Szacuje się, że w Polsce jest około 350 000 osób mówiących po włosku.

Włochy od czasów Renesansu miały ogromny wpływ na polską sztukę i kuchnię. Ponadto w języku polskim znajduje się wiele italianizmów! Jeśli chodzi o wymowę, to istnieje więcej podobieństw między językiem polskim i włoskim, niż mogłoby się wydawać. Chociaż nie twierdzimy, że włoski jest łatwy do nauczenia, istnieje wiele sposobów na ułatwienie sobie nauki tego języka.

Na przykład Internet jest bardzo pomocny. Istnieją bezpłatne kursy online, włoskie media informacyjne i filmy, które mogą pomóc Ci zbliżyć się do języka włoskiego. Mamy kilka sugestii, które pomogą Ci zmotywować Cię do nauki języka inwentorów pizzy.

W końcu nauka włoskiego wymaga:

 • Dużego zaangażowania i dużo pracy
 • Motywacji do nauki
 • Zróżnicowanych zasobów umożliwiających efektywną pracę.
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Włoski
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Achillus
5
5 (5 oceny)
Achillus
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (6 oceny)
Zuzanna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (14 oceny)
Aleksandra
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (7 oceny)
Katarzyna
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Żaneta
5
5 (7 oceny)
Żaneta
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (5 oceny)
Gabriel
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Achillus
5
5 (5 oceny)
Achillus
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (6 oceny)
Zuzanna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (14 oceny)
Aleksandra
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (7 oceny)
Katarzyna
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Żaneta
5
5 (7 oceny)
Żaneta
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (5 oceny)
Gabriel
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czy Naprawdę tak Trudno Nauczyć się Włoskiego Samodzielnie?

Niektórzy ludzie uwielbiają stawiać sobie wyzwania. Nie mówimy o utracie 3 kilogramów w ciągu miesiąca ani o krótkoterminowych wyzwaniach. Mówimy o długoterminowych, zmieniających życie wyzwaniach i takich, które wymagają dawania z siebie wszystkiego przez długi czas. Wyzwania takie jak żeglowanie po Atlantyku, wspinaczka na Kilimandżaro lub samodzielna nauka języka.

kobieta wspinająca się na skałę
Chociaż samodzielna nauka włoskiego jest możliwa, nie powiedzieliśmy, że jest to łatwe. Źródło: Unsplash

Pozwól nam wyjaśnić! Chociaż może to nie być tak trudne, jak przekroczenie oceanu lub dotarcie na szczyt, istnieje wiele podobieństw między tymi przedsięwzięciami. Nauka włoskiego po szkole lub bez odpowiednich zasobów, podręczników lub wyspecjalizowanego nauczyciela może to uniemożliwić.

W dzisiejszych czasach, między pracą, rodziną i przyjaciółmi, nie ma wiele czasu na naukę języka. Potem w grę wchodzą jeszcze pieniądze. Kursy włoskiego z rodzimymi nauczycielami mogą czasami być dość kosztowne. Jedyną opcją może być samodzielna nauka włoskiego. Jednak, czy to w ogóle możliwe?

W erze cyfrowej tak. Oczywiście, 20 lat temu też powiedzielibyśmy, że to możliwe, ale było to znacznie trudniejsze! W tamtych czasach włoscy uczniowie nie mieli:

 • Tony stron internetowych do nauki włoskiego
 • Darmowych lekcji włoskiego możliwych dzięki aplikacjom
 • Kursy języka włoskiego online prowadzone przez nauczycieli włoskiego na witrynach takich jak YouTube
 • Włoskie filmy do pobrania
 • Włoskie gazety i artykuły online

Dzięki naszym komputerom, tabletom i smartfonom nauka włoskiego stała się znacznie łatwiejsza. Ponadto osoby z ograniczonym budżetem mogą bezpłatnie nauczyć się włoskiego na wiele sposobów.

Za chwilę opowiemy o tych zasobach. Czy masz jednak do dyspozycji odpowiednie narzędzia? Jakie są Twoje metody? Istnieje wiele ciekawych i edukacyjnych materiałów, ale czy masz wystarczającą motywację, aby samodzielnie uczyć się włoskiego.

Robienie tego samodzielnie, nie pobierając lekcji języka włoskiego, wykonywanie ćwiczeń wymaga ogromnej motywacji i skupienia. Będziesz musiał włożyć więcej czasu niż tydzień pracy. Okaże się, czy nauka nowego języka sprawia Ci w ogóle przyjemność?

