„Nie potrafię przewidzieć działań Rosji. Jest to zagadka i tajemnica; ale może jest w niej klucz. Tym kluczem jest rosyjski interes narodowy”. - Winston Churchill

Niezależnie od tego, czy pragniecie być na bieżąco z wydarzeniami krajowymi, czy dla zabawy, rosyjskie radio to najlepszy sposób na utrzymywanie kontaktu ze światem rosyjskojęzycznym. Istnieje ponad 135 rosyjskich stacji radiowych nadających na całym świecie!

Czy znacie wieżę Ostankino?

Została ona zbudowana w 1967 roku na północy Moskwy, aby transmitować rosyjskie sygnały telewizyjne i radiowe, a teraz można ją zwiedzać.

Podczas gdy inne rodzaje mediów mogą nie być mocną stroną Rosji, rosyjskie radio jest bardzo zróżnicowane. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym stacjom radiowym, których można posłuchać, jeśli chcecie nauczyć się rosyjskiego oraz dowiedzieć się więcej o rosyjskiej kulturze. Bez względu na to, jaki gatunek muzyki lubicie, jest mnóstwo stacji do wyboru. Ponadto większość z nich ma stronę internetową, na której można sprawdzić, co jest aktualnie na antenie, posłuchać radia online, znaleźć transmisje itp.

Możecie także śledzić wszystkie wydarzenia z rosyjskiego radia, wybierając kurs rosyjskiego online.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rosyjski
Tаtiana
5
5 (5 oceny)
Tаtiana
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Halyna
5
5 (5 oceny)
Halyna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Polina
5
5 (6 oceny)
Polina
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (2 oceny)
Natalia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Viktoriya
5
5 (2 oceny)
Viktoriya
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nataliia
5
5 (3 oceny)
Nataliia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tаtiana
5
5 (5 oceny)
Tаtiana
zł63
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Halyna
5
5 (5 oceny)
Halyna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Polina
5
5 (6 oceny)
Polina
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (2 oceny)
Natalia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Viktoriya
5
5 (2 oceny)
Viktoriya
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nataliia
5
5 (3 oceny)
Nataliia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grazyna
5
5 (3 oceny)
Grazyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Lokalne rosyjskie radio

Nie przegapicie niczego, jeśli będziecie słuchać lokalnego rosyjskiego radia, zwłaszcza stacji, które działają tylko w niektórych miastach. Te stacje pomogą Wam uzyskać lokalne wiadomości i informacje o lokalnych wydarzeniach dzięki internetowym stacjom radiowym. Jeśli trochę Wam brakuje do zrozumienia audycji radiowych, wpiszcie np. rosyjski Kraków w wyszukiwarkę Superprof, alby poduczyć się języka.

Budynki w Moskwie
Lokalne rosyjskie radio to dobry sposób, aby dowiedzieć się o lokalnych wydarzeniach. (Źródło: Unsplash)

Russkoje Radio, Русское Радио

Russkoje Radio zostało założone w 1995 roku oraz jest prywatną stacją radiową działającą w Federacji Rosyjskiej. Nadaje także na Kaukazie, Białorusi i w krajach bałtyckich. W Moskwie możecie słuchać na nadajniku 105,7 lub online.

Chociaż grają głównie muzykę, są także elementy lokalne. Możecie także dowiedzieć się o rosyjskich gwiazdach, modzie czy zwycięzcach Złotych Nagród Gramofonowych, które co roku odbywają się na Kremlu!

Ich slogan to nic innego jak „Все будет хорошо!” (Wszystko będzie dobrze!)

Moskwa FM

Jeśli spacerujecie po Moskwie i słyszycie piosenkę, której nie znacie, możecie wejść na Moskva FM i przeszukać około 50 różnych moskiewskich stacji radiowych.

Istnieje wiele zakładek grupujących różne typy stacji i można znaleźć: Europa Plus, DFM, typowe rosyjskie radio, Top 100 piosenek nadawanych w Rosji itp.

Moskva FM, która posiada platformę internetową, jest dostępna z dowolnego miejsca na świecie, co pozwala na to, aby dowiedzieć się co dzieje się w Moskwie.

Piter FM

Podobny do Moskva FM, ale do Sankt Petersburga. W sumie na tej platformie dostępnych jest około 30 lokalnych stacji radiowych.

Warto wiedzieć, że Piter to przydomek miasta po jego założycielu, Piotrze Wielkim. Dzięki dużej liczbie rosyjskich programów jest to świetny sposób na ćwiczenie słuchania, zwłaszcza jeśli macie trudności z czytaniem cyrylicy.

