozumieć obyczaje, sztukę i osiągnięcia narodu czy grupy społecznej, do której należy. A sposób, w jaki te rzeczy wpływają na dziecko, kształtuje sposób, w jaki będzie postrzegać otaczający je świat.

Kultura to przede wszystkim te wspólne zwyczaje i cechy grupy ludzi, co daje im poczucie wspólnej tożsamości. A pierwszą rzeczą, która łączy ludzi, jest ich język, co czyni go kluczowym dla wszystkich innych aspektów kultury. Jakby nie patrzeć, jak możemy odkryć, czy dzielimy bardziej wspólne aspekty naszej tożsamości, nie będąc w stanie komunikować się ze sobą?

Więc jeśli wyjeżdżasz za granicę gdziekolwiek, zrozumienie języka ojczystego po przyjeździe pozwoli lepiej poznać i zrozumieć lokalną kulturę. Wprowadzenie do języka hiszpańskiego w związku z tym pokaże, jak ważne jest robienie tego w Hiszpanii.

Hiszpański to język, którym mówi się w wielu miejscach. Jest to język używany w charakterze urzędowym w 20 różnych krajów oraz w licznych organizacjach międzynarodowych (m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska, Światowa Organizacja Handlu) i jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie pod względem liczby rodzimych użytkowników języka po chińskim mandaryńskim.

Globus.
Hiszpański jest używany w wielu różnych częściach świata. | źródło: Pixabay - Nejc Soklič

Jednak to szerokie rozmieszczenie geograficzne języka hiszpańskojęzycznego nie oznacza, że wszystkie te miejsca mają tę samą kulturę. Każdy kraj ma swoją własną odrębną i dumną kulturę, a regiony w tych krajach mogą pochwalić się tym samym.

Każdy kraj dał światu ważne postacie, które przyczyniły się do popularnego myślenia o kulturze i tożsamości, a także wiele niesamowitych hiszpańskich cytatów!

W tym artykule skupimy się na związku między językiem hiszpańskim a kulturą Hiszpanii i dlaczego nauka hiszpańskiego pozwoli lepiej zrozumieć to powiązanie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Hiszpański
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
5
5 (2 oceny)
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luigir
Luigir
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniela
5
5 (7 oceny)
Daniela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (8 oceny)
Barbara
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (5 oceny)
Olga
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Victoria
5
5 (5 oceny)
Victoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
5
5 (2 oceny)
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luigir
Luigir
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniela
5
5 (7 oceny)
Daniela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (8 oceny)
Barbara
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (5 oceny)
Olga
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Victoria
5
5 (5 oceny)
Victoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Historia języka hiszpańskiego

To, przez co wspólnota lub naród przechodzi zbiorowo silnie kształtuje ich indywidualną kulturę, ponieważ określa ich postawy i wartości. Dlatego zaczniemy od przyjrzenia się historii języka hiszpańskiego, aby lepiej zrozumieć kontekst, w którym jest związany z kulturą Hiszpanii.

Wraz z przybyciem Rzymian na Półwysep Iberyjski w II wieku p.n.e. nastąpiło pojawienie się języka łacińskiego. Przez setki lat łacina zmieniła wiele regionalnych dialektów, a nawet wymazała niektóre z nich. Języki, które dziś spotykamy na Półwyspie Iberyjskim, to wszystkie języki romańskie, które rozwinęły się z łaciny ludowej, sprowadzonej na półwysep przez rzymskich najeźdźców.

Oznacza to, że większość języków z tego obszaru początkowo ewoluowała od tych samych korzeni, ale rozwijała się na różne sposoby. Na przykład hiszpański i portugalski mają pewne podobieństwa i pewne różnice, ze względu na ich początkowe wyrastanie z łaciny ludowej, ale różne ścieżki ewolucyjne, które obrał każdy język.

Wszystkie oprócz jednego; Baskijskiego. Język baskijski jest otoczony przez języki romańskie, ale nie dzieli on cech językowych z żadnym z nich. Sugeruje to, że był obecny, zanim Rzymianie podbili współczesną Hiszpanię i Portugalię.

Aż do XV wieku Półwysep Iberyjski był mieszanką różnych królestw chrześcijańskich, z których każde miało swój własny język. Te królestwa stanęły w obliczu wspólnego zagrożenia ze strony arabskich najeźdźców przybywających z Afryki Północnej, którzy stopniowo przesuwali się na północ, podbijając po drodze terytoria.

Małżeństwo Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego w 1469 roku połączyło dwa najważniejsze chrześcijańskie królestwa, a kiedy Izabela objęła tron Kastylii po śmierci jej przyrodniego brata w 1474 roku, połączenie tych dwóch fundamenty powstania Królestwa Hiszpanii.