Jak powiedział Gandhi:

"Żyj tak, jakbyś miał jutro umrzeć. Ucz się, jakbyś miał żyć wiecznie.”

Jeśli jesteś spragniony nauki, możesz nauczyć się mówić po włosku bez pomocy prywatnego korepetytora. Z drugiej strony, jeśli brakuje Ci motywacji lub potrzebujesz kogoś do pomocy, szybko się poddasz. Jeśli obawiasz się, że się poddasz, warto skontaktować się z prywatnym nauczycielem prowadzącym lekcje wpisz na naszej stronie Superprof np. korepetycje włoski Kraków i znajdź osobę, która pomoże Ci szybko nauczyć się włoskiego.

Znajomość Angielskiego to Zaleta podczas Nauki Języka Włoskiego...

Nauka włoskiego może być łatwiejsza niż myślisz, ponieważ ponad połowa angielskiego słownictwa pochodzi z łaciny lub francuskiego, które są spokrewnione z włoskim.

toskania włochy budynki winnice
Zarówno pogoda jak i widoki we Włoszech są inne od tych w Polsce. Źródło: Pixabay

Oznacza to, że część Twojego słownictwa, którą przyswoiłeś, ucząc się angielskiego, jest podobna do słownictwa włoskiego. W rzeczywistości łacina pomogła również stworzyć języki takie jak hiszpański, kataloński i rumuński. Chociaż angielski jest językiem germańskim, zawiera wiele słów z języków romańskich.

Warto się tego trzymać, gdy masz ochotę porzucić naukę włoskiego. Kiedy zaczynasz, włoski może nie być tak obcy, jak początkowo sądziłeś. Oto kilka bardzo podobnych słów:

 • Abbandonare - Abandon (porzucić)
 • Akrobazja - Acrobatics (akrobatyka)
 • Bottone - Button (przycisk)
 • Casseruola - Casserole (zapiekanka)
 • Elicottero - Helicopter (helikopter)
 • Emozione - Emotion (emocja)

Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, także niektóre polskie słowa brzmią niemal tak samo jak te zagraniczne!
Takich przykładów jest dosłownie tysiące jednak pod pewnymi względami gramatyka może być trudniejsza niż angielska czy polska.

Nauka Języka Włoskiego Online

Czy warto wybrać kurs włoskiego online? Oczywiście! To jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie nauki włoskiego. Internet będzie Twoim głównym źródłem, jeśli uczysz się włoskiego bez nauczyciela.

Język Włoski za Darmo i Bez Trudu: Nasze Ulubione Strony Internetowe

Bezpłatna nauka włoskiego przez Internet może być całkiem prosta. Istnieje wiele witryn oferujących lekcje włoskiego, lekcje gramatyki, koniugacji, alfabetu włoskiego itp. Znalezienie najlepszych może być trudne. Oto 3 z naszych ulubionych:

Tysiące studentów korzystało z tych stron przez lata. To przydatne źródła dla uczniów, którzy chcą rozpocząć naukę włoskiego. Istnieją interaktywne ćwiczenia, quizy, lekcje włoskiego, odniesienia do gramatyki, listy słówek, włoskie czasowniki, włoski alfabet, przewodniki po wymowie itp. Za pośrednictwem internetu możesz również znaleźć korepetytora (np. korepetycje włoski Warszawa).

Aplikacje: Darmowe Lekcje Włoskiego na Smartfonie i Tablecie

Nie zapomnieliśmy o aplikacjach. Smartfony i tablety oferują przyjemny i bezpłatny sposób nauki włoskiego. Podobnie jak strony internetowe do nauki włoskiego, jest też mnóstwo aplikacji.

Niektóre z nich wyróżniają się i są wysoce zalecane dla początkujących lingwistów. Gorąco polecamy „Babbel”, „Busuu”, „Duolingo” i „Nauka włoskiego - 6,00o słów”!

Nie panikuj! Dzięki odpowiednim narzędziom możesz znacznie ułatwić naukę włoskiego.

Ucz się Włoskiego z Filmami: Magia Włoskiego Kina i Kultury!

