Nauka nowego języka nie jest łatwa, a francuski nie jest wyjątkiem. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć biegłość w języku, nie wystarczy jedynie nauczyć się fiszek ze słownictwem, recytować tabele francuskich czasowników i rozmyślać nad francuską gramatyką. Możesz za to uczęszczać na kursy francuskiego (np. kurs francuskiego Kraków) i ciężko się uczyć, ale to nie wystarczy, aby mówić jak native speaker.

Aby nauczyć się mówić naprawdę dobrze w danym języku należy całkowicie się w nim zanurzyć. Musisz regularnie mówić i czytać, do momentu aż stanie się to automatyczne. Pomyśl o tym jak o sztuce walki: musisz nieustannie ćwiczyć dane pozycje dopóki nie staną się one twoją drugą naturą, a ty będziesz mógł ich używać w walce bez konieczności zastanawiania się. Musisz też otaczać się językiem francuskim, aby automatycznie odpowiadać na każde zadane pytanie.

Jak więc zmienić swój francuski z poziomu średnio zaawansowanego na poziom rdzennego mieszkańca i do tego nauczyć się francuskiego slangu?

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Francuski
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (33 oceny)
Barbara
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamila
5
5 (9 oceny)
Kamila
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Fryderyk
5
5 (13 oceny)
Fryderyk
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (14 oceny)
Katarzyna
zł69
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Claudia
5
5 (4 oceny)
Claudia
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (7 oceny)
Oliwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (19 oceny)
Agnieszka
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (7 oceny)
Magdalena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kurs francuskiego czy lekcje z prywatnym korepetytorem?

Oczywiście dobrym sposobem na naukę francuskiego są lekcje francuskiego. Ale to czy powinieneś wybrać lekcje francuskiego, francuski online czy uczyć się francuskiego z prywatnym nauczycielem zależy tylko od Ciebie!

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem nauki? Wpisz przykładową frazę "korepetycje francuski" na stronie Superprof i przejrzyj listę dostępnych nauczycieli.

Jak znaleźć odpowiedni kurs językowy, aby szybko osiągać postępy

Jeśli chcesz szybko nauczyć się francuskiego, zajęcia grupowe nie są najlepszym wyborem. Ten rodzaj zajęć zazwyczaj nie rozwija się w twoim tempie, ale w tempie nauczyciela. Dobry nauczyciel, oczywiście, dostosuje swój styl nauczania do swoich uczniów, ale przy licznej klasie jest zmuszony, by czekać aż reszta uczniów zrozumie postawy i dopiero wtedy przechodzi do następnego zagadnienia.

Ale dla osoby, która jest początkująca jest to nadal lepsze niż nauka w domu. Lekcja francuskiego da ci cel: nauczyć się tego słownictwa przed następnymi zajęciami, wykonać ćwiczenia gramatyczne, opanować zestaw nieregularnych czasowników. Dodatkowo, bycie w grupie oznacza, że ​​masz wsparcie, ponieważ towarzyszą ci inni uczniowie. Możesz się z nimi spotkać po zajęciach, aby się uczyć, przeglądać notatki i odrabiać lekcje. Możesz pokazywać sobie memnotyczne sztuczki (techniki pamięciowe) i pocieszać się faktem, że inni mają te same problemy co ty.

Jeśli zdecydujesz się na grupowe lekcje francuskiego, oto kilka rzeczy do rozważenia:

 • Twój nauczyciel francuskiego powinien być native speakerem. Jeśli chcesz poprawić swoją francuską wymowę, musisz posłuchać francuskiego, którym posługuje się rodowity mieszkaniec tego kraju.
 • Spróbuj znaleźć lekcje francuskiego, które są prowadzone w języku francuskim. Na początku będzie trudniej, ale słyszenie francuskich słów i zwrotów od samego początku pomoże ci w zrozumieniu jak powinien brzmieć ten język i jak się nim poprawnie posługiwać.
 • Znajdź zajęcia, które nie są zbyt liczne. Im mniejsza klasa, tym efektywniej nauczyciel będzie w stanie dostosować się do twoich mocnych i słabych stron.
pusta klasa
Możesz nauczyć się mówić po francusku na zajęciach lub wziąć udział w prywatnych lekcjach francuskiego. (Źródło: Unsplash)

Znalezienie korepetytora języka francuskiego

Oczywiście nauczyciel indywidualny będzie w stanie zarówno rzucić wyzwanie, jak i zmotywować cię. Niestety, prywatny trener językowy będzie droższy, lecz ta inwestycja przyniesie ogromne korzyści.

