Co rok wszyscy wybieramy noworoczne postanowienia, co często sprawia, że zaczynamy myśleć o tym, z czego zamierzamy zrezygnować lub czego chcielibyśmy się podjąć, ze sporym wyprzedzeniem.

Aby stworzyć realistyczny cel, który można będzie osiągnąć, warto rozważyć wybór czegoś nieszablonowego, co da wyposaży nas w nową umiejętność, ale będzie też satysfakcjonujące. Nauka gry na skrzypcach w szkole muzycznej lub w domu to świetny sposób na dobry początek roku, szybko zaczniesz się zastanawiać, dlaczego nie zacząłeś wcześniej!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (6 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (5 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (4 oceny)
Anton
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (6 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (5 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (4 oceny)
Anton
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wskazówki dotyczące nauki gry na skrzypcach

Czy wiesz, że im wcześniej zaczniesz przygodę z instrumentem muzycznym, tym lepszym staniesz się muzykiem?

To nie tylko kwestia dodatkowych godzin praktyki, ale również twojego rozwijającego się umysłu, który trwale łączy się z muzykalnością, a czytanie i pisanie muzyki staje się drugą naturą. Wyobraź sobie, gdyby wszystkie dzieci zaczynały uczyć się czytania nut w tym samym wieku, w którym uczą się czytać, nasze społeczeństwo byłoby znacznie bardziej umuzykalnione i twórcze.

Ale z drugiej strony, czy chcielibyśmy żyć w świecie, w którym wszyscy posiadali dobre wyczucie rytmu i gdzie studenci muzyki ze swoimi umiejętnościami muzykowania i czytania nut a vista po prostu ginęli w tłumie? Nie! Ci, którzy kochają tworzenie muzyki, powinni być uznawani za utalentowane osoby!

Nie jesteś pewien, że masz talent? Poszukaj lekcji gry na skrzypcach w Warszawie lub nauczyciela muzyki w Krakowie, który pomoże rozwiązać ten dylemat.

Chłopak grający na skrzypcach na plaży.
Muzycy to osoby wyrażające się w najlepszy sposób, jaki potrafią. | źródło: Unsplash - Tim Mossholder

Rozumiemy jednak, że nie każdy ma możliwość nauki gry na skrzypcach lub na innym instrumencie w dzieciństwie - zajęcia muzyczne, takie jak lekcje gry na fortepianie, lekcje wiolonczeli, lekcje śpiewu, lekcje gry na perkusji, lekcje basu, lekcje fletu, lekcje gitary... nie są tanie (nie wspominając o samych instrumentach i akcesoriach, których potrzebujesz, niezależnie od kosztów edukacji). Mając to na uwadze, zebraliśmy kilka wskazówek, pomocnych by zacząć grać na skrzypcach, popularnym instrumencie smyczkowym, niezależnie od tego, czy jesteś młodym czy dorosłym człowiekiem.

Jeśli w dalszym ciągu nie masz pewności, jakich akcesoriów potrzebujesz znajdź lekcji gry na skrzypcach we Wrocławiu bądź nauczyciela skrzypiec w Łodzi.

Dowiedz się, jak dbać o swój instrument

Jeśli chcesz, aby twoje skrzypce były dla ciebie dobre, musisz traktować je z szacunkiem i dbać o instrument. Rozpoczynając grę na skrzypcach, nie zdziw się, jeśli twój nauczyciel gry na skrzypcach nauczy cię, jak dbać o skrzypce, zanim nauczysz się na nich grać!

Chociaż zasady utrzymania sprzętu wydają się trochę nudne, możesz być pewien, że staną się nawykiem i nie będą się różnić od zwykłego robienia rozgrzewki, zanim zaczniesz ćwiczyć.

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś wykonawcę przygotowującego się do występu skrzypcowego, bez wątpienia widziałeś, jak zaciska zakrzywiony smyczek i nakłada coś, co wygląda jak mały przedmiot (kalafonia skrzypcowa) na włosie. Aby utrzymać ich krzywiznę, musisz poluzować smyczek, gdy nie jest używany, a następnie ponownie go napiąć przy następnym użyciem.

Musisz pamiętać, aby przez cały czas mieć ze sobą stroik do skrzypiec ponieważ nie chcesz grać na źle nastrojonym instrumencie i zawieść swoją publiczność!

Kiedy i jak często powinienem ćwiczyć?

To może wydawać się trochę głupia wskazówka, ale w rzeczywistości ćwiczenie o tej samej porze każdego dnia oznacza, że jesteś bardziej zaangażowany. Jeśli nie przeznaczysz określonego czasu na praktykę, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że będziesz zbyt zajęty, zbyt zmęczony lub znajdziesz inną wymówkę, aby całkowicie pominąć praktykę.

Sam decydujesz, ile razy w tygodniu będziesz ćwiczyć, ale jest rzeczą oczywistą, że jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, będziesz szybciej robić postępy. Jeśli wybierzesz opcje nauczania online, nie musisz ograniczać się do specjalistów w Gdańsku, wyszukaj lekcje gry na skrzypcach w Katowicach albo ćwicz z nauczycielem z Poznania.

Kobieta grająca na skrzypcach.
Musisz ćwiczyć jak najwięcej, jeśli chcesz opanować grę na skrzypcach. | źródło: Unsplash - Joel Wyncott

Sprawdź zasoby, które pomogą w nauce

Gra na instrumencie i korzystanie z aplikacji z pozoru nie maja ze sobą nic wspólnego - ale jest wręcz odwrotnie! W ostatnich latach powstało wiele skrzypcowych aplikacji mobilnych i świetnych narzędzi cyfrowych, które pomagają muzykom, np. trackery ćwiczeń, planery muzyczne, aplikacje strojące itp.
Niektóre można pobrać bezpłatnie, za inne producenci mogą pobierać niewielką opłatę. To koszt, jaki ponosisz za usprawnienia w życiu!

