„Cały świat docenia osiągnięcia kulturalne Rosji. Nie można wyobrazić sobie kultury światowej bez kultury rosyjskiej, bez naszej muzyki i literatury”. - Władimir Putin

Mówiąc o kulturze rosyjskiej, mamy na myśli także sławne osoby, takie jak Czechow i Tołstoj, a także historię Rosji, rewolucję rosyjską, prezydent Rosji i Kościół prawosławny. Warto wspomnieć, że ważną częścią rosyjskiej kultury jest 11 świąt narodowych, takich jak Międzynarodowy Dzień Kobiet (Международный женский день, 8 marca) czy Prawosławne Boże Narodzenie (Рождество Христово, 7 stycznia).

W tym artykule przyjrzymy się rosyjskiej kulturze, słynnym rosyjskim piosenkom, rosyjskim gwiazdom i postaciom, rosyjskim programom telewizyjnym, rosyjskim stacjom radiowym, temu co powinniście wiedzieć o rosyjskiej kulturze i jak ta wiedza może pomóc Wam w nauce tego języka.

Czy jesteście gotowi?

Zaczynajmy!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rosyjski
Tаtiana
5
5 (5 oceny)
Tаtiana
63 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
45 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Halyna
5
5 (5 oceny)
Halyna
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Polina
5
5 (6 oceny)
Polina
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (2 oceny)
Natalia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
28 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Viktoriya
5
5 (2 oceny)
Viktoriya
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastasiia
5
5 (3 oceny)
Anastasiia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (5 oceny)
Tаtiana
63 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
45 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Halyna
5
5 (5 oceny)
Halyna
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Polina
5
5 (6 oceny)
Polina
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (2 oceny)
Natalia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
28 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Viktoriya
5
5 (2 oceny)
Viktoriya
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anastasiia
5
5 (3 oceny)
Anastasiia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

10 najsłynniejszych rosyjskich piosenek

Czym byłaby patriotyczna Rosja bez swojej słynnej muzyki?

Od Katiouchy do Kalinki, oto najsłynniejsze rosyjskie piosenki! Nie trzeba dodawać, że tradycyjna muzyka rosyjska wywarła istotny wpływ na współczesną rosyjską kulturę popularną. W rzeczywistości tradycyjna muzyka rosyjska obejmowała wiele tematów, takich jak miłość, wojny czy patriotyzm.

Rosjanka grająca na bałałajce
Bałałajka to jeden ze znanych rosyjskich instrumentów! (Źródło: pexels)

Piosenka „Kalinka” jest najbardziej znaną piosenką w Rosji. Zawarta w niej metafora kobiecego piękna, sprawiła, że piosenka stała się tak popularna. Została skomponowana przez Iwana Pietrowicza Łarionowa w 1860 roku i wykonywana przez wielu artystów, co sprawiło, że w końcu powstała jej wersja folkowa.

Piosenka „Katioucha” to tradycyjna piosenka sowiecka, podobnie jak piosenka „Kombat”, która została napisana przez Igora Matvienko w 1996 roku. Do samo dotyczy „Pożegnania Slavianki”, patriotycznej piosenki wojennej, która honoruje wydarzenia z pierwszej wojny bałkańskiej (1912-1913).

Jednak Rosja nie zawsze była tak poważna. Piosenka „Trololo” pokazuje zabawną stronę rosyjskiej kultury. Kultowy piosenkarz Eduard Khil ukazał żartobliwą stronę Rosjan śpiewając słowa swojej piosenki: „Jestem bardzo szczęśliwy, bo w końcu wracam do domu”.

Piosenka „Podmoskownyje wiecziera”, napisana przez Michaiła Matusowskiego w 1955 roku i stała się melodią przewodnią Radia Moskwa, co pozwoliło ludziom regularnie słuchać tej piosenki. Wykonał ją Władimir Troshin, a słowa zostały zmienione na prośbę ministra edukacji, ponieważ mowa była o Leningradzie, a nie o Moskwie.

Istnieje wiele piosenek skomponowanych w Rosji, które odniosły niespodziewany sukces. Piosenka „Dorogoï Dlinnoyu” to tradycyjna rosyjska pieśń ludowa. Została przetłumaczona na francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, perski, węgierski i została wykonana przez Paula McCartneya, Dalidę i innych znanych wykonawców.

