Jesteś już muzykiem czy dopiero planujesz rozwijać swoje muzykalne zdolności? Potrafisz grać na kilku instrumentach czy koncentrujesz się na jednym konkretnym: skrzypcach? Czy wiesz, że mieszkasz w mieście, które oferuje jedne z najlepszych szkół muzycznych w kraju?

Może pokusisz się o zdobycie miejsca w którymś z tych renomowanych ośrodków edukacyjnych lub wybierzesz jedna z innych fantastycznych akademii i szkół muzycznych w tym regionie!

Nauczyciele skrzypiec w całym Wrocławiu czekają, aby przekazać swoją wiedzę i pomoc, abyś stał się najlepszym muzykiem, jakim możesz być.

Wybór nauczyciela to jednak nie jedyne wyzwanie. Rozpoczęcie nauki gry na skrzypcach jest nie lada wyczynem. Poniżej przyjrzymy się, co sprawia, że gra na skrzypcach jest tak trudnym wyzwaniem dla muzyków grających na instrumentach smyczkowych i jakie są rezultaty, gdy uczysz się muzyki w ten sposób.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Marta
5
5 (4 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (6 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (7 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (4 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (6 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (7 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Zalety i wady gry na skrzypcach

Korekcja postawy

Wielu z nas garbi się nad biurkiem lub zalega na kanapie w nocy, oglądając telewizję, a trening gry na skrzypcach może nauczyć całe ciało kilku trików i zachęcić do zwrócenia uwagi na to, jak się prezentujemy. Podobnie jak podczas treningu tanecznego lub baletowego, gra na skrzypcach sprzyja poprawie postawy i przynosi kilka korzyści zdrowotnych.

Gra na skrzypcach może wyglądać na łatwą, ale trzymanie instrumentu i smyczka w wygodnej pozycji faktycznie wymaga sporej dawki ćwiczeń!

Aby prawidłowo grać na skrzypcach, należy w pełni zaangażować całą postawę do prawidłowego trzymania instrumentu smyczkowego, co oznacza, że twoje mięśnie brzucha będą napięte, ramiona odciągnięte do tyłu i lekko w dół, a sam będziesz siedzieć wyprostowany bez zmiany pozycji. Zajęcia muzyczne powinny pomóc ci to opanować.

Chociaż na początku trudno się do niej przyzwyczaić, dopracowana pozycja podstawowa z biegiem czasu stanie się naturalna i przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Ciągle nie możesz dopracować prawidłowej postawy? Poszukaj nauczyciela skrzypiec w Łodzi lub spytaj o poradę na lekcjach gry na skrzypcach w Katowicach.

Kobieta w szarym swetrze grająca na skrzypcach.
Gra na skrzypcach może skorygować złą postawę ze względu na wszystkie mięśnie, które musisz zaangażować. | źródło: Pixabay - Szilárd Szabó

Łatwiejsza wielozadaniowość

Oprócz nauki prawidłowych nawyków związanych z pozycjonowaniem ciała, musisz także opanować efektywną pracę mięśni ramion, aby uniknąć ich nadwyrężania i rozwinąć umiejętność wielozadaniowości, ponieważ w grze na skrzypcach obie ręce robią coś zupełnie innego! Spróbuj jedną ręką pocierać brzuch, a drugą poklepać po głowie, a zobaczysz, jak trudno jest zrobić obie rzeczy naraz!

Oprócz aktywnych, zaangażowanych mięśni ramion, inne grupy mięśni, których będziesz używać to szyja, barki, plecy i brzuch, dzięki czemu jest to bardzo dobry trening górnej części ciała. Nie wspominając nawet o treningu mózgu, który cię czeka!

Możesz również mieć trudności z rozłożeniem palców na strunach i kątem, pod którym trzymasz skrzypce. Układ palców to jeden z najtrudniejszych rodzajów rozmieszczenia, jakich będziesz musiał doświadczyć jako muzyk.

Nauka czytania wzrokowego

Wszyscy muzycy muszą nauczyć się czytać nuty, ale nauka czytania nut, mając obie ręce zajęte, jest szczególnie trudna, o czym wie każdy muzyk.

