Gra na instrumencie takim jak skrzypce może być satysfakcjonującym doświadczeniem – niezależnie od tego, czy nigdy wcześniej nie uczyłeś się gry na instrumencie muzycznym, czy skończyłeś edukację muzyczną z wybitnymi wynikami, zawsze jest coś nowego, czego możesz się nauczyć, jeśli chodzi o muzykę.

Co więcej, jednym z najlepszych sposobów doskonalenie kunsztu muzycznego, czy to w zakresie występów, czy umiejętności technicznych, jest podjęcie regularnych lekcji.

Jeśli jesteś skrzypkiem, który szuka nowego korepetytora lub kompletnym początkującym, który poszukuje lekcji gry na skrzypcach, w mieście znajdziesz wiele opcji, które będą odpowiednie.

W tym artykule przedstawiono niektóre miejsca, w których znajdziesz nauczycieli gry na skrzypcach w okolicach Poznania.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (6 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (5 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (4 oceny)
Anton
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (6 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (5 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (4 oceny)
Anton
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czego powinienem oczekiwać po lekcjach gry na skrzypcach?

To czego możesz się spodziewać po swoich lekcjach gry na skrzypcach będzie tak naprawdę zależeć od kilku czynników:

 • Twój poziom umiejętności – lekcja dla początkujących może uwzględnić na przykład zagranie Wlazł kotek na płotek, podczas gdy doświadczony muzyk zmierzy się ze znacznie bardziej skomplikowanymi utworami,
 • Twoje cele – czy uczysz się dla czystej przyjemności, czy przygotowujesz się do egzaminu wstępnego do szkoły muzycznej,
 • Czas, który jesteś w stanie poświecić lekcjom – zazwyczaj im bardziej regularna praktyka w nauce gry na skrzypcach, tym szybszy wzrostu umiejętności.

Jeśli chodzi o to, jak często powinieneś brać udział w lekcjach gry na skrzypcach, zazwyczaj korepetytorzy zalecają regularne cotygodniowe praktyki i zazwyczaj oferują lekcje gry na skrzypcach w pobliżu trwające 30 minut, 45 minut i 55 minut, choć czasami możliwe są nawet dłuższe lekcje.

Jeśli uważasz, że nie będziesz w stanie zaangażować się w cotygodniowe lekcje, nie oznacza to, że nie będziesz w stanie nauczyć się gry na skrzypcach. Po prostu skontaktuj się z korepetytorem, u którego chciałbyś pobierać lekcje i wyjaśnij swoją sytuację – może się okazać, że jest on w stanie zaplanować bardziej sporadyczne zajęcia, szczególnie jeśli jesteś zainteresowany nauką gry na skrzypcach w ramach hobby.

W zajęciach muzycznych można również brać udział online - sprawdź ofertę lekcji muzyki we Wrocławiu i lekcje gry na skrzypcach w Gdańsku.

Kobieta grająca na skrzypcach w parku.
Warto wybrać lekcje gry na skrzypcach, jeśli planujesz wybrać się na uniwersytet, aby studiować muzykę. | źródło: Pixabay - Bairyna

Szukasz formalnych kwalifikacji?

Jeśli jesteś zaawansowanym skrzypkiem (na przykład ukończyłeś muzyczną szkołę średnią) to warto rozważyć podjęcie dalszych studiów w kierunku muzycznym i zdobycie dalszych kwalifikacji.

Znajdując się w takiej właśnie sytuacji, trzeba rozważyć wybór dyplom z muzyki, albo kierunek na poziomie licencjackim bądź nawet studia podyplomowe.

Najbardziej prestiżową szkołą, jaką można wybrać jest Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Akademia oferuje szereg kierunków studiów I, II i III stopnia:

 • dyrygentura, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej,
 • instrumentalistyka, jazz i muzyka estradowa,
 • kompozycja i teoria muzyki,
 • wokalistyka.

Studia na kierunku instrumentalistyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności/ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Program przygotowuje studentów do szerokiej gamy możliwych ścieżek kariery, a absolwenci AMUZ odnoszą sukcesy w całej Polsce i na arenie międzynarodowej, takich jak: gra orkiestrowa, śpiew operowy, artysta solowy, kompozycja, nauczanie, zatrudnienie w mediach i administracja sztuką.