Flaga Hiszpanii.
Hiszpania nie zawsze wyglądała tak, jak dzisiaj. | źródło: Pixabay - Carabo Spain

W Królestwie Kastylii, które obejmowało północną i centralną część Półwyspu Iberyjskiego, zaczął się rozwijać język hiszpański, który znamy dzisiaj. Dlatego nazywa się go hiszpańskim kastylijskim.

Jest to ważne, ponieważ dwóch monarchów poprowadziło szarżę przeciwko Arabom, aby wypędzić ich z Półwyspu Iberyjskiego, a zatem ziemie, które podbili, znalazły się pod kontrolą hiszpańskojęzyczną.

To właśnie Izabela i Ferdynand zlecili wyprawę Krzysztofa Kolumba do nowego świata w 1492 r. Doprowadziło to do napływu bogactwa do Hiszpanii i zapoczątkowało hiszpańską dominację w Ameryce Łacińskiej.

Krzysztof Kolumb był postacią bardzo kontrowersyjną, a wielu ludzi wierzyło, że popełnił okrucieństwa na podbitych ziemiach. Ten artykuł nie został napisany, aby wydać osąd w tej sprawie, ale jego włączenie tutaj służy ukazaniu, w jaki sposób język hiszpański stał się tak rozpowszechniony w dzisiejszym świecie.

Hiszpańska kultura i tradycje

Kultura hiszpańska jest bogata i żywa i wiele dała światu.

Język i kultura hiszpańska zostały wyeksportowane do wielu krajów, co doprowadziło do szerokiej gamy różnych hiszpańskich akcentów pojawiających się na całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej.

Ale w granicach samej Hiszpanii możemy zobaczyć tę bogatą i żywą kulturę poprzez rzeczy takie jak kraj mający trzecią co do wielkości liczbę miejsc światowego dziedzictwa UNESCO (miejsca o międzynarodowym statusie chronionym ze względu na ich znaczenie kulturowe, historyczne, naukowe lub inne) po Chinach i Włoszech.

Co więcej, poza eksportem do innych krajów, język hiszpański dał również wiele innym językom. Złoty Wiek Cesarstwa Hiszpańskiego, który nastąpił dzięki podróżom konkwistadorów, sprawił, że hiszpański stał się dominującym językiem w Europie w XVI i XVII wieku. Hiszpański zatem wpłynął na inne języki, w tym polski. Części słownictwa używanego w języku polskim faktycznie pochodzą bezpośrednio z hiszpańskiego lub zostały zaadaptowane z hiszpańskiego słowa:

 • Embargo
 • Rodeo
 • Aligator
 • Sjesta
 • Donżuan
 • Finito
 • I wiele innych
Biblioteka.
Hiszpański zrodził wiele słów występujących w języku polskim. | źródło: Unsplash - eze cmf

Kultura hiszpańska oferuje również o wiele więcej, a język jest integralny na każdym kroku.

Sztuka, literatura i kino

Moglibyśmy napisać cały blog o tym, co Hiszpanie podarowali światu w dziedzinie sztuki, literatury i kina. Jednak dla naszych celów postaramy się zwięźle zilustrować to, na czym polega sedno.

Jeśli chodzi o sztukę, dobrze znana na całym świecie nazwisko to Pablo Picasso. Był hiszpańskim malarzem i rzeźbiarzem, powszechnie uznawanym za jednego z założycieli ruchu kubistycznego. Jedno z jego najsłynniejszych dzieł, Guernica, przedstawia niemiecki nalot bombowy na baskijskie miasto Guernica podczas hiszpańskiej wojny domowej.

W świecie literatury nie trzeba szukać dalej niż Miguel de Cervantes i jego powieść,Don Kichot. Ta powieść jest jedną z podstaw współczesnej literatury zachodniej i regularnie pojawia się na listach największych dzieł beletrystyki, jakie kiedykolwiek powstały. Pomógł szerzyć język hiszpański podczas Złotego Wieku Hiszpanii.

Inną postacią, która odegrała kluczową rolę w szerzeniu świadomości języka i kultury hiszpańskiej, jest Pedro Almodovar. Hiszpański filmowiec i reżyser zdobył za swoją pracę dwa Oscary i jest powszechnie znany jako jeden z najlepszych reżyserów na świecie.

Kuchnia hiszpańska

Historia Hiszpanii, którą zilustrowaliśmy wcześniej, oznacza, że każdy region Hiszpanii zachowuje silną tożsamość, która sięga wstecz do zjednoczenia Królestw Kastylii i Aragonii. W szczególności oznacza to, że kuchnia hiszpańska różni się w zależności od regionu.