Włoskie kino i włoska kultura to jedne z najprzyjemniejszych sposobów samodzielnej nauki języka włoskiego. Możesz również połączyć te zasoby z bardziej tradycyjnymi, aby pomóc Ci osiągnąć swoje cele, jednocześnie ucząc się więcej o kulturze włoskojęzycznej. Rozważ wspólne korzystanie z filmów, telewizji, czytania, włoskich samouczków online i arkuszy z ćwiczeniami.

widzowie siedzące w kinie
Kino to fascynujący i wciągający sposób na naukę języka. Źródło: Unsplash)

Wróćmy do włoskiego kina i kultury. Włochy mają długą historię tworzenia pięknych kinowych opowieści na srebrny ekran. Obok Stanów Zjednoczonych, Indii, Francji, Hiszpanii, Chin, Japonii i Wielkiej Brytanii, Włochy są jednym z największych producentów filmowych.

Oznacza to, że istnieje wiele klasycznych włoskich filmów. Być może znasz takich reżyserów jak Roberto Beigni, Sergio Leone, Ettore Scola, Federico Fellini, Bernardo Bertolucci i włosko-amerykański reżyser Martin Scorsese.

10 najlepszych filmów Włochów

Czy jest lepszy sposób na naukę tego języka niż oglądanie włoskiego filmu?!

Kino włoskie daje możliwość wytrenowania ucha w zakresie akcentu, zapoznania się z gramatyką i poznania nowego słownictwa.

Oto kilka filmów włoskich reżyserów:

FilmTytuł OryginalnyStreszczenieOcena Superprof
Dawno temu w AmeryceOnce Upon A Time in AmericaTo ostatni film w reżyserii Sergio Leone. ,,Dawno temu w Ameryce" opowiada historię Davida Aaronsona, nazywanego „Noodles”, granego przez Roberta de Niro. Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku od czasów prohibicji do lat 60. XX wieku i przedstawia życie Noodle'a od dzieciństwa w żydowskich slumsach miasta po oszałamiające szczyty nowojorskiego miejsca zbrodni.9/10
Dobry, zły i brzydkiIl buono, il brutto, il cattivoKolejny epos Sergio Leone, ale z innego gatunku! Ten film jest uważany za najlepszy przykład „Spaghetti westernu”, zachodniego filmu zwykle wyreżyserowanego i wyprodukowanego przez Włochów. Opowiada historie rewolwerowców podczas wojny secesyjnej (1861-1865), którzy szukali ukrytego zasobu złota. Clint Eastwood gra Blondie „Dobry”, Lee Van Cleef „Zły” Anielskie Oczka, a Eli Wallach gra Tuco Benedicto Pacifico Juana Marię Ramieza, „Brzydki”. Warto też przesłuchać niesamowitą ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Ennio Morricone.9/10
Życie jest piękneLa vita è bellaTo tragiczna włoska komedia i świetny sposób, by usłyszeć włoski język od Roberta Benigniego, bohatera i reżysera filmu. W 1939 roku Guido Orefico, młody włoski Żyd i jego syn Giosué zostają deportowani do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Aby uchronić syna przed okropnościami sytuacji, Guido sprawia, że Giosué wierzy, że biorą udział w grze. Wspaniała opowieść o sile woli jednostki w obliczu jej nieludzkości. Upewnij się, że uważnie słuchasz włoskiego! To jest piękne!9/10
Otto e mezzoArcydzieło Federico Felliniego, w tym Marcello Mastroianni i Anouk Aimée. Ten komediodramat z 1963 roku śledzi życie Guido Anselmi, słynnego włoskiego reżysera w trakcie kręcenia swojego kolejnego dużego filmu, oraz jego miłosne życie z żoną Luizą i kochanką Carlą.9/10
La Dolce VitaLa Dolce VitaTen francusko-włoski film ukazał się w 1960 roku i zdobył Złotą Palmę na 13. Festiwalu Filmowym w Cannes. Film zawiera serię różnych rozdziałów i śledzi Marcello Rubiniego (granego przez Marcello Mastroianniego), dziennikarza, który przez tydzień w Rzymie szuka miłości i szczęścia w „słodkim życiu” Rzymu. Bezpłatna lekcja włoskiego w Rzymie!8/10
Byliśmy tacy zakochaniC’eravamo tanto amatiTen komediodramat Ettore Scoli z Nino Manfredim i Vittorio Gassmanem w rolach głównych opowiada historię trzech byłych członków ruchu oporu, Gianniego, Nicoli i Antonio, którzy zeszli do podziemia w 1944 roku, by walczyć z nazistami. W momencie wyzwolenia drogi trójki przyjaciół rozstały się, ale w końcu znów się znalazły. Piękna ludzka historia i włoska lekcja przyjaźni!8/10
FanfaronIl sorpassoIl Sorpasso to kultowa włoska komedia z 1962 roku w reżyserii Dino Risi. To arcydzieło komedii, w którym wystąpili Vittorio Gassman, jeden z największych włoskich aktorów tamtych czasów, i Jean-Louis Trintignant grający student prawa. To świetny sposób na jednoczesną naukę włoskiej kultury i słownictwa!8/10
LampartIl GattopardoTen francusko-włoski film wyreżyserowany przez wielkiego Luchino Viscontiego ukazał się w 1963 roku i zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w tym samym roku. Film oparty jest na powieści o tym samym tytule, w którym występują Burt Lancaster, Alain Delon i Claudia Cardinale. Akcja filmu rozgrywa się w 1860 roku, po przybyciu Garibaldiego na Sycylię i opowiada historię końca włoskiej arystokracji, którą nazywano „lampartami”.9/10
GomorraGomorraGomorrah to film z 2008 roku oparty na książce pod tym samym tytułem autorstwa Roberta Saviano o mafii napolitańskiej w kamorze. Przedstawia historię dwóch syndykatów przestępczych w kamorze walczących o kontrolę nad różnymi szlakami handlowymi miasta. Lekcje włoskiego od członków mafii?8/10
Opowieść kryminalnaRomanzo CriminaleTen film przenosi Cię z powrotem do Rzymu w latach 70. Przedstawia historię Libańczyka, członka gangu, który próbuje rządzić podziemnym światem z Coldem. Obaj muszą zmierzyć się z Terrible, innym przywódcą gangu i Scialoją, komisarzem policji, który próbuje ich aresztować.7/10

