Jeśli Wy też mówicie: „Matematyka to bzdura, nigdy mi się nie przyda…”. Mamy nadzieję, ze po przeczytaniu tego artykułu zmienicie swoje zdanie. Geometria, arytmetyka mentalna, obliczenia, tabliczki mnożenia... Matematyka może także być ciekawa!

Jeśli lubicie oglądać seriale nie mogliście przegapić ogromnego sukcesu serialu Gry o Tron, w skrócie „GOT” dla zapalonych fanów. Serial jest adaptacją powieści George'a R. Martina i jest obecnie światowym hitem; co tydzień przyciąga ponad 8 milionów widzów na platformie HBO w Stanach Zjednoczonych.

Doceniany za realizm i intrygi, ostro krytykowany za sceny przemocy i seksu, ten serial jest odpowiedzialny za mnóstwo wylanej krwi i płaczu... W ciągu zaledwie kilku lat GOT zyskał rzeszę fanów ("fanów GOT") na całym świecie, angażując się w (czasem zażarte) debaty. Jedną z najbardziej dyskutowanych kwestii jest to kto jest głównym bohaterem serialu. Prawdą jest, że saga zawiera wiele postaci i sądząc po każdym sezonie, naprawdę nie można stwierdzić, kto jest głównym bohaterem! Reżyserzy również czerpią przyjemność z tego, że ludzie zakochują się w niektórych postaciach, aby niespodziewanie uśmiercić ich kilka odcinków później…

Tutaj w grę wchodzi matematyka. Tak, nie pomyliliście się, matematyka! W tym artykule nie będziemy omawiać wzorów matematycznych i łamigłówek. Nie znajdziecie tu:

 • Twierdzeń (Twierdzenie Pitagorasa, twierdzenie Talesa)
 • Trygonometrii,
 • Arytmetyki,
 • A nawet fizyki czy chemii!

Zamiast tego skupmy się na nowej nauce opartej na matematycznym wzorze. Nauczyciele matematyki, A. Beveridge i J. Shan, zastanawiali się, jak za pomocą wzoru matematycznego można dowiedzieć się kto jest głównym bohaterem GOT. W końcu rozwiązali problem konkluzją, która może Was zaskoczyć, bo jak wiecie, walka o żelazny tron ​​z pozoru nie ma końca, a odpowiedź na ten matematyczny problem może wiele powiedzieć o reszcie serialu...

UWAGA kolejna część artykułu posiada SPOILER!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Adrian
4,9
4,9 (16 oceny)
Adrian
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (17 oceny)
Szymon
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
4,9
4,9 (16 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (10 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (11 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (7 oceny)
Michał
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
4,9
4,9 (16 oceny)
Adrian
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (17 oceny)
Szymon
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
4,9
4,9 (16 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (10 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (11 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (7 oceny)
Michał
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Fenomen, jakim jest Gra o Tron

postacie z gry o tron z matematycznego punktu widzenia
Główny bohater GOT znajduje się na tym obrazku! (Źródło: itoptenlist.com)

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto przyjrzeć się serii. Gra o Tron to dramat osadzony w średniowiecznym uniwersum fantasy, zadebiutował po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku.

Aby zrozumieć, dlaczego matematycy są zainteresowani tym programem telewizyjnym, musimy spojrzeć na samą historię. Akcja gry toczy się na wyimaginowanym kontynencie Westeros, rządzonym przez Siedem Królestw i pod rządami króla Roberta Baratheona. Fabuła w trakcie serii ujawnia różne „domy”, do których należy wielu bohaterów. Pomimo paktów i sojuszy między różnymi rodami, rodziny mają tylko jeden cel: zdetronizować króla i samemu rządzić królestwem.

Podczas gdy ten mały świat próbuje podbić Żelazny Tron, królestwo musi także bronić się przed zagrożeniem z północy „za lodową ścianą”: przed Białymi Wędrowcami posiadającymi przerażające magiczne moce. Tak, w GOT jest też magia i smoki! Jesteście wciąż z nami? Aby zrozumieć matematyczne rozumowanie, które wkrótce zostanie ujawnione i nie zagubić się próbując przyswoić te wszystkie informacje, oto krótka lista głównych bohaterów GOT, sklasyfikowanych według ich rodów:

