Spis treści
Historia to nie tylko zrozumienie przeszłości. Chodzi o zmianę przyszłości.
Nie ma potężniejszego narzędzia niż wiedza, a wiedza, gdzie popełniliśmy błąd podczas wydarzeń z przeszłości, może dać nam pewność, której potrzebujemy, aby uniknąć ponownego popełnienia takich błędów lub katastrof oraz dokonywać zmian i podejmować najlepsze decyzje.
Historia jako przedmiot nie pomaga zatem przewidywać przyszłość, pomaga nam kształtować przyszłość i stwarzać możliwości.
Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie rzeczy, o których się uczymy, są złe. Nie o to chodzi. Oprócz uczenia się na własnych błędach możemy również świętować nasze osiągnięcia i wykorzystywać te zalety, aby budować naszą przyszłość.

Jak autor John Fea porusza w swojej powieści „Why Study History?”: „Refleksja nad współczesnym życiem z perspektywy historycznej pomaga nam lepiej zrozumieć siebie, otaczający nas świat oraz Boga, którego czcimy i któremu służymy”.
Korzyści ze studiowania historii
Jesteśmy pewni, że zgodzisz się, że historia jest fascynującym i satysfakcjonującym przedmiotem studiów, bez względu na wybraną uczelnię lub specjalizację, ale daje również możliwość zdobycia szeregu umiejętności organizacyjnych i zawodowych, które mogą Ci pomóc w życiu.
Statystyki pokazują, że więcej studentów niż kiedykolwiek, w tym studenci z Polski i zagranicy, ubiega się o miejsce na uniwersytecie, aby uzyskać stypendium na najlepszych uczelniach w kraju. W Polsce istnieje wiele uniwersytetów i innych placówek edukacyjnych, w tym Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.
Studia na poziomie licencjata lub magistra rozwijają krytyczne myślenie i umiejętności analityczne, w tym kreatywne myślenie i rozwiązywanie problemów. Przy wielu wymaganych badaniach, szczególnie jeśli chodzi o Twoją obronę lub pracę dyplomową, nauczysz się być niezależny i będziesz zmuszony efektywnie zarządzać swoim czasem i priorytetami, a także prowadzić szczegółowe niezależne badania.
Ponadto rozwiniesz umiejętność konstruowania silnych argumentów i przekazywania wyników w jasny i przekonujący sposób, zarówno na piśmie, jak i osobiście. Zdobędziesz także zdolność obiektywnego myślenia i podchodzenia do problemów z otwartym umysłem, z lepszym zrozumieniem różnych czynników, które wpływają na cywilizacje i jednostki w społeczeństwie.
Podstawowa wiedza i umiejętności, które zdobędziesz podczas studiów, będą kluczem do znalezienia pracy związanej z Twoją dyscypliną.
Ścieżki kariery dla absolwentów historii
Podczas gdy niektóre z oczywistych zawodów historyka to praca dydaktyczna lub praca w muzeach, w tym praca kustosza, przewodnika lub eksperta w jakiejś konkretnej dziedzinie, istnieją inne stanowiska, do których absolwent studiów podyplomowych z historii może się dobrze nadawać:
- Praca w archeologii i archiwistyce
- Praca w mediach i dziennikarstwie
- Praca w marketingu, reklamie i public relations
- Inne branże zawodowe, które mogą zainteresować historyków, to prawo, biznes i finanse czy politologia.
To powiedziawszy, tylko dlatego, że studiujesz historię, nie oznacza, że musisz podjąć jeden z tych zawodów. Twoje szanse na zatrudnienie wzrosną po prostu dzięki umieszczeniu w CV tytułu licencjata, magistra, doktora lub profesora.
Wiele osób wybiera ten przedmiot po prostu dlatego, że lubią się go uczyć i nie wiedzą, co chcą robić ze swoim życiem po ukończeniu edukacji, co sprawia, że ostatecznie pracują w zupełnie innym zawodzie.
Przeczytaj nasze posty na temat studiowania historii w Lublinie, Katowicach lub Łodzi.

