Jedno z rosyjskich przysłów mówi: „Słuchaj więcej, mów mniej”.

Kiedy w 2018 roku XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbywały się w Rosji, wiele osób poznało różne aspekty rosyjskiej kultury, w tym muzykę.

Dzięki temu radosnemu wydarzeniu są teraz setki tysięcy fanów piłki nożnej (a na pewno miliony więcej), którzy znają najsłynniejsze rosyjskie piosenki. Teraz Superprof postara się poszerzyć tę publiczność tak bardzo, jak to możliwe.

Jest tylko jeden problem: język rosyjski używa cyrylicy.

Na potrzeby tego artykułu dokonaliśmy transkrypcji tytułu za pomocą alfabetu łacińskiego.

Muzyka Rosji jest tak ekspansywna jak sam kraj, a Rosja ma imponujący repertuar muzyki orkiestrowej i klasycznej, w tym kompozytorów takich jak Czajkowski, Strawiński, Rachmaninow, Prokofiew i Szostakowicz, a także mnóstwo muzyki współczesnej: opery, folku, popu i rapu.

Nie uda nam się wymienić całej rosyjskiej muzyki; antologia jest po prostu zbyt obszerna. Przyjrzymy się jednak kilku utworom, które powinniście posłuchać, jeśli chcecie lepiej zrozumieć muzykę rosyjską.

W tym artykule zabierzemy Was na krótką wycieczkę po rosyjskim krajobrazie muzycznym i przedstawimy Wam 10 rosyjskich piosenek, które zdecydowanie powinniście posłuchać.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rosyjski
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
Mikołaj
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadia agata
Arkadia agata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tina
5
5 (6 oceny)
Tina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (1 oceny)
Tаtiana
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Darya
5
5 (1 oceny)
Darya
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastazja
5
5 (1 oceny)
Anastazja
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
Mikołaj
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadia agata
Arkadia agata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tina
5
5 (6 oceny)
Tina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (1 oceny)
Tаtiana
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Darya
5
5 (1 oceny)
Darya
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastazja
5
5 (1 oceny)
Anastazja
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

„Kalinka”, najsłynniejsza piosenka wojskowa

Jeśli wiecie dużo na temat rosyjskiej kultury popularnej, prawdopodobnie słyszeliście piosenkę Kalinka przynajmniej raz w życiu. Być może słyszeliście nawet polską lub angielską wersję tej piosenki.

Rosyjski żołnierz
W muzyce rosyjskiej jest dużo militarnej symboliki. (Źródło: Visualhunt)

Kalina to także popularne imię słowiańskie. Piosenka „Kalinka” stała się metaforą kobiecego piękna, co sprawiło, że piosenka stała się bardzo popularna. Piosenka została skomponowana przez Iwana Pietrowicza Łarionowa w 1860 roku i była wykonywana przez wielu artystów, co ostatecznie dało dało początek rosyjskiej muzyce ludowej.

Jest też kozacka wersja piosenki z prawdziwie militarystycznym klimatem.

Czy można uczyć się rosyjskiego z muzyką?

Nazwa „Kalinka” zawiera zdrobnienie „Kalina”; wstawianie „K” przed ostatnią literą, szczególnie w imieniu kobiety, jest powszechną praktyką w językach słowiańskich i cyrylicy.

Działa to podobnie jak w przypadku, osób mówiących po angielsku, którzy dodają „Y” na końcu męskich i żeńskich imion jako wyraz czułości, na przykład Bobby, Christy, Ricky itp.

Co więcej, tytuł tej piosenki odzwierciedla rosyjską konwencję imion dla kobiet kończących się na literę „A”. Jest to aspekt rosyjskiej kultury, który na pewno znacie, jeśli jesteście studentami języka rosyjskiego.

Język i kultura idą w parze. Trudno nauczyć się mówić po rosyjsku bez zrozumienia norm społecznych i zwyczajów tego kraju.

Niektórzy mogą twierdzić, że języka rosyjskiego nie da się nauczyć samodzielnie, ponieważ posiada skomplikowaną gramatykę, deklinacje i wymowę – nie mówiąc już o konieczności nauki zupełnie innego rodzaju alfabetu.