 • Ród Lannister: (pokochacie ich nienawidzić…) z Cersei, Jaime, Tyrionem, Joffreyem Lannisterem.
 • Ród Starków: Starkowie to pierwsze postacie, które spotykamy w serialu z Nedem Starkiem, Robbem Starkiem, Sansą Stark, Aryą Stark, Branem Starkiem i oczywiście słynnym Jonem Snowem.
 • Ród Bolton: z Roose i Ramsey Bolton.
 • Ród Greyjoy: z Theonem Greyjoyem.
 • Ród Targaryen: z Daenerys Targaryen, która jest uważana za „matkę smoków”.
Różne herby w serialu gra o tron
Oto herby różnych rodów walczących o żelazny tron! (Źródło: smartphones.gadgethacks.com)

Wiele innych postaci pojawia się w odcinkach i jest również uważanych za ważnych, ale te wymienione powyżej są najczęściej powtarzającymi się w ciągu 6 sezonów. Dla porównania, statystycznie rzecz biorąc, główny bohater serii ma 28% szans na śmierć w kolejnym odcinku. Co więcej, GOT:

 • Został emitowany w 173 różnych krajach, ale także jest uważany za najczęściej piracony serial w historii.
 • Zdobył setki nagród.
 • Posiadał budżet 100 milionów dolarów na nakręcenie 10 odcinków sezonu 6.
 • Został filmowany w 30 lokalizacjach na całym świecie.
 • Posiada 3000 różnych strojów.
 • Wymyślił język zwany dothraki.

To niezwykle złożony świat stworzony w całości przez George'a R.R Martina. Równie skomplikowane jak nauka zaawansowanej matematyki na studiach licencjackich, magisterskich, a nawet doktoranckich. Czy myślicie, że ci dwaj naukowcy użyli liczby Pi w swojej formule?

Prywatny nauczyciel pomoże zgłębić tajniki liczby Pi i nie tylko, wyszukaj np. korepetycje matematyka Poznań na platformie Superprof.

Wykorzystanie „nauki o sieci” do odkrycia kto jest główną postacią GOT

Teraz, gdy kontekst jest już ustalony, wróćmy do matematyki i następującego problemu: Jak za pomocą matematyki ustalić kto jest głównym bohaterem w GOT? To pytanie zadali nauczyciele matematyki, Beveridge i Shan z Macalaster College.

Matematyczne studium relacji między postaciami

W swoich badaniach nie użyli geometrii, algebry, zwariowanych równań matematycznych ani nawet funkcji wykładniczych. Wykorzystali kwitnącą dziedzinę badań: naukę o sieciach! Czym jest nauka o sieciach? Network Science to dyscyplina naukowa zwykle powiązana z matematyką, której badanie zajmuje się relacjami i wzajemnymi połączeniami między rzeczami. Założona w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych nauka o sieciach to zupełnie nowa dziedzina badań, którą mogą również zastosować w:

 • Fizyce,
 • Biologii (lub Life & Earth Science),
 • Informacji i naukach kognitywnych,
 • Portalach społecznościowych.

Opierając się na powieściach George'a R. R. Martina podczas dwóch spotkań, dwaj matematycy przekształcili wszechświat GOT w gigantyczną sieć, używając jako przykładu teorii grafów. Nie te wykresy, które znacie z krzywymi i funkcjami... Badali oni jak informacje przepływają od jednego znaku do drugiego w złożonej sieci! Dlaczego by nie uzyskać pomocy matematycznej w ustaleniu kim są główni bohaterzy serialu, śmiertelności lub statystycznego prawdopodobieństwa, że ​​dwie postacie spotkają się w Waszym ulubionym serialu?

Dowiedzcie się więcej na temat problemów i odkryć matematycznych!

Proces stosowany przez dwóch nauczycieli matematyki

Aby zagwarantować wynik, matematycy zaczęli od wyliczenia wszystkich interakcji między postaciami w trzeciej powieści sagi i policzenia, ile razy pojawiły się ich imiona. Następnie użyli algorytmu, aby rozdzielić wyniki w 7 różnych społecznościach i przyporządkować im jeden kolor. A oto wynik.

wyniki matematyczne powiązań postaci w Grze o Tron
Wynik badań matematycznych przeprowadzonych przez dwóch badaczy matematyki.

Za pomocą tego modelowanego wykresu naukowcy wymienili 107 różnych bohaterów (zwanych „wierzchołkami”) połączonych 353 połączeniami (są to „krawędzie”). Badania matematyczne na tym się nie kończą: badacze musieli wtedy wziąć kilka skal pomiarowych… Wśród nich 6 stopni centralności i algorytm Google PageRank.

Jaki był tego cel? Celem było sklasyfikowanie postaci według ich interakcji z najważniejszymi postaciami. Nauczyciele matematyki wykorzystali centralność, aby zrozumieć znaczenie postaci, jak mówi Beveridge:

„Postać może odgrywać wiodącą rolę na kilka sposobów.”