Tak więc, jeśli pragniesz pewnego dnia ostatecznie nauczyć się grać na skrzypcach profesjonalnie, ukończenie studiów w tym kierunku może w tym pomóc. Nawet jeśli masz wrodzony talent, pomoc specjalisty pomoże w rozwijaniu umiejętności muzycznych: poszukaj lekcji gry na skrzypcach w Warszawie lub nauczyciela muzyki w Krakowie.

Orkiestra po zakończonym koncercie.
Jeśli chciałbyś grać na skrzypcach w orkiestrze, wspomnij o tym swojemu nauczycielowi, może to mieć wpływ na przebieg lekcji. | źródło: Pixabay - matstala

Co jeśli nie jestem zainteresowany nauką gry na skrzypcach na uniwersytecie?

Jeśli nie jesteś zainteresowany ukończeniem studiów muzycznych, nadal istnieje wiele sposobów, aby nauczyć się gry na skrzypcach.

Na przykład możesz przygotowywać się do egzaminów do szkoły muzycznej II stopnia, w celu kontynuacji nauki muzycznej po ukończeniu szkoły podstawowej.

A może po prostu dążysz do udoskonalenia swoich muzycznych umiejętności, nie skupiając się na żadnych egzaminach.

Niezależnie od tego, jak chciałbyś nauczyć się gry na skrzypcach, znajdziesz nauczycieli, którzy pomogą na wszystkich poziomach umiejętności. Poniżej wymieniono niektóre szkoły muzyczne, które oferują lekcje gry na skrzypcach w Poznaniu.

Szkoła Muzyczna T. Burton

Szkoła nie przeprowadza wstępnej selekcji uczniów, dba o rozwój muzyczny każdego kto tego pragnie. Z cała surowością za to dobiera personel. Najistotniejszym kryterium doboru nauczycieli w szkole jest umiejętność nawiązywania kontaktu i otwarcie na drugiego człowieka.

Bezboleśnie przeprowadzają przez trudne początki, pokazując do czego warto zmierzać. Wsłuchają się w to, co w czyjej duszy gra i dostosują program lekcji do indywidualnych potrzeb i marzeń.

Uczą teorii muzyki i zapoznajemy z dokonaniami wybitnych twórców, ale także zachęcają do improwizacji i komponowania własnych utworów.

Z radością witają wśród uczniów osoby zupełnie dojrzałe, czujące, że muzyka podwyższy jakość ich życia. Z pasji i powołania wprowadzają w świat muzyki osoby całkiem maleńkie, te, którym rodzice pragną podarować możliwość istnienia w nowym dla nich wymiarze.

Opłata za lekcje:

 • w trybie miesięcznym - 65 zł/45 min
 • lekcja pojedyncza - 80 zł/45 min,
 • lekcja w klasie mistrzowskiej - 80 zł/45 min.

Republika Rytmu

Podczas nauki gry na skrzypcach w Republice Rytmu uczeń rozwija swoje zdolności, zdobywając stopniowo coraz szersze kompetencje. Należą do nich zarówno umiejętności związane ściśle z grą na instrumencie, jak i z ogólnym uwrażliwieniem muzycznym oraz wspierające je zaplecze teoretyczne.

Nauka przebiega zatem równocześnie w dwóch kierunkach: nabywania nowych umiejętności i zwiększania poziomu zaawansowania opanowanych już elementów gry.

Najważniejsze aspekty programu realizowanego na lekcjach (w zależności od stopnia zaawansowania ucznia) obejmują naukę:

 • opanowania aparatu gry i prawidłowej postawy podczas grania, zapewniającej łatwość wydobycia dźwięku oraz zapobiegającej powstawaniu kontuzji; świadomości pracy z własnym ciałem – jego możliwości i ograniczeń,
 • doskonalenia słuchu muzycznego, w tym - powtarzania melodii ze słuchu i ćwiczenia pamięci muzycznej,
 • współpracy z innymi muzykami poprzez grę w duecie, w tym - uwrażliwiania muzycznego, rozwijania poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i improwizacji oraz ekspresji emocjonalnej poprzez instrument,
 • posługiwania zapisem nutowym,
 • podstawowej wiedzy z zakresu akustyki, instrumentoznawstwa, teorii muzyki i historii muzyki,
 • różnorodnych technik instrumentalnych charakterystycznych dla odmiennych stylów gry: od muzyki klasycznej, poprzez rozrywkową, aż po folk – etno.

Zakres kursu: indywidualny, od 6 lat, 4 x 55 min, 180 zł za miesiąc.