Bycie studentem w Gdańsku
Gdańsk to największy ośrodek akademicki na Pomorzu. Co roku studiuje tutaj około 70 tysięcy studentów, a mury uczelni opuszcza blisko 20 tys. absolwentów i absolwentek. Znajdziesz tutaj szeroką ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, podyplomowych – około 200 kierunków studiów.
Gdańskie uczelnie mają z reguły dobrą infrastrukturę – dobrze wyposażone laboratoria, nowoczesne centra dydaktyczne – m.in. campusy UG i PG. Gdańsk to dobre miejsce do studiowania także z punktu widzenia absolwenta studiów. Około 80 tys. firm oferuje tu pracę, a poziom bezrobocia od lat jest jednym z najniższych w kraju.
Podczas studiowania w Gdańsku nie będziesz narzekać na nudę po zajęciach. Wolny czas możesz spędzać nad Zatoką Gdańską i uprawiając sporty wodne nad Bałtykiem. Czekają plaże m.in. Jelitkowo, Stogi, Brzeźno, Sobieszewo, Orle. Spędzać czas i wypoczywać na łonie natury możesz także w gdańskich parkach i klasach – m.in. Wzgórza Oliwskie położone wzdłuż zachodniej części miasta i Park Ronalda Reagana – tuż przy linii brzegowej Bałtyku. Aż 28% powierzchni miasta to chronione tereny zielone.
Gdańsk jest miastem coraz bardziej przyjaznym dla rowerzystów korzystających z własnych i miejskich rowerów. Sieć rowerowa liczy blisko 600 km, z czego około jedna trzecia same drogi dla rowerów. Gdańskie atrakcje dla studentów związane są także z kulturą i życiem towarzyskim. Co roku dobywa się mnóstwo koncertów, imprez, wystaw i festiwal. Działa kilkanaście scen teatralnych, kilka kin studyjnych i multipleksów, około 100 pubów i klubów muzycznych, dziesiątki restauracji, barów i kawiarni.
Akademickie Trójmiasto to jednak nie tylko Gdańsk, ale i uczelnie w Gdyni i Sopocie, także oferujące ciekawą ofertę edukacyjną.

Studiowanie historii na uczelni w Gdańsku
Uniwersytet Gdański
Kadra Wydziału Historycznego składa się z 85 nauczycieli akademickich, wśród których jest 14 profesorów zwyczajnych, 34 profesorów nadzwyczajnych i doktorów habilitowanych, 33 osoby ma stopień doktora nauk humanistycznych, a 4 osoba tytuł magistra.
Wydział Historyczny składa się z trzech Instytutów: Historii, Archeologii i Etnologii oraz Historii Sztuki.
W roku akademickim 2004/2005 Uniwersytet Gdański wprowadził system boloński. Konsekwencją tej zmiany jest trzystopniowy system kształcenia studentów: studia I stopnia (licencjackie), II stopnia (magisterskie) i III stopnia (doktoranckie).
Pasje i zainteresowania badawcze można kontynuować na czteroletnich Studiach Doktoranckich Historii, Historii Sztuki i Archeologii na których można studiować w trybie stacjonarnym. Od października 2019 r. studia doktoranckie funkcjonują w formie Szkół Doktorskich dla dyscyplin: archeologia, historia, nauki o kulturze i religii oraz nauki o sztuce.
Absolwenci I i II stopnia kształcenia mogą kontynuować i uzupełniać wykształcenie. Wydział ma w swojej ofercie następujace studia podyplomowe: Podyplomowe Studia Historii, Studia Podyplomowe Historii sztuki, Studia Podyplomowe Ochrona dziedzictwa kulturowego regionu Morza Bałtyckiego, Studia Podyplomowe Wiedza o Oriencie, Studia Podyplomowe Gedanistyka, Studia Podyplomowe Design w przestrzeni społecznej.
Wydział oferuje wszystkim studentom - poza zajęciami kierunkowymi (obligatoryjnymi) – fakultatywne wykłady wydziałowe.
Uniwersytet Gdański posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie archeologii, nauki o kulturze i religii oraz nauki o sztuce oraz do nadawania stopnia droktora habilitowanego w dyscyplinie historii.
Studia na Wydziale Historycznym przygotowują studentów do podjęcia pracy m.in. w szkolnictwie, archiwach państwowych i zakładowych, biurach podróży, wykopaliskach archeologicznych oraz muzeach.
Dowiedz się o innych miastach, w których możesz się uczyć! Znajdź kierunki historyczne na uczelniach w:
Inna dobrą opcją są korepetycje z historii na Superprof.
Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów