Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój rozwój zawodowy, zwiększyć samoświadomość, czy po prostu potrzebujesz pomocy w opanowaniu techniki zarządzania czasem - istnieje ogromna gama planów rozwoju, których możesz użyć.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie potrzebujesz życiowego nauczyciela, aby wybrać, który z planów rozwoju jest dla ciebie odpowiedni. Od treningów mindfulness po doskonalenie umiejętności zawodowych - oto przewodnik na temat materiałów, które mogą pomóc ci w rozpoczęciu tej podróży.

Mężczyzna siedzi przy stole, pije kawę i czyta ksiazkę
Samodoskonalenie może pomóc ci w osiągnięciu długoterminowych celów (Źródło: Unsplash)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rozwój osobisty
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (5 oceny)
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł500
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sławomira
Sławomira
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Miłosz
5
5 (3 oceny)
Miłosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (5 oceny)
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł500
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sławomira
Sławomira
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Miłosz
5
5 (3 oceny)
Miłosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jakie są plany i umiejętności rozwoju osobistego?

W ciągu ostatniej dekady rozmowa o rozwoju osobistym i rozwoju umiejętności zmieniła się drastycznie. Materiały na temat szkolenia umiejętności osobistych i rozwojowych były często powiązane ze starszymi ludźmi, choć starały się również być adresowane do młodzieży.

Aby zrozumieć, w jaki sposób samodoskonalenie może wpłynąć na wszystko, od doskonalenia umiejętności prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej po doskonalenie umiejętności rozwiązywania konfliktów, pomocne może być zrozumienie, jak ta dziedzina zmieniła się na przestrzeni lat.

Możesz rozpoznać samorozwój dzięki różnym nazwom: podczas gdy samorozwój można znaleźć pod różnymi pseudonimami - samodoskonalenie, dbanie o siebie, rozwój osobisty - dziedzina ta opisuje trening umiejętności i uczenia się w celu poprawy życia. Ten akt obejmuje historię ludzkości i dlatego trudno jest wskazać jedną definicję.

Kilku psychologów było jednak niezwykle pomocnych w ustaleniu podstaw naukowych, z których wywodzi się wiele różnych teorii samorozwoju. Klasyczny przykład pochodzi z hierarchii potrzeb psychologa Abrahama Maslowa. Podczas gdy hierarchia ta przechodziła przez kilka iteracji na przestrzeni lat, mówiąc o niej w dzisiejszych czasach, ludzie zazwyczaj odnoszą się do wersji zawierającej pięć segmentów lub „kroków”.

Podczas gdy zawiłości tego, co definiuje każdy krok i co to oznacza w dziedzinie samorozwoju, wymagają dłuższego wyjaśnienia, podstawy można łatwo przedstawić w skrócie. Na szczycie piramidy znajdziesz coś, co można uznać za ostatni krok w każdym osobistym planie rozwoju, którym jest „samorealizacja”. Ta samorealizacja odnosi się do udoskonalania się w celu uzyskania lepszych umiejętności przywódczych, poprawy komunikacji werbalnej i rozwoju kariery.

Natomiast na dole piramidy można znaleźć podstawowe potrzeby, takie jak miłość, bezpieczeństwo, jedzenie, sen i inne - wszystko połączone w etapy o nazwie „potrzeby psychologiczne”, „potrzeby bezpieczeństwa” i „potrzeby miłości i przynależności”. Maslow ilustruje teorię, by aby osiągnąć wyznaczone cele, ludzie muszą zaspokajać swoje podstawowe potrzeby przez siebie, swoich rodziców, społeczeństwo i rząd.

Innymi słowy, ustalanie celów nie jest tak skuteczne, gdy ludzie muszą się martwić brakiem wystarczającej ilości jedzenia, aby wyżywić swoje dzieci. Teoria ta zdecydowanie nie ma na celu zniechęcać ludzi w trudnych sytuacjach społeczno-ekonomicznych do rozwijania swoich umiejętności. Przeciwnie, podkreśla ważny fakt, że połączenie solidarności społecznej i bezpieczeństwa ekonomicznego stanowi istotną podstawę silnych, utalentowanych społeczności. W rzeczywistości każdy, kto jest fanem ekonomii behawioralnej, rozpozna szereg badań, w których ustalono, w jaki sposób stres finansowy może poważnie ograniczyć ludzkie zdolności poznawcze.

Podczas gdy wiele osób zdecydowało się na samorozwój, szukając jednoznacznych rozwiązań problemów związanych z zatrudnieniem lub umiejętnościami interpersonalnymi, badania przeprowadzone nad samodoskonaleniem sugerują, że rozwój osobisty jest znacznie bardziej złożony, niż może się wydawać. Nie ulega wątpliwości, że samodoskonalenie osiągnęło swój najbardziej dostępny poziom; minęły czasy, w których musielibyście zapłacić duże pieniądze, aby uzyskać wyłączny dostęp do materiałów i kursów samodoskonalenia.

Proces samorozwoju wymaga znacznie więcej niż śledzenie inspirujących postów w mediach społecznościowych na ten temat. Chociaż jest to świetny punkt wyjścia, prawda jest taka, że ​​rozwój osobisty jest bardziej stylem życia niż narzędziem jednorazowego użytku. Dobra wiadomość jest taka, że ​​kiedy zaczniesz, nigdy nie będziesz chciał przestać.