Obywatele rosyjscy, którzy są dumni ze swojego języka na pewno się z tym zgodzą. Aczkolwiek warto pamiętać, że nauka rosyjskich piosenek, może znacznie ułatwić Wam opanowanie rosyjskiej wymowy.

Wiele tradycyjnych pieśni przedstawionych w tym artykule pomoże Wam zrozumieć podstawowe elementy rosyjskiej kultury i języka.

Przepisywanie jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się.

Słyszenie rosyjskich słów wypowiadanych tak wyraźnie w tych piosenkach daje wiele propozycji dźwięków do naśladowania; powtarzanie łatwych do odróżnienia dźwięków jest jednym z najlepszych sposobów na poznanie swoistości rosyjskiej wymowy.

Innym dobrym powodem, aby wybrać bardziej tradycyjne melodie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynacie uczyć się rosyjskiego, jest to, że mają one tendencję do militarystyki, co oznacza, że ​​pasują do tempa i kadencji maszerujących żołnierzy.

To wolniejsze tempo, w połączeniu z wyraźnie wypowiadanymi słowami i precyzyjnym przekazem pozbawionym standardowych lirycznych skrótów, takich jak odcinanie końcowych sylab lub skracanie słów, pokazuje Wam pełną moc rosyjskiego, śpiewanego tak, jak mówi się formalnie.

Jak wykorzystać tę skarbnicę, aby poprawić swoje umiejętności mówienia i słuchania w tym języku?

  • Słuchajcie tych samych piosenek w kółko
  • Nućcie, aby zapamiętać melodię
  • Gdy rozpoznacie jednostki dźwiękowe – sylaby lub całe słowa – śpiewajcie je
  • Skoncentrujcie się na refrenie i/lub innych powtarzających się tekstach, aby szybciej opanować cały tekst

Na przykład w „Kalince” to imię powtarza się w całej piosence. Jak je usłyszycie, śpiewajcie!

Czy muzyka może być również wykorzystana do poprawy umiejętności czytania i pisania po rosyjsku?

Na szczęście żyjemy w czasach, w których od wszelkich informacji dzieli nas tylko kilka naciśnięć klawiszy, więc gdy już opanujecie kilka rosyjskich piosenek, prawdopodobnie będziecie mogli znaleźć dane teksty w Internecie i ćwiczyć je w domu, na przykład przepisując je.

Przepisywanie rosyjskich tekstów piosenek używając cyrylicy daje szansę na przećwiczenie pisania; to okazja na naukę na którą nie pozwoliłoby samo ściągnięcie tekstów lub ich wydrukowanie.

Poza tym, badania wykazały wyraźny związek między pisaniem odręcznym a przyrostem pamięci, więc jeśli chcecie opanować czytanie i pisanie w języku rosyjskim w szybki i skuteczny sposób, powinniście wziąć do ręki nieużywany zeszyt i zabrać się do pisania!

Ostatnia wskazówka dotyczy tego, abyście pisząc tekst cyrylicą, zostawili puste miejsce między wierszami, aby w miarę powiększania się rosyjskiego słownictwa można było napisać tłumaczenie każdego słowa pod nim.

Co więcej, rosyjskie nazwiska rodowe są również zmieniane w zależności od płci.

Nazwisko dziewczynki kończy się na „A”, mimo że imię jej ojca będzie miało inne zakończenie, co oznacza, że ​​gdyby Anna Karenina miała brata, nazywałby się Igor Kareniny.

Most w Moskwie
Znaczna część rosyjskiej muzyki ludowej kontrastuje z nowoczesnym i tętniącym życiem obliczem Rosji. (Źródło: Visualhunt)

„Katioucha”, piosenka, która sprawi, że będziecie płakać

Katioucha to kwintesencja rosyjskiej piosenki. Została napisana przez Michaiła Isakovsky i Matveya Blanter i opowiada historię młodej dziewczyny piszącej modlitwę za swojego kochanka, który walczy na linii frontu. Imię „Katioucha” to zdrobnienie Katarzyny w języku rosyjskim.

