„Kocham Rosję, jej mieszkańców, jej historię, jej pisarzów. Mój ojciec był wtedy komunistą, słuchał Radia Moskwa! To także moja kultura”. - Gerard Depardieu

Czy jesteście całkowicie zagubieni, kiedy ludzie wspominają o Związku Radzieckim, komunizmie lub Leningradzie?

W tym artykule wspomnimy o słynnych Rosjanach.

Czy wiecie, że od 1547 r. Cesarską Rosją dowodziło tylko 28 carów i 4 prezydentów od utworzenia Federacji Rosyjskiej w 1991 r.?

Podczas gdy Władimir Putin spędził ponad 5000 dni, zarządzając krajem, politycy nie byli jedynymi znanymi jednostkami, o których należy wspomnieć.

W tym artykule przyjrzymy się słynnym rosyjskim postaciom politycznym, historycznym, artystom oraz innym, o których każdy kto studiuje kulturę rosyjską lub uczy się języka rosyjskiego powinien wiedzieć.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rosyjski
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dariia
5
5 (4 oceny)
Dariia
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tina
5
5 (6 oceny)
Tina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (2 oceny)
Tаtiana
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadia agata
Arkadia agata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
Mikołaj
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastazja
5
5 (1 oceny)
Anastazja
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (1 oceny)
Klaudia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dariia
5
5 (4 oceny)
Dariia
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tina
5
5 (6 oceny)
Tina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (2 oceny)
Tаtiana
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadia agata
Arkadia agata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
Mikołaj
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastazja
5
5 (1 oceny)
Anastazja
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (1 oceny)
Klaudia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Znani mieszkańcy Rosji

Iwan Groźny, pierwszy car Rosji

Iwan IV Wasiljewicz był powszechnie znany jako Iwan Groźny z powodu reżimu, który wprowadził w latach 60. XVI wieku. Prowadził kampanie wojskowe przeciwko Tatarom, Polakom i Szwedom i stał się władcą Rosji.

Iwan Groźny pojawia się regularnie w sztuce, nawet na Zachodzie. Pojawił się w wielu dziełach, od obrazu Ilyi Repina po grę wideo Age of Empires. Jest ważną postacią odpowiedzialną za zapoczątkowanie caratu w Rosji.

Piotr I lub Piotr Wielki, Cesarz Wszechrusi

Piotr I (lub Piotr Wielki) został carem Rosji w 1682, a następnie cesarzem całej Rosji w 1721. Słynie z chęci zjednoczenia duchowieństwa i szlachty.

Peter I statua
Sankt Petersburg został nazwany na cześć Piotra I. (Źródło: en.wikipedia.org)

Nazwa miasta Sankt Petersburg została zainspirowana przez tego przywódcę, który założył miasto i uczynił je stolicą w 1703 roku.

Aby pokazać swoją moc, próbował zbliżyć się do Zachodu. Po Wielkiej Wojnie Północnej, zakończonej traktatem w Nystad, Piotr zdobył tytuł Imperatora oraz kontrolę nad Morzem Bałtyckim.

Dowiedzcie się jakie są najpopularniejsze rosyjskie piosenki w naszym kolejnym artykule!

Rosyjska cesarzowa Katarzyna Wielka

Katarzyna II, nazywana „Katarzyną Wielką”, była cesarzową całej Rosji od 1762 r. i należała do dynastii Romanowów. Była żoną Piotra III z Rosji oraz jedną z najsłynniejszych kobiet w historii Rosji.

Czy wiedzieliście, że Katarzyna II została wychowana przez francuską hugenotę Babette Cardel, która nauczyła ją obyczajów francuskiego dworu?

Znana jest zarówno ze swojej polityki zagranicznej, jak i krajowej, a także ze wszystkich rzeczy, o których wspomniała w swoich pamiętnikach.

Mikołaj II z Rosji, ostatni cesarski głowa państwa

Ostatni car w historii Rosji, Mikołaj II, czyli Nikołaj Aleksandrowicz Romanow, panował od 1894 do 1917 roku. Podczas gdy Sowieci negatywnie oceniają cara (ze względu na jego sprzeciw wobec bolszewików), nazywano go Świętym Mikołajem Pasyjnym .