Niezależnie od tego, czy bierzesz lekcje gry na gitarze, basie, wiolonczeli, fletu czy perkusji, musisz być biegły w czytaniu kompozycji na pierwszy rzut oka lub opanować sztukę podążania za dyrygentem. Nie zobaczysz profesjonalnych muzyków z nosem w partyturze, zatrzymujących się, by przewrócić stronę!

Koncertmistrz podczas koncertu z orkiestrą.
Koncertmistrz odgrywa ważną rolę w występach. | źródło: Pixabay - Vlad Gudzovskiy

Improwizacja może być również niezbędną dla muzyka, zwłaszcza gdy jesteś solistą bez przewodnictwa koncertmistrza.

Weź lekcje gry na skrzypcach w Lublinie, aby poznać tajniki gry w orkiestrze lub kwartecie.

Co łączy Krzysztofa Jakowicza z Wrocławiem?

Krzysztof Jakowicz to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków naszych czasów a do tego wspaniały pedagog. Jego dorobek artystyczny jest ogromny. Zdobył szereg prestiżowych nagród konkursowych i odznaczeń za swój wkład w rozpowszechnianie kultury polskiej na świecie.

Współpracował z światowej sławy orkiestrami i występował z recitalami w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu.

Występował również na wielu festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Berliner Festspiele, Warszawska Jesień, w festiwalach w Edynburgu, Londynie i Bregenz, a także Festival De Paris, Festival Vlaanderen, Wiener Festwochen. Jest wykonawcą tanga argentyńskiego.

Urodzony 30 września 1939 roku w Palmirach, muzyczny geniusz, zapoczątkował swoją przygodę z muzyką właśnie we Wrocławiu, uczęszczając do Liceum Muzycznego w tym pięknym mieście. To tam stawiał pierwsze kroki, które pozwoliły mu na odznaczenie się na kartach historii muzyki skrzypcowej w Polsce.

Wrocław w uznaniu za osiągnięcia artysty uhonorował go tablicą w Alei Gwiazd przy Narodowym Forum Muzyki. Jakowicz po opuszczeniu Wrocławia w młodości wielokrotnie do niego wracał na różnorodne występy. Tablica upamiętniającą współpracę wybitnego polskiego skrzypka podkreśla silne więzy muzyka z regionem.

Jeśli chcesz iść w ślady muzyka wybierz którąś z wrocławskich szkół. Nie mieszkasz we Wrocławiu? Poszukaj lekcji gry na skrzypcach w Warszawie lub nauczyciela muzyki w Krakowie.

Lekcje gry na skrzypcach Wrocław

Poniżej znajduje się kilka miejsc, które warto wziąć pod uwagę, myśląc o nauce gry na skrzypcach, przed rozważeniem kariery muzycznej w oparciu o edukację w prestiżowej placówce, jaką jest Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś gotowy, aby zrobić wielki krok, jakim są studia muzyczne, możesz najpierw znaleźć nauczyciela, który jest przeszkolony w nauczaniu muzyki i pomoże opanować skrzypce na poziomie dla początkujących przed podjęciem kierunku muzycznego w szkole wyższej.

Autorska Szkoła Muzyki Allegretto

Szkoła muzyczna, która skupia się na najmłodszych, oferując im specjalistyczny program przeznaczony dla takiej właśnie grupy wiekowej. Zajęcia prowadzone są w oparciu o teorię uczenia się muzyki autorstwa Edwina Eliasa Gordona.

W Allegretto można rozwijać talenty muzyczne pociech już od najmłodszych lat na lekcjach, takich jak zajęcia gordonowskie dla niemowląt i małych dzieci. Ten wyjątkowy kurs zajęcia przeznaczony jest dla dzieci już od okresu prenatalnego (kobiety w ciąży) do ukończenia 4 lat.

Nieco starsze dzieci mogą brać udział w zajęciach umuzykalniających i uczęszczać do klasy przygotowawczej, zanim osiągną odpowiedni wiek, aby wybrać się do szkoły muzycznej.