Powinieneś także obejrzeć filmy Marcello Mastroianniego, Mario Girottiego, Nanni Moretti, Sophii Loren, Moniki Bellucci, Claudii Cardinale, Ornelli Mutti, Monici Vitti i Asi Argento.

góry we włoszech apeniny
Włochy i Dziki Zachód są geograficznie podobne. Źródło: Pixabay

Jeśli uczysz się tego języka, obejrzyj każdy film po włosku, zaczynając od napisów polskich, a następnie przejdź do napisów włoskich. Gdy osiągniesz wystarczający poziom zaawansowania, możesz wyłączyć napisy. Od tego momentu powinieneś móc obejrzeć prawie każdy włoski film.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Włoski
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Achillus
5
5 (5 oceny)
Achillus
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (6 oceny)
Zuzanna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (14 oceny)
Aleksandra
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (7 oceny)
Katarzyna
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Żaneta
5
5 (7 oceny)
Żaneta
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (5 oceny)
Gabriel
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Achillus
5
5 (5 oceny)
Achillus
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (6 oceny)
Zuzanna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (14 oceny)
Aleksandra
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (7 oceny)
Katarzyna
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Żaneta
5
5 (7 oceny)
Żaneta
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (5 oceny)
Gabriel
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka Włoskiego poprzez Czytanie

Oto kilka praktycznych porad dotyczących samodzielnej nauki włoskiego. Czy zdecydowałeś się uczyć za darmo? To jest dobry pomysł! Prawdopodobnie zacząłeś od nauki języka online, korzystając z bezpłatnych witryn, aplikacji i wideo online. Wyobrażamy sobie, że znasz już podstawy: gramatykę, odmiany czasowników, składnię, słownictwo, strukturę zdań, wymowę itp. Mając to wszystko w głowie, czas przejść do następnego kroku: czytania po włosku!