W animowanym filmie Anastasia z 1997 roku ojcem bohatera jest Mikołaj II. Oczywiście historia jest całkowicie romantyczna, ale istnieje kilka teorii, że Anastasia przeżyła pomimo zamordowania innych Romanowów w 1918 roku.

Pod jego panowaniem Rosja rozwijała się gospodarczo, politycznie i kulturowo.

Znane postacie polityczne

Lenin, twórca Rosji Sowieckiej

Władimir Iljicz Uljanow, zwany także „Leninem”, był najsłynniejszym rewolucjonistą w historii Rosji. Był także jednym z przywódców, którzy stworzyli Rosję Sowiecką opartą na socjalizmie, ewolucję komunizmu. Teoretyk marksistowski stał się sławny po rewolucji październikowej w 1917 r., która obaliła imperialny reżim.

Biblioteka Lenina w Moskwie
Lenin odegrał ogromną rolę w historii tego kraju. (Źródło: Unsplash)

Lenin słynął także ze swoich umiejętności retorycznych. W 1918 r., kiedy jechał pociągiem, który ugrzązł w śniegu, wygłosił przemówienie o proletariacie, który motywował pasażerów do wykopania pociągu ze śniegu.

Dość przekonujące, prawda?

Krwawe wydarzenia spowodowały, że Lenin objął stanowisko głowy państwa nowej Rosji Sowieckiej. W 1919 utworzył blok komunistyczny i wprowadził dyktaturę jednopartyjną. Zmarł w 1924 po chorobie.

Stalin, „Drogi Ojciec” Rosji

Stalin był ideologicznym (i wybranym) następcą Lenina. Jednak stalinizm różnił się od leninizmu, zwłaszcza wraz z pojawieniem się gułagów, sowieckich obozów pracy przymusowej. Józef Stalin miał wiele czułych przezwisk, w tym „Drogi Ojciec”.

Termin „destalinizacja” pojawił się po jego śmierci. Znany jest z mrocznego okresu w historii Rosji dzięki nacjonalizacji ziemi i Wielkiej Czystce (zwanej również Wielkim Terrorem). Po dziś dzień, jest niezwykle znaną postacią.

Michaił Gorbaczow, ostatni prezydent ZSRR

Gorbaczow był liderem odpowiedzialnym za zakończenie zimnej wojny, a także odpowiedzialnym za zakończenie leninowskiego i stalinowskiego reżimu komunistycznego w ZSRR. Tworzył programy gospodarcze, kulturalne, polityczne, zwane Pierestrojką i Głasnost. Nieco paradoksalnie, naród rosyjski ogólnie negatywnie postrzega jednego z ich najbardziej demokratycznych przywódców...

Był także filantropem, pacyfistą, ekologiem i zagorzałym krytykiem Kremla.

W tym artykule nie będziemy mówić o Putinie. Prawdopodobnie będzie potrzebny na to inny artykuł.

Znani rosyjscy artyści

Aleksander Puszkin, francusko-rosyjski poeta

Puszkin, XIX-wieczny poeta romantyczny, dramaturg i powieściopisarz, słynie z następujących dzieł:

  • Fontanna Bakczysaraju
  • Połtawa, 1828.
  • Mozart i Salieri, 1830.
  • Córka kapitana, 1838.

Jedna z największych uczelni językowych w Rosji: Instytut Języka Rosyjskiego i Cywilizacji Rosyjskiej jest nazwana imieniem A. S. Puszkina.

Grób Dostojewskiego w Saint Petersburg
Dostojewski był także jednym z najsłynniejszych rosyjskich artystów. (Źródło: en.wikipedia.org)

Nikołaj Gogol, pisarz rosyjskojęzyczny

Nikołaj Gogol był rosyjskim pisarzem pochodzenia ukraińskiego, który często pisał o Petersburgu.

