Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć tworzyć własne plany rozwoju, poznać siebie, czy też potrzebujesz dodatkowego zastrzyku energii, aby uzupełnić listę rzeczy do zrobienia - ten przewodnik pomoże ci zrozumieć umiejętności potrzebne do rozpoczęcia tych zadań.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rozwój osobisty
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (5 oceny)
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł500
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sławomira
Sławomira
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Miłosz
5
5 (3 oceny)
Miłosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (5 oceny)
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł500
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sławomira
Sławomira
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Miłosz
5
5 (3 oceny)
Miłosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Skąd wziął się rozwój osobisty?

Rozwój osobisty może okazać się skomplikowany, tym bardziej, że obejmuje wszystko, od komunikacji niewerbalnej i rozwiązywania konfliktów po jogę i medytację. Podczas gdy pojęcie rozwoju osobistego jest tak stare jak historia ludzkości, technologia na nowo definiuje jego rolę w społeczeństwie XXI wieku. Podczas gdy szkolenia dotyczące umiejętności i lekcje rozwoju osobistego były w dużej mierze rozpowszechniane poprzez kursy rozwojowe i inspirujące książki w przeszłości, media społecznościowe sprawiły, że nauka o rozwoju umiejętności była łatwiej dostępna i przystępna cenowo.

mężczyzna czytający książkę na łonie natury
Niezależnie od tego, czy próbujesz podjąć trudną decyzję życiową czy rozwinąć karierę, przewodnik rozwoju osobistego może ci w tym pomóc (Źródło: Unsplash)

Wraz z wzrostem dostępności pojawiło się rozpowszechnianie umiejętności osobistych lub umiejętności technicznych mających na celu uczynienie samorozwoju bardziej praktycznym i przyswajalnym. Jednak sama ilość zasobów i materiałów dostępnych w dzisiejszym środowisku często prowadzi do nieporozumień co do tego, czym dokładnie są umiejętności rozwojowe i jak można je trenować.

Chociaż historia rozwoju osobistego może pomóc w samodoskonaleniu, zrozumienie prostej definicji może okazać się wystarczające. Rozwój osobisty obejmuje ustalanie celów, planowanie i realizację planu.

Choć może się to wydawać zbyt uproszczone, zaskakujące jest to, że ​​ludzie nie są wystarczająco dobrzy w ustalaniu celów. Zanim zaczniesz martwić się jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, poprawę komunikacji werbalnej lub umiejętności interpersonalnych, zacznij od ćwiczenia techniki ustalania celów. Dla wielu osób ustalenie łatwych i niejednoznacznych celów jest powodem, dla którego nigdy tak naprawdę nie osiągają tego, co zamierzali zrobić. W rzeczywistości badania pokazują, że dla większości ustalenie osiągalnych, ale trudnych i dobrze określonych celów jest najlepszym sposobem na postęp.

Oto kilka przykładów pokazujących różnicę w poziomie trudności między celami niejasnymi a konkretnymi:

 • Zamiast mówić „zacznę więcej ćwiczyć”, powiedz „Będę się rozciągał każdego dnia przed pracą”
 • Zamiast mówić „będę lepiej radził sobie na egzaminach”, powiedz „zdobędę dziesięć punktów więcej na następnym egzaminie”
 • Zamiast mówić „Rozwinę swój biznes”, powiedz „Zdobędę dziesięć procent więcej przychodów niż w ubiegłym roku”

W ten sposób poprawisz komunikację ze sobą, ponieważ będziesz wiedzieć co chcesz osiągnąć w perspektywie krótko- i długoterminowej. Niezależnie od tego, czy chcesz rozwinąć swoją karierę, czy też chcesz poprawić zdrowie psychiczne, ustalenie dobrze zdefiniowanych celów powinno być pierwszym krokiem do każdego z twoich planów.

Jeśli szukasz więcej porad dotyczących rozwoju osobistego, kliknij tutaj!

Rozwój osobisty i zawodowy

Czym dokładnie są umiejętności rozwoju osobistego? Niezależnie od tego, czy mówimy o samodoskonaleniu w celu rozwoju kariery, czy o celach osobistych, czasami trudno jest zrozumieć, co to dokładnie oznacza. Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w programach rozwojowych, aby popracujesz nad umiejętnościami w zakresie prezentacji, szukasz możliwości eksploracji kariery, czy po prostu chcesz wykorzystać swój potencjał ludzki - oto kilka wskazówek na początek.

Zdefiniuj rozwój osobisty dla siebie

Rozwój osobisty jest terminem, którego jedyna, niezmienna definicja polega na określaniu i realizacji celów. Rozwój osobisty musi być jednak dostosowany do twojego życia.

Rozwój osobisty ogólnie można podzielić na trzy ogólne kategorie, które po zidentyfikowaniu, mogą ułatwić zdobywanie nowych umiejętności. Postępy w jednej z tych kategorii - kariera, życie osobiste i wiedza - mogą i często wymagają rozwoju w pozostałych dwóch.