Jako numer wojskowy należy do repertuaru Chóru Armii Czerwonej. To porywająca piosenka, która była wielokrotnie używana do podnoszenia na duchu Rosjan, zwłaszcza podczas II wojny światowej.

Od kilku lat Valeria Kurnushkina wykonuje go wraz z Chórem Armii Czerwonej. Warto wspomnieć, że to bardzo poruszająca piosenka! Podczas Mistrzostw Świata rosyjscy fani zaśpiewali tę piosenkę w drodze powrotnej do domu po porażce z Chorwacją.

„Trololo”, piosenka, która stała się memem

Ta piosenka stała się wielkim internetowym memem i po raz pierwszy została wykonana przez Eduarda Khila. Prawdziwe imię piosenki to „Я очень рад, ведь я наконец возвращаюсь домой” (Jestem bardzo zadowolony, ponieważ w końcu wracam do domu).

Oryginalny tekst opowiadał historię amerykańskiego kowboja, który wracał do Stanów Zjednoczonych.

Wersja bez tekstu została nazwana w Internecie piosenką „Trololo” i została obejrzana miliony razy w sieciach społecznościowych i witrynach takich jak YouTube czy BuzzFeed.

Piosenkarz, Eduard Khil, niemal z dnia na dzień stał się sławny poza Rosją. W rzeczywistości jest posiadaczem Zasłużonego Artysty RSFSR.

Dowiedzcie się więcej na temat sławnych Rosjanach.

„Podmoskovnie Vetchera” (Moskiewskie noce)

Ta piosenka jest tak samo znana w Rosji, jak kolejki do lekarzy Polsce. W rzeczywistości Podmoskovnie Vetchera została skomponowana w 1955 roku przez Michaiła Matusowskiego i stała się melodią przewodnią Radia Moskwa.

Czy wiecie, że tekst został zmieniony na prośbę ministra edukacji w tamtym czasie, ponieważ piosenka dotyczyła Leningradu, a nie Moskwy?

Pierwotnie była wykonywana przez Vladimira Troshina, nadawana w Chinach od 1957 roku, a francuską wersję stworzył i wykonał Francis Lemarque w 1959 roku.

Co więcej, piosenka została wykonana na powitanie Michaiła Gorbaczowa w 1989 roku w Białym Domu.

Odkryjcie najlepsze rosyjskie programy telewizyjne oraz stacje radiowe.

Katedra w Moskwie
Piosenka Moskiewskie Noce pierwotnie w ogóle nie dotyczyła Moskwy... (Źródło: Visualhunt)

Jakiej muzyki powinno się słuchać, do nauki rosyjskiego?

Rosja – kraj i naród o długiej i tragicznej historii, naznaczony konfliktami i przerywany pokazami militarnej potęgi.

Dlatego tak wiele tradycyjnej rosyjskiej muzyki brzmi jak żołnierze idący na wojnę. Rzeczywiście, sporo spośród najpopularniejszych piosenek Rosji to te militarnie brzmiące melodie.

Pamiętajcie, że ich powolne i rytmiczne dźwięki czynią je idealnymi dla początkujących uczniów!

Niedawno naród rosyjski wyszedł z intensywnych ograniczeń gospodarczych i politycznych oraz izolacji społecznej. Reżim sowiecki, epoka, której ścieżką dźwiękową była propaganda, lojalność partyjna i marsze wojskowe, upadł niespełna 30 lat temu.

Trzy dekady, które minęły od tamtego czasu, nie mogły wystarczyć, aby rosyjscy artyści i muzycy w pełni odkrywali i przesuwali granice swojej kreatywności, nie mówiąc już o oderwaniu się od swoich tradycji i muzycznych korzeni.

Mimo to jest kilka świetnych popowych piosenek, a nawet rapu, które mogą okazać się pomocne w ćwiczeniu śpiewania po rosyjsku.

