Wprowadzenie do języka hiszpańskiego od razu podkreśli, że język ten jest bez wątpienia jednym z najbardziej przydatnych do nauki języków na świecie. Jest to drugi najczęściej używany język pod względem liczby native speakerów. Jest to również język urzędowy w 20 różnych krajach, co oznacza, że więcej mówi się tylko po angielsku, francusku i arabsku.

Dlatego nauka hiszpańskiego z pewnością byłaby atutem w świecie biznesu, a posiadanie umiejętności językowych, które zapewniają płynność, sprawi, że będziesz atrakcyjnym kandydatem do zatrudnienia.

Ale nauka hiszpańskiego jako drugiego języka ma nie tylko zalety, jeśli chodzi o rozwój kariery.

Czy wiesz, że dwa z 7 Nowych Cudów Świata znajdują się w krajach hiszpańskojęzycznych?

Zgadza się; nauka hiszpańskiego w podróżowaniu pozwoli w pełni poznać nowe kultury i ekscytujące miasta. W rzeczywistości, język i kultura hiszpańska są połączone na więcej sposobów, niż myślisz, więc nauka języka zapewni jednocześnie większy dostęp do kultury.

Wychodząc poza to i patrząc na naturę, kraje hiszpańskojęzyczne oferują jedne z najlepszych plaż na świecie i niektóre z najwyższych szczytów świata, nie wspominając o pustyniach, rzekach i lasach deszczowych.

Może to być weekendowy wypad do Madrytu, wakacje na plaży w Cancun lub podróż z plecakiem po Andach. Możliwości są nieograniczone.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, będziesz potrzebować trochę hiszpańskiego dla początkujących, aby jak najlepiej wykorzystać swoją podróż. Nie musisz mówić po hiszpańsku jak rodowity mieszkaniec ani być dwujęzycznym. Znajomość gramatyki, a także wyczucie kluczowego słownictwa sprawią, że doskonale się przygotujesz.

Więc jeśli planujesz wycieczkę do hiszpańskojęzycznego kraju, przygotowaliśmy niezbędny przewodnik po języku hiszpańskim, który musisz znać.

Czy wiesz, że możesz znaleźć lekcje hiszpańskiego w pobliżu na Superprof? Wpisz np. nauka hiszpańskiego Poznań w wyszukiwarkę platformy.

Machu Picchu.
Machu Picchu w Peru to jeden z Nowych 7 Cudów Świata. | źródło: Unsplash - Mercedes Schulz
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Hiszpański
Kinga
5
5 (8 oceny)
Kinga
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (8 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (7 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sol
5
5 (6 oceny)
Sol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (6 oceny)
Olga
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (8 oceny)
Kinga
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (8 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (7 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sol
5
5 (6 oceny)
Sol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (6 oceny)
Olga
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka hiszpańskiego dla początkujących jest łatwiejsza niż myślisz

Ludzie często zniechęcają się przekonaniem, że hiszpański jest językiem trudnym do nauczenia. Nie jest. Jest daleki od zawiłości chińskiego, arabskiego, koreańskiego czy rosyjskiego.

Hiszpański jest językiem romańskim. Oznacza to, że rozwinął się z łaciny. Posługuje się alfabetem łacińskim, tak jak polski, dzięki czemu nie trzeba spędzać wieków na nauce nowego sposobu pisania, jak ma to miejsce w przypadku japońskiego czy arabskiego.

Należy tutaj zauważyć, że hiszpański ma pewne cechy wspólne, a inne różnią się od innych języków romańskich. Na przykład, hiszpański i portugalski mają pewne podobieństwa i różnice, a zatem jeśli mówisz po portugalsku, możesz wykorzystać część tej wiedzy, aby nieco szybciej nauczyć się hiszpańskiego.

Kiedy weźmiesz pod uwagę to wszystko, zobaczysz, że osiągnięcie poziomu konwersacyjnego nie zajmie tak dużo czasu, więc zrobienie tego przed podróżą nie będzie wymagało poświęcenia dużej ilości czasu.

Należy jednak zauważyć, że żaden język nie jest łatwy do nauczenia. Aby odnieść sukces, musisz być zmotywowany i włożyć w to pracę. Jeśli zrobisz te rzeczy, proces będzie znacznie prostszy i szybszy.

Jak uczyć się hiszpańskiego dla początkujących

Istnieje wiele różnych sposobów nauki hiszpańskiego przed podróżą do kraju hiszpańskojęzycznego. Wybrana opcja powinna zależeć od budżetu, dostępności czasowej i celów. Będziesz musiał nauczyć się innego materiału i mieć inny poziom, jeśli planujesz odwiedzić Barcelonę na weekend, niż jeśli chcesz podróżować po Ameryce Południowej przez sześć miesięcy. Dlatego przed wyruszeniem zdefiniuj swoje cele i do czego będziesz potrzebować swoich umiejętności językowych.