Jako początkującemu uczniowi nie będziemy Ci mówić, abyś zaczął czytać powieści. Nawet dla zapalonych czytelników jest na to trochę za wcześnie. Zacznijmy od czegoś bardziej przystępnego, np. Gazet. Jeśli lubisz sport, możesz przeczytać niektóre z tych włoskich artykułów sportowych:

 • La Gazzetta Dello Sport
 • Corrierre Dello Sport
 • Tuttosport
 • Il Secolo

Jak być może już wiesz, Włosi kochają piłkę nożną. Dla tych, którzy nie są tak zainteresowani piłką nożną jak mieszkańcy słonecznej Italii, te artykuły mogą nadal okazać się pomocne, ponieważ napisane są prostszym językiem niż powieść. Nie oznacza to jednak, że czytanie gazet sportowych nie pomoże w nauce słownictwa. Wersje można znaleźć online (często jako .pdf) lub w niektórych kioskach i księgarniach.

publicznie udostępnine do czytania gazety wiszące na ścianie
Prasa jest przydatna, gdy śledzimy bieżące wydarzenia i do nauki włoskiego. Źródła: Unsplash

Darmowe gazety to również świetny sposób na naukę włoskiego: Metro, City, Dnews, Leggo. Wreszcie, jeśli chcesz naprawdę zmierzyć się z językiem włoskim, powinieneś również rozważyć przeczytanie artykułów, takich jak Corriere della Sera, La Repubblica, La Stampa, a także Sole 24 ORE.

Nauka Włoskiego poprzez Muzykę

Nauka włoskiego może czasami wydawać się trudna lub wręcz niemożliwa. Jest jednak fajny sposób, którego być może jeszcze nie próbowałeś: nauka włoskiego poprzez muzykę!

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest znalezienie muzyki, którą lubisz. Do wyboru jest mnóstwo różnych rodzajów muzyki włoskiej! Zalecamy zacząć od gatunków, których już słuchasz. Poszukaj tekstów piosenek, które lubisz.

Słuchaj ich w kółko i ćwicz wymowę. Po przesłuchaniu muzyki, którą lubisz, powinieneś wypróbować inne style.

Słuchaj muzyki klasycznej. Przydatne może być słuchanie muzyki a capella, ponieważ w ten sposób możesz skupić się wyłącznie na słowach. Klasyczna muzyka włoska często ma niskie tempo, co oznacza, że ​​łatwiej jest usłyszeć wszystkie słowa.

Włoski to język śpiewany. Możesz się wiele nauczyć samodzielnie, słuchając muzyki.

Włoskie piosenki często obejmują takie tematy jak miłość, oszustwa, a także tradycje tego kraju. Słuchając ich muzyki, możesz nawet dowiedzieć się trochę o kulturze włoskiej.

Prawdopodobnie natkniesz się także na określone słownictwo muzyczne:

 • Concertino: mały koncert
 • Drammatico: dramatyczny
 • Fortissimo: bardzo głośno
 • Opera buffa: komiczna opera
 • Tristamente: melancholijna

Jest tak wiele słów, których możesz się nauczyć.

Nie zapomnij też posłuchać aktualnej muzyki. Nie wybieraj czegoś zbyt skomplikowanego, czego będziesz miał trudności ze zrozumieniem. Oczywiście ta metoda nigdy nie zastąpi wyspecjalizowanego nauczyciela, ale może Ci pomóc w drodze.

Szybka Nauka Włoskiego Dzięki 10 Najpiękniejszym Włoskim Piosenkom!

Jeśli lekcje włoskiego Cię przygnębiają, zawsze możesz nauczyć się włoskiego z tymi 10 piosenkami! Nauczysz się tylu słów, ile podczas lekcji, a także zobaczysz mnóstwo przykładów włoskiej gramatyki.

Nie zapomnij obejrzeć filmów na YouTube, aby zobaczyć teksty piosenek!


1. Al Bano i Romina Power: Felicita

Al Bano, prawdziwe nazwisko Albano Carrisi, to popularny włoski autor tekstów z okolic Brindisi. Jego ojciec nadał mu takie imię, ponieważ walczył w Albanii podczas drugiej wojny światowej. Dzięki Wikipedio! Przydatne ciekawostki, które zawsze możesz powiedzieć swoim znajomym z Italii!


2. Andrea Bocelli ft. Giorgia - Vivo Per Lei

Trzeba wyrazić uznanie tam, gdzie jest ono należne. Vivo Per Lei to tak naprawdę cover utworu Oro z 1995 roku. Dziękujemy Oro za tę wspaniałą piosenkę! Warto też posłuchać francusko-włoskiego duetu z Helene Segara.


3. Umberto Tozzi - Ti amo

Ta piosenka z 1977 roku jest dla każdego, kto chce nauczyć się włoskiego „Amore”! Słuchaj z pełną głośnością!