Co więcej, symbolizm jest głęboko zakorzeniony w rosyjskiej kulturze. Piosenkę „Alyosha” skomponował w 1966 roku Eduard Kolmanovsky. Piosenka dotyczy pomnika Alyosha w Płowdiwie w Bułgarii, który upamiętnia żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas okupacji Bułgarii podczas II wojny światowej.

Mówiąc o symbolicznych piosenkach, jest też piosenka „Rumka Vodki na Stole” (Szklanka wódki na stole), która jest zarówno niezwykła, jak i nieco banalna. Wódka jest istotną częścią rosyjskiej kultury i ta piosenka doskonale to opisuje. Została napisana i wykonana przez Grigorija Lepsa i odniosła wielki sukces w Rosji, zwłaszcza pod koniec epoki sowieckiej.

Ostatnia wymieniona przez nas piosenka nazywa się „Ostrov Nevezeniya” (Wyspa nieszczęścia). Piosenka jest wciąż popularna i wykonywana przez wielu artystów.

Nauka rosyjskich piosenek może pomóc Wam poprawić swój rosyjski.

Oczywiście chcąc poznać sam naród, warto poczytać książki historyczne lub wybrać kurs języka rosyjskiego online.

Znane rosyjskie postacie

Przyglądając się bliżej historii Rosji, zobaczycie, że kraj ten nie jest tak daleki od Europy, jak mogłoby się wydawać. Na przykład hrabina Ségur i Aleksander Puszkin urodzili się w Rosji, ale spędzili dużo czasu we Francji. Ludzie pochodzenia rosyjskiego mieszkający w innych krajach mogą nam wiele powiedzieć o kulturze tego kraju.

Turyści w Moskwie, Rosja
Rosja jest największym krajem świata i urodziło się tam wielu sławnych ludzi. (Źródło: pexels)

Zacznijmy od historii imperialnej Rosji, Iwana Groźnego, ważnej postaci historycznej, która zapoczątkowała carat w Rosji.

Potem był Piotr I (lub Piotr Wielki), został carem Rosji w 1682 roku, a następnie cesarzem całej Rosji w 1721 roku.

Katarzyna II, nazywana „Katarzyną Wielką”, była cesarzową całej Rosji od 1762 roku i należała do dynastii Romanowów.

Wreszcie, Mikołaj II lub „Święty Mikołaj Pasyjny” był ostatnim carem w historii Rosji i panował od 1894 do 1917 roku, kiedy rozpoczęła się rewolucja.

Nie bez powodu Rosja jest także nazywana „krainą carów”.

Po caracie, Władimir Lenin, marksistowski teoretyk polityki, poprowadził rewolucję, która sprowadziła komunizm do Rosji i dała koniec Imperium Rosyjskiego i jego monarchów. Potem nastąpiła dyktatura Stalina i utworzono gułagi.

Michaił Gorbaczow jest również dobrze znaną postacią, ponieważ był ostatnim prezydentem ZSRR (Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich) przed jego upadkiem w 1991 roku. Co więcej, ruch Pierestrojki Gorbaczowa i jego reforma polityki głasnosti zbliżyły Rosję do Zachodu.

Z politycznego punktu widzenia Rosja jest republiką federalną z prezydentem stacjonującym na Kremlu.

Świat sztuki i literatury także posiada wielu znanych Rosjan:

 • Aleksander Puszkin, poeta
 • Nicolai Gogol, dramaturg
 • Hrabina Segur
 • Olga Khokhlova, rosyjska baletnica
 • Rasputin, rosyjski mistyk
 • Andriej Sacharow, fizyk i działacz na rzecz praw człowieka

A jacy są Wasi ulubieni Rosjanie?

Dowiedzcie się więcej na temat słynnych rosyjskich postaci, wpisując np. korepetycje rosyjski Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Najlepsze rosyjskie programy telewizyjne

Niezależnie od tego, czy pragniecie poprawić swoje umiejętności językowe, czy dowiedzieć się więcej o historii Federacji Rosyjskiej, nie ma nic lepszego niż oglądanie słynnych rosyjskich filmów lub seriali telewizyjnych.

