Jeśli myślałeś, że gra na skrzypcach jest łatwa, to niestety jesteś w błędzie. Ale to nie znaczy, że nie warto się jej podjąć, wręcz przeciwnie!

Nauka gry na skrzypcach to ogromnie satysfakcjonująca umiejętność, która niesie ze sobą unikalne korzyści. Podczas gdy wiele osób decyduje się na lekcje gry na pianinie, lekcje gry na gitarze, lekcje śpiewu i lekcje perkusji, mniej decyduje się na lekcje fletu, lekcje wiolonczeli, lekcje basu lub lekcje skrzypiec.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że instrumenty muzyczne nie są tak łatwo dostępne w szkołach państwowych, więc uczniowie, od najmłodszych lat, nie mają styczności ze skrzypcami. Kolejnym powodem jest fakt, że ten klasyczny instrument nie jest postrzegany jako użyteczny w sferze muzyki popularnej.

Kluczem do opanowania gry na skrzypcach są nieustanne ćwiczenia. Jeśli naprawdę chcesz zostać skrzypkiem, możesz tego dokonać!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (6 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (5 oceny)
Monika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (4 oceny)
Anton
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Małgorzata
5
5 (6 oceny)
Małgorzata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (6 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (5 oceny)
Monika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (4 oceny)
Anton
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Małgorzata
5
5 (6 oceny)
Małgorzata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wskazówki dotyczące rozpoczęcia gry na skrzypcach

Jedna z najbardziej skomplikowanych rzeczy w ramach nauki gry na skrzypcach to sam sposób trzymania skrzypiec! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które podpowiedzą jak trzymać skrzypce i smyczek oraz w jaki sposób wydobywać dźwięki, wykonując pociągnięcia smyczkiem.

Trzymanie skrzypiec

Jeśli chcesz udoskonalić prawidłowe trzymanie skrzypiec, powinieneś trzymać skrzypce poziomo i lekko pod kątem w lewo. Podstawa instrumentu powinna znajdować się w położeniu równoległym do podłogi. Drewniany instrument będzie spoczywał na lewym obojczyku, a lewa strona szczęki będzie spoczywać na podbródku. Możesz użyć podpórki na ramię lub jej alternatywy (takiej jak gąbka), jeśli uznasz to za wygodniejsze.

Skrzypaczka ubrana na czarno.
Ułożenie rąk może mieć wpływ na dźwięk, który wydajesz ze skrzypiec. | źródło: Pixabay - manseok Kim

Wskazówki dotyczące lewej ręki

Niezależnie od tego, czy jesteś leworęczny, czy praworęczny, ręka trzymająca skrzypce powinna zająć pozycję, która umożliwia trzymanie instrumentu i wygodne sięganie do strun. W przypadku tej kończyny spróbuj umieścić łokieć pod środkiem skrzypiec, utrzymuj nadgarstek luźny i zaokrąglony, a kciuk naprzeciw pierwszego lub drugiego palca. Powinieneś mieć przestrzeń między kciukiem a palcem wskazującym, w zakrzywionym kształcie odwróconej litery „C”.

Trzymanie smyczka do skrzypiec

Twoja druga ręka będzie trzymać smyczek w określony sposób.

Upewnij się, że ręka jest rozluźniona, przekręć lekko nadgarstek w lewo i zobacz, gdzie naturalnie opadają palce. Palce powinny wygiąć się nad prętem smyczka, tak aby czubek kciuka dotykał żabki.

Zapamiętaj: To tylko wskazówki i możesz oczywiście poeksperymentować z rozmieszczeniem skrzypiec i ułożeniem palców, aby znaleźć swoje preferowane ustawienie. Unikalny sposób korzystania z instrumentu może być wizytówką muzyka.

Jeśli sam nie radzisz sobie z odpowiednim trzymaniem instrumentu poszukaj lekcji gry na skrzypcach w Warszawie lub nauczyciela skrzypiec w Krakowie.