Ponownie, szukając prywatnego korepetytora, powinieneś poszukać osoby, dla której francuski jest językiem ojczystym. Oczywistym wyborem - skoro jesteś na naszym blogu - jest wypróbowanie jednego z naszych korepetytorów Superprof, aby znaleźć lekcje francuskiego w twojej okolicy. Możesz nawet skorzystać z darmowych lekcji francuskiego - lub przynajmniej z jednej, ponieważ większość trenerów Superprof oferuje pierwszą lekcję za darmo.

Jeśli jednak nie możesz znaleźć odpowiedniego kandydata w Superprof, istnieją inne możliwości. Możesz zamieścić ogłoszenie w lokalnym uniwersytecie dla native speakerów studiujących w Polsce. Studenci często potrzebują pieniędzy i mogą być chętni do pomocy w nauce francuskiego. Zaletą jest to, że uczniowie nadal pamiętają lekcje gramatyki, których nauczyli się w szkole.

Jeśli już od jakiegoś czasu uczysz się francuskiego jako drugiego języka i chcesz poprawić swoją płynność, możesz zamiast tego poszukać ucznia lub studenta jako partnera językowego.

Wyszukując kursów języka francuskiego w witrynie Superprof na pewno znajdziesz korepetytora, ale jeśli chcesz uczyć się francuskiego online, jest tam o wiele większy wybór.

Nauka francuskiego z partnerami językowymi

Kiedy już opanujesz podstawy, nauka mówienia po francusku będzie polegała na poprawie zasobu francuskich słów, biegłości i lepszemu zrozumieniu języka francuskiego. A jedynym sposobem na to jest mówienie po francusku i słuchanie mówionego francuskiego.

Jedną z opcji jest wyjazd za granicę - wyjedź na francuskie wakacje, zamieszkaj we Francji jako au pair lub nawet weź udział w programie wymiany językowej.

ludzie spacerujący we Francji
Nie rozmawiaj tylko o francuskim - prowadź konwersacje po francusku z osobą na wymianie językowej. (Źródło: Unsplash)

Ale gdzie możesz regularnie mówić po francusku w Polsce?

Jedną z możliwości jest znalezienie partnera do nauki języka francuskiego - osoby, której językiem ojczystym jest francuski i która próbuje uczyć się lub potrafi mówić w języku angielskim lub polskim.

Idealnie byłoby, gdybyś spotykał się regularnie i rozmawiał przez połowę czasu w jednym języku, a potem w drugim. Tak czy inaczej, regularne mówienie po francusku - poza „s’il vous plaît” i „merci” - znacznie poprawi twój francuski dialog, pomoże ci także opanować czasy i nauczy cię nowych francuskich słów i zwrotów.

Możesz skontaktować się z native speakerem za pomocą ulotek lub ogłoszeń na tablicach ogłoszeń lokalnego uniwersytetu, konsulatu francuskiego lub francuskiego instytutu językowego lub wypróbować strony internetowe, takie jak italki lub wespeke.

Podczas pierwszej rozmowy po francusku pamiętaj o bezpieczeństwie: wybierz miejsce publiczne i koniecznie powiedz komuś, dokąd się wybierasz!

Zanurz się w języku francuskim i ćwicz każdego dnia

Poza kursami francuskiego jest wiele drobnych czynności, które możesz wykonać, aby uczyć się francuskiego na co dzień.

Prowadzenie dziennika językowego

Jednym ze sposobów na poszerzenie swojego francuskiego słownictwa i nauczenie się płynniejszego używania francuskich zwrotów jest prowadzenie dziennika językowego.

Dziennik językowy to po prostu podsumowanie twojego dnia w tym języku. Nie martw się, nikt nie oczekuje, że napiszesz „Bridget Jones” po francusku. Możesz prowadzić dziennik nawet na początkującym poziomie francuskiego - twój dziennik będzie się rozwijał wraz z tobą.

Na początek możesz zapisać swój dzień w punktach. Ty wybierasz, co chcesz uwzględnić. Chcesz nauczyć się nowych słów określających jedzenie? Skorzystaj z okazji, aby znaleźć w słowniku słowa „céréales” i „jus d'orange” i zapisać, co jadłeś na śniadanie. Chcesz poprawić swoje słownictwo związane z pracą? Zapisz, co robiłeś w pracy:

 • Répondre au téléphone - Odbierz telefon.
 • Taper à l’ordinateur - Wpisz na komputerze.
 • Écrire une lettre - Napisz list.