W celu modelowania wykresu konieczne było zbadanie kilku miar centralności:

 • Liczba powiązań postaci z innymi bohaterami,
 • Liczba interakcji,
 • Powiązania postaci z najważniejszymi bohaterami (do określenia, kto był najważniejszym bohaterem serialu wykorzystano algorytm Google'a PageRank),
 • Wartości średniej odległości między znakami,
 • Częstotliwość obecności postaci.

A ZWYCIĘZCĄ JEST...

Tyrion Lannister byłby matematycznie głównym bohaterem Gry o Tron!

Chociaż eksperyment wymienia również imiona Jona Snowa i Sansy Stark, którzy są bardzo obecni w serii, Tyrion jest pierwszym wynikiem pierwszych czterech centralnych punktów.

Tyrion, Jon, Sansa? Kto zwycięży w tej wojnie i zdobędzie Żelazny Tron?

Ćwiczenie matematyczne, które po raz kolejny udowadnia swoją siłę i wysuwa nową dziedzinę badań: naukę o sieciach.

Tyrion Lannister z matematycznego punktu widzenia jest główną postacią Gry o Tron
Tyrion Lannister jest, z matematycznego punktu widzenia, główną postacią GOT! (Źróło: Onet.kultura)

Odkryjcie również paradoksy matematyczne!

Nauka o sieciach w sercu świata?

Stosowana od dekady nauka o sieciach pojawiła się dzięki pojawieniu się systemów komputerowych na świecie. Kiedy przyjrzymy się bliżej, pojęcie sieci można znaleźć wszędzie na naszej planecie:

 • Sieci transportowe (drogowe, lotnicze, kolejowe itp.),
 • Sieci naturalne (hydrauliczne, biologiczne…),
 • Sieci infrastrukturalne (woda, gaz, prąd itp.),
 • Portale społecznościowe,
 • Itp.

Badanie tych sieci jest kluczowym zagadnieniem w kilku dziedzinach: marketingu, bezpieczeństwie, handlu, polityce itp. Nowa nauka modelowana jako klasyczne grafy matematyczne z wierzchołkami i krawędziami, której początki sięgają badań Eulera, słynnego osiemnastowiecznego matematyka. Więc gdzie można znaleźć korepetytorów z matematyki w okolicy, którzy nauczą Was takich zabawnych ćwiczeń jak to? Oczywiście na Superprof! A gdyby badanie sieci mogło pogodzić nauki? To chcą udowodnić historyk M. Gribaudi i fizyk J.P Nadal. Chcą zaprosić naukowców ze wszystkich dziedzin: matematyków, fizyków, historyków, językoznawców, socjologów itp. do współpracy i debaty w celu rozwoju badań. Wychodząc od obserwacji, że każdy badacz jest zamknięty w swojej dziedzinie wiedzy, nauka o sieciach mogłaby, ich zdaniem, utorować drogę wielkim odkryciom. Dzięki tej metodzie proces wyszukiwania mógłby być znacznie bardziej efektywny. Jako przykład używają matematyków i socjologów. Z drugiej strony, socjolodzy dostarczaliby dane jakościowe, które następnie byłyby udostępniane matematykom w celu opracowania konkretnych modeli. Matematyka to wciąż dziedzina pełna zasobów i bogactwa.

"Matematyka jest niezwykle obszerna i zawiera wiele niewytłumaczonych problemów."

W międzyczasie wiesz, jak zaimponować znajomym i współpracownikom, opowiadając im, jak dzięki matematyce odkryłeś, kto jest bohaterem GOT i być może przyszłym liderem Westeros! Być może gdyby Board of Education zaproponował w swoim programie nauczania matematyki podejmowanie bardziej zabawnych i ciekawych tematów, takich jak ten dotyczący Gry o Ton, uczniowie od szkoły podstawowej do średniej mogliby się uczyć bardziej efektywnie:

 • Naucz się przedmiotów na lekcji matematyki,
 • ćwiczenia obliczeniowe (dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mnożenie),
 • Figury geometryczne (kwadrat, trójkąt prostokątny, trójkąt równoramienny, przeciwprostokątna...),
 • frakcje,
 • Prawdopodobieństwo,
 • Równania kwadratowe...

Jeśli nie radzisz sobie z którymś z tych tematów wpisz np. „korepetycje matematyka Warszawa” w wyszukiwarkę Superprof, aby uzyskać pomoc doświadczonego nauczyciela.

Dowiedzcie się jak ekscytująca i przyjemna może być nauka matematyki online!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.