Ale niezależnie od regionu, jedzenie pochodzące z Hiszpanii jest znane na całym świecie. W restauracjach w większości miast na świecie znajdziesz dania takie jak:

 • Patatas Bravas
 • Paella
 • Gazpacho
 • Tortilla Española
 • Jamón Iberico

Jak widać język hiszpański to wehikuł, za pomocą którego te potrawy są nazywane, a kultura jedzenia tapas (małe porcje dowolnego dania) to coś, co kuchnia hiszpańska dała światu.

Paella na patelni.
Paella to jeden z najbardziej znanych hiszpańskich produktów kulturalnych. | źródło: Unsplash - Ting Tian

Tradycje i zwyczaje

Hiszpania jest pełna bogatych doświadczeń kulturowych które są bardzo tradycyjne w tym kraju. Każdy region jest nieco inny pod względem własnych tradycji, więc wymienimy tutaj kilka ogólnych rzeczy.

Jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie kojarzą z Hiszpanią, jest Flamenco. Jest to styl muzyczny, któremu często towarzyszy taniec, a często słyszysz muzykę i widzisz ludzi tańczących do niej w całym kraju. Jeśli wybierasz się do Hiszpanii, możesz nawet wziąć kilka lekcji, aby spróbować dla siebie!

Innym bardzo typowym hiszpańskim przedsięwzięciem jest jedzenie późnej nocy niż w większości innych krajów. Tradycyjnie wychodzi się na tapas z przyjaciółmi około godziny 9, ale zwykle nie zasiadasz do zjedzenia głównego posiłku do wpół do dziesiątej. Hiszpanie są zazwyczaj nocnymi markami, więc jeśli planujesz wyjść po jedzeniu, twoja noc może skończyć się dopiero następnego ranka.

Jeszcze jedną rzeczą, o której należy wspomnieć, są sjesty. Chociaż świat, w którym żyjemy w szybkim tempie, utrudniał długie popołudniowe przerwy, wielu Hiszpanów nadal lubi ucinać sobie drzemkę w najgorętszej części dnia, co od dawna jest tradycją w tym kraju.

Pamiętaj, że aby jak najlepiej wykorzystać kulturowe doświadczenia podczas podróży do Hiszpanii, najlepiej jest nauczyć się hiszpańskiego dla początkujących przed podróżą.

Nauka hiszpańskiego, aby doświadczyć hiszpańskiej kultury

Związek między językami i kulturami jest niezaprzeczalny. W rzeczywistości nie możesz nauczyć się jednego bez uczenia się drugiego, tak jak potrzebujesz jednego do zrozumienia drugiego. Jeśli chodzi o język hiszpański, poprawa biegłości i umiejętności językowych pozwoli ci lepiej docenić inne cechy kultury hiszpańskiej oraz to, jak Hiszpanie identyfikują się ze swoją narodowością.

Dlatego każdy kurs hiszpańskiego lub lekcje hiszpańskiego, na które uczęszczasz, umożliwi wgląd w kulturę hiszpańską. Oddzielenie języka i kultury jest prawie niemożliwym wyczynem. Po pierwsze, język i kultura rozwijają się w tym samym czasie iw tych samych warunkach.

Na przykład, kiedy Francisco Franco zakazał wszystkich innych języków regionalnych poza hiszpańskim po hiszpańskiej wojnie domowej, wpłynął również na pewne aspekty kultury hiszpańskiej. Kiedy Hiszpania wróciła do demokracji w 1975 roku, a te prawa zostały obalone, ale silne odczucia, które ludzie żywili wobec ograniczenia ich praw językowych i kulturowych w niektórych regionach, nadal pozostały.

Co więcej, jak można od nas oczekiwać zrozumienia Don Kichot albo jeden z filmów Pedro Almódovara, jeśli nie znamy języka. Nauka hiszpańskiego uczy hiszpańskiej gramatyki, ale stosowanie jej poza szkołą daje nam zrozumienie kultury w sposób, w jaki nie jest to możliwe na egzaminie.

Pomnik Don Kichota.
Don Kichot jest jednym z fundamentów współczesnej literatury zachodniej. | źródło: Pixabay - Piet van de Wiel

Kurs hiszpańskiego (np. kursy hiszpańskiego Warszawa) lub hispanistyka na uniwersytecie stworzy wiele okazji do studiowania tej kultury, co jest kolejną ilustracją tego, jak język i kultura Hiszpanii idą w parze.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w tej sekcji, jest sposób, w jaki kultura może zapewnić nam kontekst dla języka. Jeśli mówisz w obcym języku, możesz pomyśleć, że określony sposób, w jaki miejscowi coś wyrażają, jest niegrzeczny lub nieuprzejmy. Na przykład Hiszpanie rzadziej używają słowa „proszę i dziękuję” niż my w języku polskim.