Kariera:

 • Umiejętności zawodowe
 • Umiejętności kierownicze

Życie osobiste:

 • Umiejętności związane ze zdrowiem fizycznym
 • Umiejętności związane ze zdrowiem psychicznym

Wiedza:

 • Umiejętności czytania i pisania
 • Umiejętności uczenia się

Posiadanie któregokolwiek z tych umiejętności życiowych może pomóc ci w znalezieniu pracy i uczynić cię szczęśliwszym. Stworzenie definicji rozwoju osobistego skoncentrowanej wokół jednej z tych kategorii może ułatwić zaplanowanie rozwoju. Na przykład, jeśli wiesz, że chcesz popracować nad umiejętnościami osobistymi, takimi jak zdrowie fizyczne, postaraj się trenować regularnie by osiągnąć swój cel.

Uśmiechnięta dziewczyna ze spiętymi włosami w lesie
Praca nad złymi nawykami może pomóc ci w utrzymaniu komfortu i spokoju ducha (Źródło: Unsplash)

Pracuj nad złymi nawykami

Złe nawyki mogą być zarówno bardzo widoczne, jak i niezauważalne na pierwszy rzut oka. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z działania złych nawyków. Przykładem łatwego do zidentyfikowania złego nawyku jest prokrastynacja, która często jest znacznie trudniejsza do wyeliminowania niż do zidentyfikowania.

Niektóre złe nawyki, które są trudniejsze do zidentyfikowania, nie mają pozytywnego działania nawet w najbardziej przypadkowych sytuacjach.

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci pracować nad złymi nawykami:

 • Staraj się identyfikować złe nawyki, by móc je eliminować
 • Pracuj nad pozytywną etyką pracy, skupiając się na lekcjach, które wyciągnąłeś z trudnych i stresujących sytuacji

Badania na temat wzrostu i rozwoju

Jeśli potrzebujesz więcej motywacji, aby rozpocząć wdrażanie umiejętności rozwoju osobistego w swoim życiu wiedz, że wielokrotnie udowodniono, że osoby, które dużo czytają i nigdy nie przestają się uczyć odnoszą największe sukcesy.

Ciągła nauka o metodach rozwoju osobistego nie musi być zadaniem wykonywanym samodzielnie. Niezależnie od tego, czy znajdziesz mentora, czy podcast o rozwoju osobistym, posiadanie doświadczonego przewodnika może sprawić, że twoje postępy będą bardziej skuteczne.

Trójka mężczyzn wspinających się na szczyt góry
Znalezienie mentora może pomóc ci w rozwoju osobistym, jak i rozwoju umiejętności (Źródło: Unsplash)

Codziennie wdrażaj samodoskonalenie do swojego życia

Teraz, gdy rozumiesz, jakie są cele rozwojowe i jakie są cele samorozwojowe możesz zacząć opracowywać indywidualny plan rozwoju dostosowany do twoich potrzeb.

Niezależnie od tego, czy twoje osobiste cele rozwojowe mają związek z życiem zawodowym, umiejętnościami twardymi lub planami ćwiczeń, opracowanie twojego planu nie musi być trudne. Aby poprawić siebie i pielęgnować swoje nowe nawyki, upewnij się, że dobrze zrozumiałeś wskazówki na temat tego, jak stworzyć plan, którego będziesz się trzymać.

Oto kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać przy ustalaniu celów i tworzeniu osobistego planu rozwoju:

 • Wyszczególnij swoje cele i zrozum, jakie umiejętności będziesz musiał opanować
 • Ulepsz swoje plany rozwoju, określając, jakie kroki będą konieczne i ile czasu potrzeba by je wykonać
 • Rozpocznij swój plan rozwoju i śledź swoje postępy

Chociaż kroki te nie zagłębiają się w cały plan samodoskonalenia, służą jednak do wyobrażenia sobie, od czego zacząć. Jednym ze sposobów planowania rozwoju osobistego i zawodowego jest sprawdzenie różnych książek, artykułów i podcastów dotyczących samorozwoju.

Jeden świetny przykład można znaleźć w popularnym podcaście School of Greatness. Ten podcast, którego autorem jest Lewis Howes, zagłębia się w rozwój osobowości i umiejętności wszystkich, od światowej klasy sportowców po znane gwiazdy. Jeśli lubisz wywiady, podcast ten może być dla ciebie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli interesują cię sposoby wykorzystania rozwoju osobistego w życiu codziennym, możesz zająć się treningiem następujących czynności:

 • Ćwiczenie umiejętności poprzez rozmowę z różnymi osobami w pracy lub szkole
 • Ćwiczenie medytacji i umiejętności pisarskich
 • Poświęcenie czasu na naukę nowego języka

Rozwój osobisty jest często uważany za proces, który trwa całe życie, ponieważ może pomóc w nadaniu nowego znaczenia twojemu życiu, ale także zmienia sposób, w jaki możesz patrzeć na rzeczywistość.

Plany rozwoju osobistego

Stworzenie zakładu rozwojowego w celu zwiększenia pewności siebie, inteligencji emocjonalnej lub umiejętności zarządzania czasem może być trudne, ale może także pomóc w planowaniu. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować nad umiejętnościami komunikacyjnymi, czy innymi umiejętnościami miękkimi, zacznij od określenia osobistego celu rozwoju, nad którym chcesz pracować. Następnie przeczytaj ten przewodnik, aby dostosować plan do swoich potrzeb i harmonogramu.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (3 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.