Postawa

Postawa jest bardzo ważna podczas gry na skrzypcach, ponieważ musisz być gotowy na używanie różnych mięśni, od tułowia po czubki palców, więc nie ograniczaj ruchu, garbiąc się lub nie dając sobie wystarczająco dużo miejsca, aby wyrazić siebie muzycznie.

W pozycji stojącej stań z wyprostowanymi plecami i stopami rozstawionymi na szerokość barków, równolegle lub z lewą stopą lekko wysuniętą do przodu. Jeśli grasz na siedząco, użyj twardego krzesła zamiast miękkiej wyściełanej sofy i usiądź prosto. Przesuń się w kierunku przodu krzesła, aby wygodniej grać.

Mężczyzna na ławce w parku, grający na sprzypcach.
Utrzymuj dobrą postawę podczas stania lub siedzenia i gry na skrzypcach. | źródło: Pixabay - icsilviu

Umieszczenie smyczka do skrzypiec

Teraz, gdy już opanowałeś trzymanie wymaganego sprzętu, jak zacząć grać?

Przyjemny ton uzyskuje się poprzez umieszczenie smyczka na strunach w bardzo dokładny sposób - dotyczy to miejsca, szybkości i nacisku.

Należy umieścić smyczek na strunie w centralnym punkcie pomiędzy podstrunnicą a mostkiem, a następnie przeciągnąć smyczek płynnym ruchem równoległym do mostka. Im silniejszy nacisk, tym głośniejszy dźwięk. Aby uzyskać bardziej miękki dźwięk, lekko dociśnij smyczek, dociągając go do podstrunnicy.

Klucz do tworzenia profesjonalnego dźwięku jest utrzymywanie stałej pozycji ramienia i smyczka podczas gry na różnych strunach. Wszystko to udoskonalisz na lekcjach gry na skrzypcach we Wrocławiu lub zajęciach grupowych w Gdańsku.

Lekcje gry na skrzypcach Łódź

Zawsze warto używać swojego instrumentu w domu jak najwięcej, ćwicząc powyższe podstawy, a jeśli umiesz czytać muzykę z łatwością, możesz spróbować zagrać kilka melodii. Nawet jeśli to tylko Wlazł kotek na płotek lub inne proste melodie!

Kiedy jednak będziesz gotowy, aby przenieść grę na skrzypcach na wyższy poziom, pamiętaj, aby znaleźć korepetytora lub zapisać się na kurs, który pomoże rozwinąć umiejętności muzyczne ucznia.

Prywatni korepetytorzy

Odwiedź Superprof, żeby zobaczyć, czy zawodowi skrzypkowie oferują zajęcia w okolicy. Z prywatnym instruktorem zazwyczaj możesz wybierać dogodne godziny ze względu na elastyczność grafiku nauczyciela, a także możesz wybrać korepetytora, który odpowiada konkretnym wymaganiom finansowym.

Nawet jeśli nie znajdziesz odpowiedniego korepetytora na wyciągnięcie ręki, możesz znaleźć kogoś w rejonie Łodzi, do kogo z przyjemnością pojedziesz, lub możesz nawet zorganizować lekcje online przez Skype lub rozmowę wideo. Lekcje online nie są idealne, jeśli chodzi o otrzymywanie informacji zwrotnych, ale są doskonałym wyborem, jeśli chodzi o zaplanowanie lekcji w najbardziej dogodnym czasie.

Niektórzy ludzie są w stanie nauczyć się grać ze słuchu lub oglądając samouczki w Internecie, więc uczenie się muzyki za pomocą metod na odległość niektórym wychodzi na zdrowie! Mieszkając w Łodzi możesz poszukać nauczyciela w innej części Polski i wziąć udział w lekcjach gry na skrzypcach w Katowicach bądź skontaktować się z nauczycielem skrzypiec z  Lublina.