Lokalne radia to nie jedyne znane stacje radiowe w Rosji. Niezależnie od tego, czy jest to ulubiona stacja prezydenta, czy stare stacje z czasów sowieckich, każdy znajdzie coś dla siebie. Oto niektóre z najbardziej znanych.

Stacje radiowe informacyjne

Jeśli kochacie radio lub podcasty to na pewno z przyjemnością dowiecie się, że Rosja ma również dużą liczbę stacji radiowych dla osób, które dzielą się informacjami. Upewnijcie się, że dobrze je zrozumiecie, wpisując korepetycje rosyjski Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Satelita Galenki w Rosji
W Rosji codziennie przekazywanych jest wiele informacji. (Źródło: Unsplash)

AvtoRadio, Авторадио

Uruchomiona w 1993 r. stacja radiowa nadaje zarówno w języku angielskim, jak i rosyjskim i jest jedną z najpopularniejszych stacji w stolicy, a w 2017 r. wybrało ją 11,6% słuchaczy.

AvtoRadio dosłownie oznacza „radio samochodowe”, dlatego większość programów jest przeznaczona dla kierowców. Program składa się w 10% z informacji przekazywanych słownie, na przykład na temat ruchu ulicznego, i w 90% z muzyki.

Radio Echo Moskva, Эхо Москвы

To radio zostało utworzone w 1990 roku i koncentruje się na informacjach i debatach. „The Moscow Echo” nadaje 24 godziny na dobę i obejmuje szereg różnych tematów, w tym Kościół prawosławny, wiadomości, imigrację, ekonomię, armię rosyjską, rozmowę na temat literatury, kultury i rządu.

Należy jednak zauważyć, że Gazprom ma 66% udziałów w spółce.

Jej hasło brzmi „Bezpłatne radio dla wolnych ludzi” (Свободное радио для свободных людей)

Radio Mayak, Радио Маяк

Jest to jedna z najstarszych stacji radiowych w Rosji, która rozpoczęła nadawanie podczas zimnej wojny, kiedy to Rosja była znana pod nazwą ZSRR. Założona w 1964 roku była głównym sposobem komunikacji państwa z narodem. Ta stacja jest popularna, ponieważ pozostaje bardzo patriotyczna.

Dziś Radio Mayak nadaje muzykę, talk-show i debaty oraz jest liderem wśród rosyjskojęzycznych sieci radiowych. Jeśli chcecie wiedzieć, co zamierza Władimir Putin, prezydent Rosji, to jest stacja, której musicie posłuchać.

Rosyjskie radio muzyczne

Niezależnie od tego, czy jesteście Rosjanami w Polsce, czy Polakami w Rosji, słuchanie rosyjskiej muzyki nigdy nie było łatwiejsze. Dzięki stacjom radiowym na żywo, które są również dostępne online będziecie mogli być na bieżąco z informacjami oraz muzyką w Rosji!

Mikrofon radio
Istnieje również wiele rosyjskich stacji, które grają tradycyjną muzykę. (Źródło: Unsplash)

Jeśli chcesz posłuchać muzyki z Rosji, rosyjskie radio to miejsce, w którym możesz to posłuchać. Możesz słuchać stacji muzycznych grających bluesa, hity country, techno, klasycznego rockowego radia, chillout, easy listening, muzykę klasyczną, popowe hity, reggae, oldies czy smooth jazz, w wolnych od reklam stacjach z wiadomościami i rozmowami.

Chociaż każda stacja radiowa twierdzi, że gra najlepsze radio, na pewno znajdziesz coś, co jest nadawane na żywo i gra coś, co lubisz.

Radio Nasha, Наше Радио

Ta stacja radiowa została założona w 1998 roku przez Borisa Bieriezowskiego i gra głównie rosyjski rock i punk, a także ogólną muzykę rosyjską. Jego nazwa dosłownie oznacza „Nasze Radio”.

Stacja jest oficjalnym partnerem (i jednym z głównych organizatorów) odbywającego się co roku w regionie moskiewskim festiwalu muzycznego „Nashestvie”.

Radio Baltika, Радио Балтика

Stacja Radio Baltica jest całkowicie niezależna. Została założona w Petersburgu w 1990 roku i gra jazz, retro, house, rock, dzięki czemu jest bardzo popularna wśród młodych ludzi. Zawiera również różnorodne audycje radiowe.

Na tej stacji usłyszycie zarówno rosyjską, jak i angielską muzykę. Jak sama nazwa wskazuje, nadaje również w krajach bałtyckich Łotwie, Litwie i Estonii.

Russkie Piesni, Русские Песни

Jeśli szukacie autentycznego rosyjskiego radia, powinniście sprawdzić tę stację, ponieważ posiada wiele różnych programów muzycznych. Dosłownie jej nazwa oznacza „rosyjskie piosenki”.

