Nauka nowego języka nie jest łatwa, a francuski nie jest wyjątkiem. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć biegłość w języku, nie wystarczy jedynie nauczyć się fiszek ze słownictwem, recytować tabele francuskich czasowników i rozmyślać nad francuską gramatyką. Możesz za to uczęszczać na kursy francuskiego i ciężko się uczyć, ale to nie wystarczy, aby mówić jak miejscowi.

Aby naprawdę nauczyć się mówić w języku, jest tylko jeden sposób: zanurzenie się w języku w pełni. Musisz regularnie mówić i czytać, aż stanie się to automatyczne. Pomyśl o tym jak o sztuce walki: musisz nieustannie ćwiczyć swoje formy, dopóki nie staną się twoją drugą naturą, a ty będziesz mógł ich używać w walce bez konieczności zastanawiania się. Musisz też otaczać się językiem francuskim do czasu, gdy znajdziesz się we Francji i automatycznie odpowiesz na każde pytanie.

Jak więc zmienić swój francuski z poziomu średnio zaawansowanego na poziom rdzennego mieszkańca i do tego nauczyć się francuskiego slangu?

Aleksandra
Aleksandra
Nauczyciel przedmiotu: Sztuka i projektowanie
5.00 5.00 (2) zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Karol
Karol
Nauczyciel przedmiotu: Kondycja fizyczna
5.00 5.00 (5) zł90/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
Szymon
Nauczyciel przedmiotu: Angielski brytyjski
5.00 5.00 (5) zł50/h
1-sza lekcja za darmo!
Polina
Polina
Nauczyciel przedmiotu: Rosyjski
zł32/h
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
Magdalena
Nauczyciel przedmiotu: Taniec współczesny
zł50/h
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
Nauczyciel przedmiotu: Historia
5.00 5.00 (2) zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
Nauczyciel przedmiotu: Salsa
zł100/h
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
Nauczyciel przedmiotu: Śpiew
5.00 5.00 (2) zł70/h
1-sza lekcja za darmo!
Małgorzata
Małgorzata
Nauczyciel przedmiotu: Coaching personalny
5.00 5.00 (2) zł60/h
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
Nauczyciel przedmiotu: Angielski
5.00 5.00 (1) zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Karol
Karol
Nauczyciel przedmiotu: Skrzypce
5.00 5.00 (2) zł90/h
1-sza lekcja za darmo!
Javier
Javier
Nauczyciel przedmiotu: Hiszpański
5.00 5.00 (3) zł50/h
1-sza lekcja za darmo!
Daria
Daria
Nauczyciel przedmiotu: Solfeż
zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
Joanna
Nauczyciel przedmiotu: Biologia
5.00 5.00 (1) zł100/h
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
Piotr
Nauczyciel przedmiotu: Matematyka
5.00 5.00 (1) zł30/h
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
Nauczyciel przedmiotu: Francuski
5.00 5.00 (1) zł75/h
1-sza lekcja za darmo!
Agata
Agata
Nauczyciel przedmiotu: Pianino
5.00 5.00 (2) zł50/h
1-sza lekcja za darmo!

Kurs francuskiego czy lekcje z prywatnym korepetytorem?

Oczywiście dobrym sposobem na naukę francuskiego są lekcje francuskiego. Ale to czy powinieneś wybrać lekcje francuskiego, lekcje francuskiego online czy uczyć się francuskiego z prywatnym nauczycielem zależy od Ciebie!

Jak znaleźć odpowiedni kurs językowy, aby szybko osiągać postępy

Jeśli chcesz szybko nauczyć się francuskiego, zajęcia grupowe nie są najlepszym wyborem. Ten rodzaj zajęć nie postępuje i nie rozwija się w twoim tempie, ale w tempie nauczyciela. Dobry nauczyciel, oczywiście, dostosuje swój styl nauczania do swoich uczniów, ale przy licznej klasie musi czekać, aby reszta uczniów zrozumiała postawy zanim przejdzie dalej.

Ale dla osoby, która jest początkująca jest to nadal lepsze niż nauka w domu. Lekcja francuskiego da ci cel: nauczyć się tego słownictwa przed następnymi zajęciami, wykonać ćwiczenia gramatyczne, opanować zestaw nieregularnych czasowników. Również bycie w grupie oznacza, że ​​masz wsparcie. Będą tam inni uczniowie. Możesz się spotkać, aby uczyć się, przeglądać notatki i odrabiać lekcje. Możesz pokazywać sobie memnotyczne sztuczki (techniki pamięciowe) i pocieszać się faktem, że inni mają te same problemy co ty.