Zajęcia w szkole muzycznej Alegretto składają się z:

  • Części umuzykalniającej, podczas której dzieci śpiewają piosenki, poruszają się w ich rytm. Uczą się rozumieć rytm nie poprzez tradycyjne liczenie, ale poprzez ruch. Słuchają różnorodnych melodii, w oryginalnych rytmach i bogactwie różnych stylów (od muzyki klasycznej, przez folklor rodzimy i innych narodów, aż po jazz. Czerpiąc z tego, wzbogacają własny słownik muzyczny.
  • Pracy z instrumentem. Młodzi adepci sztuki muzycznej grają śpiewane wcześniej piosenki, dowiadują się, jak samodzielnie ułożyć akompaniament do melodii. Grają indywidualnie i w duetach. Ćwiczą technikę instrumentalną. Uczą się komponować. Stają się niezależnymi muzykami!

Obie części lekcji swobodnie się przeplatają, dając dzieciom przestrzeń do rozwoju zgodnie z ich potrzebami i możliwościami.

Misją nauczycieli tej szkoły jest budzenie w dzieciach naturalnej dla nich wrażliwości na muzykę, rozwijanie ich predyspozycji i talentów w tym zakresie oraz praca z nimi w taki sposób, by czerpały ogromną radość i satysfakcję z tworzenia muzyki i występów scenicznych.

To nie wszystko. Dzieci od maleńkości zanurzone w świecie dźwięków mają wyższe uzdolnienia matematyczne, szybciej także uczą się języków obcych, łatwiej zapamiętując ich melodię.

Udowodniono, że obcowanie z muzyką przez kobiety w ciąży, niemowlęta czy przedszkolaki powoduje wytwarzanie się w mózgach maluchów nowych połączeń nerwowych. Ucząc dzieci muzyki, dbamy więc o ich wszechstronny rozwój. To najlepsza inwestycja, a dla pociechy wartościowy dar na całe życie.

Czy równie fantastyczne lekcje gry na skrzypcach istnieją w Poznaniu? Może taki poziom nauczania muzycznego znajdziemy też w Gdańsku...

Starszy pan grający na skrzypcach.
Jeśli nie możesz dołączyć do akademii muzycznej, dostępnych jest wiele lekcji indywidualnych lub grupowych dla wszystkich grup wiekowych. | źródło: Unsplash - MAHESH TAYADE

Tony - Podstawy Dźwięków

Tony to miejsce, w którym nauczysz się grać na skrzypcach niezależnie od wieku i umiejętności, pod nadzorem wybitnych muzyków, bez własnego instrumentu oraz w dowolnym momencie.

Możliwości jakie daje ta szkoła to dostęp do instrumentów i salek ćwiczeniowych, udział w koncertach, warsztatach i zajęciach grupowych, a co najważniejsze: elastyczny grafik i indywidualny program nauczania.

Wychodząc na przeciw zróżnicowanym potrzebom wrocławskiej społeczności placówka oferuje szereg abonamentów, z których każdy wybierze coś odpowiedniego na jego kieszeń. Unikalne połączenie zajęć prowadzonych w trybie w trybie stacjonarnym i online dostępne jest w ramach 4 różnych abonamentów.

Każdy z abonamentów uwzględnia materiały edukacyjne, społeczność tonową i otwarte wydarzenia muzyczne. Miesięczna oferta abonamentowa Tony:

  • MINI (50 zł) - zajęcia wyłącznie online,
  • MOON (150 zł) - 1 stacjonarna lekcja indywidualna o długości 55 minut,
  • STAR (400 zł) - 4 stacjonarne lekcje indywidualne o długości 55 minut,
  • OPTI (500 zł) - 4 stacjonarne lekcje indywidualne o długości 55 minut i starter pack.

Dodatkowo można zdecydować się na opcję FLEX, która kosztować będzie 120 zł za zajęcia indywidualne (55 min) i jest całkowicie dostosowana do potrzeb ucznia.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.