Należy pamiętać, że współczesne piosenki, podobnie jak te w innych językach, mają znacznie szybsze tempo i pozwalają na pewną swobodę w skracaniu lub zniekształcaniu słów, aby zachować rymowaną strukturę.

Ponadto, istnieje znaczna ilość slangu i młodzieżowego słownictwa.

Zalecamy kilka opcji dla uczących się rosyjskiego, którzy są nieco bardziej zaawansowani w nauce; zróbcie konkurs, kto jest w stanie lepiej wychwycić poszczególne słowa i frazy śpiewane w przyspieszonym tempie.

Sati Kasanova – Until Dawn

Jest to historia miłości, która opowiada o tym, że w miłości nie ma czasu na myślenie o przyszłości; kochankowie powinni po prostu cieszyć się chwilą.

Piosenka jest duetem z udziałem byłego członka boy bandu Arsenie Todiras, znanego również pod pseudonimem Arsenium.

Pizza – Arms

Ta grupa muzyczna łączy w swoich utworach elementy popu, funku i liryki.

Arms to tęsknie brzmiąca ballada o nastoletniej miłości przedstawionej przez pryzmat czasu.

„Myślę, że zabiłem się twoją śmiercionośną bronią”.

Czy jest coś bardziej melodramatycznego i słodko-gorzkiego niż nastoletnia miłość?

Anna Semenovich – Love lovila

Anna Semenovich jest byłą łyżwiarką figurową, która zajęła piąte miejsce na Igrzyskach Dobrej Woli 1994, dwukrotnie wygrała zawody Finlandia Trophy w 1995 roku, a także zajęła trzecie miejsce na Grand Prix w Łyżwiarstwie Figurowym w Japonii. Po roku 2000 tancerka doznała kontuzji, w wyniku której musiała zakończyć karierę łyżwiarską.

Jednak jej sława się nie skończyła; później została piosenkarką. W latach 2003–2007 była członkinią zespołu muzycznego Blestiaszczije. W 2008 roku wydała swoją debiutancką solową płytę Słuchi. „Love lovila” była jej największym hitem, z którym zakwalifikowała się do udziału w krajowych eliminacjach eurowizyjnych. 7 marca wystąpiła w finale selekcji i zajęła piąte miejsce. W 2012 roku wydała swój nowy singiel zatytułowany „Boże moj”.

Anna jest także znana jako osobowość telewizyjna; zagrała w filmie Straż Nocna w reżyserii Timura Biekmambietowa oraz wielu innych serialach telewizyjnych.

Anna Semenovich
Śpiew, modeling i jazda figurowa: Anna Semenovich jest uosobieniem współczesnej rosyjskiej kobiecości. (Źródło: beautiful-women-pedia.com)

LENINGRAD - Exhibit (Ленинград — Экспонат)

Ta parodia współczesnej młodej kobiety jest jedną z najpopularniejszych współczesnych rosyjskich piosenek; to wideo na YouTube obejrzano ponad 150 milionów razy!

Wideo zaczyna się od młodej kobiety, która rozmawia o swoim życiu (i domniemanym szczęściu) za pośrednictwem czatu internetowego.

Pokazuje również lukę pokoleniową, ponieważ młoda gwiazda w filmie spotyka się z ciągłą krytyką i komentarzami ze strony starszej kobiety, prawdopodobnie jej matki.

Gradusy - Режиссер (Rezhisser)

Ta popowa grupa prowadzona jest przez Dmitrija Bachtinowa, uzdolnionego autora piosenek, który opowiada w swoich piosenkach o swoich doświadczeniach i osobistych strat. Tę piosenkę można interpretować w wieloraki sposób; dla niektórych może być to opowieść o straconej miłości a dla niektórych o innej zmieniającej życie tragedii.

Poniżej znajduje się przetłumaczony tekst piosenki ze strony Tekstowo.pl:

Zamknę za sobą,
powiedziałaś "nie jestem warta".
Rzuciłem 'powodzenia',
dopalę i pójdę dalej.

Nie doczekacie się, nie zapłaczę,
jeśli co, każdy otrzyma na co zasługuje.
Ja w tym filmie - główny aktor,
jestem scenarzystą w nim, jestem reżyserem.