4. O sole mio, Mamma i Funniculi Funnicula autorstwa Luciano Pavarottiego

Słynny śpiewak operowy Luciano Pavarotti miał jeden z najpiękniejszych głosów na świecie. Mocny, poruszający, odurzający ... Język włoski w najlepszym wydaniu!


5. Eros Ramazzotti - Cose della vitta

Niektórzy mówią, że Ramazotti jest jednym z najlepszych wokalistów swojego pokolenia. Pozwolimy Ci zdecydować.


6 i 7. Zucchero - Baila Morena & Lasciatemi cantare and L’Italiano by Toto Cuttugno

Dwie najlepsze piosenki popowe we Włoszech.


8. Piosenki Laury Pausini (Volevo dirti che ti amo, lo canto et la solitudine)

Największa piosenkarka współczesnych Włoch. Od lat 90. do dziś jej piosenki są obowiązkowe dla każdego uczącego się włoskiego.


9. Alessandra Amorosa -
Senza Nuvole

Po konkursie telewizyjnym we Włoszech (Amici) w 2009 roku Alessandra podbiła serca Włochów. Twoje także?


10. Paolo Conte - Canzone

Wokalista, autor, kompozytor, autor tekstów i instrumentalista inspirowany jazzem i bluesem. Paolo Conte jest jednym z najbardziej znanych włoskich artystów. Urodził się w 1937 roku w Asti. Jego najsłynniejsze utwory to „Come di”, „Via con me”, „Un gelato al limon” i „Diabolo rosso”. Niech będzie twoim nauczycielem włoskiego!

Możesz nauczyć się dużo włoskiego z piosenek, które kochasz. Nie możemy tego ująć prościej!

Popraw Swój Włoski dzięki Listom Słownictwa

Samodzielna nauka języka to nie lada wyzwanie!

Jeśli chcesz poprawić swoją umiejętność władania językiem, musisz być metodyczny i rygorystyczny. Powinieneś rozważyć naukę pisowni, gramatyki i słownictwa za pomocą list. Możesz organizować listy zgodnie z tematami.

sklep z pamiątkami i weneckimi maskami
Im lepsze słownictwo, tym mniej będziesz brzmieć jak turysta. Źródło: Pixabay

Możesz łatwo wrócić do słownictwa.

Nauka włoskiego: codzienne słownictwo

Jeśli zamierzasz zostać we Włoszech, możesz wydrukować tę małą listę wyrażeń angielsko-włoskich lub skopiować je do telefonu, aby ćwiczyć w podróży.

PolskiWłoski
TakSi
NieNo
Dzień dobryBuongiorno
Do widzeniaArrivederci
CześćCiao
ProszęPer favore
Dziękuję bardzoGrazie mille (grazie)
Jak się masz?Come stai?
Przepraszam, że przeszkadzamScusi il disturbo
Miło mi Cię poznaćPiacere

Oto krótka lista rzeczy, które możesz znaleźć w swoich szufladach.

Indumenti e accessori (ubrania i akcesoria):

 • Una maglietta: koszulka

 • Una camicia: koszula

 • Una sciarpa: szalik

 • Un cappello: kapelusz

 • Una gonna: spódnica

Jeśli masz zamiar uczyć się włoskiego, musisz nauczyć się słówek dotyczących jedzenia!

Il cibo (jedzenie):

 • Il primo piatto: pierwsze danie

 • Il secondo piatto: główne danie

 • Il contorno: przystawka

 • Il dessert: deser

 • Una bottiglia di vino: butelka wina

 • Una bistecca al sangue: krwisty stek

Warto zapoznać się ze słownictwem dotyczącym transportu, aby móc się swobodnie przemieszczać.

Transporto (transport):

 • Il tramway: tramwaj

 • La macchina: samochód

 • La bicicletta: rower

 • L’aereo: samolot

 • Il treno: pociąg

 • Il taxi: taksówka

Możesz użyć tych trzech list włoskich słówek, aby ulepszyć swój zasób słownictwa.

Możesz nawet nosić przy sobie notes ze słówkami i zwrotami.