Miej folder zawierający wszystkie swoje nuty

Upewnij się, że umieściłeś folder zawierający wszystkie swoje nuty w futerale, w który spakujesz instrument. Dorzuć też kilka długopisów, ołówków i gumek, aby mieć wszystko, czego możesz potrzebować w jednym miejscu.

Przechowywanie wszystkich tych niezbędnych rzeczy w jednym miejscu może sprawić, że ćwiczenie stanie się o wiele łatwiejsze i wydajniejsze.

Znajdź nauczyciela!

Wreszcie, o ile nie jesteś masochistą, nie próbuj samodzielnie podjąć się nauki gry na skrzypcach!

Możesz znaleźć prywatnego korepetytora, odwiedzając platformę Superprof, na której znajdziesz tysiące nauczycieli muzyki, oferujących swoje usługi w całej Polsce (np. lekcje gry na skrzypcach w Lublinie). Możesz wybrać nauczyciela muzyki, który mieszka w pobliżu, aby zaplanować regularne spotkania, lub zarezerwować sesje z muzykiem online, co oznacza komunikację przez telefon, rozmowę wideo, e-mail i uczenie się z wirtualnych samouczków, nagrań i wymaga własnej inicjatywy .

Lekcje gry na skrzypcach Gdańsk

Poniżej znajdują się tylko niektóre placówki, które oferują naukę gry na skrzypcach.

Empire Music School

Empire Music School to szkoła muzyczna, dbająca o rozwój swoich uczniów i studentów na każdym etapie ich edukacji. W szkole rozwój muzyczny odbywa się poprzez:

 • poznawanie i ćwiczenie współczesnych gatunków muzyki,
 • praktyczne ćwiczenia sceniczne,
 • pracę w studio nagraniowym,
 • udział w koncertach i wydarzeniach muzycznych.

Głównym celem szkoły jest rozwijanie muzykalności uczniów i studentów. Nauczyciele wierzą także, że praca nad swoim talentem uczy samodyscypliny, potrzebnej do regularnego ćwiczenia.

Nauka w Empire Music School ma także na celu rozwój empatii, niezbędnej do gry w zespole, oraz otwartości i dociekliwości, jako elementów niezbędnych do rozwoju kreatywności.

Ważne dla Empire Music School jest także stworzenie przyjacielskiej atmosfery, w której uczniowie i studenci będą mogli swobodnie rozwijać swoje pasje i poznawać się nawzajem.

ARTIS

Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia ARTIS istnieje od 2014 roku. Uprawnienia szkoły publicznej otrzymała w roku 2017 - co to oznacza? Uczniowie otrzymują świadectwa honorowane w państwowych szkołach muzycznych I i II stopnia, a program nauczania jest zgodny z rozporządzeniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprócz tradycyjnej szkoły muzyczne placówka oferuje również zajęcia dodatkowe. Szkoła Umuzykalniająca to forma ogniska muzycznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym profilu znajdziemy naukę śpiewu, rytmikę dla dzieci 4-6 lat i oczywiście instrumenty: fortepian, gitara, skrzypce, flet, trąbka, puzon, saksofon (a także inne).

Cennik szkoły umuzykalniającej wygląda następująco:

 • Lekcje 60 minut raz w tygodniu - 300 zł miesięcznie,
 • Lekcje 45 minut raz w tygodniu - 250 zł miesięcznie,
 • Lekcje 30 minut raz w tygodniu - 160 zł miesięcznie.
Orkiestra w trakcie występu.
Niektóre uczelnie lub akademie muzyczne oferują możliwość występowania w zespole. | źródło: Unsplash - Manuel Nägeli

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Jeśli planujesz na poważnie zająć się karierą muzyczną Akademia Muzyczna w Gdańsku to doskonałe miejsce na szlifowanie swoich umiejętności.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku jest akademicką, artystyczną uczelnią publiczną. Utworzona została zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 25 września 1947 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Sopocie.

Następnie przemianowana, rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 września 1966 r., z dniem 30 września 1966 r. na Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku oraz ostatecznie, rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 01 grudnia 1981 r., z dniem 01 grudnia 1981 r. przekształcona na Akademię Muzyczną imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Oferta skierowana do skrzypków to studia stacjonarne I stopnia (3-letnie) i II stopnia (2-letnie) na Wydziale Instrumentalnym.

W trakcie studiów będziesz:

 • udoskonalać warsztat i studiować pod okiem wybitnych pedagogów,
 • rozwijać się solowo i w kameralistyce,
 • grać w Orkiestrze Symfonicznej aMuz lub Orkiestrze Kameralnej aMuz „Camerata Gedania”,
 • koncertować w uczelni (m.in. w ramach projektów orkiestrowych, na koncertach z cyklu „Katedra Instrumentów Smyczkowych Zaprasza”, koncertach Katedry Kameralistyki czy koncertach klasowych) i poza nią,
 • próbować sił w wykonawstwie muzyki dawnej oraz muzyki współczesnej,
 • szlifować swoje umiejętności na warsztatach i kursach mistrzowskich,
 • korzystać z sesji naukowo-artystycznych, słuchać gościnnych występów,
 • brać udział w dodatkowych nietuzinkowych projektach artystycznych (np. operach i operetkach czy Koncertach Muzyki Filmowej), nagraniach płyt, angażuj się w inicjatywy studenckie, także międzywydziałowe.
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.