Ale to nie jest brak kultury. W żadnym stopniu. Zrozumienie kultury hiszpańskiej pokazuje, że jest to normalne zachowanie i że ludzie dużo więcej czytają z mowy ciała, aby ocenić, czy jesteś grzeczny, czy niegrzeczny.

Więc udział w kilku hiszpańskich zajęciach lub korepetycjach jest kluczowe dla zrozumienia tych różnic kulturowych. Nie potrzebujesz nawet poziomu średnio zaawansowanego lub zaawansowanego, aby zacząć je rozumieć. Już od kilku interakcji z nauczycielem hiszpańskiego lub podniesienia poziomu konwersacji zaczniesz rozumieć różnice.

Nieprzetłumaczalne hiszpańskie słowa

Nieprzetłumaczalne hiszpańskie słowa są ostatecznym dowodem na to, że język hiszpański i jego kultura są ze sobą powiązane. Słowa, których nie można przetłumaczyć na polski, często pojawiają się, ponieważ kulturowo nie są potrzebne w języku polskim.

Możemy się wiele dowiedzieć o kulturze hiszpańskiej z interakcji mówiących po hiszpańsku, a każda rozmowa jest nie tylko sprawdzianem naszych umiejętności słuchania, ale także naszej interpretacji hiszpańskich praktyk kulturowych. Oto niektóre z najlepszych hiszpańskich słów i zwrotów, które nie mają bezpośredniego tłumaczenia na polski:

 • Vergüenza ajena - poczucie wstydu w czyimś imieniu, nawet jeśli sam nie czuje wstydu
 • Aturdir - bycie tak przytłoczonym czymś, że nie jesteś w stanie jasno myśleć
 • Consuegros - słowo opisujące związek rodzinny między dwoma zestawami teściów
 • Sobremesa - czas spędzony po skończonym posiłku, kiedy wszyscy rozmawiają ze sobą siedząc przy stole
 • Entrecejo - mała przestrzeń między dwoma brwiami
Dziecko patrzące w górę.
Jak przetłumaczyłbyś „entrecejo” na polski? | źródło: Unsplash - aakash sunuwar

Zabawne fakty o kulturze hiszpańskiej

Nauka hiszpańskiego jako drugiego języka ma oczywiste zalety dla użyteczności i przyszłego zatrudnienia. W tym artykule staraliśmy się pokazać, że nie potrzebujesz pełnej biegłości, aby móc docenić hiszpańską kulturę. Jeśli uczysz się hiszpańskiego z korepetytorem i tak dowiesz się więcej o kulturze, ale każdy poziom hiszpańskiego, który masz przed podróżą do Hiszpanii, pozwoli jeszcze bardziej docenić kulturę.

Na koniec pomyśleliśmy, że byłoby miło przedstawić 10 najpopularniejszych faktów na temat hiszpańskiej kultury.

 1. Hiszpański hymn narodowy, Marcha Real, nie zawiera słów
 2. W sylwestra Hiszpanie tradycyjnie jedzą 12 winogron i składają 12 życzeń, po jednym na każdy miesiąc następnego roku. Musisz zacząć i skończyć jeść, gdy dzwony na madryckiej wieży zegarowej Puerta del Sol wybijają północ.
 3. Około 150 000 pomidorów jest rzucanych w godzinnej walce na jedzenie La Tomatina festiwal w walenckim mieście Buñol.
 4. Hiszpania produkuje 45% światowych dostaw oliwy z oliwek
 5. Gonitwa byków w Pampelunie odbywa się od 1592 roku
 6. Hiszpania jest odpowiedzialna za sprowadzenie pomidorów, ziemniaków, awokado, tytoniu i czekolady do Europy
 7. Hiszpania jest trzecim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie po Francji i USA
 8. Hiszpania to kraj zakochany w piłce nożnej i ma dwa najbardziej utytułowane kluby na świecie. Ale drużyna narodowa zdobyła mistrzostwo świata po raz pierwszy dopiero w 2010 roku
 9. Tradycyjnie masz dwa nazwiska w Hiszpanii - pierwsze od ojca, a drugie od matki.
 10. Hiszpania jest podzielona na 17 regionów autonomicznych i oprócz hiszpańskiego ma cztery języki urzędowe; baskijski, kataloński, galicyjski i prowansalski. Każdy z tych języków jest odrębnym językiem, a więc hiszpański i kataloński bardzo się różnią, na przykład.
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.