Nauka Włoskiego poprzez pobyt w Słonecznej Italii

Jeśli chodzi o naukę języka, nic nie przebije całkowitego zanurzenia się w kraju goszczącym. Aby być zrozumianym, musisz mówić po włosku. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na kawę, jesz obiad czy rezerwujesz hotel, będziesz musiał używać włoskiego!

panorama florencji włochy
Włochy są piękne. Dlaczego miałbyś nie chcieć tam jechać? Źródło: Unsplash

Poświęć trochę czasu na życie jak prawdziwy Włoch, ucząc się słownictwa, poprawiając gramatykę i poprawiając wymowę. Program Erasmus to wspaniały sposób na spędzenie czasu we Włoszech, jeśli jesteś studentem. Możesz także rozmawiać po włosku z innymi ludźmi z całej Europy.

Pomieszkaj we Włoszech, odkryj la dolce vita przy kawie i odwiedź jedne z najpiękniejszych zabytków świata, w tym Koloseum, Plac Świętego Marka i Krzywą Wieżę w Pizie. Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się do Włoch.

Zagraniczne pobyty służącę poznawaniu języka również świetnie prezentują się w Twoim CV! Nie zapomnij ich wpisać. W rzeczywistości wielu pracodawców poszukuje kandydatów z międzynarodowym doświadczeniem.

Samodzielne przeprowadzenie takiego doświadczenia językowego pokazuje pracodawcom, że:

 • Interesujesz się obcymi językami i kulturami
 • Masz otwarty umysł
 • Że rozumiesz język włoski

Chodźmy! Spakuj swój bagaż!

Natomiast jeśli w najbliższym czasie nie możesz sobie pozwolić na wyjazd a samodzielna nauka to dla Ciebie za mało, pomyśl o spotkaniu z osobą mówiącą w języku włoskim. Znajdziesz ją szybko w swojej okolicy wpisując frazę; korepetycje włoski Wrocław. Strona Superprof oferuje bogaty wtbór nauczycieli w całej Polsce.

Nauka Włoskiego przez Aplikacje

Dzięki internetowi każdy może samodzielnie nauczyć się języka. Istnieją włoskie samouczki, filmy i podcasty, a także ćwiczenia pisemne.

Możesz także uczyć się włoskiego poprzez telefon. Istnieją aplikacje do pobrania, które pozwalają uczyć się włoskiego słownictwa w pociągu, odmieniać czasowniki przed snem lub po prostu liczyć do 20 czekając na autobus.

włoska pizza
Możesz również nauczyć się włoskiego podczas nauki gotowania. Źródło: Unsplash

Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, aplikacje mogą pomóc każdemu samodzielnie nauczyć się języka!

Jeśli chcesz opanować włoski dla początkujących, średnio zaawansowanych lub zaawansowanych, znajdziesz wiele różnych materiałów dostępnych dla każdego.

Oto krótka lista aplikacji, które możesz pobrać na swój smartfon lub tablet.

Duolingo za powrót do podstaw gramatyki włoskiej.

Ta aplikacja jest przydatna z kilku powodów:

 • Nauka podstaw gramatyki włoskiej
 • Czasowniki sprzężone
 • Praca nad Twoim akcentem
 • Nauka kluczowego słownictwa

Fakt, że możesz korzystać z aplikacji w dowolnym miejscu to ogromny plus. W rzeczywistości, jeśli nie ogranicza Cię deadline, możesz wygodnie osiągnąć swoje cele językowe.

Mondly: już po paru minutach zaczniesz zapamiętywać podstawowe włoskie słownictwo, budować zdania, mówić po włosku całymi wyrażeniami i nabierać umiejętności konwersacyjnych.

Niezależnie od tego, czy ważne jest, aby wiedzieć, jak wezwać taksówkę, zamówić kawę, zarezerwować pokój, a nawet zrobić zakupy we włoskim supermarkecie. Aplikacja może Ci pomóc w wielu różnych sytuacjach. Zacznij już dziś!

Nawet jeśli masz najlepszy kurs języka włoskiego, duży wybór materiałów i jesteś ekspertem w zakresie technik uczenia się, to wszystko pójdzie na marne, jeśli nie będziesz regularnie się uczyć.

Istnieją również inne narzędzia, które pomogą Ci się uczyć. Oto kilka z nich:

 • Tłumacz Google: może to być przydatne w przypadku dziwnych słów, ale nigdy nie zastąpi faktycznej nauki języka.
 • Słowniki
 • Filmy na YouTube
 • Podcasty w języku włoskim

Krótko mówiąc, najlepszym sposobem nauki jest ten, który daje motywację do jej kontynuowania. Teraz reszta należy do Ciebie! Wpisz np. język włoski Gdańsk” w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.