Jeśli zdecydujesz się na grupowe lekcje francuskiego, oto kilka rzeczy do rozważenia:

 • Twój nauczyciel francuskiego powinien być frankofonem. Jeśli chcesz poprawić swoją francuską wymowę, musisz posłuchać francuskiego, którym posługuje się rodowity mieszkaniec.
 • Spróbuj znaleźć lekcje francuskiego, które są prowadzone w języku francuskim. Na początku będzie trudniej, ale słyszenie francuskich słów i zwrotów od samego początku pokaże ci jak powinien brzmieć i jak się nim posługiwać.
 • Znajdź zajęcia, które nie są zbyt liczne. Im mniejsza klasa, tym lepiej nauczyciel będzie w stanie dostosować się do twoich mocnych i słabych stron.
pusta klasa
Możesz nauczyć się mówić po francusku w klasie lub wziąć prywatne lekcje francuskiego. (Źródło: Unsplash)

Znalezienie korepetytora języka francuskiego

Oczywiście nauczyciel indywidualny będzie w stanie zarówno rzucić wyzwanie, jak i zmotywować cię. Niestety, prywatny trener językowy będzie droższy, lecz przyniesie to ogromne korzyści.

Ponownie, szukając prywatnego korepetytora, powinieneś poszukać native speakera (osobę mówiącą w ojczystym języku) francuskiego. Oczywistym wyborem, skoro jesteś na naszym blogu, jest wypróbowanie jednego z naszych korepetytorów Superprof, aby znaleźć lekcje francuskiego w twojej okolicy. Możesz nawet skorzystać z darmowych lekcji francuskiego - lub przynajmniej z jednej, ponieważ większość trenerów Superprof oferuje pierwszą lekcję za darmo.

Jeśli jednak nie możesz znaleźć odpowiedniego kandydata w Superprof, istnieją inne możliwości. Możesz zamieścić ogłoszenie w lokalnym uniwersytecie dla native speakerów studiujących w Polsce. Studenci często potrzebują pieniędzy i mogą być chętni do pomocy w nauce francuskiego. Zaletą jest to, że uczniowie nadal pamiętają lekcje gramatyki, których nauczyli się w szkole.

Jeśli już od jakiegoś czasu uczysz się francuskiego jako drugiego języka i chcesz poprawić swoją płynność, możesz zamiast tego poszukać uczniów jako partnera językowego.

Wyszukując kursów języka francuskiego w witrynie Superprof na pewno znajdziesz korepetytora, ale jeśli chcesz uczyć się francuskiego online, jest tam o wiele większy wybór.

Nauka francuskiego z partnerami językowymi

Kiedy już opanujesz podstawy, nauka mówienia po francusku będzie polegała na poprawie zasobu francuskich słów, biegłości i lepszemu zrozumieniu języka francuskiego. A jedynym sposobem na to jest mówienie po francusku i słuchanie mówionego francuskiego.

Jedną z opcji jest wyjazd za granicę - weź udział we francuskich wakacjach, zamieszkaj we Francji jako au pair lub nawet weź udział w programie wymiany językowej.

ludzie spacerujący we Francji
Nie rozmawiaj tylko o francuskim - prowadź konwersacje po francusku z osobą na wymianie językowej. (Źródło: Unsplash)

Ale tutaj, w Polsce, gdzie możesz regularnie mówić po francusku?

Jedną z możliwości jest znalezienie partnera do nauki języka francuskiego - osoby, której językiem ojczystym jest francuski i która próbuje uczyć się lub potrafi mówić w języku angielskim lub polskim.

Idealnie byłoby, gdybyś spotykał się regularnie i rozmawiał przez połowę czasu w jednym języku, a potem w drugim. Możesz też zdecydować się na zachowanie jednego języka na spotkanie. Tak czy inaczej, regularne mówienie po francusku - poza „s’il vous plaît” i „merci” - znacznie poprawi twój francuski dialog, pomoże ci także opanować czasy i nauczy cię nowych francuskich słów i zwrotów.

Możesz współpracować z native speakerem za pomocą ulotek lub ogłoszeń na tablicach ogłoszeń lokalnego uniwersytetu, konsulatu francuskiego lub francuskiego instytutu językowego lub wypróbować strony internetowe, takie jak italki lub wespeke.

Podczas pierwszej rozmowy po francusku pamiętaj o bezpieczeństwie: wybierz miejsce publiczne i koniecznie powiedz komuś, dokąd się wybierasz!

Zanurz się w języku francuskim i ćwicz każdego dnia

Poza kursami francuskiego jest wiele drobnych zadań, które możesz wykonać, aby uczyć się francuskiego przez cały dzień.

Prowadzenie dziennika językowego

Jednym ze sposobów na poszerzenie swojego francuskiego słownictwa i nauczenie się płynniejszego używania francuskich zwrotów jest prowadzenie dziennika językowego.

Dziennik językowy to po prostu podsumowanie twojego dnia w tym języku. Nie martw się, nikt nie oczekuje, że napiszesz „Bridget Jones” po francusku. Możesz prowadzić dziennik nawet na początkującym poziomie francuskiego - twój dziennik będzie się rozwijał wraz z tobą.