W przypadku krótkich wycieczek doskonale sprawdzi się poziom zbliżony do konwersacyjnego hiszpańskiego, który obejmuje podstawowe słownictwo hiszpańskie i kilka podstawowych zwrotów. Ale w przypadku dłuższych podróży lub planów zamieszkania w hiszpańskojęzycznym kraju będziesz potrzebować bardziej zaawansowanego zrozumienia gramatyki hiszpańskiej, a także szerszego zakresu czasowników, aby prawidłowo wypowiadać się w różnych sytuacjach.

Palec na mapie w samochodzie.
To, dokąd chcesz się udać, wpłynie na to, jak będziesz uczyć się początkujących hiszpańskiego. | źródło: Pixabay - Steven Weirather

Co więcej, będziesz mniej skłonny do dużych nakładów finansowych i czasowych na krótką wycieczkę niż na dłuższą.

Musisz również zdecydować, gdzie chcesz używać języka. Hiszpański i kataloński to różne języki, więc jeśli będziesz spędzać czas z tubylcami w Barcelonie, bardziej przydatny będzie język kataloński, ponieważ jest to język, którego używają między sobą, gdy nie rozmawiają z kimś spoza Katalonii.

Więc jakie opcje są dostępne? Niektóre z najpopularniejszych to:

 • Kursy hiszpańskiego w lokalnej szkole językowej
 • Prywatne lekcje hiszpańskiego z lektorem hiszpańskiego (np. kurs hiszpańskiego Szczecin)
 • Nauka hiszpańskiego online
 • Korzystanie z filmów z YouTube, innych stron internetowych, aplikacji na smartfonie itp.
 • Zakup podręcznika i samodzielna nauka

Zatrudnienie prywatnego korepetytora jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem nauki hiszpańskiego. Możesz znaleźć korepetytorów w okolicy, na stronach takich jak Superprof i możesz dopasować swoje wymagania do ich wiedzy, patrząc na ich profil. Wpisz np. hiszpański nauka online” w wyszukiwarkę Superprof.

A co więcej, nauczyciel dostosowuje zajęcia do potrzeb ucznia. Jeśli więc chcesz skupić się na umiejętności prowadzenia rozmowy, możesz zrobić więcej ćwiczeń mówienia i skupić się na wymowie, a jeśli chcesz bardziej zagłębić się w zawiłości koniugacji czasowników i gramatyki, możesz zrobić również i to.

Kraje hiszpańskojęzyczne dały światu kilku ważnych myślicieli, a oni z kolei dali nam trochę ciekawych cytatów po hiszpańsku. Zaletą posiadania native speakera jako korepetytora jest to, że będzie on znał tych ludzi i będzie wiedział, którzy autorzy, poeci, artyści i ludzie z życia politycznego mogą poprawić doświadczenie w nauce.

Jednak często nie jest to najbardziej ekonomiczna opcja. Jeśli szukasz czegoś bardziej na swoją kieszeń, możesz znaleźć wiele stron internetowych, które oferują możliwość bezpłatnej nauki hiszpańskiego przez Internet. To samo można powiedzieć o aplikacjach, które można pobrać na smartfona.

Nauka języka może być skomplikowana i zazwyczaj połączenie metod wymienionych powyżej to klucz do sukcesu. Na przykład ćwiczenie za pomocą aplikacji na smartfona to świetny sposób na wzmocnienie tego, czego się nauczyłeś w środowisku lekcyjnym na kursie hiszpańskiego.

Jako początkujący musisz być otwarty na każdą okazję do ćwiczeń, jeśli chcesz odnieść sukces w mówieniu po hiszpańsku. Nie bój się więc próbować różnych wyrażeń, które mogą być błędne - wszyscy musimy od czegoś zacząć!

Przydatne słownictwo hiszpańskie i ważne zdania

Jeśli nauka historii języka hiszpańskiego nie brzmi zbyt interesująco i wolisz po prostu nauczyć się absolutnych podstaw, aby komunikować się z hiszpańskojęzycznymi w Hiszpanii, Argentynie, Kolumbii lub Chile, to przygotowaliśmy najlepszy przewodnik po hiszpańskim dla początkujących. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić w każdej rozmowie, to przywitać się z kimś i przedstawić się, więc zacznijmy od tego.