Człowiek w czapce i kocu podziwiający górski krajobraz
Niezależnie od tego, czy jesteś marzycielem, czy realistą, techniki samopomocy mogą pomóc ci w rozwoju osobistym i zawodowym (Źródło: Unpslash)

Jak osiągnąć swoje cele

Przeglądanie ogromnej ilości materiałów samorozwoju może być zniechęcającym zadaniem. Samopomoc zazwyczaj dzieli się na trzy kategorie. Zanim rozpoczniesz swoją podróż, dokonaj samooceny, w której z tych kategorii chcesz rozpocząć pracę.

Rozwój umiejętności zawodowych

W całym żargonie związanym z rozpoczęciem kariery zawodowej leży jedna podstawowa koncepcja: samodoskonalenie zawsze pomoże ci w rozwoju kariery. Można to wyjaśnić, badając ogólny zarys każdego planu rozwoju, który obejmuje ustalenie celu, sporządzenie planu i zrealizowanie go.

Uczestnictwo w kursach rozwojowych w celu doskonalenia umiejętności twardych, takich jak programowanie lub analityka biznesowa, może mieć oczywisty wpływ na twoją karierę, takich jak poprawa relacji między tobą a kierownikiem lub dodaniu do twojej listy umiejętności uniwersalnych. Jednak próba osiągnięcia celów po prostu, by zwiększyć przyjemność z życia - takich jak treningi na maraton lub czytanie powieści co miesiąc - może przynieść korzyści twojemu życiu zawodowemu. Oto kilka przykładów rozwoju osobistego w świecie zawodowym:

 • Umiejętności prezentacji
 • Efektywna komunikacja
 • Umiejętności niewerbalne

Rozwój celów osobistych

Rozwój osobisty często ogranicza się do dwóch odrębnych kategorii, którymi są sprawność fizyczna i zdrowie psychiczne. Podczas gdy te dwie rzeczy często idą w parze, istnieje mnóstwo działań, które możesz przedsięwziąć, aby poprawić swoje umiejętności w obu tych dziedzinach.

Wyznaczanie twardych, konkretnych celów jest kluczem do każdej praktyki rozwoju osobistego. Oto kilka przykładów działań odzwierciedlających to pojęcie:

 • Bierz udział w cotygodniowych kursach jogi
 • Raz w miesiącu rozmawiaj z terapeutą, aby zmniejszyć swoje lęki i zmartwienia
 • Dołącz do programu społecznościowego, by znaleźć przyjaciół
 • Podejmij się ogrodnictwa i poświęć sobie trochę czasu każdego dnia

Rozwój samowiedzy

Podczas gdy uczenie się nowych umiejętności, zarówno zawodowych, jak i osobistych, może być integralną częścią samorozwoju, cele rozwojowe niekoniecznie muszą obejmować aktywność fizyczną. W rzeczywistości wiele osób ustala cele rozwoju osobistego w celu zdobycia nowej wiedzy. Ta wiedza często jest definiowana w trzech formach:

 • Budżetowa
 • Kulturalna
 • Akademicka

Pożyczanie lub kupowanie książki o inwestowaniu, podejmowaniu kursów językowych i uczestnictwie w webinarium na temat żywienia to przykłady tego, jak możesz ćwiczyć rozwijanie swojej wiedzy. Podczas gdy wiele osób często korzysta z pomocy nauczyciela, by uczyć się malarstwa czy matematyki, inni często wolą uczyć się sami, aby udoskonalić swoje doświadczenie rozwojowe.

Kawa i telefon ze słuchawkami leżące na stole
Słuchanie podcastu o rozwoju osobistym może być bardzo pomocne (Źródło: Unsplash)

Dowiedz się, jak wykorzystać swój potencjał ludzki

Prokrastynacja może być pułapką, która przeszkodzi ci w rozpoczęciu samorozwoju. Chociaż wielu z nas może z łatwością sporządzić listę złych nawyków, które powstrzymują nas od osiągnięcia naszych celów, wiele osób nie jest w stanie wymyślić odpowiednich nawyków, aby je osiągnąć.

Chociaż asertywność i pozytywne nastawienie z pewnością mogą być pomocne w różnych programach lub planach rozwojowych, w których możesz wziąć udział, nauka wyznaczania celów może być ważniejsza.

Oto materiały, które możesz sprawdzić, jeśli jesteś zainteresowany rozwojem osobistymi lub chcesz wyznaczyć swoje pierwsze cele.

Jak ustalać cele

 • „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey: przeczytaj tę książkę, jeśli chcesz bardziej rozwinąć pozytywną etykę pracy lub po prostu próbujesz osiągnąć szczyt swojego ludzkiego potencjału.

Sprawność fizyczna, zdrowie psychiczne i pewność siebie

 • „Alchemik” Paulo Coelho: chociaż ta klasyczna powieść może nie wyglądać na taką, która pomoże w radzeniu sobie ze stresem, historia autora Paulo Coelho jest świadectwem tego, w jaki sposób czyjeś umiejętności pisarskie mogą pomóc w poprawie umiejętności psychologicznych czytelników.

Jeśli szukasz więcej porad dotyczących rozwoju osobistego, kliknij tutaj!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (2 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.