Następnie, gdy przejdziesz do średnio zaawansowanego francuskiego, możesz napisać krótkie zwroty opisujące swój dzień:

 • J’ai répondu au téléphone. Amélie a appelé. Odebrałem telefon. Zadzwoniła Amélie.
 • J’ai tapé un résumé de la conférence à l’ordinateur. Napisałem podsumowanie konferencji na komputerze.
 • J’ai écris une lettre au directeur. Napisałem list do dyrektora.

W tym momencie już używasz francuskich czasowników w ich prawidłowej koniugacji, a nawet używasz zdania z dopełnieniem dzierżawczym, a inne zdania z dopełnieniem dalszym i bliższym.

Na koniec, na bardziej zaawansowanym, płynnym poziomie, napiszesz krótkie akapity lub eseje:

 • Amélie a appelé pour me parler de son projet. On a discuté et nous avons trouvé un moyen de résoudre nos problèmes. Ensuite, j’ai tapé le résumé de la conférence que j’ai envoyé à tous les participants par courriel. Finalement, j’ai écris la lettre au directeur à propos du poste de sous-directrice où il avais demandé mon avis sur l’une des candidates.
 • Amélie zadzwoniła, żeby opowiedzieć mi o swoim projekcie. Rozmawialiśmy i znaleźliśmy sposób na rozwiązanie naszych problemów. Następnie wpisałem podsumowanie konferencji, które wysłałem e-mailem do wszystkich uczestników. Na koniec napisałem list do dyrektora w sprawie stanowiska zastępcy szefa, który poprosił mnie o radę w sprawie jednego z kandydatów.

W ten sposób poprawisz swoje rozumienie gramatyki i słownictwa oraz będziesz codziennie ćwiczyć swój francuski.

Bezpłatne rozumienie ze słuchu po francusku wraz z francuskim audio oraz wideo

Jeśli chcesz poprawić swoje rozumienie mówionego francuskiego i przenieść konwersację po francusku na wyższy poziom, spróbuj obejrzeć francuskie seriale i filmy. Jeśli chcesz, możesz zacząć od dubbingowanych wersji filmów, których fabułę już znasz i możesz skupić całą swoją uwagę na dialogu. Nie wahaj się na początku dodać napisów do tłumaczenia, ale rozważ zmianę na napisy francuskie, gdy już poznasz język francuski.

kino
Zanurz się w języku francuskim, oglądając filmy po francusku. (Źródło: Unsplash)

Darmowe lekcje francuskiego podczas oglądania oraz czytania wiadomości

Innym sposobem na naukę francuskiego online jest czytanie i oglądanie francuskich wiadomości. Możesz przeglądać internetowe wersje francuskich gazet, takich jak Le Monde i Le Figaro.

Ta witryna oferuje wiadomości w różnych formatach, zarówno w formie dźwiękowej, jak i pisemnej, na poziomie średnio zaawansowanym i w prostym języku, którego nie usłyszysz na zajęciach.

Wiadomości w języku Slow French to francuskojęzyczny serwis informacyjny, który zawiera pliki audio z transkrypcją, więc jeśli słuchając nie rozumiesz francuskich słów lub zwrotów to możesz znaleźć słowa w transkrypcji i wyszukać je w słowniku .

Wiadomości są świetne do nauki języka, ponieważ uczysz się słownictwa z bardzo różnych środowisk. Dowiesz się również więcej o kulturze francuskiej i poćwiczysz gramatykę.

Jeśli wiadomości nie są dla ciebie, dlaczego by nie śledzić francuskich blogów, czytać francuskich magazynów lub oglądać kanałów na youtube dotyczących twoich ulubionych hobby?

francuskie czasopismo
Czytaj francuskie czasopisma, aby poszerzyć swoje słownictwo. (Źródło: Unsplash)

Mamy nadzieję, że te małe wskazówki, jak szybko uczyć się francuskiego, pomogły ci na drodze do osiągnięcia prawdziwej znajomości języka. Kiedy nauczysz się znajdować nowe sposoby, aby mówić po francusku podczas swojej codziennej rutyny to wkrótce zauważysz poprawę swoich umiejętności językowych oraz zrozumiesz język i kulturę francuską.

Aby dowiedzieć się jak płynnie rozmawiać po francusku oraz tego jak nauczyć się mówić z francuskim akcentem kliknij tutaj!

Dowiedz się o francuskim akcencie i lokalnych dialektach Francji!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.