Wrogu mój bój się mnie,
przyjacielu mój nie wypieraj się mnie.
Niekochana, wybacz mi,
ukochana - kochaj mnie.

Na minutę rozmarzę się,
nie latam, ale próbuję.
Upadam i podnoszę się,
wszystko w porządku, ok'.

Nie doczekacie się, nie zapłaczę,
jeśli co, każdy otrzyma na co zasługuje.
Ja w tym filmie - główny aktor,
jestem scenarzystą w nim, jestem reżyserem.

Wrogu mój bój się mnie,
przyjacielu mój nie wypieraj się od mnie.
Niekochana, wybacz mi,
ukochana - kochaj mnie.

Przed wydaniem, autor zmienił nieco tekst, czyniąc z niego afirmujący życie hymn mówiący, aby ludzie po przegranej wstali i ruszyli dalej.

Wymieni powyżej są tylko garstką wschodzących rosyjskich artystów muzycznych reprezentujących różne gatunki muzyczne.

W dzisiejszych czasach w Rosji powstaje wiele wspaniałej muzyki, dlatego nigdy nie zabraknie Wam piosenek, które pomogą w nauce rosyjskiego!

Jeśli wymienieni powyżej artyści Wam się podobają, możecie po prostu wyszukać ich nazwiska w ulubionej aplikacji muzycznej lub platformie wideo. To z pewnością pozwoli Wam znaleźć jeszcze większą liczbę artystów, spośród których znajdziecie coś interesującego dla siebie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rosyjski
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
Mikołaj
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadia agata
Arkadia agata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tina
5
5 (6 oceny)
Tina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (1 oceny)
Tаtiana
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Darya
5
5 (1 oceny)
Darya
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastazja
5
5 (1 oceny)
Anastazja
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
Mikołaj
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadia agata
Arkadia agata
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tina
5
5 (6 oceny)
Tina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (1 oceny)
Tаtiana
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Darya
5
5 (1 oceny)
Darya
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastazja
5
5 (1 oceny)
Anastazja
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dorogoï Dlinnoyou (Długa Droga)

Ta piosenka znana jest na całym świecie. Jest to rosyjska romantyczna piosenka ludowa i została przetłumaczona na wiele języków, a w tym francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, perski i węgierski. Co więcej, była znana pod angielską nazwą Those Were The Days i była wykonywana przez wielu zagranicznych artystów, takich jak Paul McCartney, Dalida czy Mary Hopkin.

Została skomponowana w latach dwudziestych XX wieku w Związku Radzieckim i stała się popularny w Europie Zachodniej w latach sześćdziesiątych, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Francji. Najbardziej popularną wersją jest wersja moskiewska z towarzystwem tancerzy.

To jedna z najczęściej nagrywanych rosyjskich piosenek wszechczasów, nagrana w ponad 40 różnych wersjach.

Balet
Rosja słynie także z baletów. (Źródło: Unsplash)

„Kombat”

Piosenka „Kombat” została stworzona w 1996 roku przez kompozytora Igora Matvienko i stała się sławna dzięki grupie muzycznej Lyube. Jest to rosyjski zespół grający muzykę folk rock i w wielu swoich piosenkach opowiada o wielkości Rosji, o wojnach, jak i o współczesnych konfliktach zbrojnych. Piosenka "Kombat" opowiada o trudach życia na froncie oraz o ciągłym strachu przed przedwczesną śmiercią

Teksty mówią same za siebie: „kule, wódka, papierosy, strzelaj albo zginiesz!”. Podobnie jak wiele innych piosenek w języku rosyjskim, skupia się na idei zwycięstwa, porażki i wojny. Lata 90. to dekada odbudowy współczesnej Rosji po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Kultura rosyjska jest zdecydowanie zsynchronizowana z historią Rosji.