Nauka rosyjskiego podczas zabawy jest jednym z najlepszych sposobów na naukę języka, a jest kilka lepszych sposobów niż słuchanie klasyków i nowych hitów.

Dowiedzcie się więcej na temat rosyjskiej kultury oraz najpopularniejszych rosyjskich programów telewizyjnych.

Rosyjskie radio rozrywkowe

Od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne, rosyjska kultura jest szeroko rozpowszechniona, szczególnie w zakresie rozrywki, czy to poprzez komedie, przedstawienia, czy debaty. Rosyjskojęzyczne radio rozrywkowe jest słuchane na Ukrainie i w Europie Wschodniej.

Rudowłosa kobieta śmiejąca się i używająca laptopa
Istnieją także rosyjskie stacje komediowe. (Źródło: Unsplash)

VGTRK, ВГТРК

Zostało założone w 1990 r., a akronim tej stacji oznacza „Ogólnorosyjska Państwowa Telewizja i Radiofonia”. Jest także jednym z liderów pod względem rozrywkowego radia w kraju, oferującym programy w 53 oficjalnych językach kraju.

Ich 5 stacji radiowych to:

  • Radio Rossii (Радио России) – Rozrywka ogólna
  • Radio Mayak (Радио Маяк) – Radio ogólne
  • Radio Yunost (Радио Юность) – Radio młodzieżowe
  • Vesti FM (Вести ФМ) – Radio informacyjne
  • Radio Kultura (Радио Культура) – Radio kulturalne

Z racji tego, że jest własnością państwa, VGTRK posiada również nadajniki w innych rosyjskich miastach, takich jak Soczi, Twer czy Smoleńsk.

Radio Monte-Carlo, Радио Монте-Карло

Dzięki audycji radiowej przeznaczonej dla elity społecznej, Radio Monte-Carlo oferuje programy rozrywkowe dla słuchaczy o wysokich dochodach. W rzeczywistości program dotyczy głównie podróży, aukcji i celebrytów. Na tej stacji transmitowane są również wielkie wydarzenia międzynarodowe.

Niewielu Rosjan słucha tej stacji, niemniej jednak jest ona znana na całym świecie w tym w Europie i Stanach Zjednoczonych, z racji tego, że jej słuchacze pochodzą z całego świata i jest to ulubiona stacja radiowa znanych Rosjan i polityków, takich jak Dmitry Anatolyevich Medvedev.

Anekdoty, Анекдоты

Anekdoty to popularna rosyjska stacja komediowa. Można na niej posłuchać komików opowiadających dowcipy i anegdoty o codziennych sytuacjach. Jak można się domyślić, słowo „anekdoty” po rosyjsku oznacza „anegdoty” w języku polskim.

Jest to miła ucieczka od tradycyjnych stacji radiowych, które mają do nich lekki patriotyczny charakter, ponieważ od czasu do czasu puszczają klasyczną rosyjską piosenkę lub reklamę, która odnosi się do wielkiej potęgi Rosji. Anekdoty to niezależna stacja radiowa.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na inne stacje, takie jak Novoe Radio, Kino Radio (dla kinomanów), a nawet The Voice of Russia. Moglibyśmy również wspomnieć o stacjach informacyjnych, takich jak Kanal 1, Kanal 2 (trochę jak BBC Radio 1 i Radio 2), ale nie są one tak kultowe w Rosji.

Które stacje najbardziej Was interesują? Jakie radio zamierzacie wybrać, gdy następnym razem zdecydujecie się ćwiczyć rosyjski?

Niezależnie od tego, czy interesuje Was radio stacjonarne, internetowe czy strumieniowe, możecie słuchać dowolnego rodzaju muzyki: klasycznej, top 40, rosyjskich podcastów, a nawet radio na żywo za darmo. Wiele stacji radiowych FM jest dostępnych online i przesyła strumieniowo muzykę i dźwięk 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu...

Możecie uzyskać dostęp do radia w telefonie za pomocą tunera FM, tworzyć listy odtwarzania rosyjskich piosenek, przesyłać strumieniowo bezpłatne internetowe stacje radiowe, a nawet uzyskać dostęp do rosyjskiego radia publicznego. To niesamowite, co można zrobić dzięki nowoczesnej technologii i aplikacji radiowej!

Chociaż nadal możecie słuchać radia AM, to jeśli posiadacie przyzwoite połączenie danych i radio w telefonie, możecie słuchać radia internetowego z niemal dowolnego miejsca na świecie. Co ciekawe, Amerykanie mogą zakupić Sirius XM do strumieniowego przesyłania dźwięku w swoim samochodzie, jednak my, Polacy, być może będziemy musieli trochę poczekać na tę usługę!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.