W przypadku każdego przedmiotu, którego uczysz się w szkole lub na uniwersytecie, zawsze będą istnieć pewne kluczowe terminy lub wyrażenia specyficzne dla tej dziedziny. Podobnie jak uczniowie języków obcych muszą uporać się z koniugacją, imiesłowem przeszłym oraz różnymi przypadkami i czasami, tak też studenci ekonomii mają swoją własną terminologię do nawigacji.

Istnieją oczywiste definicje ekonomiczne i tematy, które uczniowie prawdopodobnie już znają, takie jak:

 • Rynki finansowe,
 • Oszczędzanie w porównaniu z inwestowaniem,
 • Dane dotyczące bezrobocia i jego trendów.

Istnieją jednak inne pojęcia, które są kluczowe dla ekonomii, ale nie przychodzą na myśl od razu, niezależnie od tego, czy jest to wzrost PKB czy hiperinflacja.

Poniżej znajduje się przegląd najważniejszych pojęć ekonomicznych, w tym fundamentalne zasady ekonomii, które mogą nie być szczególnie oczywiste dla studentów.

Możesz skorzystać z usług rzetelnego korepetytora ekonomii na Superprof, wpisz mikroekonomia korepetycje w wyszukiwarkę.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Ekonomia
Natalia
5
5 (5 oceny)
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
Magdalena
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemysław
Przemysław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Lidia
Lidia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
5
5 (1 oceny)
Filip
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Błażej
Błażej
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (5 oceny)
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
Magdalena
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemysław
Przemysław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Lidia
Lidia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
5
5 (1 oceny)
Filip
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Błażej
Błażej
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kluczowe podstawy ekonomii, z którymi powinieneś się zapoznać

Jeśli chcesz zdobyć przewagę na studiach ekonomicznych, warto zawczasu opanować kluczowe zasady ekonomii, które będą później omawiane na zajęciach lub które są wymienione w podręcznikach do przedmiotu.

Poniżej znajduje się wybrana lista pojęć, z którymi powinieneś się zapoznać, aby jak najlepiej wykorzystać swoje zajęcia na studiach. Oczywiście niektóre terminy, na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się mało istotne dla zajęć z ekonomii, na przykład pojęcie czynników motywacyjnych, ale jak zobaczysz, istnieje kluczowy powód, dla którego te podstawy ekonomii są tak ważne.

Czynniki motywacyjne

Czynniki motywacyjne mają znaczenie zarówno w ekonomii, jak i w polityce gospodarczej. To dlatego, że czynniki motywacyjne często wpływają na popyt na towar lub usługę, ponieważ im atrakcyjniejszy czynnik motywacyjny, tym większy przewidywany popyt na ten produkt.

Na przykład, jeśli obniżysz cenę batonika czekoladowego, konsumenci będą skłonni kupować więcej, w wyniku czego popyt na ten produkt będzie wyższy, podobnie jak jego sprzedaż.

Banknot na sznurku i wyciągnięte w jego kierunku ręce.
Czynniki motywacyjne są kolejnym podstawowym elementem studiów ekonomicznych. | źródło: Pixabay - mohamed Hassan

Pieniądz

Pieniądz jest podstawowym aspektem ekonomii i runku gospodarczego, ale często nie jest rozważany jako pojęcie lub teoria ekonomiczna.

Pieniądze są ważne, ponieważ są wszechobecne. W najbardziej podstawowym ujęciu pieniądze są środkiem, za pomocą którego jedna osoba zgadza się na wymianę dóbr lub usług z drugą. Jednak jego zastosowanie w ekonomii jest znacznie szersze. Od giełdy maklerskiej po politykę pieniężną i inflację - pieniądze są podstawą wielu koncepcji i teorii ekonomicznych.

Co więcej, popularyzacja nowych walut, takich jak Bitcoin, nadal rzuca wyzwanie ekonomistom w kwestii tego, co oznaczają pieniądze i jak ich wartość wpływa na politykę i równowagę gospodarczą oraz decyzje gospodarcze na całym świecie.