Dzieci grające na skrzypcach.
Możesz uczęszczać na lekcje gry na skrzypcach indywidualnie lub w grupie. | źródło: Pixabay - Angel Chavez

Szkoły muzyczne, akademie, warsztaty i zajęcia

School od Music

Grając na skrzypcach, operujesz najmniejszym instrumentem smyczkowym, wydając jednocześnie najwyższe brzmienie.

Skrzypce pięknie prezentują się solo. Nadają wydarzeniom elegancji i szyku, dlatego tak często stanowią oprawę muzyczną ważnych wydarzeń w naszym życiu.

Mimo swej zwiewności i lekkości są również wykorzystywane w muzyce rockowej, metalowej, gdzie niejednokrotnie grają „pierwsze skrzypce”.

School Of Music dopasowuje repertuar pod kątem ucznia. Rozwija już nabyte umiejętności (poziom średnio zaawansowany, zaawansowany), jak również uczy od podstaw (poziom podstawowy).

Styl grania dopasowany jest do zamiłowań słuchacza, aczkolwiek nie jest zamknięty wyłącznie na ukierunkowaną stylistykę.

Nauczyciele gwarantują początkującym muzykom wsparcie w doborze i zakupie instrumentu. Mając na uwadze koszty z tym związane, szkołą podjęła współpracę z kilkoma sklepami w Polsce, które zaoferowały jej korzystne rabaty.

Zajęcia są prowadzone przez aktywnych artystycznie muzyków w specjalnie przygotowanej sali ćwiczeniowej. Jako nieliczni na rynku dają  możliwość skorzystania ze studia nagrań, a zarazem rejestrowania swoich poczynań

YAMAHA

Twoje dziecko pragnie nauczyć się grać na skrzypcach? A może sam marzysz o poskromieniu tego szlachetnego instrumentu o pięknym brzmieniu?

Nie wahaj się, spróbuj swoich sił podczas lekcji próbnej gry na skrzypcach w szkole Yamaha.

Niezwykle utalentowana i sympatyczna nauczycielka z pewnością zarazi uczniów swoją pasją do tego instrumentu!

Nauka gry na skrzypcach stanie się przyjemnością dzięki bezstresowej, twórczej atmosferze oraz efektywnej, wypracowanej na przestrzeni lat metodyce nauczania Yamaha.

Oferta szkoły to, między innymi:

  • Zajęcia indywidualne,
  • Lekcje dla dzieci od 7 lat, młodzież oraz osoby dorosłe,
  • Lekcje 1 x w tygodniu po 55 minut.

Szkoła Yamaha znajduje się również w Poznaniu.

Ferment

Nigdy nie jest za późno, żeby rozpocząć naukę gry na skrzypcach.

Skrzypce to nieduży i poręczny instrument, nie wymagający zasilania prądem.

Naukę można zacząć w każdym wieku, choć oczywiście start we wczesnym dzieciństwie daje potencjalnie większą sprawność techniczną.

Proste partie, nie wymagające wirtuozerskich umiejętności, mogą urozmaicać aranżację utworów w wielu różnych gatunkach muzycznych.

Szkoła prowadzi przede wszystkim zajęcia indywidualne z doświadczonymi i wykwalifikowanymi nauczycielami. Jest to metoda znacznie efektywniejsza i przyjemniejsza niż zajęcia grupowe spotykane w niektórych placówkach.

Nauczyciele pracują zwykle w godzinach popołudniowych, aby móc jak najlepiej dostosować się do potrzeb swoich klientów.

Koszt pojedynczych zajęć indywidualnych trwających 60 minut to 60 zł. Wszystkie materiały dostaniesz gratis.Szkoła proponuje rabaty, jeśli:

  • lekcje odbywają się częściej niż 6 razy w miesiącu (również, jeśli obejmują różne instrumenty – nie dotyczy zajęć półgodzinnych),
  • przy opłacie z góry za min. 3 miesiące zajęć (min. 13 lekcji).
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.