Oto jak możemy powitać kogoś po hiszpańsku:

 • „¡Buenos dias!” - Cześć! (rankiem)
 • „¡Buenas tardes!” - Cześć! (po południu)
 • „¡Buenas noches!” - Cześć! (wieczorem)
 • „Adios” - Do widzenia
 • „Hasta luego” - Do zobaczenia później
 • „Hasta pronto” - Do zobaczenia wkrótce
 • „Hasta mañana” - Do zobaczenia jutro
 • „Lo siento, pero tengo que irma” - Przepraszam, muszę iść
 • „¿Quieres dejarme tu telefono / mail?” - Czy możesz podać mi swój numer telefonu/adres e-mail?
 • „Dales recuerdos a tus amigos” - Pozdrów ode mnie swoich przyjaciół
Plaża w Hiszpanii.
Możesz nawiązać nowe znajomości na hiszpańskich plażach, zanim się obejrzysz. | źródło: Pixabay - Hernán Morales Carrizo

Oto podstawowe słownictwo hiszpańskie, które regularnie spotkasz w każdym hiszpańskojęzycznym kraju.

 • „Si” - tak
 • „No” - nie
 • „Por favor” - proszę
 • „Muchas gracias” - dziękuję bardzo
 • „Perdón” - przepraszam
 • „Muy bien” - bardzo dobrze
 • „¿Y usted?” - a Ty? Jeśli chcesz być użyć języka nieformalnego: "¿Y tú?"
 • „No hay de qué” - Nie ma problemu
 • „De nada” - Proszę bardzo

Tu są przydatne zdania, które warto znać, przedstawiając się:

 • „Me llamo Daniel” - Mam na imię Daniel
 • „Bienvenido” - Witam
 • „¿Cómo te llamas?” - Jak masz na imię?
 • „Soy polaco” - Jestem Polakiem
 • „¿De donde eres?” - Skąd jesteś?
 • „Soy de Varsovia” - Jestem z Warszawy
 • „Te presento a mi hermana” - To moja siostra (przy przedstawianiu kogoś innego)
 • „Fue un placer conocerte” - Miło było cię poznać
 • „Tengo 20 años” - Mam 20 lat
 • „Yo también” - Ja też

  Katedra w Meksyku.
  Możesz użyć hiszpańskiego, którego uczysz się na ulicach Meksyku. | źródło: Pixabay - Pablo S. Ramirez

 

A teraz słowa i zdania, których należy użyć, aby zadać pytanie w języku hiszpańskim:

 • „¿Me podriás ayudar a…?” - Czy możesz mi pomóc…?
 • „¿Tienes la sal?” - Masz sól?
 • „¿Qué hora es?” - Która godzina?
 • „¿Hay...?” - Jest tu...?
 • „¿Dónde está el metro?” - Gdzie jest metro? (Aby powiedzieć: „Szukam metra”: „Estoy buscando el metro”)
 • „¿Dónde se compran los billetes?” - Gdzie kupię bilety?
 • „¿Qué es esto?” - Co to jest?
 • „¿Cómo?” - Co?

Oto kilka innych przydatnych zdań we wszystkich sytuacjach:

 • „¿Estaba bien?” - Czy było dobre?
 • „Me gusta...” - Podoba mi się... (jeśli to, co lubisz, jest w liczbie mnogiej, użyj „me gustan”)
 • „No me, gusta...” - Nie lubię... (jeśli to, czego nie lubisz, jest w liczbie mnogiej, użyj „no me gustan”)
 • „Estoy de acuerdo” - Zgadzam się
 • „No estoy de acuerdo” - Nie zgadzam się
 • „Me gustaría (ir al teatro)” - Chciałbym iść (do teatru)
 • „Para mí (no es una buena idea)” - Nie sądzę (że, to dobry pomysł)
 • „No entendo” - Nie rozumiem (Lub: „Disculpe, pero ne he entendio”: przepraszam, ale nie rozumiem)
 • „No gracias” - Nie, dziękuję
 • „Lo siento mucho” - bardzo przepraszam
 • „No pasa nada” - nie martw się o to
 • „¡Enhorabuena!” - Gratulacje!

Jedną z rzeczy, z którymi często będziesz musiał sobie radzić jako nowy mówca hiszpańskiego i na długo zanim zaczniesz biegle mówić po hiszpańsku lub nawet osiągniesz poziom średnio zaawansowany, to przeprosić i wyjaśnić, że nie mówisz po hiszpańsku lub że nie mówisz zbyt dobrze w tym języku. Oto jak to zrobić:

 • „No hablo español” - Nie mówię po hiszpańsku
 • "Hablo un poquito de español” - Mówię trochę po hiszpańsku
 • „¿Te puedo hacer una pregunta?” - Czy mogę zadać pytanie?
 • „¿Podrías repetirlo más despacio, por favor?” - Czy mógłbyś to powtórzyć wolniej, proszę?
 • „No escuché lo que dijiste” – Nie słyszałem, co powiedziałeś (prośba, aby osoba powtórzyła)

Wyobraź sobie, o ile lepiej byłoby chodzić po hiszpańskich miastach i wioskach, gdybyś potrafił trochę mówić w tym języku! Wpisz np. hiszpański Kraków w wyszukiwarkę Superprof, aby nauczyć się języka przed podróżą.