„Pożegnanie Slavianki” - Chór Armii Czerwonej

Jest to marsz patriotyczny napisany przez Wasilija Agapkina o I wojnie bałkańskiej (1912-1913). Opowiada o słowiańskich kobietach żegnających się ze swoimi mężami i partnerami, gdy ci wyruszali na wojnę. Istnieją dwie wersje piosenki, jedna z 1912 roku, a druga z 1997 roku.

Przez wiele lat znani rosyjscy kompozytorzy opowiadali się za wykorzystaniem tej pieśni jako rosyjskiego hymnu narodowego. Piosenka jest obecnie nieoficjalną częścią repertuaru Chóru Armii Czerwonej.

Hymn narodowy Rosji jest melodią hymnu sowieckiego i zastąpił „Pieśń patriotyczną” w 2000 roku.

„Ryumka Vodki na Stole” (Szklanka Wódki na Stole)

Oto piosenka, która jest równie emblematyczna, co banalna.

Czy w końcu wódka nie jest istotną częścią rosyjskiej kultury?

Piosenka doskonale to opisuje. Została napisany i wykonana przez Grigorija Lepsa, który odniósł sukces w Rosji, zwłaszcza pod koniec epoki sowieckiej.

Przetłumaczony tekst piosenki z strony internetowej Tekstowo brzmi:

Noc poszła ulicami
Krokiem gwiezdnych caryc.
Prostota słów i dat Rozrzuciła pióra ptaków.
Nie zostaną zapomniane Święta warg, urazy oczu.
Weź mnie w swą niewolę,
Tę linię kolan całować ostatni raz.

Tylko kieliszek wódki na stole,
Wiatr płacze za oknem.
Cichym bólem odzywają się we mnie
Krzyki tego młodego księżyca.

Nie łatwo ciebie oddać
Żaglom wiatrów i ptaków.
Może nawet nie zrozumieć
Może nawet nie rozpoznać
Wśród tysiąca kobiecych twarzy.
Niech moje oczy milczą,
Milcząc patrzą na księżyc.
Jeśli ktoś podchwyci spojrzenie,
Pospiesznie zawróci.
Sam nie wiem dlaczego.

Matrioszki
Jeśli chodzi o muzykę rosyjską, wciąż pozostaje wiele do odkrycia. (Źródło: Unsplash)

Czy kieliszek wódki może wszystko naprawić?

Nie, ale to może coś zmienić (przynajmniej w Rosji). Ta pesymistyczna piosenka została zainspirowana represyjną erą sowiecką i opiera się na powszechnym rosyjskim przysłowiu, który mówi, że represje mogą dotknąć ludzi ze wszystkich środowisk.

„Alyosha”, symboliczna pieśń

Symbolizm jest obecny w rosyjskiej kulturze. Piosenkę „Alyosha” skomponował w 1966 roku Eduard Kolmanovsky. Piosenka dotyczy pomnika Aloysha w Płowdiwie w Bułgarii. Pomnik upamiętnia żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas okupacji Bułgarii podczas II wojny światowej.

Pamiętajcie, aby nie mylić piosenki z ukraińską piosenkarką Alyosha, która wystąpiła na Eurowizji w 2010 roku.

Piosenka jest szczególnie popularna w Bułgarii i Rosji, a oba kraje często tworzą nowe wykonania tej piosenki.

Jak zapamiętać rosyjskie piosenki?

Najprawdopodobniej uczycie się rosyjskiego z konieczności (być może przenosicie się do pracy lub na studia podyplomowe, które można ukończyć tylko na jednym z najlepszych rosyjskich uniwersytetów), jakiegoś innego powodu, na który nie macie wpływu lub pragniecie poszerzyć swoją wiedzę na temat tego ciekawego kraju.

Możecie także posiadać rosyjskich przodków, kochać Bolszoj lub po prostu być zafascynowanymi ich kulturą.

Nikt nie mógłby Was winić za emocjonalne powiązania z tą bogatą kulturą; wszystko - od rosyjskiej kuchni po sztukę i filozofię - jest godne podziwu.

Emocjonalny związek z Rosją to jeden z najlepszych powodów – i najlepszy sposób na zapamiętanie rosyjskich piosenek.