Wydajność

Wydajność można wykorzystać do oceny jak dobrze lub źle radzi sobie gospodarka, jak zwykle, wyższy poziom produktywności wskazuje na rozwijającą się gospodarkę.

Z definicji produktywność jest mierzona ilością produkcji na każdą jednostkę wkładu. Ekonomiści powszechnie rozważają zasoby pracy jako miara wejściowa, chociaż istnieją inne dane wejściowe, które można wziąć pod uwagę, takie jak kapitał. Produkcja może być mierzona za pomocą takich czynników, jak produkt krajowy brutto.

Możesz jednak zmierzyć produktywność prawie wszystkiego, co czyni ją niezbędnym narzędziem analitycznym, użytecznym dla ekonomistów na całym świecie.

Grupa ludzi i stoper w ręku.
Wydajność jest kluczowym miernikiem ekonomii. | źródło: Pixabay - Tumisu

Inne podstawowe działy ekonomii, które powinieneś znać

Oprócz kilku pojęć ekonomicznych, o których powinieneś wiedzieć, ekonomia jest również podzielona na różne obszary studiów. Znajomość kluczowych pojęć w tych podstawowych obszarach ułatwi ci zrozumienie, co dokładnie te obszary ekonomii chcą zbadać.

Makroekonomia

Makroekonomia to badanie całej gospodarki, które skupia się na ewaluacji funkcjonowania globalnych rynków finansowych i lokalnych gospodarek z szerszej perspektywy. Niektóre z kluczowych terminów makroekonomicznych, z którymi możesz się spotkać podczas studiów, to:

 • Cykl koniunkturalny,
 • Produkt krajowy brutto (PKB),
 • Inflacja i deflacja,
 • Polityka fiskalna i monetarna.

Istnieją inne kluczowe terminy ekonomiczne w tej dziedzinie, takie jak globalny popyt i podaż, więc powyższa lista nie zawiera wszystkiego, o czym warto wiedzieć.

Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z kluczowych pojęć makroekonomicznych lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o tej dziedzinie ekonomii, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy korepetytora, abyś był na bieżąco z najnowszymi koncepcjami i zagadnieniami makroekonomicznymi.

Witryny takie jak Superprof mogą połączyć cię z korepetytorami (korepetycje makroekonomia), którzy chętnie podejmą z tobą współpracę, w trybie online lub osobiście, aby pomóc skupić twoje wysiłki na nauce obszarów ekonomii, w których naprawdę potrzebujesz pomocy.

Mikroekonomia

Mikroekonomia to jednocześnie przeciwieństwo i część makroekonomii. Mówiąc prosto, zajmuje się ekonomią od innej strony niż makroekonomia, ponieważ mikroekonomia stara się zrozumieć, w jaki sposób jednostki i poszczególne firmy mogą wpływać na gospodarkę i co skłania te podmioty gospodarcze do podejmowania takich, a nie innych, decyzji.

Kluczowe terminy z zakresu mikroekonomii, z którymi możesz się spotkać, obejmują:

 • Cenowa elastyczność popytu,
 • Asymetria informacji,
 • Dystrybucja dochodu.

Jeśli interesuje cię badanie jednostek i ich zachowań, może zaciekawić cię również stosunkowo nowy obszar ekonomii behawioralnej. Postacie takie jak Daniel Kahneman i Amos Tversky przyczyniły się do ogromnego rozwoju dziedziny i zasadniczo twierdzą, że wybory konsumenta zazwyczaj dokonywane są w sposób irracjonalny.

Zasadniczo ta mieszanka psychologii i ekonomii pokazuje, jak daleko idące mogą być studia nad ekonomią. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego obszaru, możesz przeczytać „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” autorstwa Kahnemana.

Urządzenia elektroniczne na białym biurku.
Technologia i ekonomia są ze sobą ściśle powiązane. | źródło: Unsplash - Sebastian Mark

Technologia odgrywa kluczową rolę w ekonomii

Inną podstawową koncepcją, która silnie wpłynęła na dziedzinę ekonomii, jest technologia. Chociaż technologia to niezwykle szeroka koncepcja, jej wpływ na ekonomię jest niezaprzeczalny.