Na początek możesz zapisać swój dzień w punktach. Ty wybierasz, co chcesz uwzględnić. Chcesz nauczyć się nowych słów określających jedzenie? Skorzystaj z okazji, aby znaleźć w słowniku słowa „céréales” i „jus d'orange” i zapisać, co jadłeś na śniadanie. Chcesz poprawić swoje słownictwo związane z pracą? Zapisz, co robiłeś w pracy:

 • Répondre au téléphone - Odbierz telefon.
 • Taper à l’ordinateur - Wpisz na komputerze.
 • Écrire une lettre - Napisz list.

Następnie, gdy przejdziesz do średnio zaawansowanego francuskiego, możesz napisać krótkie zwroty opisujące swój dzień:

 • J’ai répondu au téléphone. Amélie a appelé. Odebrałem telefon. Zadzwoniła Amélie.
 • J’ai tapé un résumé de la conférence à l’ordinateur. Napisałem podsumowanie konferencji na komputerze.
 • J’ai écris une lettre au directeur. Napisałem list do dyrektora.

Tutaj już używasz francuskich czasowników w ich prawidłowej koniugacji, a nawet użyłeś zdania z dopełnieniem dzierżawczym, a innym z dopełnieniem bezpośrednim i pośrednim.

Na koniec, na bardziej zaawansowanym, płynnym poziomie, napiszesz krótkie akapity lub eseje:

 • Amélie a appelé pour me parler de son projet. On a discuté et nous avons trouvé un moyen de résoudre nos problèmes. Ensuite, j’ai tapé le résumé de la conférence que j’ai envoyé à tous les participants par courriel. Finalement, j’ai écris la lettre au directeur à propos du poste de sous-directrice où il avais demandé mon avis sur l’une des candidates.
 • Amélie zadzwoniła, żeby opowiedzieć mi o swoim projekcie. Rozmawialiśmy i znaleźliśmy sposób na rozwiązanie naszych problemów. Następnie wpisałem podsumowanie konferencji, które wysłałem e-mailem do wszystkich uczestników. Na koniec napisałem list do dyrektora w sprawie stanowiska zastępcy szefa, który poprosił mnie o radę w sprawie jednego z kandydatów.

W ten sposób poprawisz swoje rozumienie gramatyki i słownictwa oraz codziennie ćwiczysz swój francuski.

Bezpłatne rozumienie ze słuchu po francusku wraz z francuskim audio oraz wideo

Jeśli chcesz poprawić swoje rozumienie mówionego francuskiego i przenieść konwersację po francusku na wyższy poziom, spróbuj obejrzeć francuskie seriale i filmy. Jeśli chcesz, możesz zacząć od dubbingowanych wersji filmów, które już znasz, ponieważ nie musisz rozumieć fabuły i możesz skupić się na dialogu. Nie wahaj się na początku dodać napisów do tłumaczenia, ale rozważ zmianę na napisy francuskie, gdy już poznasz język francuski.

kino
Zanurz się w języku francuskim, oglądając filmy po francusku. (Źródło: Unsplash)

Darmowe lekcje francuskiego podczas oglądania oraz czytania wiadomości

Innym sposobem na naukę francuskiego online jest czytanie i oglądanie francuskich wiadomości. Możesz przeglądać internetowe wersje francuskich gazet, takich jak Le Monde i Le Figaro.

Ta witryna oferuje wiadomości w różnych formatach, zarówno w formie dźwiękowej, jak i pisemnej, w prostym języku i na poziomie średnio zaawansowanym, których nie ma na zajęciach.

Wiadomości w języku Slow French to francuskojęzyczny serwis informacyjny, który zawiera pliki audio z transkrypcją, więc jeśli nie rozumiesz francuskich słów lub zwrotów słuchając, możesz znaleźć słowa w transkrypcji i wyszukać je w słowniku .

Wiadomości są świetne do nauki języka, ponieważ uczysz się słownictwa z bardzo różnych środowisk. Dowiesz się również więcej o kulturze francuskiej i poćwiczysz gramatykę.

Jeśli wiadomości nie są dla ciebie, dlaczego by nie śledzić francuskich blogów, czytać francuskich magazynów lub oglądać youtube o swoim ulubionym hobby?

francuskie czasopismo
Czytaj francuskie czasopisma, aby poszerzyć swoje słownictwo. (Źródło: Unsplash)

Mamy nadzieję, że te małe wskazówki, jak szybko uczyć się francuskiego, pomogły ci na drodze do osiągnięcia prawdziwej dwujęzyczności. Kiedy nauczysz się znajdować nowe sposoby włączania mówienia po francusku do swojej codziennej rutyny, wkrótce zauważysz poprawę swoich umiejętności językowych oraz zrozumienie języka i kultury francuskiej.

Dowiedz się o francuskim akcencie i lokalnych dialektach Francji!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.