Pieśni rosyjskie są przesiąknięte tradycją i kulturą; nawet najnowocześniejsze melodie odzwierciedlają historię Rosji i postęp w czasach nowożytnych. Ponownie, nikt nie może Was winić za to, że jesteście zafascynowani tym językiem, więc wykorzystajcie to, ucząc się rosyjskich piosenek, zarówno tych dawnych jak i współczesnych.

Słuchając muzyki rosyjskiej, możecie rozwinąć swoje zainteresowania i zostać fanami określonego gatunku muzyki lub artysty. Wierzcie lub nie, ale to kolejny sposób na docenienie muzyki, co może prowadzić do szybkiego i efektywnego zapamiętywania piosenek.

Trzeba przyznać, że niewiele rosyjskich piosenek jest tłumaczonych na polski czy angielski, więc jeśli chcecie zrozumieć, o czym śpiewa Wasz ulubiony wykonawca, tłumaczenie tekstów piosenek może również pomóc Wam je zapamiętać.

Wiele narzędzi i taktyk używanych przez anglojęzycznych do nauki innych języków, takich jak nauka przedimków i czasów czasowników… nie sprawdza się w nauce rosyjskiego, między innymi dlatego, że język rosyjski nie używa przedimków.

Również wiele rosyjskich przypadków gramatycznych – dopełniacz, celownik, biernik i inne może całkowicie zmienić wygląd tego słowa.

Śpiewanie rosyjskich piosenek to przyjemny sposób na naukę rosyjskiego, ponieważ jesteście wolni od wszelkich zasad tego języka i nie musicie obawiać się niewłaściwego wymówienia poszczególnych wyrazów.

Pozbądźcie się stresu i presji związanej z nauką, ciesząc się muzyką dla samej muzyki... czy można mieć lepsze narzędzia do zapamiętywania rosyjskich piosenek?

„Ostrov Neveziya”, z filmu Brylantowa ręka

Andrei Mironov jest jednym z najbardziej znanych aktorów w Rosji. Diamentowe ramię (1969) był jednym z najczęściej oglądanych filmów w Rosji, a „Ostrov Neveziya” (Wyspa nieszczęścia) to popularna piosenka znana w całej Rosji.

Weźcie udział w lekcjach języka rosyjskiego.

Aby dowiedzieć się więcej o rosyjskiej literaturze i kulturze, nie ma nic lepszego niż oglądanie filmów lub słuchanie piosenek.

Podczas gdy większość charakterystycznych rosyjskich piosenek pochodzi ze słynnych baletów, takich jak Dziadek do orzechów czy Jezioro łabędzie, jest też wiele rosyjskich piosenek z kultury popularnej. Niezależnie od tego, czy dotyczą rewolucji rosyjskiej, Federacji Rosyjskiej, czy nawet stosunków kraju z Zachodem, wszystkie są popularne.

Więc jakiej piosenki chcecie posłuchać?

Niezależnie od tego, czy lubicie skrzypce, flet, perkusję, harfę, wiolonczelę, akordeon, mandolinę, bałałajkę czy muzykę chóralną, jest mnóstwo rosyjskich pieśni ludowych, utworów instrumentalnych, muzyki współczesnej, koncertów i piosenek z czasów Imperium Rosyjskiego, czasów ZSRR i muzyki nowej Federacji Rosyjskiej.

Nie musicie być profesjonalnymi muzykami, wykonawcami lub kompozytorami, aby docenić tradycyjną rosyjską muzykę lub kilku najsłynniejszych zespołów w kraju! Co więcej, zawsze możecie posłuchać rosyjskiej muzyki w radiu lub podczas koncertów. Niezależnie od tego czy to orkiestra symfoniczna prowadzona przez słynnego dyrygenta lub kompozytora, muzyka kameralna, czy muzyka podobna do zachodniej, w Rosji każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o języku rosyjskim, zdecydowanie powinniście rozważyć skontaktowanie się z prywatnym korepetytorem, który pomoże Wam osiągnąć cele językowe, lepiej zrozumieć rosyjską muzykę i otaczającą ją kulturę.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.