Weźmy na przykład rewolucję przemysłową, która rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii w XVII wieku, która miała ogromny wpływ na prawie każdy aspekt życia:

 • Jak i gdzie mieszkali ludzie,
 • Wzrost bogactwa - czy w biznesie, czy też w klasie robotniczej,
 • Zmiany warunków pracy.

To przełomowe wydarzenie położyło podwaliny wielu nowoczesnych i rozwijających się gospodarek, chociaż warunki życia i rynku pracy zmieniły się w ciągu ostatnich kilkuset lat.

Można również zobaczyć wpływ, jaki postęp technologiczny wywarł na ekonomię, wzrost gospodarczy i aktywność gospodarczą w ciągu ostatnich kilku dekad. Sposób, w jaki prowadzona jest działalność gospodarcza uległ zasadniczej zmianie w ciągu ostatnich 50 lat, wraz z przejściem w kierunku gospodarki cyfrowej i ery internetu.

Rzeczywiście, niektórzy twierdzą teraz, że ze względu na szeroką dostępność informacji w Internecie, asymetria informacji w gospodarce zmniejszyła się.

Dzieje się tak, ponieważ nabywcy mają teraz większy niż kiedykolwiek dostęp do danych empirycznych na temat produktu, co minimalizuje możliwość wszelkich niedopasowań informacji lub niepewność, która mogła wcześniej istnieć między kupującymi a sprzedającymi.

Skonsoliduj swoją wiedzę o koncepcjach ekonomicznych

Nie da się od tego uciec - na początku studiów ekonomicznych może się nauczyć wiele nowych pojęć. Nawet jeśli uczysz się ekonomii od kilku lat lub studiujesz ją na uniwersytecie, przekonasz się, że stale pojawiają się nowe definicje lub pojęcia, które warto opanować.

Na szczęście znajdziesz pomoc w zasięgu ręki. Jeśli możesz, spróbuj zrozumieć, do jakiej dziedziny ekonomii odnosi się dane pojęcie. Na przykład, czy termin taki jak elastyczność cenowa popytu lub pojęcie takie jak stopy procentowe należą do kompetencji:

Określając, do której gałęzi ekonomii należy dana definicja, być może będziesz w stanie skojarzyć nową koncepcję z tą, którą już znasz, ugruntowując w ten sposób swoją wiedzę i pomagając zapamiętać nowy termin.

Jeśli masz problemy, zawsze możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia. Nauczyciele ekonomii posiadają doświadczenie w zakresie różnych pojęć i koncepcji ekonomicznych i mogą przedstawić ci odpowiednie ćwiczenia praktyczne i przykłady z życia wzięte, aby pomóc rozwinąć twoją wiedzę w określonych obszarach.

W Superprof wpisujesz swój kod pocztowy i przedmiot, który chcesz opanować, a następnie zostajesz dopasowany do nauczyciela w twojej okolicy. Istnieje wiele opcji zajęć indywidualnych lub grupowych. Elastyczność w planowaniu korepetycji sprawia, że uzyskasz indywidualnie dopasowane sesje dodatkowej nauki, której potrzebujesz, bez wydawania na nie fortuny.

Znajomość podstawowych pojęć może być prawdziwym atutem, jeśli chodzi o prace na zajęciach lub egzaminy, więc nie zwlekaj i opanuje kluczowe zasady ekonomii, zwłaszcza te, które są często uwzględniane w programie nauczania.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o światowy kryzysie finansowym z 2007 roku, bieżących światowych problemach gospodarczych lub stanie Strefy euro, pamiętaj, że wielu ekonomistów przed tobą również musiało zacząć uczyć się podstaw o takich kwestiach i ich rezultatach z ekonomicznego punktu widzenia. W związku z tym zawsze warto być proaktywnym i sięgnąć po dodatkowe wsparcie, jeśli go potrzebujesz.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.