Para oglądająca Netflix
W Rosji jest wiele popularnych programów telewizyjnych. (Źródło: pexels)

Jeśli jesteście początkującymi, powinniście najpierw obejrzeć kreskówkę „Маша и Медведь” (Masza i Niedźwiedź). Serial posiada 8 sezonów i łącznie 91 odcinków, które pomogą Wam nauczyć się codziennego rosyjskiego słownictwa. Z racji tego, że jest przeznaczony dla dzieci, język jest na bardziej podstawowym poziomie.

Miłośnikom komedii na pewno spodoba się serial „интерны” (Interns), który podąża śladami Dr House lub Hoży doktorzy. Warto również wspomnieć, że jest to jeden z najpopularniejszych programów komediowych w Rosji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o literaturze rosyjskiej, polecamy serię „Dostojewski”, która w realistyczny sposób przedstawia życie autora. Jest to świetny program do obejrzenia, jeśli chcecie opanować język rosyjski.

Kolejny rosyjski sitcom to Fizruk. Opowiada historię byłego kryminalisty, który teraz pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w rosyjskiej szkole średniej.

Jakie są najbardziej znane rosyjskie stacje radiowe?

Niezależnie od tego, czy chcecie posłuchać wiadomości czy muzyki, rosyjskie radio jest nadal jednym z najlepszych sposobów na efektywną naukę. To także świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o kulturze rosyjskiej. Istnieje wiele stacji międzynarodowych, takich jak RT czy Sputnik Radio.

Radio
W całej Rosji jest mnóstwo stacji radiowych. (Źródło: pexels)

Więc jakich stacji radiowych powinniście słuchać?

Nie przegapicie żadnej piosenki, słuchając lokalnego rosyjskiego radia, a zwłaszcza stacji, które działają tylko w niektórych miastach. Stacje te pomogą Wam uzyskać informacje na temat lokalnych wiadomości i wydarzeń.

Do tego rodzaju stacji należą:

 • Russkoie Radio, Русское Радио, oferują informacje i plotki na temat rosyjskich gwiazd, mody czy zdobywców Złotych Nagród Gramofonowych (Золотой Граммофон).
 • Moskva FM lub Peter FM, ma platformę internetową, do której można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca na świecie, aby dowiedzieć się, co dzieje się w Moskwie lub w Sankt Petersburgu.

Większość rosyjskich stacji radiowych nadaje również na Kaukazie (Gruzja, Armenia) oraz w krajach bałtyckich (Estonia, Łotwa, Litwa).

Istnieją również międzynarodowe rosyjskie stacje radiowe, takie jak:

 • AvtoRadio, Авторадио, stacja, która składa się z 10% z wiadomości i z 90% z muzyki.
 • Radio Echo Moskwa, Эхо Москвы, nadaje 24 godziny na dobę i porusza różne tematy.
 • Radio Mayak, Радио Маяк, stacja, która istnieje od 1964 roku, oferuje muzykę i talk-show.

Są też stacje rozrywkowe, takie jak Russkie Piesni, Русские Песни czy Anekdoty, Анекдоты, która organizuje debaty.

Niezależnie od tego, czy macie ochotę na muzykę, debatę, kino, historię czy sztukę, teraz znacie kilka stacji radiowych, w których możecie to wszystko znaleźć.

Czy chcielibyście odwiedzić Rosję?

Rosja to duży kraj, rozciągający się od Europy Wschodniej po Azję. Posiada ciekawą politykę, historię i kulturę. Niezależnie od tego, czy jesteście zainteresowani zwiedzaniem Kaukazu, Syberii, czy większych miast graniczących z Europą, Rosja bez wątpienia pozostaje fascynującym celem podróży dla wielu.

Zanim odkryjecie całą rosyjską kulturę, możecie rozważyć skorzystanie z prywatnych korepetycji z języka rosyjskiego, aby lepiej zrozumieć zarówno kraj jak i język. Z racji tego, że język i kultura są nierozerwalnie związane, trudno jest zrozumieć sam język bez zrozumienia kultury. Zachęcamy Was do odwiedzenia strony Superprof i rozpoczęcia wyszukiwania korepetytora już dziś.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.