Hiszpańskie zdania do użycia w codziennych sytuacjach

A teraz kilka hiszpańskich zdań, które mogą się przydać w określonych sytuacjach.

Przede wszystkim kiedy chcesz odnaleźć drogę i musisz zapytać osobę mówiącą po hiszpańsku:

 • „¿Perdona, me puedes indicar como llegar al metro/al centro?” - Przepraszam, czy mógłbyś mi powiedzieć, jak dostać się do metra/centrum miasta?
 • „¿Estoy perdido, me puede ayudar?” - Zgubiłem się. Czy mógłbyś mi pomóc?
 • „¿Dondé está el supermercado?” - Gdzie jest rynek?
 • „A la derecha” - w prawo
 • „A la izquierda” - po lewej stronie
 • „Todo derecho” - prosto
 • „Al lado de” - obok

Kiedy chcesz podróżować (autobusem, pociągiem, samolotem…):

 • „Quisiera un billete para Madrid, por favor” - Poproszę o bilet do Madrytu
 • „¿A qué hora sale el autobus/el trén/el avión para la playa?” - O której godzinie autobus/pociąg/samolot jedzie na plażę?
 • „¿Donde puedo comprar los billetes?” - Gdzie mogę kupić bilety?
 • „¿Done está la estación de tren más cercana?” - Gdzie jest najbliższa stacja kolejowa?
 • „¿Donde está la taquilla?” - Gdzie jest kasa biletowa?
 • „¿Donde está la parada de autobus?” - Gdzie jest przystanek autobusowy?
 • „un billete sencillo” - bilet w jedną stronę
 • „un billete ida y vuelta” - bilet powrotny
 • „¿Puedes darme los horarios?” - Czy możesz mi podać godziny?
 • „¿En qué dirección debo ir?” - W którą stronę mam iść?
Madryt.
Użyj swojego hiszpańskiego, aby poruszać się po hiszpańskiej stolicy. | źródło: Pixabay - Martín Barona

W hotelu, kawiarni lub restauracji:

 • „¿Tienes una habitación disponible, por favor?” - Czy mają Państwo wolne pokoje?
 • „Quisiera reservar una habitación para 3 personas” - Chciałbym zarezerwować pokój dla trzech osób
 • „Quisiera alquilar una habitación/una casa/un apartamento para 7 días” - Chciałbym wynająć pokój w hotelu/dom/mieszkanie na 7 dni
 • „¿Cual restaurante me recomendias en la zona?” - Którą restaurację polecasz w okolicy?
 • „Una cerveza/una copa de vino/un café/un agua sin gas/un agua con gas, por favor” - piwo/kieliszek wina/kawa/woda bez gazu/woda z gazem poproszę
 • „¿Nos podrias traer la cuenta, por favor?” - Czy możesz nam przynieść rachunek?
 • „¿Donde se encuentran los servicios?” - Gdzie jest łazienka?

Dzięki tym kluczowym zdaniom, słowom i zwrotom powinieneś być w stanie porozumieć się podczas podróży do hiszpańskojęzycznego kraju. Więc zabieraj się do pracy! Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieją inne sposoby nauki hiszpańskiego, które również mogą pomóc.

Aby skutecznie zapamiętać te słowa i wyrażenia, będziesz musiał je powtórzyć kilka razy. Jeśli jesteś zmotywowany, powinieneś być w stanie nauczyć się przydatnych hiszpańskich słów i zwrotów w ciągu kilku tygodni. Może nawet kilka dni, jeśli poświęcisz wystarczająco dużo czasu na naukę i będziesz mieć dobrą pamięć....

Zapraszam do oglądania filmów po hiszpańsku, aby zapoznać się z hiszpańskim akcentem i sposobem, w jaki ludzie posługują się językiem.

Oczywiście uczenie się takich rzeczy jak koniugacja czasowników i tryb łączący pozwoli lepiej zrozumieć to, czego się nauczyłeś na pamięć, a także pozwoli przejść na bardziej zaawansowany poziom nauki hiszpańskiego.

Ostatnią rzeczą do zapamiętania jest to, że istnieją różne akcenty w hiszpańskojęzycznym świecie, więc spróbuj przed wyjazdem zapoznać się z tym, jak mówią w kraju lub regionie, do którego się wybierasz.

Tak więc, aby zakończyć, niezależnie od podróży, którą chcesz odbyć i jej długością, upewnij się, że nauczysz się przynajmniej trochę hiszpańskiego, aby móc nawiązać kontakt z mieszkańcami po przyjeździe!

Jeśli mieszkasz w stolicy, dlaczego nie pomyśleć o wybraniu się na kurs hiszpańskiego Warszawa?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.