Inni prywatni korepetytorzy

Jeśli żadna z powyższych opcji nie brzmi ciekawie, zawsze warto rozważyć zatrudnienie prywatnego korepetytora do pomocy w nauce gry na skrzypcach.

Jest dostępnych wiele różnych stron z korepetycjami, które oferują połączenie z doświadczonymi korepetytorami w okolicy.

Superprof, na przykład, oferuje korepetytorów z różnych przedmiotów, od dramatu po ekonomię i muzykę. Tak więc, jeśli szukasz korepetytora gry na skrzypcach, ale masz problemy ze znalezieniem dobrego dopasowania, czy to z powodu kosztów, lokalizacji czy stylu lekcji, znajdziesz to, czego szukasz, przeszukując bazę korepetytorów Superprof.

Prywatny korepetytor ma również tę zaletę, że dostosuje lekcje do konkretnych celów nauki. Tak więc, jeśli masz na myśli konkretny utwór, który chciałbyś opanować lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o nutach lub technice, powiadom o tym swojego nauczyciela, aby mógł uwzględnić te kwestie podczas zajęć.

Tego typu kursy zapewniają również elastyczność, aby pobierać lekcje tak często lub tak rzadko, jak chcesz – co jest świetne, jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś zaangażować się w cotygodniowe lekcje.

Porozmawiaj ze swoim korepetytorem o swoich szczególnych preferencjach, jeśli chodzi o długość zajęć – jeśli wolisz 45-minutowe lekcje, a nie godzinę, po prostu daj znać swojemu korepetytorowi, może zmodyfikuje swoją ofertę.

Prywatne korepetycje mogą również być prowadzone za pośrednictwem Internetu. Mimo tego, że mieszkasz w Poznaniu, możesz wybrać lekcje gry na skrzypcach w Katowicach albo znaleźć nauczyciela gry na skrzypcach w Lublinie.

Buty i strzałki.
Decyzja, które skrzypce kupić, może być trudna. Wypożycz instrument, jeśli nie zdecydowałeś się jeszcze na zakup. | źródło: Pixabay - Gerd Altmann

Czy potrzebuję własnych skrzypiec?

Zazwyczaj na lekcję skrzypiec należy przynieść swój instrument, zamiast korzysta ze skrzypiec nauczyciela.

Jeśli szukasz nowych skrzypiec w okolicach Poznania, jest kilka sklepów muzycznych, które można odwiedzić, w tym Music Center, Salon Muzyczny Henglewscy i Salon Muzyczny RIFF.

Znajdziesz w nich skrzypce różnych producentów, na przykład:

 • Hidersine,
 • Stagg,
 • Stentor,
 • Yamaha.

Dodatkowo warto zastanowić się, czego konkretnie potrzebujesz. Są tradycyjne skrzypce akustyczne, czyli typ instrumentu, o którym ludzie najczęściej myślą, kiedy wyobrażają sobie skrzypce. Zazwyczaj skrzypce akustyczne są lepsze dla początkujących.

Alternatywnie można wybrać skrzypce elektryczne, które są zazwyczaj polecane dla doświadczonych skrzypków.

Można także wybierać pomiędzy rodzajami skrzypiec, od od skrzypiec barokowych lub klasycznych po skrzypce współczesne.

Gdyby tego było mało, istnieją również różne rozmiary! Znajdziesz rozmiar 1/32, 1/16, 1/10, 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 lub 4/4, przy czym 4/4 to pełno-rozmiarowe skrzypce. Rozmiar wybranego instrumentu może zależeć od wieku ucznia, przy dla młodszych dzieci odpowiednie będą mniejsze skrzypce, a dla dorosłych pełnowymiarowy instrument.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj skrzypiec powinieneś kupić, asystent w dobrym sklepie muzycznym powinien być w stanie pokierować zakup we właściwym kierunku.

Najważniejsze jest znalezienie instrumentu, który mieści się w budżecie, posiada odpowiedni rozmiar i styl, który lubisz.

Jeśli nie masz pewności, czy zobowiązać się do zakupu instrumentu (może dopiero zaczynasz), możesz również rozważyć możliwość wypożyczenia skrzypiec. Muzyczna Szafa oferuje możliwość wypożyczenia instrumentów w rozmiarach od 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 i 4/4.

Więc nie ma wymówki, aby nie wypróbować skrzypiec, jeśli rozważasz podjęcie nauki! Nie mieszkasz w okolicach Poznania? Znajdź lekcje gry na skrzypcach w swoim mieście, na przykład w Łodzi.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.