  • Opowieść o tym, jak Iwan Iwanowicz pokłócił się z Iwanem Nikiforowiczem, 1832.
  • Newski Prospekt, 1835.
  • Portret, 1835.
  • Mirgorod, 1835.

Jego wcześniejsze prace sygnowane były pod pseudonimem V. Alov, natomiast jego twórczość Revizor (18360) przyniosła mu sławę literacką.

Hrabina Ségur, pisarka pochodzenia rosyjskiego

Sophie Rostopchine była znana jako hrabina Ségur, które było jej literackim pseudonimem. Pochodziła ze szlacheckiej rodziny i przed ślubem z ambasadorem Francji spędziła młodość w Rosji. Jej prace odzwierciedlają jej ideologię „pisz, co wiesz”.

Jej prace pomagają dostrzec związki między kulturą rosyjską a zachodnioeuropejską.

Przeczytajcie więcej na temat najpopularniejszych programach telewizyjnych i stacjach radiowych!

Inne znane postacie

Mity dotyczące Rasputina

Rasputin był rosyjskim mistykiem i słynie z wpływów na rosyjski dwór. Często pojawia się jako postać w sztuce, w kinie, muzyce, a także grach wideo.

Jednak wiele aspektów z jego życia, jest wciąż owiane tajemnicą. Doprowadziło to do powstania mitów, w tym jednego, który twierdzi, że był diabłem w ludzkiej postaci wysłanym, by zabić carów.

Olga Khokhlova, wpływowa rosyjska baletnica.

Khokhlova była jednym z najbardziej wpływowych Rosjanek XX wieku. Była gwiazdą Baletów Rosyjskich; zespołu baletowego założonego przez Siergieja Diagilewa.

Czy wiecie, że była kochanką Picassa, następnie jego żoną i urodziła dwoje dzieci?

Zainspirowała także jeden z najsłynniejszych obrazów Picassa pt. Olga Khokhlova w Mantylii.

Yuri Gagarin
Jurij Gagarin był również wielką gwiazdą w Rosji i nadal jego dokonania pozostają niezapomniane. (Źródło: astronet.pl)

Andriej Sacharow, najsłynniejszy rosyjski naukowiec

Urodzony w 1921 roku Andriej Sacharow był rosyjskim fizykiem jądrowym, znanym z pracy nad bombą atomową. Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1975 roku za swoją pracę w walce o prawa człowieka w ZSRR (nagrodę, której nie wolno mu było odebrać, więc jego żona zrobiła to za niego).

Czy wiecie, że Nagroda im. Sacharowa została ustanowiona w 1988 roku przez Unię Europejską dla organizacji promujących prawa człowieka?

Z tego czy innego powodu powinniście znać wymienione powyżej postacie.

Czy znaliście je wszystkie? Kim są najbardziej znani?

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kulturze rosyjskiej, powinniście dowiedzieć się więcej o języku rosyjskim i kulturze. Ponieważ rosyjski nie jest najczęściej nauczanym językiem w polskich szkołach, powinniście rozważyć naukę go poprzez prywatne korepetycje.

Dzięki prywatnym samouczkom możecie uzyskać indywidualne lekcje i poznać wszystkie aspekty języka rosyjskiego, kultury i historii. Istnieją trzy główne rodzaje korepetycji oferowanych na Superprof: lekcje prywatne jeden na jednego, lekcje online oraz zajęcia grupowe.

Prywatne lekcje są zwykle najdroższą opcją, ale są najbardziej dopasowane do ucznia. Zajęcia online są tańsze, ponieważ korepetytor ponosi mniej kosztów ogólnych związanych z dojazdem i może zaplanować więcej lekcji w ciągu dnia. Natomiast, zajęcia grupowe są najtańsze, ponieważ koszt jest podzielony między uczniów. Jednak ta ostatnia opcja nie zapewni całkowicie dostosowanej usługi.

Jeśli posługujecie się językiem rosyjskim i chcielibyście udzielać korepetycji, bardzo łatwo jest stworzyć swój profil na Superprof. Wielu korepetytorów na platformie oferuje również pierwszą godzinę korepetycji za darmo, aby zachęcić uczniów.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.